Q&A płytek ceramicznych

Kwadratowy, prostokątny, sześciokątny, matowy, błyszczący. Trudno wymyślić bardziej wszechstronny materiał podłogowy niż płytki. Znane są ze swojej wysokiej trwałości, łatwości konserwacji oraz montażu i należą do najczęstszych wyborów do pokrywania podłóg i ścian. Poniżej znajduje się 9 pytań i odpowiedzi dotyczących płytek ceramicznych:

1. Jaka jest różnica między ceramiką, a gresem?

Podstawowa różnica między płytkami ceramicznymi, a płytkami gresowymi polega na technologii ich produkcji. Gres jest wynikiem bardziej kontrolowanego procesu produkcyjnego, niż zwykła ceramika. Spiekany jest w temperaturze ponad 1200 stopni Celsjusza. Otrzymany materiał jest bardziej jednorodny, gęsty, zeszklony i odporny, niż tradycyjna ceramika. Jest również mniej porowaty, dzięki czemu ma bardzo niski wskaźnik nasiąkliwości, dzięki czemu jest również trwalszy. Ta cecha sprawia, że ​​nadaje się do miejsc o dużym natężeniu ruchu, takich jak lotniska czy centra handlowe. Płytki gresowe są również znane z większej różnorodności kolorów, zapewniając bogaty wygląd. Ceramika z kolei składa się z mieszaniny gliny i minerałów. Ze względu na niewielkie odchylenia i nierówności może dać ciekawszy efekt estetyczny.

2. Jakie rodzaje wykończenia powierzchni płytek istnieją?

Wykończenie odnosi się do górnej powierzchni powłoki płytki i może być polerowane, błyszczące, satynowe, matowe lub naturalne.

3. Czy płytki ceramiczne są trwałym materiałem?

Tak, zależy to jednak w dużej mierze od sposobu montażu. W celu zoptymalizowania trwałości do podłoża, na którym zostanie przyklejona płytka - podłoże musi być gładkie, stabilne i bez nierówności. W zależności od wymiarów płytki, należy zastosować odpowiednią zaprawę. W przypadku większych elementów producenci zalecają podwójne przyklejenie podłoża płytki. Ważne by zawsze postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

4. Co to jest rektyfikowana płytka?

Rektyfikowane płytki przechodzą proces cięcia zwany szlifowaniem, który przycina wszystkie elementy do tego samego dokładnego rozmiaru. W rezultacie połączenia mogą być minimalne, zmniejszając ilość zaprawy i czyniąc montaż bardziej estetycznym.

5. Jak obliczyć liczbę potrzebnych płytek?

Należy znać obszar przestrzeni roboczej. Powinieneś również zaplanować rozpoczęcie z większą, niż dokładną liczbą płytek, które wypełnią obszar, ze względu na przerwy i wycięcia. Dodanie od 5 do 7% nadwyżki w celu uwzględnienia strat w cięciu - jest wystarczające, jeśli otoczenie jest proste (kwadratowe lub prostokątne z kilkoma wycięciami). Jeśli plan jest ukośny lub jeśli otoczenie ma charakterystyczny lub organiczny kształt, wiele kawałków będzie musiało zostać wyciętych na rogach. W takich scenariuszach ważne jest, aby zapewnić nadwyżkę do 15%, aby uniknąć deficytu materiałowego podczas montażu.

6. Czy na ścianach można układać płytki podłogowe lub płytki ścienne na podłogach?

Na ścianę można przykleić praktycznie każdą płytkę podłogową. Skonsultuj się z nami lub glazurnikiem, w celu uzyskania zaleceń dotyczących zastosowania.

7. Czy można układać płytki na innych płytkach?

Zwykle tak, ale tylko wtedy, gdy powierzchnia pod spodem została prawidłowo zainstalowana i nie jest uszkodzona, ani nie ma żadnych problemów, takich jak wypychanie. Na ogół nie jest to poprawna opcja i choć jest to początkowo oszczędność, to później może pociągnąć za sobą wyższe koszty. Należy pamiętać, że nachodzące na siebie warstwy płytek nieznacznie zmniejszą wymiary pomieszczenia.

8. Czy płytki ceramiczne są antypoślizgowe?

Aby wiedzieć, czy płytka jest antypoślizgowa, ważne jest, aby znać jej dynamiczny współczynnik tarcia, który jest wskaźnikiem antypoślizgowości. Im wyższa liczba, tym bardziej „antypoślizgowa” jest płytka.  

9. Czy można malować płytki?

Tak, ale nie wszystkie farby są do tego dobre. W przypadku bardzo wodoodpornych i gładkich powierzchni farba powinna być silnie przyczepna, do czego producenci zalecają farbę epoksydową . Konieczne jest również przygotowanie podłoża zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu produktu.