Plusy i minusy trawertynu

Wiele osób uważa, że ​​marmur i trawertyn to to samo. Marmur pochodzi z kamienia metamorficznego w wyniku poddania wapienia ogromnemu ciśnieniu przez długi czas. Trawertyn wywodzi się ze źródeł mineralnych, zwłaszcza gorących. Trawertyn ma bardziej rustykalny wygląd w przeciwieństwie do wyrafinowanego wyglądu marmuru.

W zależności od osobistych preferencji, trawertyn może okazać się doskonałym materiałem do zastosowania w Twoim domu, czy to w postaci parapetów, płytek, okładzin kamiennych, podłóg i innych. Koloseum jest zbudowane z prawie całego trawertynu, co udowadnia, że ​​wytrzymuje próbę czasu.

Zabarwienie zależy od ilości zanieczyszczeń znajdujących się w kamieniu i mają one tendencję do płynięcia w żyłach. Jako ciekawostka, największym złożem trawertynu w USA jest Park Narodowy Yellowstone oraz, że Koloseum w Rzymie jest zrobione z tego materiału. Kamień ten jest głównie importowany z kamieniołomów w Peru, Iranie, Włoszech, Meksyku i Turcji. Można go kupić w płytach lub częściej, jest cięty na płytki. Kamień jest bardzo porowaty, naturalne otwory w kamieniu są wypełniane po pocięciu na płytki. Trawertyn Premium ma mniejsze otwory. Jest popularny wśród budowniczych i projektantów, ponieważ jest elegancki. Luksusowy i piękny trawertyn jest tańszy niż marmur i można go ciąć na skomplikowane wzory.

Żaden kamień naturalny nie jest pozbawiony wad, tak jak każdy inny naturalny element. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy trawertyn naprawdę jest właściwy, jest rozważenie obu stron i ustalenie, czy zalety przeważają nad wadami, jeśli chodzi o Twoje wyjątkowe potrzeby i wymagania.

Plusy

Tańszy niż marmur

Marmur ma klasyczny i elegancki wygląd. Jedynym problemem jest to, że zakupienie go do domu często może być trochę kosztowne. Jeśli jesteś wielkim fanem wyglądu marmuru, ale nie tak bardzo wysokiej ceny, trawertyn może być dokładnie tym rodzajem materiału, którego szukasz, będąc w większości przypadków tańszą alternatywą. W zależności od koloru, którego szukasz, marmur może czasami być tańszy niż trawertyn.

Łatwy do wymiany

Trawertyn jest nie tylko dość łatwy do przycięcia do kształtu, ale w przeciwieństwie do większości innych materiałów o naturalnym odcieniu, różne płyty trawertynu również wyglądają bardzo podobnie, więc można je dość łatwo dopasować. Wymiana wyszczerbionych, popękanych lub połamanych płytek to nic trudnego, nawet jeśli trzeba wypełnić małe lub nieregularne szczeliny na powierzchni.

Wysoce odporny

Trawertyn był używany jako materiał budowlany od tysięcy lat, w tym w niektórych starożytnych budynkach i konstrukcjach, które wciąż stoją, nawet dzisiaj. Niezaprzeczalnie udowodnił, że jest odporny na próby czasu, a także szereg ekstremalnych warunków pogodowych. Trawertyn jest również odporny na wodę i wilgoć. To w połączeniu z antypoślizgową powierzchnią sprawia, że ​​trawertyn jest doskonałym wyborem zwłaszcza do zastosowań łazienkowych.  

Duża róznorodność

Trawertyn dostępny jest w wielu różnych kolorach i stylach, od kości słoniowej, kremu i beżu po złoty, czerwony, a nawet srebrny. Dzięki wielu dostępnym opcjom będziesz w stanie znaleźć idealne rozwiązanie, które będzie pasowało do unikalnego projektu Twojego domu, a także do Twoich osobistych gustów i preferencji. Oprócz tego ciepłe i ziemiste odcienie trawertynu z pewnością sprawią, że Twój dom będzie jeszcze bardziej przytulny i pozostanie biski z naturą. 

Minusy

Wysoka porowatość

Jedną z wad trawertynu jest fakt, że jest to materiał o dużej porowatości, co oznacza, że ​​jest pełen małych pęknięć i szczelin. To właśnie sprawia, że ​​trawertyn jest tak łatwy w cięciu i antypoślizgowy. Z drugiej strony sprawia, że ​​jest bardziej podatny na przebarwienia i zużycie. Można łatwo zneutralizować te wady, dbając o prawidłową i regularną konserwację powierzchni trawertynu.   

Konserwacja 

Trawertyn wymaga regularnego impregnowania, jeśli chcesz uniknąć wad wysoce porowatego kamienia naturalnego. Jeśli szukasz materiału o niewielkich wymaganiach konserwacyjnych, może to nie być właściwy wybór dla Ciebie. Mimo to nauczenie się jak impregnować trawertyn jest proste. Używając odpowiednich impregnatów nie będziesz miał powodu do zmartwień.

Jakie płytki pod prysznic?

Prysznic to coś więcej niż tylko funkcja. To ważny element dekoracyjny w Twojej łazience i może mieć duży wpływ na inwestycję w Twój dom. Jeśli prysznic wygląda na nieco przestarzały, być może warto rozważyć jego przebudowę.
Płytka prysznicowa to najlepszy sposób na zmianę wyglądu łazienki. Jest trwały, łatwy w czyszczeniu, a odpowiednio dobrany może nadać ponadczasowy oraz wpływa na wygląd łazienki.
Bez względu na to, czy wymieniasz płytki, czy układasz nowe, kabina prysznicowa może być dużym wyzwaniem.

