Marmur w łazience, a pasta do zębów - Płytki łazienkowe i kuchenne, glazura oraz terakota

Marmur w łazience, a pasta do zębów

Jeśli chodzi o wybór materiałów na blaty do kuchni czy łazienek, z marmurem nie sposób się pomylić, przynajmniej jeśli chodzi o estetykę. Z marmurem wiąże się pewna ironia, w tym sensie, że jego wyjątkowy wygląd jest wynikiem intensywnych procesów tektonicznych trwających miliony lat, a mimo to może zostać uszkodzony przez coś tak pozornie nieszkodliwego jak pasta do zębów. Uszkodzenia mogą nie być niszczące, ale mogą zmienić wspaniały wygląd marmuru, co jest prawdziwym problemem dla tych, którzy wybierają marmur do swoich blatów łazienkowych. Zrozumienie, dlaczego pasta do zębów może być szkodliwa dla marmuru, może pomóc w zrozumieniu, jak dbać o ten naturalny kamień.

Marmur i jego metamorficzna natura

Około 12 procent skorupy ziemskiej składa się ze skał metamorficznych, takich jak marmur, który w pewnym momencie swojego istnienia geologicznego był wapieniem, a ostatecznie przekształcił się w inny skład mineralny. Nic nie może odebrać metamorficznego charakteru marmuru. Tylko dlatego, że jest wydobywany z kamieniołomów i pocięty na płyty i płytki, nie oznacza, że ​​przestanie reagować chemicznie, gdy wejdzie w kontakt z pewnymi substancjami.

Kwasowość pasty do zębów

Powód, dla którego pasta do zębów może wywołać reakcję chemiczną w marmurze, jest związany z jej poziomem pH. Może wynosić nawet 5,5 i przekraczać nawet 7. Fluor jest najbardziej kwaśnym składnikiem pasty do zębów. Chociaż fluor nie uszkadza szkliwa zębów, może zmienić wygląd marmuru, ponieważ kamień ten jest w naturalny sposób zdolny do wchodzenia w reakcję. Węglan wapnia, który spaja minerały marmuru, może reagować z pastą do zębów, rozpuszczając się.

Barwienie i wytrawianie

Nie wszystkie pasty do zębów niszczą marmur. Te, które mają neutralne pH, można uznać za wystarczająco bezpieczne. Wszystkie inne pasty do zębów o pH wyższym lub niższym niż 7 w skali pH mogą powodować przebarwienia, a nawet wytrawianie, przy czym to ostatnie może wymagać profesjonalnej renowacji kamienia. Większość plam można usunąć z marmuru, ale wytrawianie jest trudniejsze do naprawienia, ponieważ powoduje powstawanie plam, które wyglądają, jakby unosiły się tuż pod powierzchnią kamienia.

Uszczelnianie marmuru i usuwanie pasty do zębów

Dopóki marmur jest często czyszczony i impregnowany, pasta do zębów nie powinna stanowić większego problemu. Impregnat przenika przez pory marmuru, zapobiegając w ten sposób przesiąkaniu i wytrawianiu substancji. 

Pasta do zębów jest zwykle przechowywana na blatach, warto zaopatrzyć się w ozdobną tackę, aby zapobiec bezpośredniemu kontaktowi z marmurem. W razie przypadkowego rozlania pasty do zębów należy ją natychmiast wytrzeć środkiem do czyszczenia blatów z marmuru i granitu .

Jak układać płytki gresowe?

Zasady układania gresu są podobne do układania zwykłych płytek ceramicznych. Mimo to istnieją specjalne wymagania dotyczące wyboru kleju do płytek i jakości pracy. Wynika to z prawie zerowej absorpcji wilgoci i bardzo wysokiej trwałości sztucznego kamienia.

Więcej…

11 powodów, aby wybrać płytki gresowe

Płytki gresowe to jeden z najbardziej uniwersalnych, ekologicznych i trwałych materiałów budowlanych na rynku. Poza tym, że są łatwe w utrzymaniu, płytki gresowe oferują również oszałamiającą estetykę. Czy wiesz, że te płytki oferują niesamowite zalety, które wykraczają poza wygląd zewnętrzny? Jako sklep z płytkami gresowymi, pomożemy Ci odkryć niezwykłe zalety korzystania z płytek na ścianach i podłogach.

Więcej…

Kolekcja płytek OPOCZNO - Essential Grey

Jak sprawić, że salon będzie pełen elegancji i odważnego designu? 

Urządzając takie wnętrze warto zachować balans pomiędzy nowoczesnym klimatem, a odrobiną ekstrawaganckiego artyzmu. Wielkoformatowe gresy położone zarówno na ścianę jak i podłogę pozwolą uzyskać spektakularny efekt total look.