Plusy i minusy blatów granitowych

​​Granitowy blat jest prawdopodobnie najtwardszym i najbardziej odpornym na zarysowania materiałem, w który można bez zawahania zainwestować. Często rozmawiamy z klientami, którzy otrzymali mylące informacje o zarysowaniach i zabrudzeniach granitowych blatów. Granit to jeden z najbardziej wszechstronnych materiałów, z którego można wykonać m.in. blaty kuchenne. Kamień naturalny jest w większości odporny na zarysowania lub przynajmniej dobrze ukrywa drobne rysy ze względu na głębię koloru i wzorów. Granit może zostać zarysowany tylko przez inny kawałek granitu lub za pomocą specjalnie zaostrzonych narzędzi przeznaczonych do przecinania materiału. Granitowe deski do krojenia mogą wydawać się dobrym pomysłem, ale umieszczenie ich na granitowej powierzchni może ją porysować.

Codzienne czynności kuchenne nie stwarzają problemów, ponieważ granit jest odporny na zarysowania od gorących garnków, patelni, noży i prawie wszystkiego w kuchni. Można traktować granitowy blat za jedną wielką deskę do krojenia - to świetna powierzchnia robocza do pracy.

Wybierając blat do swojej kuchni, należy wziąć pod uwagę wiele czynników.

Przeczytaj zalety i wady, które sprawiają, że jest to dobry wybór dla Twojej rodziny.

Matka natura nigdy nie przestaje działać. Granit jest surowcem „odnawialnym”. Jednak tworzenie go zajmuje tysiące lat, wielu profesjonalistów z branży nie uważa granitu za prawdziwie ekologiczny produkt. Przemysł kamieniarski poczynił w ostatnich latach ogromne postępy w zakresie odpowiedzialnego wydobywania i produkcji. Granitowe blaty są bardzo trwałe, nie zawierają szkodliwych chemikaliów i nie emitują szkodliwego promieniowania ani gazów.

Blaty granitowe nie topią się, ani nie wchodzą w reakcję pod wpływem ciepła. To jedne z najbardziej żaroodpornych blatów kuchennych na rynku. Jeśli wyjmiesz gorącą patelnię z piekarnika, możesz bez szkody położyć ją bezpośrednio na blacie. Eksperci zalecają używanie podstawki w przypadku używania urządzeń, które emitują ciepło przez długi czas, takich jak garnki. Ponieważ materiał jest tak gęsty, istnieje niewielka możliwość podgrzania jednego obszaru blatu, a nie całości, co mogłoby spowodować pęknięcie blatu.

Jest bardzo odporny na zarysowania. Granit ma 7 punktów w skali twardości Moha. Oznacza to, że bardzo niewiele minerałów jest w stanie go zarysować. Możesz na nim ciąć, ale nie jest to zalecane, ponieważ spowoduje to stępienie noży i prawdopodobnie pozostawi metalowy osad, który może być trudny do usunięcia.

Zlewozmywaki podwieszane są powszechne w instalacjach na blatach granitowych. Można bezproblemowo wycierać okruchy czy plamy, bezpośrednio do zlewu, bez zaczepiania o krawędź zlewu montowanego na powierzchni. Możesz rozważyć użycie kilku rodzajów zlewozmywaków, w tym żeliwa, stali nierdzewnej lub litej powierzchni. Producenci wycinają i polerują otwór zlewu, aby dopasować go do kształtu wybranego zlewu.

Blaty granitowe powinny być naprawiane przez fachowca. Rzadko zdarza się, aby w blatach pojawiły się pęknięcia lub odpryski, ale jeśli to zrobisz, skontaktuj się ze swoim kamieniarzem, który zainstalował blaty. W większości przypadków do wypełnienia pustej przestrzeni można użyć żywicy epoksydowej o dopasowanym kolorze i będzie ona praktycznie niewidoczna. Jeśli używasz ciężkich żeliwnych patelni, zachowaj ostrożność podczas umieszczania ich w zlewie pod blatem.

