Rozróżnianie białych kamieni

Jak sprawdzić, czy Twój biały kamień to granit, kwarcyt czy marmur?

Przy odrobinie wskazówek i praktyki każdy może nauczyć się rozpoznawać właściwości i estetykę różnych rodzajów kamienia. Bez względu na etykietę na płycie, kraj pochodzenia czy cenę, podstawowa wiedza geologiczna może pomóc lepiej to zrozumieć. Proces identyfikacji kamieni staje się najbardziej zagadkowy, gdy wyglądają podobnie do siebie. Nawet podobnie wyglądające kamienie można rozróżnić, korzystając z kilku podstawowych wskazówek.

Granit ma wyrazisty wygląd w porównaniu z kwarcytem i marmurem.

Granit jest najpopularniejszym rodzajem kamienia naturalnego w handlu i występuje w satysfakcjonująco szerokiej gamie kolorów i wzorów. Mimo zróżnicowanej estetyki granity mają wspólne elementy, które sprawiają, że są rozpoznawalne. Poniżej znajduje się kilka praktycznych zasad. Proszę zauważyć, że odniesienie jest do ogólnej klasyfikacji branżowej granitu, a nie do węższej definicji danego typu.

 • Jasne granity mają drobinki lub bloki o różnych kolorach. Białe GRANITY rzadko mają jednolity, jednolity kolor. Większość jasnych granitów ma więcej niż jeden kolor i rzadko występuje biały granit bez żadnych ciemniejszych minerałów.
 • Widoczne są pojedyncze minerały. kryształY skalenia, szklistych obszarów kwarcu i odrobiny ciemniejszych minerałów. 
 • Czasami granit ma gigantyczne minerały Jeśli płyta ma minerały większe niż kilka cm, masz pegmatyt . To specjalny rodzaj granitu z wielkimi kryształami. Patagonia jest jednym z najlepszych przykładów granitowego pegmatytu, a inne przykłady to turmalin, alpejski, biały alaskański i inne.
 • Jeśli zawiera granat, jest to granit lub gnejs. Granaty to małe, okrągłe minerały w kolorze ciemnoróżowym, bordowym lub czerwono-brązowym. Ich obecność jest wskazówką, że patrzysz na metamorficzne odmiany granitu. Gnejs ma paski lub pasma jaśniejszych i ciemniejszych minerałów, podczas gdy granit ma zwykle kilka pasków lub nie ma ich wcale i ogólnie jest ogólnie jasny. Na rynku dostępnych jest wiele białych granulitów, w tym Bianco Romano, Colonial White czy Giallo Cream. Wicehrabia White jest przykładem gnejsu.
 • Mika jest powszechna w granicie. Mika jest obecna w niewielkich ilościach w granicie i wygląda jak błyszczące minerały, które mogą być srebrne, złote, brązowe lub metalicznie czarne. Jeśli kamień jest w większości wykonany z miki, to jest to łupek .
 • Granit może mieć żywe WZORY. Pozostaw to Matce Naturze, aby stworzyć fale kolorów, żyły kontrastowych minerałów i wiele innych ciekawych efektów. To duża część atrakcyjności kamienia naturalnego.

 

Marmur i kwarcyt wyglądają inaczej niż granit, ale są do siebie podobne.

Marmur i kwarcyt wyglądają podobnie na kilka sposobów.

 • Przeważnie mają jasny kolor: biały, jasnoszary, kremowy. Możliwe są również ciemniejsze kolory.
 • Marmur i kwarcyt są zazwyczaj ogólnie drobnoziarniste; nie możesz położyć palca na pojedynczym ziarnie minerału.
 • Często mają warstwy lub pasma kontrastujących kolorów. Warstwy mogą być proste, faliste lub chaotyczne.
 • Płyty mogą mieć ciche wzory lub żywy ruch.
 • Jeśli płyta ma skamieniałości, to jest to wapień , a nie marmur. Wapień ma kredowe lub matowe wykończenie w porównaniu z marmurem lub kwarcytem.

 

Aby odróżnić marmur od kwarcytu, sprawdź ich właściwości.

Fakt, że te dwa kamienie wyglądają podobnie, powoduje, że są tak często błędnie oznaczane i źle rozumiane. Najlepiej jest polegać na sposobie zachowania kamieni, a nie na ich wyglądzie. Na szczęście marmur i kwarcyt mają spójne cechy, dzięki którym można je odróżnić.

