Rozróżnianie białych kamieni

Jak sprawdzić, czy Twój biały kamień to granit, kwarcyt czy marmur?

Przy odrobinie wskazówek i praktyki każdy może nauczyć się rozpoznawać właściwości i estetykę różnych rodzajów kamienia. Bez względu na etykietę na płycie, kraj pochodzenia czy cenę, podstawowa wiedza geologiczna może pomóc lepiej to zrozumieć. Proces identyfikacji kamieni staje się najbardziej zagadkowy, gdy wyglądają podobnie do siebie. Nawet podobnie wyglądające kamienie można rozróżnić, korzystając z kilku podstawowych wskazówek.

Granit ma wyrazisty wygląd w porównaniu z kwarcytem i marmurem.

Granit jest najpopularniejszym rodzajem kamienia naturalnego w handlu i występuje w satysfakcjonująco szerokiej gamie kolorów i wzorów. Mimo zróżnicowanej estetyki granity mają wspólne elementy, które sprawiają, że są rozpoznawalne. Poniżej znajduje się kilka praktycznych zasad. Proszę zauważyć, że odniesienie jest do ogólnej klasyfikacji branżowej granitu, a nie do węższej definicji danego typu.

 • Jasne granity mają drobinki lub bloki o różnych kolorach. Białe GRANITY rzadko mają jednolity, jednolity kolor. Większość jasnych granitów ma więcej niż jeden kolor i rzadko występuje biały granit bez żadnych ciemniejszych minerałów.
 • Widoczne są pojedyncze minerały. kryształY skalenia, szklistych obszarów kwarcu i odrobiny ciemniejszych minerałów. 
 • Czasami granit ma gigantyczne minerały Jeśli płyta ma minerały większe niż kilka cm, masz pegmatyt . To specjalny rodzaj granitu z wielkimi kryształami. Patagonia jest jednym z najlepszych przykładów granitowego pegmatytu, a inne przykłady to turmalin, alpejski, biały alaskański i inne.
 • Jeśli zawiera granat, jest to granit lub gnejs. Granaty to małe, okrągłe minerały w kolorze ciemnoróżowym, bordowym lub czerwono-brązowym. Ich obecność jest wskazówką, że patrzysz na metamorficzne odmiany granitu. Gnejs ma paski lub pasma jaśniejszych i ciemniejszych minerałów, podczas gdy granit ma zwykle kilka pasków lub nie ma ich wcale i ogólnie jest ogólnie jasny. Na rynku dostępnych jest wiele białych granulitów, w tym Bianco Romano, Colonial White czy Giallo Cream. Wicehrabia White jest przykładem gnejsu.
 • Mika jest powszechna w granicie. Mika jest obecna w niewielkich ilościach w granicie i wygląda jak błyszczące minerały, które mogą być srebrne, złote, brązowe lub metalicznie czarne. Jeśli kamień jest w większości wykonany z miki, to jest to łupek .
 • Granit może mieć żywe WZORY. Pozostaw to Matce Naturze, aby stworzyć fale kolorów, żyły kontrastowych minerałów i wiele innych ciekawych efektów. To duża część atrakcyjności kamienia naturalnego.

 

Marmur i kwarcyt wyglądają inaczej niż granit, ale są do siebie podobne.

Marmur i kwarcyt wyglądają podobnie na kilka sposobów.

 • Przeważnie mają jasny kolor: biały, jasnoszary, kremowy. Możliwe są również ciemniejsze kolory.
 • Marmur i kwarcyt są zazwyczaj ogólnie drobnoziarniste; nie możesz położyć palca na pojedynczym ziarnie minerału.
 • Często mają warstwy lub pasma kontrastujących kolorów. Warstwy mogą być proste, faliste lub chaotyczne.
 • Płyty mogą mieć ciche wzory lub żywy ruch.
 • Jeśli płyta ma skamieniałości, to jest to wapień , a nie marmur. Wapień ma kredowe lub matowe wykończenie w porównaniu z marmurem lub kwarcytem.

 

Aby odróżnić marmur od kwarcytu, sprawdź ich właściwości.

Fakt, że te dwa kamienie wyglądają podobnie, powoduje, że są tak często błędnie oznaczane i źle rozumiane. Najlepiej jest polegać na sposobie zachowania kamieni, a nie na ich wyglądzie. Na szczęście marmur i kwarcyt mają spójne cechy, dzięki którym można je odróżnić.