Więcej…

Płytki w holu/przedpokoju

Trendy płytek ściennych i podłogowych zmieniają się i ewoluują każdego roku. Przeczytaj, aby się dowiedzieć, jakie trendy są obecnie popularne dla płytek do przedpokoju, długiego holu.

Więcej…

Kolorowe płytki łazienkowe

Łazienka. Bardzo często z niej korzystamy, a najważniejszym wykończeniem w łazience są właśnie płytki. Elegancka podłoga w łazience wyłożona płytkami gresowymi. Kluczem jest kolor płytek. Omówimy 3 sposoby wyboru i kupowania kolorowych płytek łazienkowych.

Więcej…

Posadzki kuchenne

Rodzaj podłóg w kuchni może wpłynąć na ogólny wygląd tego najbardziej centralnego pomieszczenia w domu lub zmienić go. Planując wymianę starych podłóg, należy wziąć pod uwagę wiele elementów. Podczas podejmowania decyzji należy wziąć pod uwagę wymagania dotyczące materiału, koloru, stylu i konserwacji.

Nie ma dobrego lub złego rodzaju podłogi kuchennej, ale są style i trendy, które są bardziej popularne i nie bez powodu. Zapoznaj się z najnowszymi zaleceniami dotyczącymi podłóg kuchennych. Gdy nadejdzie czas na wymianę podłóg, będziesz wystarczająco wykształcony i pewny siebie, aby wybrać nowoczesne i gustowne materiały na podłogę.

Więcej…

Plusy i minusy blatów granitowych

​​Granitowy blat jest prawdopodobnie najtwardszym i najbardziej odpornym na zarysowania materiałem, w który można bez zawahania zainwestować. Często rozmawiamy z klientami, którzy otrzymali mylące informacje o zarysowaniach i zabrudzeniach granitowych blatów. Granit to jeden z najbardziej wszechstronnych materiałów, z którego można wykonać m.in. blaty kuchenne. Kamień naturalny jest w większości odporny na zarysowania lub przynajmniej dobrze ukrywa drobne rysy ze względu na głębię koloru i wzorów. Granit może zostać zarysowany tylko przez inny kawałek granitu lub za pomocą specjalnie zaostrzonych narzędzi przeznaczonych do przecinania materiału. Granitowe deski do krojenia mogą wydawać się dobrym pomysłem, ale umieszczenie ich na granitowej powierzchni może ją porysować.

Więcej…

Zalety płytek gresowych

Płytki gresowe są jednym z nielicznych materiałów, które w równym stopniu nadają się do montażu na ściany i podłogi, umożliwiając tym samym kompleksowe koncepcje projektowe. Są zarówno twardsze, jak i gęstsze niż wiele innych produktów do płytek ceramicznych. Są bardzo odporne na plamy, zarysowania i wilgoć. Oferowane w szerokiej gamie kolorów i faktur, dostępne opcje projektowania są praktycznie nieograniczone. Wykwalifikowani profesjonaliści mogą dokładnie odtworzyć wiele naturalnych powierzchni, w tym słoje drewna i wzory marmuru.

Więcej…

Jak zabudować balkon i w pełni go wykorzystać?

Zwykłe budynki mieszkalne nie mają podwórka, więc prywatna przestrzeń zewnętrzna to marzenie większości ludzi mieszkających w mieszkaniach miejskich - nawet jeśli jest to tylko mały balkon. Wiele osób lubi spędzać czas na balkonie. Jeśli masz szczęście, że masz duży balkon, czy zdecydowałbyś się go zabudować? Czytaj dalej, aby znaleźć pomysły na ogrodzone balkony i inspiracje dotyczące dekoracji, a także kilka wskazówek, jak zabudować balkon i jak w pełni wykorzystać przestrzeń.

Więcej…

Jakie płytki do ścian prysznicowych?

Jednym ze sposobów na dodanie wartości do domu jest remont łazienki. Duży prysznic wyłożony kafelkami to absolutny niezbędnik podczas przebudowy lub modernizacji domu. Rano wszyscy pędzimy do pracy, zabieramy dzieci na mecz lub robimy jedną z miliona innych rzeczy. Mamy mało czasu na kąpiel w wannie, dlatego luksusowe prysznice wyłożone kafelkami są obecnie na topie.

Więcej…

Płytki gresowe imitujące marmur

Jednym z ważnych trendów w aranżacji wnętrz są płytki gresowe o wyglądzie marmuru, które naśladują materiał, który od wieków jest bohaterem sztuki i architektury. Marmur, interpretowany nowoczesnymi liniami i oryginalnymi połączeniami, staje się coraz bardziej popularny w projektowaniu wnętrz, wyposażenia i akcesoriów meblowych.

Więcej…

Trendy płytek łazienkowych 2021

Wybór płytki do łazienki nie jest taki prosty. Jest tak wiele różnych wzorów pod względem formy, koloru i faktury, że można się zgubić w wyborze.
Jeśli wcześniej płytki były niezbędnym elementem funkcjonalnym mokrego pomieszczenia, to dziś staramy się podążać za trendami płytek łazienkowych . Przy wyborze materiału najważniejszy jest design, moda i uroda.

Więcej…