Rzemieślnicza produkcja płytek

Płytki cementowe to płytki produkowane w całości ręcznie z surowców na bazie cementu. Stworzony w połowie XIX wieku w Hiszpanii i szeroko stosowany w Europie i Ameryce, jest uniwersalną opcją, która może być stosowana nie tylko w miejscach publicznych, takich jak place i chodniki, ale także we wnętrzach, w tym podłogach, ścianach i meblach. Ich wszechstronność wynika z faktu, że są one wysoce konfigurowalne, od kolorów i wzorów po geometrię i wymiary. Poniżej techniczne wyjaśnienie płytek cementowych, ich produkcji i montażu.

Cechy i zalety

 • Twardość: ma dużą odporność na uderzenia.
 • Różnorodność: daje projektantom możliwość stosowania różnych wzorów graficznych, umożliwiając personalizację przestrzeni i tworzenie złożonych kompozycji z innych materiałów. KAŻDA SZTUKA WYKONANEJ PŁYTKI JEST unikatowYM egzemplarzeM. kolorystykA PŁYTEK może pozostać nienaruszona przez lata, jeśli zostaną odpowiednio zaimpregnowane.
 • Wyjątkowość: ten sam projekt, w zależności od jego położenia i dobranych kolorów. niepowtarzalny efekt geometryczny DZIĘKI RĘCZNEJ PRACY NAD KAŻDĄ PŁYTKĄ. płytki cementowe zawsze będą miały drobne niedoskonałości i różnice w odcieniu PRZEZ TO WŁAŚNIE, ŻE TWORZONE SĄ OD POCZĄTKU DO KOŃCA PRZEZ CZŁOWIEKA.
 • Łatwość pielęgnacji: do rutynowej pielęgnacji zaleca się nakładanie bezbarwnego płynnego wosku za pomocą ściągaczki co 15 dni lub gdy płytki zaczynają tracić połysk. Do czyszczenia zaleca się używać łagodnego mydła i wody. Wosk chroni żywicę, dlatego ważne jest, aby nakładać go regularnie.
 • Wszechstronność: płytki mogą służyć jako pokrycie podłóg, ścian, a nawet mebli, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, w miejscach publicznych lub prywatnych.

Proces wytwarzania

Płytki cementowe są w całości ręcznie robione i produkowane indywidualnie przez rzemieślników przy użyciu skrupulatnej techniki, która rozciąga się od przygotowania farby do ostatecznego wyschnięcia produktu. Na każdym etapie rzemieślnicy dokładają wszelkich starań, aby zapewnić jakość każdej płytki. Proces składa się z ośmiu kroków:

 1. Wykonywana jest forma z brązu z żądanym wzorem. Forma pasuje do zewnętrznej żelaznej ramy, która dopasowuje się do kształtu krawędzi płytki, najczęściej o wymiarach 8 "x 8".
 2. Każda część formy z brązu jest wypełniona płynną mieszaniną pigmentów (o kolorze określonym w każdym projekcie). Ta mieszanka jest wykonana z tlenku żelaza, pyłu marmurowego i białego cementu.
 3. Następnie usuwa się brązową pleśń, a zabarwioną powierzchnię przykrywa suchą mieszanką, a zaraz potem mokrą mieszanką.
 4. Płytka jest ściskana w prasie cementowej (nadając jej nazwę).
 5. Teraz mozaikę można wyjąć z formy, ale z dużą ostrożnością, ponieważ nie jest jeszcze w pełni utwardzona.
 6. Kawałek musi odpoczywać przez 24 godziny i pozostawać zanurzony w wodzie przez około 8 godzin.
 7. Następnie płytki przechowuje się przez 4 tygodnie w cieniu. Ten krok jest ważny dla krystalizacji cementu.
 8. Płytki są gotowe do układania na budowie.

