Konserwacja kominka z marmuru

Jednym z najlepszych sposobów na dodanie przykuwającej wzrok, oszałamiającej funkcji do Twojego domu jest zbudowanie marmurowego kominka. Jeżeli nie będziesz go odpowiednio pielęgnował, z czasem może zacząć źle wyglądać i matowieć. Powszechnie uważa się, że jedynym prawdziwym wrogiem marmurowych powierzchni jest kurz. Przyglądając się uważnie swojemu kominkowi, zauważysz na jego powierzchni czarne plamy sadzy. 

To naturalne, że możesz czuć obawę przed czyszczeniem marmurowego kominka. W końcu sytuacja może się nie udać, jeśli użyjesz niewłaściwych środków czyszczących. Może to spowodować uszkodzenie lub zmianę wyglądu powierzchni kamiennej. Na szczęście nie musisz się już więcej martwić, ponieważ zapewnimy Tobie merytoryczną pomoc. Nauczymy Cię, jak prawidłowo dbać o kominek z kamienia naturalnego.

Podczas czyszczenia kominka może dojść do bałaganu. Pamiętaj położyć trochę folii, aby skutecznie poradzić sobie z uciekającym popiołem. 

Jeśli zauważyłeś ciemne obszary na kamieniu, prawdopodobnie masz do czynienia ze smołą, tłuszczem, mlekiem lub kosmetykami. Są to plamy na bazie oleju, które należy rozpuścić chemicznie. Nie martw się o uszkodzenie marmuru; wszystko, co musisz zrobić, to zrobić to szybko. Po rozpuszczeniu plamy użyj bezkwasowego płynu do mycia, aby delikatnie wyczyścić kamień. 

Jeśli masz do czynienia z organicznymi plamami po jedzeniu, kawie, herbacie lub tytoniu, użyj nadtlenku wodoru. Nie zapomnij delikatnie i szybko oczyścić dotkniętego obszaru.

W większości przypadków można łatwo zeskrobać zaschniętą farbę za pomocą metalowej szpatułki lub ostrza. Do rozpuszczenia lakieru można również użyć rozcieńczalnika do lakieru. Z drugiej strony, jeśli masz do czynienia z dużą ilością farby, może być konieczne użycie środka do usuwania farby. Pamiętaj, aby używać produktu zawierającego sodę kaustyczną lub ług. Unikaj używania kwasów do usuwania farby. Możesz zlecić to kamieniarzowi. Jeśli jednak plamy na lakierze są niewielkie, można postępować zgodnie ze wskazówkami producenta. 

Warto zwrócić uwagę, że farby olejne po ich wyczyszczeniu mogą pozostawiać tłuste plamy. 

Dym może pozostawić ciemnoszare lub czarne ślady na marmurowym kominku. Radzenie sobie z tego typu plamami może być trudne. Sugerujemy, abyś zaopatrzył się w profesjonalne środki czyszczące, aby przywrócić kominek do poprawnego stanu.

Kiedy masz do czynienia z pleśnią, grzybami, potrzebujesz nadtlenku wodoru. Wymieszaj pół szklanki tej substancji z ok. 4 L wody. 

Kilka wskazówek podczas czyszczenia marmurowego kominka

W Twoim domu jest kilka produktów, których możesz używać jako uniwersalnych środków czyszczących. Te produkty zwykle skutecznie czyszczą prawie wszystko. Należy jednak wiedzieć, że wiele z tych środków czyszczących może nie nadawać się do kominków marmurowych. Oto kilka rzeczy, których należy unikać podczas czyszczenia powierzchni kominka:

  • Ocet biały - Zawiera kwas, który może wytrawiać MARMUR.
  • Soda oczyszczona - Jest to ścierny materiał czyszczący, który może uszkodzić wykończenie marmuru.
  • Odkamieniacze - zawierają dużo kwasów.

Zadanie czyszczenia marmurowych kominków jest proste i nieskomplikowane. Dowiedzenie się, co działa, a co nie, może być naprawdę trudne. Jednak gdy już zdobędziesz w tym doświadczenie, proces może stać się znacznie łatwiejszy.

Kilka informacji o płytkach gresowych

Płytki gresowe wykonane są z materiałów ceramicznych, które są mocniej prasowane i wypalane w wyższej temperaturze niż glazura. Materiały topią się (szklą się) do szklistego materiału, który ma nasiąkliwość mniejszą niż 0,5%.

