Kamień naturalny czy konglomerat?

Dla niewprawnego oka nie ma prawie żadnej zauważalnej różnicy między kamień naturalny i konglomeratem. Wielu nie zdaje sobie sprawy, że kupują materiały wyprodukowane w fabryce, gdy kupują blaty. Blaty granitowe są zbudowane z płyt granitowych pochodzących z naturalnych kamieniołomów.

Kamień naturalny i kamień modyfikowany są zarówno estetyczne, jak i trwałe, jednak należy zwrócić uwagę na istotne różnice między tymi dwiema opcjami. Omówimy te różnice i pomożemy Ci zdecydować, który materiał jest najbardziej odpowiedni dla Twoich potrzeb, preferencji i budżetu.

Wybór między kamieniem naturalnym a konglomeratem

Wybierając materiał na blaty, panele, ściany lub podłogę, będziesz chciał wybrać taki, który doda pięknego wykończenia do Twojego mieszkania. Poza tym musisz pomyśleć o trwałości materiału, aby wytrzymał codzienne użytkowanie. Nie ma sensu kupowanie drogiego i egzotycznego kamienia, gdy zamierzasz go używać w obszarze o dużym natężeniu ruchu, co prawdopodobnie spowoduje uszkodzenia nie do naprawienia.

Kamień naturalny

Jak sama nazwa wskazuje, materiał ten jest kamieniem formującym się naturalnie. Kamień naturalny istnieje od tysięcy lat, a dostawcy kamieni wydobywają go z różnych miejsc na całym świecie. Warto zwrócić uwagę, że obszar, z którego pochodzi surowiec, może być istotnym wyznacznikiem koloru i rodzaju kamienia. Co więcej, każda płyta z naturalnego kamienia jest wyjątkowa i nie ma dwóch identycznych elementów.

Jakie są zalety kamienia naturalnego?

Jedną z największych zalet kamienia naturalnego jest jego odporność na zarysowania, plamy i odpryski. 

Kupując kamień naturalny, będziesz mógł wybierać z szerokiej gamy kolorów, stylów, rodzajów, wzorów, porowatości i ceny. Szeroka i zróżnicowana gama żyłek i kolorów sprawia, że ​​jest całkowicie odmienny od konglomeratu. Co więcej, możesz oczekiwać, że każda płyta będzie pięknym dziełem sztuki namalowanym przez Matkę Naturę. Jak już wspomnieliśmy, nie ma dwóch identycznych elementów.

Materiał jest przedmiotem, który tworzy się naturalnie i podlega ciągłej ewolucji. Ponadto na całym świecie występuje mnóstwo kamienia naturalnego, co czyni go zasobem zrównoważonym. Ponieważ składa się z jednego czystego składnika, kamień naturalny pozwala nam zmniejszyć nasz wpływ na środowisko, pomagając jednocześnie lokalnym i globalnym przemysłom. Oczywiście zawsze możemy poddać recyklingowi uszkodzone płyty i zamienić je w modyfikowany kamień.

Jedyną konserwacją, którą musisz wykonać, jest natychmiastowe wycieranie rozlanych płynów, aby uniknąć plam. Co około sześć miesięcy musisz ponownie nałożyć impregnat. Przy odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji kamień naturalny może przetrwać całe życie. Jednak zawsze możesz poprosić profesjonalistę o naprawę zarysowań i odprysków.

Jakie są wady kamienia naturalnego?

W przypadku kamienia naturalnego cena często nie jest wyznacznikiem funkcji ani jakości. Istnieje wiele drogich materiałów, które są bardziej porowate, dzięki czemu są bardziej miękkie i podatne na zarysowania, dlatego przy wyborze najlepszego materiału nie należy polegać wyłącznie na cenie. Warto również zauważyć, że materiały z kamienia naturalnego mogą być ciężkie, więc jeśli używasz go do szaf, musisz upewnić się, że masz wystarczające wzmocnienie strukturalne.

Musisz także wziąć pod uwagę naturalne właściwości materiału, dlatego nie możesz oczekiwać, że otrzymasz dokładnie taki egzemplarz, jaki widzisz w salonie. Kolor, żyłkowanie i jasność mogą się różnić w zależności od miejsca cięcia płyty i sposobu wykonania tego cięcia. 

Konglomerat

Po raz pierwszy wprowadzony na rynek pod koniec lat 80-tych kamień modyfikowany jest produktem stworzonym przez człowieka, składającym się z naturalnych kruszyw, żywic i barwników. Producenci opracowali to ze względu na zapotrzebowanie na gęstszy produkt, który oferowałby bardziej spójny wygląd. Warto zauważyć, że głównym składnikiem większości płyt ze sztucznego kamienia jest kwarc - bardzo trwały minerał.

Prawdą jest, że konglomerat jest ogólnie bardziej przystępny cenowo niż kamień naturalny. Jednak nie zawsze tak jest. Na cenę materiału wpływają różne czynniki, a jednym z nich jest projekt aplikacji. Pamiętaj, że układ Twojej kuchni w dużej mierze decyduje o tym, ile materiału zostanie przeznaczone, co wpływa na ogólną cenę.

Jakie są wady konglomeratu?

Niektórzy ludzie nie lubią jednolitości i koloru obrobionego kamienia, twierdząc, że wydaje się on „zbyt doskonały”. Dla nich nienaturalny wygląd jest brzydki. Należy zauważyć, że niekoniecznie jest to prawda i opiera się wyłącznie na osobistych preferencjach. Jeśli jesteś kimś, kto woli bardziej unikalne elementy, konglomerat może nie być dla Ciebie idealny.

Prawdą jest, że kamień modyfikowany jest bardzo trwały i odporny na zarysowania i odpryski, jednak gdy zostanie uszkodzony, naprawa płyty może być trudna. 

Więc co jest lepsze - kamień naturalny czy sztuczny?

Jak widać oba materiały mają swoje zalety i wady. Wystarczy powiedzieć, że żadnego rodzaju produktu nie można uznać za „lepszy” od drugiego. Jeśli wybierasz kamień naturalny zamiast konglomeratu lub odwrotnie, wybierasz głównie w oparciu o swoją definicję wartości i jakości.