 

Zalecenia dotyczące układania

 • Podczas przenoszenia płytek przed montażem należy je zawsze układać naprzeciwko siebie, aby uniknąć zarysowań.
 • Płytki cementowe można układać na zaprawę (do użytku wewnętrznego lub zewnętrznego) oraz za pomocą pacy zębatej.
 • Ponieważ są to elementy prasowane ręcznie, między płytkami zwykle pojawiają się minimalne różnice grubości do 1 mm, dlatego zaleca się, aby instalator umieścił je zaprawą na podłożu, a także na spodzie elementu. , aby wyeliminować możliwe różnice.
 • Podczas układania zaprawy należy upewnić się, że zaprawa została nałożona również na końce płytki, aby zapobiec pękaniu po zamontowaniu elementu.
 • Płytka cementowa jest zawsze układana z „suchą fugą”. Innymi słowy, między elementami praktycznie nie ma odstępu, w przeciwieństwie do normy dla innych elementów ceramicznych.
 • W przypadku rozlania się zaprawy na płytki w trakcie nakładania należy szybko nanieść czystą gąbkę zwilżoną wodą, zapobiegającą wysychaniu masy i wnikaniu w posadzkę. W przeciwnym razie zaleca się użycie 100-gramowego papieru ściernego.
 • W przeciwieństwie do innych materiałów ceramicznych, w takie elementy nigdy nie należy uderzać gumowym młotkiem, ponieważ oprócz trwałego znakowania płytek (zwłaszcza w jasnych kolorach) młotek może je złamać lub wytworzyć mikropęknięcia, które będą widoczne później. Jeśli pojawią się plamy, kawałek można lekko przeszlifować.
 • Nigdy nie należy kłaść kartonu ani gazet bezpośrednio na podłogę, ponieważ mogą one poplamić płytkę. Wskazane jest, aby płytki były pokryte plastikiem.

 

Niestandardowe płytki cementowe mają taką samą jakość i specyfikacje techniczne, jak zwykłe płytki cementowe. Jednak stają się użyteczną opcją dla architektów, którzy chcą nadać przestrzeni wyjątkowy charakter lub usprawnić niektóre operacje projektowe. Tę wyjątkowość ułatwia projektantom określenie koloru, wzoru, geometrii i rozmiaru. 

 

Jak zabudować balkon i w pełni go wykorzystać?

Zwykłe budynki mieszkalne nie mają podwórka, więc prywatna przestrzeń zewnętrzna to marzenie większości ludzi mieszkających w mieszkaniach miejskich - nawet jeśli jest to tylko mały balkon. Wiele osób lubi spędzać czas na balkonie. Jeśli masz szczęście, że masz duży balkon, czy zdecydowałbyś się go zabudować? Czytaj dalej, aby znaleźć pomysły na ogrodzone balkony i inspiracje dotyczące dekoracji, a także kilka wskazówek, jak zabudować balkon i jak w pełni wykorzystać przestrzeń.

Więcej…

Tace z marmuru

Marmurowe tace są uniwersalnymi elementami do wykorzystania w aranżacji z różnych powodów. Wyglądają elegancko i są łatwe do przechowywania, dzięki czemu przestrzeń jest mniej zagracona. Tace są świetnym sposobem dodania funkcjonalności, są również łatwe do zmiany wystroju, gdy chcesz czegoś innego. Jak więc ozdobić dom tacami, aby nadać styl każdemu pomieszczeniu? Jakie są najlepsze sposoby wykorzystania tacy w Twoim domu? Przedstawiamy 7 popularnych pomysłów na dekorowanie tac w Twoim domu.

Więcej…

6 rzeczy, których nie używać na podłogach

Podłoga to inwestycja. Dbanie o nią oznacza świadomość tego, co szkodzi, a co nie. Każdy rodzaj podłogi ma swoje własne cechy charakterystyczne, poniższe 6 elementów, które szkodzą dla prawie każdego rodzaju podłogi.