 • Kwarcyt jest znacznie twardszy niż marmur i nieco twardszy niż granit.
  Możesz użyć płytki szklanej lub ostrza noża, aby zmierzyć twardość kamienia. Kwarcyt pozostawi wyraźną rysę na szkle, a ostrzu noża nie będzie łatwo porysować kamień (chociaż może pozostawić srebrzysty ślad na kamieniu, którym jest metal ściera się o kamień).
 • Marmur jest stosunkowo miękki.
  Ostrze noża pozostawi widoczne rysy na marmurze; a marmur nie zarysuje szkła. Niektóre marmury, takie jak Super White lub Fantasy Brown, mogą mieć kwarcu pośród ogólnej kompozycji marmuru.
 • Kwasy nie mają wpływu na kwarcyt.
  Ocet, cytryna, wino, cytrusy lub jakikolwiek inny zwykły kwas nie wpłynie na kwarcyt. Silne środki chemiczne, takie jak środek do czyszczenia piekarników lub odrdzewiacz, mogą jednak uszkodzić prawie każdy kamień, dlatego należy na nie uważać.
 • Marmur jest wrażliwy na kwasy.
  Kalcyt mineralny jest rozpuszczany przez kwasy, a wiele rodzajów kamienia zawiera kalcyt, na przykład wapień, onyks, trawertyn i marmur. (Ciekawostki naukowe: to dlatego kwaśne deszcze uszkodziły budynki i pomniki, zanim zrozumieliśmy zanieczyszczenie, które powoduje kwaśne deszcze.) Dolomit jest minerałem podobnym chemicznie do kalcytu, a także kwasami. kwasy pozostawiają ślad po wytrawieniu lub matową plamę na powierzchni kamienia. Wytrawienia nie wpływają na integralność strukturalną kamienia i w razie potrzeby można je wypolerować. Dla osób, które kochają marmur, ryciny są często uważane za część żywej powierzchni kamienia, która z czasem nabiera głębi i charakteru.

Granit, marmur i kwarcyt mogą być porowate… lub nie.

Niektóre rodzaje kamienia mają małe pory w kamieniu, a kamień porowaty może wchłaniać płyny i ulegać poplamieniu. Istnieje kilka procesów geologicznych, które wpływają na porowatość kamienia. Na przykład, jeśli kamień nie zostanie zakopany zbyt głęboko podczas formowania, między ziarnami minerałów mogą pozostać niewielkie przestrzenie. Inną możliwą przyczyną porowatości jest podziemne pękanie wzdłuż linii uskoków, gdzie skały ścierają się o siebie. Czasami woda gruntowa rozpuszcza kawałki kamienia. Z drugiej strony wody gruntowe mogą również działać odwrotnie - mogą dodawać cząsteczki minerałów, które wypełnią przestrzenie porowe.

Musimy więc po prostu pogodzić się z faktem, że czasami granit, marmur i kwarcyt są lekko porowate, a czasami nie. Oznacza to również, że porowatość nie może być wskazówką, która pomoże nam zidentyfikować kamień. Nie możemy powiedzieć, że kamień jest porowaty, dlatego jest to na przykład marmur. Wiele jest gęstych i nieprzepuszczalnych marmurów. To samo dotyczy granitu i kwarcytu.Porowatość kwarcytu może być szczególnie myląca.

 

Rozróżnianie białych kamieni

Jak sprawdzić, czy Twój biały kamień to granit, kwarcyt czy marmur?

Przy odrobinie wskazówek i praktyki każdy może nauczyć się rozpoznawać właściwości i estetykę różnych rodzajów kamienia. Bez względu na etykietę na płycie, kraj pochodzenia czy cenę, podstawowa wiedza geologiczna może pomóc lepiej to zrozumieć. Proces identyfikacji kamieni staje się najbardziej zagadkowy, gdy wyglądają podobnie do siebie. Nawet podobnie wyglądające kamienie można rozróżnić, korzystając z kilku podstawowych wskazówek.

Więcej…

Interesujące fakty na temat marmuru

Wszyscy wiedzą, że marmur świetnie wygląda, ale jest wiele innych aspektów tego kamienia naturalnego, o których warto się dowiedzieć. Marmur od tysięcy lat zajmuje szczególne miejsce w dziedzinie kamieniarstwa i budownictwa. Prawdopodobnie nauczyliśmy się wszystkiego, czego można się o nim dowiedzieć, ale niektóre fakty są bardziej interesujące niż inne. 

Więcej…

Usuwanie kleju z betonowej posadzki

Kiedy usuwasz płytki gresowe lub ceramiczne z betonowej podłogi, zawsze pozostaje trochę kleju. Usuwanie kleju z betonowej podłogi może być ciężką pracą, zwłaszcza jeśli utrzymuje się tam od wielu lat. Jak we właściwy sposób usunąć klej z posadzki betonowej? Przedstawiamy trzy sposobów na usunięcie kleju.

Więcej…