Konserwacja kominka z marmuru

Jednym z najlepszych sposobów na dodanie przykuwającej wzrok, oszałamiającej funkcji do Twojego domu jest zbudowanie marmurowego kominka. Jeżeli nie będziesz go odpowiednio pielęgnował, z czasem może zacząć źle wyglądać i matowieć. Powszechnie uważa się, że jedynym prawdziwym wrogiem marmurowych powierzchni jest kurz. Przyglądając się uważnie swojemu kominkowi, zauważysz na jego powierzchni czarne plamy sadzy. 

To naturalne, że możesz czuć obawę przed czyszczeniem marmurowego kominka. W końcu sytuacja może się nie udać, jeśli użyjesz niewłaściwych środków czyszczących. Może to spowodować uszkodzenie lub zmianę wyglądu powierzchni kamiennej. Na szczęście nie musisz się już więcej martwić, ponieważ zapewnimy Tobie merytoryczną pomoc. Nauczymy Cię, jak prawidłowo dbać o kominek z kamienia naturalnego.

Podczas czyszczenia kominka może dojść do bałaganu. Pamiętaj położyć trochę folii, aby skutecznie poradzić sobie z uciekającym popiołem. 

Jeśli zauważyłeś ciemne obszary na kamieniu, prawdopodobnie masz do czynienia ze smołą, tłuszczem, mlekiem lub kosmetykami. Są to plamy na bazie oleju, które należy rozpuścić chemicznie. Nie martw się o uszkodzenie marmuru; wszystko, co musisz zrobić, to zrobić to szybko. Po rozpuszczeniu plamy użyj bezkwasowego płynu do mycia, aby delikatnie wyczyścić kamień. 

Jeśli masz do czynienia z organicznymi plamami po jedzeniu, kawie, herbacie lub tytoniu, użyj nadtlenku wodoru. Nie zapomnij delikatnie i szybko oczyścić dotkniętego obszaru.

W większości przypadków można łatwo zeskrobać zaschniętą farbę za pomocą metalowej szpatułki lub ostrza. Do rozpuszczenia lakieru można również użyć rozcieńczalnika do lakieru. Z drugiej strony, jeśli masz do czynienia z dużą ilością farby, może być konieczne użycie środka do usuwania farby. Pamiętaj, aby używać produktu zawierającego sodę kaustyczną lub ług. Unikaj używania kwasów do usuwania farby. Możesz zlecić to kamieniarzowi. Jeśli jednak plamy na lakierze są niewielkie, można postępować zgodnie ze wskazówkami producenta. 

Warto zwrócić uwagę, że farby olejne po ich wyczyszczeniu mogą pozostawiać tłuste plamy. 

Dym może pozostawić ciemnoszare lub czarne ślady na marmurowym kominku. Radzenie sobie z tego typu plamami może być trudne. Sugerujemy, abyś zaopatrzył się w profesjonalne środki czyszczące, aby przywrócić kominek do poprawnego stanu.

Kiedy masz do czynienia z pleśnią, grzybami, potrzebujesz nadtlenku wodoru. Wymieszaj pół szklanki tej substancji z ok. 4 L wody. 

Kilka wskazówek podczas czyszczenia marmurowego kominka

W Twoim domu jest kilka produktów, których możesz używać jako uniwersalnych środków czyszczących. Te produkty zwykle skutecznie czyszczą prawie wszystko. Należy jednak wiedzieć, że wiele z tych środków czyszczących może nie nadawać się do kominków marmurowych. Oto kilka rzeczy, których należy unikać podczas czyszczenia powierzchni kominka:

 • Ocet biały - Zawiera kwas, który może wytrawiać MARMUR.
 • Soda oczyszczona - Jest to ścierny materiał czyszczący, który może uszkodzić wykończenie marmuru.
 • Unikaj kontaktu z substancjami kwasowymi: Marmur jest wrażliwy na substancje kwasowe, takie jak sok z cytryny, ocet, kwas solny itp. Unikaj kontaktu marmuru z takimi substancjami, ponieważ mogą one powodować trwałe uszkodzenia powierzchni. Jeśli doszło do przypadkowego rozlania substancji kwasowej, natychmiast ją zetrzyj i dokładnie spłucz marmur wodą.