Więcej…

Schody z kamienia naturalnego

Niepowtarzalny i luksusowy wygląd schodów z kamienia naturalnego jest prawie niemożliwy do odtworzenia. Wyobraź sobie, że każdego dnia wracasz do domu i wchodzisz po wspaniałych marmurowych schodach. Zalety stosowania kamienia naturalnego na schody nie ograniczają się tylko do estetyki. Inwestycja w schody z kamienia naturalnego może w rzeczywistości przynieść szereg dodatkowych korzyści:

Więcej…

Jak i kiedy czyścić prysznic?

Prawdopodobnie korzystasz z prysznica codziennie, ale czy myjesz go tak często? Nasi eksperci zalecają codzienne mycie prysznica, aby zapobiec powstawaniu plam i osadów, a także cotygodniowe gruntowne czyszczenie. Jest to korzystne z wielu powodów. Jeśli chcesz przedłużyć żywotność swojej płytki, skrócić czas sprzątania i poprawić ogólny wygląd swojej łazienki, czytaj dalej. 

Więcej…

Budowa oraz jakość płytek ceramicznych i gresowych

Wiele osób zastanawia się, jaka jest różnica między dwoma najpopularniejszymi formami płytek - ceramicznymi i gresowymi - i nic dziwnego, biorąc pod uwagę ich podobny wygląd. Nie daj się jednak zwieść, ponieważ istnieje wiele różnic między tymi dwoma typami płytek.

Więcej…

Przewodnik zakupu listew przypodłogowych

W dzisiejszej dekoracji płytki gresowe oraz ceramiczne są powszechnym materiałem, takim jak płytki podłogowe, płytki ścienne i listwa przypodłogowa. Listwa przypodłogowa jeśli nie jest dobrze dopasowana, wpłynie nie tylko na wygląd, ale także na normalne użytkowanie podłogi. Jak wybrać najlepszą listwę przypodłogową z płytek? Jakie są możliwości dopasowania kolorów listwy przyściennej z płytek? Poniższy artykuł przedstawia najlepszy poradnik doboru listew, obejmujący wskazówki oraz porady dotyczące zakupu.

Więcej…

Płytki w holu/przedpokoju

Trendy płytek ściennych i podłogowych zmieniają się i ewoluują każdego roku. Przeczytaj, aby się dowiedzieć, jakie trendy są obecnie popularne dla płytek do przedpokoju, długiego holu.

Więcej…

Jak wybrać blat kuchenny?

Jedną z najbardziej praktycznych i funkcjonalnych przestrzeni w każdym projekcie mieszkaniowym jest kuchnia. Konieczne jest budowanie kuchni z najbardziej wytrzymałych i higienicznych materiałów. Oprócz tych wymagań ważne jest również zwrócenie uwagi na estetykę i opłacalność, dostosowując przestrzeń do życia każdej rodziny.

Więcej…

Kolorowe płytki łazienkowe

Łazienka. Bardzo często z niej korzystamy, a najważniejszym wykończeniem w łazience są właśnie płytki. Elegancka podłoga w łazience wyłożona płytkami gresowymi. Kluczem jest kolor płytek. Omówimy 3 sposoby wyboru i kupowania kolorowych płytek łazienkowych.

Więcej…

Gres i płytki ceramiczne na podłogę lub ścianę

Dla konsumentów terminy gres i ceramika są często używane zamiennie, tak jakby były tym samym. Jest to zrozumiałe, ponieważ płytki ceramiczne i gresowe są używane do tych samych zastosowań, są układane w ten sam sposób i mają w dużej mierze te same zalety i wady, jako materiał na podłogę lub ścianę.

Więcej…

Q&A płytek ceramicznych

Kwadratowy, prostokątny, sześciokątny, matowy, błyszczący. Trudno wymyślić bardziej wszechstronny materiał podłogowy niż płytki. Są również znane ze swojej wysokiej trwałości, łatwości konserwacji oraz instalacji i należą do najczęstszych wyborów do pokrywania podłóg i ścian. Poniżej znajduje się 10 typowych pytań i odpowiedzi dotyczących płytek ceramicznych:

Więcej…