 • Kwarcyt jest znacznie twardszy niż marmur i nieco twardszy niż granit.
  Możesz użyć płytki szklanej lub ostrza noża, aby zmierzyć twardość kamienia. Kwarcyt pozostawi wyraźną rysę na szkle, a ostrzu noża nie będzie łatwo porysować kamień (chociaż może pozostawić srebrzysty ślad na kamieniu, którym jest metal ściera się o kamień).
 • Marmur jest stosunkowo miękki.
  Ostrze noża pozostawi widoczne rysy na marmurze; a marmur nie zarysuje szkła. Niektóre marmury, takie jak Super White lub Fantasy Brown, mogą mieć kwarcu pośród ogólnej kompozycji marmuru.
 • Kwasy nie mają wpływu na kwarcyt.
  Ocet, cytryna, wino, cytrusy lub jakikolwiek inny zwykły kwas nie wpłynie na kwarcyt. Silne środki chemiczne, takie jak środek do czyszczenia piekarników lub odrdzewiacz, mogą jednak uszkodzić prawie każdy kamień, dlatego należy na nie uważać.
 • Marmur jest wrażliwy na kwasy.
  Kalcyt mineralny jest rozpuszczany przez kwasy, a wiele rodzajów kamienia zawiera kalcyt, na przykład wapień, onyks, trawertyn i marmur. (Ciekawostki naukowe: to dlatego kwaśne deszcze uszkodziły budynki i pomniki, zanim zrozumieliśmy zanieczyszczenie, które powoduje kwaśne deszcze.) Dolomit jest minerałem podobnym chemicznie do kalcytu, a także kwasami. kwasy pozostawiają ślad po wytrawieniu lub matową plamę na powierzchni kamienia. Wytrawienia nie wpływają na integralność strukturalną kamienia i w razie potrzeby można je wypolerować. Dla osób, które kochają marmur, ryciny są często uważane za część żywej powierzchni kamienia, która z czasem nabiera głębi i charakteru.

Granit, marmur i kwarcyt mogą być porowate… lub nie.

Niektóre rodzaje kamienia mają małe pory w kamieniu, a kamień porowaty może wchłaniać płyny i ulegać poplamieniu. Istnieje kilka procesów geologicznych, które wpływają na porowatość kamienia. Na przykład, jeśli kamień nie zostanie zakopany zbyt głęboko podczas formowania, między ziarnami minerałów mogą pozostać niewielkie przestrzenie. Inną możliwą przyczyną porowatości jest podziemne pękanie wzdłuż linii uskoków, gdzie skały ścierają się o siebie. Czasami woda gruntowa rozpuszcza kawałki kamienia. Z drugiej strony wody gruntowe mogą również działać odwrotnie - mogą dodawać cząsteczki minerałów, które wypełnią przestrzenie porowe.

Musimy więc po prostu pogodzić się z faktem, że czasami granit, marmur i kwarcyt są lekko porowate, a czasami nie. Oznacza to również, że porowatość nie może być wskazówką, która pomoże nam zidentyfikować kamień. Nie możemy powiedzieć, że kamień jest porowaty, dlatego jest to na przykład marmur. Wiele jest gęstych i nieprzepuszczalnych marmurów. To samo dotyczy granitu i kwarcytu.Porowatość kwarcytu może być szczególnie myląca.

 

Pomysły na płytki ścienne do kuchni

Jedną z najważniejszych rekomendacji dotyczących dodawania wartości do domu jest aranżacja kuchni na nowo, ale nie musisz poświęcać na to dużo czasu ani pieniędzy. Jeśli chcesz odświeżyć kuchnię, ale nie możesz sobie pozwolić na jej przebudowę na pełną skalę, mądrą metodą do rozpoczęcia są nowe płytki. Jakie rodzaje płytek są modne w projektowaniu ścian kuchennych 2021? Jakie są najpopularniejsze płytki na okładzinę ścienną nad blatem roboczym w kuchni?
Niezależnie od tego, czy marzysz o eleganckiej nowej kuchni, czy szukasz inspiracji projektowej, zebraliśmy 10 najlepszych pomysłów na płytki ścienne do kuchni na 2021 rok, które z pewnością nadadzą Twojej kuchni olśniewający styl.

Więcej…

Jak zabudować balkon i w pełni go wykorzystać?

Zwykłe budynki mieszkalne nie mają podwórka, więc prywatna przestrzeń zewnętrzna to marzenie większości ludzi mieszkających w mieszkaniach miejskich - nawet jeśli jest to tylko mały balkon. Wiele osób lubi spędzać czas na balkonie. Jeśli masz szczęście, że masz duży balkon, czy zdecydowałbyś się go zabudować? Czytaj dalej, aby znaleźć pomysły na ogrodzone balkony i inspiracje dotyczące dekoracji, a także kilka wskazówek, jak zabudować balkon i jak w pełni wykorzystać przestrzeń.

Więcej…

Czyszczenie i konserwacja blatów granitowych

Granit od wielu lat jest jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych na blaty kuchenne i do łazienki. Jedna z największych zalet tego jest to, że kamień naturalny nie jest nasiąkliwy jak inne materiały, dzięki czemu jest mniej podatny na wchłanianie wycieków, plam i olejów. Mimo to nadal ważne jest, aby dbać o blaty granitowe.

Granit jest odporny również na bakterie. Dlatego jest idealnym materiałem do zastosowania w blatach kuchennych.

