Jak czyścić i konserwować blat z marmuru?

Marmur jest naturalnym kamieniem, który może dodać elegancji i charakteru każdej przestrzeni. Wielu poważnie rozważa to, kiedy stoją przed wyborem idealnych blatów kuchennych. Jednak jest to jeden z bardziej miękkich rodzajów kamieni naturalnych, jest podatny na wytrawianie i plamienie. Dlatego ważne jest, aby dobrze wiedzieć, jak czyścić marmurowe blaty.

Podzielimy się z wami kilkoma przydatnymi wskazówkami dotyczącymi usuwania plam z marmurowych blatów. Omówimy, co powoduje wytrawianie marmuru, a także niektóre sposoby na uporczywe plamy, które uniemożliwiają Ci piękny wygląd marmurowych blatów.

Wyjaśnienie trawienia marmuru

Marmur ma strukturę węglanu wapnia, jest podatny wytrawianie. Marmur reaguje z każdym kwasem. Kwas może uszkodzić marmurową powierzchnię i tworzy matowe plamy, które są powszechnie rozpoznawane jako wytrawienia. Tak więc, gdy wylewasz sok z cytryny na powierzchnię lub położysz wilgotną szklankę na marmurowym blacie, płyn pozostawi subtelny, ale nieestetyczny ślad.

Marmur jest podatny na trawienie, jest znany jako materiał trudny do czyszczenia. Jest to częściowo prawda, ponieważ nie byłbyś w stanie użyć niektórych popularnych środków czyszczących na bazie kwasu, takich jak sok z cytryny i ocet. Ogólnie marmur jest jak każdy inny naturalny materiał. Jest bardzo trwały i łatwy do czyszczenia.

Właściwy sposób czyszczenia marmurowych blatów

Marmurowe blaty są łatwe do czyszczenia. Oto elementy, których potrzebujesz:

  • Ciepła woda
  • Płyn do mycia naczyń (delikatny i nieścierny)
  • Butelka z rozpylaczem
  • Bardzo chłonny ręcznik

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest stworzenie roztworu czyszczącego. Połącz płyn do mycia naczyń z ciepłą wodą. Możesz to zrobić, napełniając butelkę z rozpylaczem ciepłą wodą i dodając łyżkę mydła w płynie. Pamiętaj, aby unikać środków czyszczących zawierających sok z cytryny lub kwas. Wstrząśnij butelką z rozpylaczem, aby wymieszać składniki.

Lekko spryskaj roztwór czyszczący na marmurowy blat. Zwilż ściereczkę do czyszczenia ciepłą wodą, a następnie użyj jej do wytarcia wody z mydłem z powierzchni. Następnie użyj bardzo chłonnego ręcznika, aby wysuszyć marmurowy blat.

Radzenie sobie z rozlanymi płynami

Najlepszym sposobem radzenia sobie z rozlanymi płynami jest ich natychmiastowe wytarcie lub wyczyszczenie, aby uniknąć plam. Pamiętaj, że im dłużej trzymasz je na marmurowym blacie, tym trudniej jest usunąć plamę. Z drugiej strony zdarzają się sytuacje, w których nie można od razu zająć się rozlanymi płynami. Na przykład zdarzenie późno w nocy, które uniemożliwia sprzątanie, a rozlane płyny zamieniają się w plamy.

Używanie okładów

Okład to gęsta pasta czyszcząca składająca się z białego materiału chłonnego zmieszanego z płynnym środkiem chemicznym lub detergentem. To, co robi płynny środek czyszczący lub środek chemiczny, to wciągnięcie plamy do materiału chłonnego. Być może będziesz musiał kilkakrotnie nakładać okład, aby całkowicie usunąć niektóre plamy. Jednak nadal istnieją pewne rodzaje plam, których nie można dokładnie usunąć. Wymagałyby one innych rodzajów materiałów czyszczących.

Okłady najlepiej sprawdzają się w usuwaniu plam z herbaty, kawy, farby, wina i innych organicznych plam z marmurowych blatów. Czyszczenie plam na marmurowym blacie za pomocą okładu można wykonać w następujący sposób:

Tworzenie okładu

Uformować gęstą pastę, mieszając rozcieńczony nadtlenek wodoru z sodą oczyszczoną. Konsystencja powinna być taka sama jak Nutella. Należy pamiętać, że okład może się lekko pienić. Jeśli zauważysz, że mieszanina zaczyna całkowicie wysychać, dodaj do niej trochę wody.