Granit to materiał porowaty. Większość kamieniarzy nakłada impregnat na blaty granitowe przed ich zainstalowaniem, co uchroni je przed zbyt szybkim wchłanianiem cieczy. Bycie porowatym niekoniecznie jest złą cechą. Jeśli płyny pozostaną na powierzchni przez dłuższy czas, w końcu zostaną wchłonięte. Ale tak jak wchłaniają, również wyparowują. W zależności od tego, jaką substancję należy usunąć, można nałożyć różne okłady, aby przyspieszyć proces. Jednak wiele z nich wyparuje samoistnie bez użycia chemikaliów lub środków czyszczących.

Uważa się, że blaty granitowe nie wymagają konserwacji. Prawdopodobieństwo konieczności naprawy lub wymiany nawierzchni jest dość niskie. Technologia impregnatów do kamienia przeszła długą drogę przez lata i wiele z nich będzie działać przez ponad 10 lat, zanim będzie trzeba je ponownie zastosować. Impregnację można samodzielnie wykonać, ponieważ jest to proces podobny do czyszczenia. Wystarczy nałożyć produkt i zetrzeć nadmiar. Dobrze jest zapytać kamieniarza, który impregnat został nałożony na początku i użyć tego samego rodzaju do ponownego nałożenia. Niektóre impregnaty nie współgrają ze sobą, a po zmieszaniu mogą tworzyć lepki bałagan.

Jeśli szukasz czegoś naprawdę wyjątkowego, rozważ egzotyczny granit. Jak w przypadku większości rzeczy w życiu, cena zależy od podaży i popytu. Niektóre kamieniołomy nie są łatwo dostępne i / lub można z nich wydobywać tylko przez krótkie okresy w ciągu całego roku. Jeśli zaistnieją takie okoliczności w kamieniołomie ze wspaniałym kamieniem, cena wzrośnie. 

W przypadku wszystkich kamieni naturalnych, w tym granitu, jesteśmy ograniczeni do kolorów i wzorów, które wytworzyła matka natura. Nie znajdziesz wielu jednolitych wzorów, ani jasnych kolorów, ale oba istnieją. Zwróć także uwagę na szeroką gamę kolorów i wzorów w tym samym kolorze kamienia. Zawsze dobrze jest przyjrzeć się dokładnie slabom, które zostaną położone jako blat kuchenny, aby upewnić się, że są one zgodne z oczekiwaniami. Wiele egzotycznych rodzajów granitu ma ogromne płynące fale i mała próbka nie będzie dokładnym odwzorowaniem całej płyty. Granit nie jest uważany za jedną z opcji powierzchni blatów w szerokiej gamie kolorów. 

Ciemniejsze granity są bardzo gęste i czasami nie wymagają nawet impregnacji. Jaśniejsze granity są bardziej porowate i mogą wymagać wielu warstw impregnacji, aby można je było uznać za odporne na plamy.

Prawdziwy kamień naturalny, w tym granit, marmur, trawertyn i inne, to „naturalny wyrób” dla powierzchni blatów. Są wydobywane z ziemi i ich naturalnego stanu, a następnie krojone w płyty do użytku w kuchni.

Blaty granitowe są bardzo odporne na chemikalia. Kwasy i zasady nie uszkodzą kamieniowi. Wielokrotne użycie chemii z czasem zmyją impregnat, powodując konieczność ponownego zaimpregnowania przed zalecanym czasem.

Jak czyścić fugę z płytek?

Niezależnie od tego, czy chodzi o podłogę, prysznic, płytki pozostają powszechną podstawą w polskich domach. Utrzymanie i czyszczenie płytek jest łatwe. W końcu jest to jedna z największych zalet w stosunku do drewna lub dywanu.

Więcej…

Kolorowe płytki łazienkowe

Łazienka. Bardzo często z niej korzystamy, a najważniejszym wykończeniem w łazience są właśnie płytki. Elegancka podłoga w łazience wyłożona płytkami gresowymi. Kluczem jest kolor płytek. Omówimy 3 sposoby wyboru i kupowania kolorowych płytek łazienkowych.

Więcej…

Jak czyścić i konserwować blat z marmuru?