Więcej…

Różnica między marmurem CALACATTA i CARRARA

Jeśli zastanawiasz się nad przebudową lub wykańczaniem nowego domu, ilość wyborów kamienia dla każdego najmniejszego szczegółu może być ogromna. Przy tak wielu opcjach do wyboru i tak drobnych różnicach między nimi, podjęcie jakiejkolwiek decyzji staje się trudne.

W przypadku marmuru Carrara i Calacatta różnice między nimi są dość subtelne i mogą być niezwykle trudne do odróżnienia. Może też być zaskakujące, dlaczego Calacatta jest o wiele droższa niż Carrara.

Więcej…

Projektowanie z elementami natury

Spędzanie czasu na łonie natury zostało naukowo udowodnione, aby zmniejszyć poziom stresu, pomaga odnaleźć klarowność, odmładza ciało i umysł. Jednym z powodów, dla których natura jest tak cenna, jest to, że zmusza twój umysł do odłączenia się i wejścia w coś, co zostało nazwane stanem zen. Wejście w stan Zen pozwala ciału i umysłowi się zregenerować.

Wprowadzenie naturalnych elementów do domu może pomóc stworzyć poczucie relaksu i pomóc w stworzeniu mniej stresującego środowiska. Obejmuje to ograniczanie elektroniki do minimum, ukrywanie jej, a nawet projektowanie strefy bez technologii.

Więcej…

Nowocześni programiści

Położona między kanałem Lachine, a rzeką św. Wawrzyńca miejska dzielnica Pointe-Sainte-Charles w Montrealu odzwierciedla przemysłową przeszłość miasta, a jednocześnie mieści nowoczesne firmy, takie jak GSoft. Lokalnie założona firma programistyczna, która obecnie mieści się w zabytkowym budynku Nordelec. Aby stworzyć spójne środowisko, które będzie odzwierciedlało wartości młodych pracowników GSoft, jednocześnie szanując oryginalną strukturę budynku z 1913 roku, firma współpracowała ze współczesną firmą architektoniczną Linebox przez ponad dwa lata, aby urzeczywistnić ich wizję.

Więcej…

Trendy kuchenne 2021

Chcesz wiedzieć, co jest na topie w świecie trendów kuchennych 2021, aby się zainspirować? Ten przewodnik jest dla Ciebie. Pokażemy Ci 6 najlepszych trendów i wskazówek dotyczących projektowania kuchni, ujawniając trendy w kolorze, wykończeniach, detalach, materiałach, blatach, szafkach, stylach i pomysłach, aby nadać projektowi elegancji, aby upiększyć Twoją przestrzeń. Te trendy w projektowaniu kuchni nigdy nie wyjdą z mody.

Więcej…

Przewodnik zakupu listew przypodłogowych

W dzisiejszej dekoracji płytki gresowe oraz ceramiczne są powszechnym materiałem, takim jak płytki podłogowe, płytki ścienne i listwa przypodłogowa. Listwa przypodłogowa jeśli nie jest dobrze dopasowana, wpłynie nie tylko na wygląd, ale także na normalne użytkowanie podłogi. Jak wybrać najlepszą listwę przypodłogową z płytek? Jakie są możliwości dopasowania kolorów listwy przyściennej z płytek? Poniższy artykuł przedstawia najlepszy poradnik doboru listew, obejmujący wskazówki oraz porady dotyczące zakupu.

Więcej…

Najlepsze płytki na ścianę

Płytki ścienne to szeroko stosowany produkt w nowoczesnej ceramice. W dekoracji wnętrz, zwykle wybierane są płytki do dekoracji ścian i podłóg. Wśród różnych materiałów płytki mają nie tylko lepszą trwałość i element dekoracyjny, ale także mogą w pewnym stopniu chronić podłogę i ściany. Salon, kuchnia, łazienka i balkon bardzo różnią się pod względem wykorzystania funkcji, więc stosowane płytki ścienne mają również różne właściwości. Obecnie na rynku dostępne są rodzaje płytek ściennych. Które płytki są najlepsze na ścianę? Jakie są rodzaje płytek ściennych? Poniżej przedstawiamy popularne płytki i kompleksowo analizujemy ich zalety z wadami oraz przestrzeń, w której można je zastosować, tak aby pomóc Ci w wyborze najlepszych płytek na ścianę.

Więcej…

Różnica między blatem granitowym i marmurowym

Wybór materiału na powierzchnię blatu, który pasuje do Twojego stylu życia, to pierwszy krok w tworzeniu funkcjonalnej kuchni. Granit i marmur to dwa z najlepszych i najpopularniejszych kamieni naturalnych jako blaty kuchenne i łazienkowe. Cięte i polerowane, aby dodać piękno dla wnętrz domu. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nowych blatów lub wymianą starych i nie wiesz który kamień wybrać, marmur czy granit, to mamy w artykule na ten temat podpowiedź. Omawiamy, w jaki sposób te dwa materiały porównują się ze sobą. Przedstawiamy zalety i wady marmuru i granitu, pomagając w szybkim podjęciu decyzji, który z nich zostanie użyty jako blat w kuchni lub łazience.

Więcej…