Jak usunąć plamy z twardej wody z płytek?

Na obszarach z twardą wodą odkładanie się kamienia następuje znacznie szybciej niż w przypadku obszarów z miękką wodą. Początkowy połysk może szybko zniknąć z Twoich płytek, jeśli nie wiesz, jak się nimi zająć. Zebraliśmy nasze najlepsze wskazówki i porady dotyczące radzenia sobie z plamami wodnymi i kamieniem.

Co powoduje osadzanie się kamienia na płytkach?

Obszary z twardą wodą są definiowane przez wodę o wyższym stężeniu rozpuszczonych minerałów w wodzie, na przykład wapń, magnez i potas. Osadzanie się kamienia występuje, gdy ten rodzaj wody odparowuje z powierzchni (szczególnie w wyższych temperaturach), co pozostawia warstwę nagromadzonych minerałów, znanych jako kamień wapienny.
Im dłużej ta warstwa osadu mineralnego pozostaje na powierzchni, tym trudniej ją usunąć, dlatego ważne jest, aby im zapobiegać i czyścić je w najskuteczniejszy możliwy sposób. Jeśli jeszcze nie podjąłeś środków ostrożności, powinieneś spróbować usunąć nagromadzenie, gdy tylko zobaczysz, że zaczyna się osadzać.

Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia na płytkach?

Jeśli mieszkasz w rejonie z twardą wodą i szukasz nowych płytek, to teraz jest najlepszy czas, aby zapobiec osadzaniu się kamienia, wybierając najlepsze płytki na twardą wodę. W takim przypadku najlepiej unikać płytek z kamienia naturalnego, takich jak trawertyn, wapień, granit i marmur. Naturalnie tego typu płytki są bardzo porowate, w ten sposób pozwalając minerałom z twardej wody osiąść i zabarwić więcej miejsc. Zamiast tego najlepiej jest rozważyć płytki o błyszczącym i gładkim wykończeniu, ponieważ są one trudniejsze w odkładaniu się kamienia i łatwiejsze do wytarcia, gdy pojawi się nagromadzenie.
Jeśli nie zastanawiasz się jeszcze nad zmianą płytek, może się to wydawać oczywiste, ale częściej czyść swoje płytki. Czyszczenie płytek może być dużym zadaniem, o którym często się zapomina. Im częściej płytki są czyszczone, tym mniej uporczywe będzie nagromadzenie, a czyszczenie będzie szybsze i łatwiejsze w utrzymaniu.

Jak usunąć kamień?

Ważne jest, aby wiedzieć, z jakiego materiału są wykonane Twoje płytki i jakie jest wykończenie, ponieważ wtedy będziesz w stanie znaleźć produkty najbardziej odpowiednie i skuteczne dla Twoich płytek. Podczas korzystania z profesjonalnych produktów, należy uważać, aby nie zarysować płytek ceramicznych, dlatego naprawdę ważne jest, aby wybrać odpowiednie specjalistyczne produkty do pielęgnacji płytek.
Aby szybko rozwiązać problem usuwania kamienia z płytek, istnieją również metody, które możesz wypróbować przy użyciu codziennych domowych środków czyszczących. Te metody są o wiele mniej agresywne niż użycie wybielacza, ale nadal działają bardzo dobrze w usuwaniu brudu i kamienia. Warto jednak zauważyć, że te metody są bardziej odpowiednie dla płytek ceramicznych i wzorzystych. Ważna uwaga - octu nigdy nie należy używać na marmurowych płytkach.

Spróbuj wymieszać biały ocet winny z wodą lub sodą oczyszczoną. Kwas zawarty w occie pomaga rozbić osady mineralne, które gromadzą się w plamach z twardej wody i kamienia, podczas gdy soda oczyszczona pomaga rozpuścić te plamy, pozostawiając płytki lśniące czystością. Po połączeniu powinny one tworzyć pastę, którą można następnie nakładać na płytki za pomocą druciaka do płytek ceramicznych lub bardziej miękkiej ściereczki z mikrofibry lub gąbki do płytek wzorzystych. Nie ma potrzeby szorowania, wystarczy delikatny nacisk, aby nałożyć pastę na płytki. Po pozostawieniu roztworu na chwilę, aby zadziałał, po prostu spłucz świeżą wodą, a następnie osusz starym ręcznikiem.

Usuwanie kamienia z fugi

Niestety plamy z twardej wody mogą pojawić się wszędzie tam, gdzie woda jest w stanie osiąść. Tak więc, aby Twoje płytki były lśniące czystością, powinieneś również skupić się na utrzymywaniu w czystości fugi. Możesz użyć powyższej mieszanki i nałożyć szczoteczką do zębów lub czymś podobnym, aby rozpuścić nagromadzone minerały. Pozostaw na około pół godziny, zanim spłuczesz uporczywe nagromadzenie.