Marmur jest naturalnym kamieniem, który może dodać elegancji i charakteru każdej przestrzeni. Wielu poważnie rozważa to, kiedy stoją przed wyborem idealnych blatów kuchennych. Jednak jest to jeden z bardziej miękkich rodzajów kamieni naturalnych, jest podatny na wytrawianie i plamienie. Dlatego ważne jest, aby dobrze wiedzieć, jak czyścić marmurowe blaty.

Podzielimy się z wami kilkoma przydatnymi wskazówkami dotyczącymi usuwania plam z marmurowych blatów. Omówimy, co powoduje wytrawianie marmuru, a także niektóre sposoby na uporczywe plamy, które uniemożliwiają Ci piękny wygląd marmurowych blatów.

Więcej…

Jak wyciąć dziurę w płytce?

Układanie płytek ceramicznych wokół rur i armatury wygląda amatorsko. Wycinanie otworów w płytce sprawia, że ​​praca wygląda bardziej profesjonalnie. Oto jak to zrobić.

Więcej…

Zalety korzystania z systemów poziomowania płytek

Wiele osób zdecyduje się na wybór płytek jako dekorację podłóg, nie tylko dlatego, że są piękne, ale także praktyczne. Jednak montaż płytek podłogowych może być szczególnie kłopotliwy. Podczas układania płytki należy wielokrotnie sprawdzać czy jest wypoziomowana i płaska, co kosztuje dużo czasu i energii. Jak więc układać płytki podłogowe płynnie i szybko? Wymaga to pomocy narzędzia pomocniczego - systemu poziomowania płytek podłogowych. Wykorzystanie systemu poziomowania płytek podłogowych podczas układania podłogi to niezawodny sposób na zapewnienie prawidłowego zainstalowania produktu końcowego.

Więcej…

Piękno gresu i ceramiki

Piękno gresu polega na tym, że jest on naturalnie gęsta, a zatem bardzo twardy i wytrzymały. Jest wykonany z rafinowanej gliny i innych naturalnych składników, dzięki czemu ma większą trwałość niż ceramika​.

Więcej…

6 rzeczy, których nie używać na podłogach

Podłoga to inwestycja. Dbanie o nią oznacza świadomość tego, co szkodzi, a co nie. Każdy rodzaj podłogi ma swoje własne cechy charakterystyczne, poniższe 6 elementów, które szkodzą dla prawie każdego rodzaju podłogi.

Więcej…

Płytki mozaikowe w łazience

Płytki mozaikowe od dawna są używane w łazienkach jako elementy akcentujące, w wannach lub umieszczane w niszach prysznicowych, ale nadchodzącym trendem jest bardziej kreatywne wykorzystanie mozaiki jako elementu projektowego. Podobnie jak hiszpańskie i bliskowschodnie malowane płytki stają się coraz bardziej popularne, tak samo jest stosowanie bardziej skomplikowanych wzorów mozaiki.

Więcej…

Chłodne podłogi na gorące lato

Najlepszy wybór podłóg do utrzymania chłodu w domu w miesiącach letnich to drewno (w tym laminat) i płytki (kamień naturalny, marmur, ceramika i gres). Korek zapewni pewną izolację przed utratą chłodnego powietrza przez podłogę.

Więcej…

Plusy i minusy blatów granitowych

​​Granitowy blat jest prawdopodobnie najtwardszym i najbardziej odpornym na zarysowania materiałem, w który można bez zawahania zainwestować. Często rozmawiamy z klientami, którzy otrzymali mylące informacje o zarysowaniach i zabrudzeniach granitowych blatów. Granit to jeden z najbardziej wszechstronnych materiałów, z którego można wykonać m.in. blaty kuchenne. Kamień naturalny jest w większości odporny na zarysowania lub przynajmniej dobrze ukrywa drobne rysy ze względu na głębię koloru i wzorów. Granit może zostać zarysowany tylko przez inny kawałek granitu lub za pomocą specjalnie zaostrzonych narzędzi przeznaczonych do przecinania materiału. Granitowe deski do krojenia mogą wydawać się dobrym pomysłem, ale umieszczenie ich na granitowej powierzchni może ją porysować.

Więcej…