Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/rethod/domains/otohurtownia.pl/public_html/templates/oto3/functions.php on line 196

Rzemieślnicza produkcja płytek

Płytki cementowe to płytki produkowane w całości ręcznie z surowców na bazie cementu. Stworzony w połowie XIX wieku w Hiszpanii i szeroko stosowany w Europie i Ameryce, jest uniwersalną opcją, która może być stosowana nie tylko w miejscach publicznych, takich jak place i chodniki, ale także we wnętrzach, w tym podłogach, ścianach i meblach. Ich wszechstronność wynika z faktu, że są one wysoce konfigurowalne, od kolorów i wzorów po geometrię i wymiary. Poniżej techniczne wyjaśnienie płytek cementowych, ich produkcji i montażu.

Cechy i zalety

 • Twardość: ma dużą odporność na uderzenia.
 • Różnorodność: daje projektantom możliwość stosowania różnych wzorów graficznych, umożliwiając personalizację przestrzeni i tworzenie złożonych kompozycji z innych materiałów. KAŻDA SZTUKA WYKONANEJ PŁYTKI JEST unikatowYM egzemplarzeM. kolorystykA PŁYTEK może pozostać nienaruszona przez lata, jeśli zostaną odpowiednio zaimpregnowane.
 • Wyjątkowość: ten sam projekt, w zależności od jego położenia i dobranych kolorów. niepowtarzalny efekt geometryczny DZIĘKI RĘCZNEJ PRACY NAD KAŻDĄ PŁYTKĄ. płytki cementowe zawsze będą miały drobne niedoskonałości i różnice w odcieniu PRZEZ TO WŁAŚNIE, ŻE TWORZONE SĄ OD POCZĄTKU DO KOŃCA PRZEZ CZŁOWIEKA.
 • Łatwość pielęgnacji: do rutynowej pielęgnacji zaleca się nakładanie bezbarwnego płynnego wosku za pomocą ściągaczki co 15 dni lub gdy płytki zaczynają tracić połysk. Do czyszczenia zaleca się używać łagodnego mydła i wody. Wosk chroni żywicę, dlatego ważne jest, aby nakładać go regularnie.
 • Wszechstronność: płytki mogą służyć jako pokrycie podłóg, ścian, a nawet mebli, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, w miejscach publicznych lub prywatnych.

Proces wytwarzania

Płytki cementowe są w całości ręcznie robione i produkowane indywidualnie przez rzemieślników przy użyciu skrupulatnej techniki, która rozciąga się od przygotowania farby do ostatecznego wyschnięcia produktu. Na każdym etapie rzemieślnicy dokładają wszelkich starań, aby zapewnić jakość każdej płytki. Proces składa się z ośmiu kroków:

 1. Wykonywana jest forma z brązu z żądanym wzorem. Forma pasuje do zewnętrznej żelaznej ramy, która dopasowuje się do kształtu krawędzi płytki, najczęściej o wymiarach 8 "x 8".
 2. Każda część formy z brązu jest wypełniona płynną mieszaniną pigmentów (o kolorze określonym w każdym projekcie). Ta mieszanka jest wykonana z tlenku żelaza, pyłu marmurowego i białego cementu.
 3. Następnie usuwa się brązową pleśń, a zabarwioną powierzchnię przykrywa suchą mieszanką, a zaraz potem mokrą mieszanką.
 4. Płytka jest ściskana w prasie cementowej (nadając jej nazwę).
 5. Teraz mozaikę można wyjąć z formy, ale z dużą ostrożnością, ponieważ nie jest jeszcze w pełni utwardzona.
 6. Kawałek musi odpoczywać przez 24 godziny i pozostawać zanurzony w wodzie przez około 8 godzin.
 7. Następnie płytki przechowuje się przez 4 tygodnie w cieniu. Ten krok jest ważny dla krystalizacji cementu.
 8. Płytki są gotowe do układania na budowie.

 

Zalecenia dotyczące układania

 • Podczas przenoszenia płytek przed montażem należy je zawsze układać naprzeciwko siebie, aby uniknąć zarysowań.
 • Płytki cementowe można układać na zaprawę (do użytku wewnętrznego lub zewnętrznego) oraz za pomocą pacy zębatej.
 • Ponieważ są to elementy prasowane ręcznie, między płytkami zwykle pojawiają się minimalne różnice grubości do 1 mm, dlatego zaleca się, aby instalator umieścił je zaprawą na podłożu, a także na spodzie elementu. , aby wyeliminować możliwe różnice.
 • Podczas układania zaprawy należy upewnić się, że zaprawa została nałożona również na końce płytki, aby zapobiec pękaniu po zamontowaniu elementu.
 • Płytka cementowa jest zawsze układana z „suchą fugą”. Innymi słowy, między elementami praktycznie nie ma odstępu, w przeciwieństwie do normy dla innych elementów ceramicznych.
 • W przypadku rozlania się zaprawy na płytki w trakcie nakładania należy szybko nanieść czystą gąbkę zwilżoną wodą, zapobiegającą wysychaniu masy i wnikaniu w posadzkę. W przeciwnym razie zaleca się użycie 100-gramowego papieru ściernego.
 • W przeciwieństwie do innych materiałów ceramicznych, w takie elementy nigdy nie należy uderzać gumowym młotkiem, ponieważ oprócz trwałego znakowania płytek (zwłaszcza w jasnych kolorach) młotek może je złamać lub wytworzyć mikropęknięcia, które będą widoczne później. Jeśli pojawią się plamy, kawałek można lekko przeszlifować.
 • Nigdy nie należy kłaść kartonu ani gazet bezpośrednio na podłogę, ponieważ mogą one poplamić płytkę. Wskazane jest, aby płytki były pokryte plastikiem.

 

Niestandardowe płytki cementowe mają taką samą jakość i specyfikacje techniczne, jak zwykłe płytki cementowe. Jednak stają się użyteczną opcją dla architektów, którzy chcą nadać przestrzeni wyjątkowy charakter lub usprawnić niektóre operacje projektowe. Tę wyjątkowość ułatwia projektantom określenie koloru, wzoru, geometrii i rozmiaru.