Nakładanie okładu

Zwilżyć poplamiony obszar wodą z kranu, a następnie rozprowadzić na powierzchni półtora cm grubości okładu. Pamiętaj, aby równomiernie rozprowadzić okład za pomocą szpatułki lub noża.

Pozwalanie okładowi usiąść

Po nałożeniu okładu należy go uszczelnić, przykrywając go plastikiem i oklejając brzegi taśmą. Pozostaw okład na marmurowym blacie przez 24 do 48 godzin, upewniając się, że dokładnie wyschnie. Gdy okład wysycha, wciąga plamę z marmuru do siebie.

Zdejmowanie okładu

Po 24 do 48 godzinach okład mógł całkowicie wyschnąć i można go teraz usunąć. Wystarczy zdjąć plastik, a następnie zdjąć okład z powierzchni. Do czyszczenia powierzchni można użyć mokrej szmatki.

Dbanie o uporczywe plamy

Jeśli zauważysz, że plama nie została całkowicie usunięta, możesz powtórzyć proces. Czasami możesz potrzebować dwóch lub trzech aplikacji okładu, aby całkowicie usunąć uporczywe plamy.

Używanie skrobi kukurydzianej

Plamy z oleju i tłuszczu mogą być trudne do usunięcia, jeśli nie używasz odpowiednich produktów. Będziesz się bardzo wysilać, próbując je usunąć wodą z mydłem. Idealnym środkiem do czyszczenia plam z tłuszczu i oleju jest skrobia kukurydziana. Oto proste kroki, aby usunąć tego typu plamy:

  • Ostrożnie posyp skrobię kukurydzianą na obszarze poplamionym tłuszczem.
  • Pozostaw skrobię kukurydzianą na tłustym obszarze przez około dwadzieścia minut, pozwalając jej wchłonąć olej.
  • Użyj wilgotnej szmatki, aby wytrzeć skrobię kukurydzianą.
  • Zaopatrz się w miękką ściereczkę, aby wysuszyć marmurowy blat.

Polerowanie marmurowych blatów

Polerowanie jest istotnym elementem utrzymania marmurowych blatów w dobrym stanie. Jest to również stosunkowo łatwe zadanie, o ile jesteś ostrożny, unikając niszczenia materiałów w trakcie procesu. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby odpowiednio wypolerować marmurowe blaty.

Wybór idealnego produktu do polerowania

Należy używać wyłącznie materiałów do polerowania przeznaczonych specjalnie do powierzchni marmurowych. Unikaj produktów z wykończeniami akrylowymi i poliuretanowymi. Wiele materiałów do polerowania marmuru jest zaprojektowanych dla określonych kolorów. Dlatego ważne jest, aby uważnie przeczytać etykietę przed zakupem pasty. Ponadto musisz postępować zgodnie z procesem dokładnie tak, jak mówi instrukcja obsługi.

Polerowanie marmurowego blatu

Niezależnie od tego, czy używasz dostępnej na rynku pasty czy proszku kredowego, musisz wypolerować marmurowy blat, zaczynając od środka. Jeśli zdecydowałeś się na proszek kredowy, zanurz w nim mokrą ściereczkę z mikrofibry. Jeśli używasz chemicznego środka do polerowania, umieść niewielką ilość materiału na środku marmurowego blatu.

Użyj diamentowej tarczy polerskiej lub miękkiej szmatki i wypoleruj marmurowy blat wykonując okrężne ruchy po powierzchni. Podczas polerowania powierzchni zawsze kończyć na środku. Poruszaj się od prawej do lewej, w górę i w dół, upewniając się, że w końcu wrócisz na środek powierzchni.

Pozostawienie marmurowego blatu do wyschnięcia

Jeśli użyjesz politury chemicznej, powierzchnia będzie wyglądać na czystą i nieskazitelną po wyschnięciu na powietrzu. Z drugiej strony, jeśli używasz proszku kredowego, wyschnięcie może zająć kilka godzin. Sprawdź, czy powierzchnia całkowicie wyschła, a następnie wytrzyj ją ponownie czystą, wilgotną szmatką. Następnie wytrzyj powierzchnię suchą szmatką. Upewnij się, że na marmurowym blacie nie pozostały żadne ślady ani pozostałości.