Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/rethod/domains/otohurtownia.pl/public_html/templates/oto3/functions.php on line 196

Plusy i minusy trawertynu

Wiele osób uważa, że ​​marmur i trawertyn to to samo. Marmur pochodzi z kamienia metamorficznego w wyniku poddania wapienia ogromnemu ciśnieniu przez długi czas. Trawertyn wywodzi się ze źródeł mineralnych, zwłaszcza gorących. Trawertyn ma bardziej rustykalny wygląd w przeciwieństwie do wyrafinowanego wyglądu marmuru.

W zależności od osobistych preferencji, trawertyn może okazać się doskonałym materiałem do zastosowania w Twoim domu, czy to w postaci parapetów, płytek, okładzin kamiennych, podłóg i innych. Koloseum jest zbudowane z prawie całego trawertynu, co udowadnia, że ​​wytrzymuje próbę czasu.

Zabarwienie zależy od ilości zanieczyszczeń znajdujących się w kamieniu i mają one tendencję do płynięcia w żyłach. Jako ciekawostka, największym złożem trawertynu w USA jest Park Narodowy Yellowstone oraz, że Koloseum w Rzymie jest zrobione z tego materiału. Kamień ten jest głównie importowany z kamieniołomów w Peru, Iranie, Włoszech, Meksyku i Turcji. Można go kupić w płytach lub częściej, jest cięty na płytki. Kamień jest bardzo porowaty, naturalne otwory w kamieniu są wypełniane po pocięciu na płytki. Trawertyn Premium ma mniejsze otwory. Jest popularny wśród budowniczych i projektantów, ponieważ jest elegancki. Luksusowy i piękny trawertyn jest tańszy niż marmur i można go ciąć na skomplikowane wzory.

Żaden kamień naturalny nie jest pozbawiony wad, tak jak każdy inny naturalny element. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy trawertyn naprawdę jest właściwy, jest rozważenie obu stron i ustalenie, czy zalety przeważają nad wadami, jeśli chodzi o Twoje wyjątkowe potrzeby i wymagania.

Plusy

Tańszy niż marmur

Marmur ma klasyczny i elegancki wygląd. Jedynym problemem jest to, że zakupienie go do domu często może być trochę kosztowne. Jeśli jesteś wielkim fanem wyglądu marmuru, ale nie tak bardzo wysokiej ceny, trawertyn może być dokładnie tym rodzajem materiału, którego szukasz, będąc w większości przypadków tańszą alternatywą. W zależności od koloru, którego szukasz, marmur może czasami być tańszy niż trawertyn.

Łatwy do wymiany

Trawertyn jest nie tylko dość łatwy do przycięcia do kształtu, ale w przeciwieństwie do większości innych materiałów o naturalnym odcieniu, różne płyty trawertynu również wyglądają bardzo podobnie, więc można je dość łatwo dopasować. Wymiana wyszczerbionych, popękanych lub połamanych płytek to nic trudnego, nawet jeśli trzeba wypełnić małe lub nieregularne szczeliny na powierzchni.

Wysoce odporny

Trawertyn był używany jako materiał budowlany od tysięcy lat, w tym w niektórych starożytnych budynkach i konstrukcjach, które wciąż stoją, nawet dzisiaj. Niezaprzeczalnie udowodnił, że jest odporny na próby czasu, a także szereg ekstremalnych warunków pogodowych. Trawertyn jest również odporny na wodę i wilgoć. To w połączeniu z antypoślizgową powierzchnią sprawia, że ​​trawertyn jest doskonałym wyborem zwłaszcza do zastosowań łazienkowych.  

Duża róznorodność

Trawertyn dostępny jest w wielu różnych kolorach i stylach, od kości słoniowej, kremu i beżu po złoty, czerwony, a nawet srebrny. Dzięki wielu dostępnym opcjom będziesz w stanie znaleźć idealne rozwiązanie, które będzie pasowało do unikalnego projektu Twojego domu, a także do Twoich osobistych gustów i preferencji. Oprócz tego ciepłe i ziemiste odcienie trawertynu z pewnością sprawią, że Twój dom będzie jeszcze bardziej przytulny i pozostanie biski z naturą. 

Minusy

Wysoka porowatość

Jedną z wad trawertynu jest fakt, że jest to materiał o dużej porowatości, co oznacza, że ​​jest pełen małych pęknięć i szczelin. To właśnie sprawia, że ​​trawertyn jest tak łatwy w cięciu i antypoślizgowy. Z drugiej strony sprawia, że ​​jest bardziej podatny na przebarwienia i zużycie. Można łatwo zneutralizować te wady, dbając o prawidłową i regularną konserwację powierzchni trawertynu.   

Konserwacja 

Trawertyn wymaga regularnego impregnowania, jeśli chcesz uniknąć wad wysoce porowatego kamienia naturalnego. Jeśli szukasz materiału o niewielkich wymaganiach konserwacyjnych, może to nie być właściwy wybór dla Ciebie. Mimo to nauczenie się jak impregnować trawertyn jest proste. Używając odpowiednich impregnatów nie będziesz miał powodu do zmartwień.