 • Zabezpieczanie przed wilgocią: Marmur może wchłaniać wilgoć, co może prowadzić do powstawania plam i zmiany koloru. W przypadku kominka z marmuru zaleca się regularne stosowanie środków ochronnych przed wilgocią, które tworzą barierę i zapobiegają wchłanianiu wody. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie środki do ochrony przed wilgocią są odpowiednie dla marmuru, dlatego zawsze przeczytaj etykiety i wybierz odpowiedni produkt.

 • Usuwanie nalotu i osadów: W niektórych przypadkach, zwłaszcza jeśli kominek jest używany, na marmurze może pojawić się nalot, sadza lub osady. Możesz usunąć je za pomocą specjalnych preparatów do usuwania nalotu i osadów dostępnych w sklepach budowlanych. Pamiętaj jednak, że niektóre z tych preparatów mogą być agresywne, dlatego przestrzegaj zaleceń producenta, używaj rękawic ochronnych i dobrze wietrz pomieszczenie podczas czyszczenia.

 • Ostrzeżenie przed używaniem środków czyszczących na bazie amoniaku: Niektóre popularne środki czyszczące zawierają amoniak, który może uszkodzić powierzchnię marmuru. Unikaj stosowania takich środków do czyszczenia kominka z marmuru. Zawsze sprawdzaj skład środków czyszczących i wybieraj te, które są bezpieczne dla marmuru.

 • Regularne uszczelnianie: Jeśli kominek z marmuru nie jest już chroniony warstwą impregnatu lub jeśli zauważasz, że woda przestaje odbijać się od jego powierzchni, może być konieczne ponowne uszczelnienie. Uszczelnienie powinno być przeprowadzane regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zapewnić ochronę przed plamami i wilgocią.

 • Odkamieniacze - zawierają dużo kwasów.

Zadanie czyszczenia marmurowych kominków jest proste i nieskomplikowane. Dowiedzenie się, co działa, a co nie, może być naprawdę trudne. Jednak gdy już zdobędziesz w tym doświadczenie, proces może stać się znacznie łatwiejszy.

Kominek z marmuru jest pięknym elementem wystroju wnętrz, który wymaga regularnej konserwacji, aby zachować swoje piękno i trwałość. Oto kilka wskazówek dotyczących konserwacji kominka z marmuru:

 1. Czyszczenie: Regularnie czyść powierzchnię kominka z marmuru, aby usunąć kurz, brud i osady. Możesz używać miękkiej ściereczki lub gąbki nasączonej łagodnym detergentem i ciepłą wodą. Unikaj stosowania ostrych, żrących środków czyszczących, które mogą uszkodzić powierzchnię marmuru.

 2. Usuwanie plam: Jeśli na powierzchni marmuru pojawią się plamy, takie jak plamy po tłuszczu, kawie, winie itp., natychmiast je usuń, aby uniknąć trwałego zabarwienia. Delikatnie wytrzyj plamę miękką ściereczką nasączoną wodą i delikatnym detergentem. Jeśli plama jest trudniejsza do usunięcia, można użyć specjalnych środków do usuwania plam dostępnych na rynku, przeznaczonych do marmuru. Przed użyciem takiego środka, zawsze przeczytaj instrukcje producenta i przetestuj go na niewidocznej części marmuru, aby upewnić się, że nie spowoduje on uszkodzeń ani zmiany koloru.

 3. Unikaj narażania na wysoką temperaturę: Marmur jest materiałem, który może reagować na wysoką temperaturę. Upewnij się, że żadne gorące przedmioty, takie jak garnki, patelnie czy rozpalony ogień, nie są bezpośrednio umieszczane na powierzchni marmuru kominka. Używaj podkładek i podstawek, aby ochronić marmur przed nagrzewaniem i ewentualnymi uszkodzeniami.

