Czyszczenie i konserwacja blatów granitowych

Granit od wielu lat jest jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych na blaty kuchenne i do łazienki. Jedna z największych zalet tego jest to, że kamień naturalny nie jest nasiąkliwy jak inne materiały, dzięki czemu jest mniej podatny na wchłanianie wycieków, plam i olejów. Mimo to nadal ważne jest, aby dbać o blaty granitowe.

Granit jest odporny również na bakterie. Dlatego jest idealnym materiałem do zastosowania w blatach kuchennych.

Czego unikać podczas pielęgnacji granitu?

Ważne jest, aby zabezpieczyć powierzchnię środkiem impregnującym. W ten sposób zabezpieczysz go przed potencjalnie szkodliwymi czynnikami, które mogą obniżyć żywotność i wpłynąć na wygląd granitu.

Jeśli chodzi o czyszczenie granitu, nie należy używać środków czyszczących na bazie kwasów. Jeśli substancja czyszcząca zawiera pomarańcz, cytrynę, wybielacz lub ocet, należy tego unikać. Kwasy mogą degradować powierzchnię, pozostawiając nieestetyczne plamy na blacie. Możesz pomyśleć o chusteczkach dezynfekujących w usuwaniu plam.  .

 

Usuwanie kurzu

Pył może szybko osadzać się na blatach. Używając blatów granitowych do przygotowywania posiłków, musisz upewnić się, że powierzchnia jest czysta. Zawsze możesz użyć ściereczki z mikrofibry do wyczyszczenia blatu, a jeśli masz do czynienia z grubszej warstwy kurzu, możesz zwilżyć ściereczkę wodą. Nasza rada, to użyć białej szmatki, która pozwoli Ci sprawniej sprawdzić, czy na blacie nie ma kurzu.

Zapobieganie plamom

Granit nie plami się łatwo. Jeśli jednak zaniedbasz czyszczenie plam, takich jak kawa, sos do spaghetti lub czerwone wino, możesz spodziewać się plam w przyszłości. W związku z tym zachęcamy do unikania pozostawiania lepkich pozostałości i wycieków na granitowych powierzchniach. Miej ręcznik w pobliżu blatów, aby ułatwić i przyspieszyć czyszczenie.

Suszenie i polerowanie

Wiele osób zapomina o konieczności wysuszenia i wypolerowania powierzchni granitu po jej oczyszczeniu. W tym celu można użyć suchej ściereczki z mikrofibry. Pamiętaj, aby wymienić mokrą i przemoczoną szmatkę na czystą, suchą. Pomoże to skuteczniej wygładzić i wypolerować powierzchnię.

Zapobieganie zarysowaniom

Granit jest odporny na zarysowania. Używanie ostrych narzędzi, takich jak noże kuchenne, piły do ​​kości i śrubokręty, może ją zarysować. W związku z tym zalecamy używanie deski do krojenia, gdy używasz ostrych narzędzi na granitowych blatach.

Jak głęboko czyścić granit?

Codzienne czyszczenie granitu jest dość proste. Możesz to zrobić za pomocą myjki i mieszanki ciepłej wody z bezkwasowym płynem do naczyń. Pamiętaj, aby natychmiast pozbyć się brudu i wycieków. Nadmiar płynu usuń również suchym ręcznikiem. Powinieneś to robić za każdym razem, gdy gotujesz w kuchni.

Od czasu do czasu należy również dezynfekować blaty granitowe. Wszystko, co musisz zrobić, to zmieszać równe części wody destylowanej i alkoholu izopropylowego w butelce z rozpylaczem. Dokładnie rozpylić mieszaninę na powierzchni, a następnie pozostawić na dwie do trzech minut. Użyj myjki, aby wytrzeć roztwór. Gdy to zrobisz, zauważysz wspaniały połysk na granicie.

Jak pozbyć się plam?

Czasami pojawiają się uporczywe plamy, których zwykły środek czyszczący nie jest w stanie usunąć. Kiedy tak się stanie, powinieneś użyć unikalnej techniki. Jeśli masz do czynienia z plamami na bazie oleju, zrób pastę z sody oczyszczonej. Z drugiej strony w przypadku plam na bazie wody użyj nadtlenku wodoru. Rozprowadzić na plamie, przykryć dotknięty obszar, a następnie pozostawić materiał na powierzchni przez kilka godzin. Weź czystą szmatkę i wytrzyj pastę. Gdy to zrobisz, możesz wyczyścić pozostałości ciepłą myjką i odrobiną płynu do naczyń.

Nauczenie się czyszczenia blatów granitowych jest łatwe, gdy wiesz, które produkty działają, a które nie.

Przewodnik zakupu listew przypodłogowych

W dzisiejszej dekoracji płytki gresowe oraz ceramiczne są powszechnym materiałem, takim jak płytki podłogowe, płytki ścienne i listwa przypodłogowa. Listwa przypodłogowa jeśli nie jest dobrze dopasowana, wpłynie nie tylko na wygląd, ale także na normalne użytkowanie podłogi. Jak wybrać najlepszą listwę przypodłogową z płytek? Jakie są możliwości dopasowania kolorów listwy przyściennej z płytek? Poniższy artykuł przedstawia najlepszy poradnik doboru listew, obejmujący wskazówki oraz porady dotyczące zakupu.

Więcej…

Tace z marmuru

Marmurowe tace są uniwersalnymi elementami do wykorzystania w aranżacji z różnych powodów. Wyglądają elegancko i są łatwe do przechowywania, dzięki czemu przestrzeń jest mniej zagracona. Tace są świetnym sposobem dodania funkcjonalności, są również łatwe do zmiany wystroju, gdy chcesz czegoś innego. Jak więc ozdobić dom tacami, aby nadać styl każdemu pomieszczeniu? Jakie są najlepsze sposoby wykorzystania tacy w Twoim domu? Przedstawiamy 7 popularnych pomysłów na dekorowanie tac w Twoim domu.

Więcej…

Jakie płytki pod prysznic?

Prysznic to coś więcej niż tylko funkcja. To ważny element dekoracyjny w Twojej łazience i może mieć duży wpływ na inwestycję w Twój dom. Jeśli prysznic wygląda na nieco przestarzały, być może warto rozważyć jego przebudowę.
Płytka prysznicowa to najlepszy sposób na zmianę wyglądu łazienki. Jest trwały, łatwy w czyszczeniu, a odpowiednio dobrany może nadać ponadczasowy oraz wpływa na wygląd łazienki.
Bez względu na to, czy wymieniasz płytki, czy układasz nowe, kabina prysznicowa może być dużym wyzwaniem.

Więcej…