Więcej…

Trendy płytek kuchennych 2021

Często to, co jest modne w projektowaniu, jest również modne w kafelkach. W 2021 roku zobaczymy wiele sześciokątów, ciemnych kolorów, takich jak granat, ciemnozielony i czarny, ceglany wygląd i wzorzyste płytki. Klasyczne płytki są nadal popularne. Kolor bieli wygląda świeżo i interesująco. Wzorzyste płytki, zwłaszcza jeśli są używane do sufitu, aby pokryć całą ścianę, nadają Twojej przestrzeni wygląd tapety z łatwego w pielęgnacji materiału. Szklane panele, które są dużymi kawałkami hartowanego szkła, zwykle mają wzór lub nadruk. Użyj tych przyciągających wzrok elementów, aby wyrazić swoją opinię nad płytą kuchenną lub za zlewem.

Więcej…

Usuwanie rdzy na kamieniu naturalnym

Plamy z rdzy mogą tworzyć się na prawie każdym rodzaju powierzchni i mogą pojawiać się na płytkach i płytach z kamienia naturalnego ze względu na ich skład chemiczny i strukturę molekularną. Na przykład, gdy zobaczysz rdzawe zabarwienie i żyłki na jasnym łupku lub marmurze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w kamieniu znajdują się osady żelaza i tylko czekają, aby ponownie przejść przez chemiczny proces utleniania. Jeśli kamień ma duże stężenie osadów żelaza, od wewnątrz mogą zacząć się ślady rdzy. Oto, co możesz zrobić, aby zapobiec plamom rdzy na kamieniu naturalnym i je usunąć.

Więcej…

Płytki w holu/przedpokoju

Trendy płytek ściennych i podłogowych zmieniają się i ewoluują każdego roku. Przeczytaj, aby się dowiedzieć, jakie trendy są obecnie popularne dla płytek do przedpokoju, długiego holu.

Więcej…

Najlepszy materiał do wykończenia ścian wewnętrznych

Dekorując lub remontując swój nowy dom, wybór dekoracji ścian wewnętrznych jest bardzo ważny. Powierzchnia ściany jest stosunkowo szeroka, dlatego do dekoracji ścian powinniśmy znać właściwe kroki, aby uzyskać najlepszy efekt aranżacji. Jeśli nie masz dużego doświadczenia w budownictwie, wybór odpowiednich materiałów na ściany wewnętrzne do różnych pomieszczeń w domu może być wyzwaniem. W tym artykule przedstawiamy kilka typowych rodzajów materiałów na ściany wewnętrzne i wskazujemy najlepsze materiały do ​​wykańczania ścian wewnętrznych.

Więcej…

Marmur w łazience

Niezależnie od tego, czy planujesz przebudowę łazienki, czy projektujesz zupełnie nowe pomieszczenie od podstaw, wybór materiałów budowlanych może mieć znaczący wpływ na funkcjonalność, wartość i styl. Jeśli chcesz zaaranżować łazienkę, która zachwyci członków Twojej rodziny i gości za każdym razem, a jednocześnie zapewni, że wytrzyma próbę czasu, marmur jest doskonałym materiałem do rozważenia. Poniżej przedstawiamy 5 powodów, dla których warto poważnie rozważyć wybór marmuru do wykorzystania w łazience. 

Więcej…

Gres i płytki ceramiczne na podłogę lub ścianę

Dla konsumentów terminy gres i ceramika są często używane zamiennie, tak jakby były tym samym. Jest to zrozumiałe, ponieważ płytki ceramiczne i gresowe są używane do tych samych zastosowań, są układane w ten sam sposób i mają w dużej mierze te same zalety i wady, jako materiał na podłogę lub ścianę.

Więcej…

Płytki, tapeta czy malowanie ?

Po wielu latach pojawiają się pęcherze na ścianie, odpadanie tynku, żółknięcie i inne zjawiska, które nie tylko wpływają na ogólne piękno domu, ale także powodują problemy w całej ścianie. Sprawny i przemyślany remont ścian jest bardzo potrzebny. Jakie są etapy renowacji ściany? W tym artykule przedstawiamy wszystkie etapy przebudowy ściany oraz kwestie wymagające uwagi przy renowacji ściany.

Więcej…