 4. Ochrona przed plamami i uszkodzeniami: Aby chronić powierzchnię marmuru przed wchłanianiem plam i uszkodzeniami, możesz zastosować impregnację. Impregnat do marmuru tworzy warstwę ochronną, która ogranicza wchłanianie płynów i ułatwia czyszczenie powierzchni. Przed zastosowaniem impregnacji, zapoznaj się z zaleceniami producenta i przetestuj ją na małej, niewidocznej części marmuru, aby upewnić się, że nie spowoduje ona niepożądanych efektów.

 5. Regularne konserwowanie polerowanej powierzchni: Jeśli kominek z marmuru ma polerowaną powierzchnię, regularnie konserwuj ją, aby utrzymać połysk. Możesz użyć specjalnego środka do pielęgnacji marmuru, który odświeży i utrwali połysk. Zastosuj się do instrukcji producenta i używaj środka regularnie, zgodnie z zaleceniami.

 6. Ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi: Unikaj uderzeń, zarysowań i ciężkich przedmiotów, które mogą spowodować uszkodzenia powierzchni marmuru. Upewnij się, że wszelkie narzędzia, które używasz w pobliżu kominka, nie mogą przypadkowo spaść i uszkodzić marmuru.

Pamiętaj, że marmur jest delikatnym materiałem, dlatego zawsze należy postępować ostrożnie i używać odpowiednich środków czyszczących i pielęgnacyjnych. Jeśli masz wątpliwości lub napotkasz poważne uszkodzenia, zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże w odpowiedniej konserwacji kominka z marmuru.

 

 

 

Płytki gresowe |

 

Płytki ceramiczne/glazura i terakota | 

 

Płytki barwione w masie

 

 | Płytki białe/czarne | 

 

Płytki beżowe/brązowe | 

 

Płytki szare/grafitowe | 

 

Płytki drewnopodobne | 

 

Płytki betonopodobne 

 

Płytki marmuropodobne | 

 

Stopnie i podstopnie | 

 

Płytki tarasowe 2 i 3cm | 

 

 | Outlet 2 gatunek |

 

Każdy rozmiar płytek ma swój niepowtarzalny charakter i oferuje wiele możliwości aranżacyjnych. Jeśli chcesz zobaczyć przykłady płytek dla konkretnego rozmiaru, kliknij na odpowiedni link poniżej:


Płytki 5×5cm | Płytki 7×7cm | Płytki 30×30cm | Płytki 40×40cm | Płytki 45×10cm | Płytki 60×10cm | Płytki 60×15cm | Płytki 60×20cm | Płytki 60×30cm | Płytki 60×60cm | Płytki 75×75cm | Płytki 80×80cm | Płytki 90×15cm | Płytki 90×20cm | Płytki 90×45cm | Płytki 90×90cm | Płytki 120×20cm | Płytki 120×30cm | Płytki 120×60cm | Płytki 120×120cm

Oferujemy również różne wykończenia powierzchni płytek, które dodadzą charakteru Twojemu wnętrzu. Oto dostępne wykończenia:


Płytki Poler


Płytki Mat


Płytki Satyna


Płytki Lappato

Każde z tych wykończeń ma swoje zalety i nadaje się do różnych rodzajów pomieszczeń. Możesz wybrać odpowiednie wykończenie, które będzie najlepiej pasować do Twojego stylu i preferencji.


Dodatkowo, jeśli szukasz płytek tarasowych, mamy dla Ciebie także szeroki wybór:


Grubość 20mm, wykończenie mat: Płytki tarasowe 20mm

Grubość 30mm, wykończenie mat: Płytki tarasowe 30mm

Wybierając płytki od otoHurtowni Alantoni, możesz być pewien, że otrzymasz wysoką jakość, szeroki wybór i profesjonalną obsługę. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i skorzystania z naszych usług. A jeśli masz jakiekolwiek pytania, nasi specjaliści są gotowi służyć Ci pomocą. Dostarczamy płytki, a Ty stworzysz swoje wymarzone wnętrze