25 błędów podczas remontu

Spotkałeś się z doradcą finansowym, zaciągnąłeś kredyt na remont lub kupiłeś dom? Brawo! Teraz najtrudniejsza część: uczynienie go swoim własnym. Niezależnie od tego, czy planujesz renowację wnętrza, czy po prostu próbujesz generalnie wyremontować dom, zaplanowanie prac, to wiele czynności, niż mogłoby się wydawać. Rozmawialiśmy z dwoma ekspertami - konsultantem ds. renowacji i projektantem wnętrz - aby dowiedzieć się o najczęstszych błędach popełnianych, abyś nie podążał ich śladami.

1. Zbyt wczesne rozpoczęcie remontu

Zamieszkaj w swoim domu przez chwilę, zanim zaczniesz planować remont. Dowiedz się, gdzie lądują artykuły spożywcze, gdzie ma wisieć pranie, jak wpada słońce do wewnątrz, gdzie deszcz pada najwięcej, a nawet poczuj duszę swojego domu. Wszystko to wpłynie na Twoje wybory, kiedy będziesz planować coś zmienić.

2. Niedoszacowanie kosztów

Pracy będzie kosztować więcej i remont może potrwać dłużej, niż się spodziewasz, więc podczas budżetowania zawsze dodawaj 20 procent do sumy projektu, którą myślisz, że wydasz.

3. Oczekiwanie, że wszystko pójdzie zgodnie z planem

Praca w starszych budynkach może spowodować wiele nieprzewidzianych zdarzeń. Kto wie, co jest za ścianą, którą burzysz? Nowa konstrukcja jest bardziej kontrolowana, ale nie zawsze oznacza to "płynne żeglowanie". Przygotuj się na nieoczekiwane. „Wszyscy mamy nadzieję i modlimy się, że wszystko idzie zgodnie z planem”. Zaufaj nam: nic nie pójdzie w 100% zgodnie z planem.

4. Nie zatrudnianie projektanta od samego początku

Masz zamiar wydać więcej, niż kiedykolwiek myślałeś, że to możliwe? Projektanci wnętrz i architekci zazwyczaj albo pobierają opłatę za godzinę, albo biorą udział w ogólnej pracy (powiedzmy 10 procent) - jest to niewielka suma w porównaniu z całkowitym budżetem na remont.

5. Poszukiwanie najniższej oferty

Dobra, profesjonalna pomoc jest warta swojej ceny. Oznacza to zarówno projektowanie, jak i konstrukcję. Bądź gotów zapłacić za dobrego wykonawcę i uważaj na tego, który jest tani i dostępny od razu.

6. Zatrudnienie profesjonalisty, który nie pasuje

To, że ktoś jest dobrym projektantem, nie oznacza, że ​​będzie dla Ciebie odpowiedni. Czy masz tę samą estetykę? Priorytety? Jeśli on lub ona nie zada Ci wielu pytań dotyczących Twoich potrzeb, pragnień i Twojego stylu życia, znajdź kogoś innego. Umiejętność słuchania i ciekawość są kluczowe.

7. Nie proszenie o referencje

Zaleca się skontaktowanie się z trzema poprzednimi klientami każdej osoby, którą planujesz zatrudnić. Ci ludzie doświadczyli tej osoby na jej obecnym poziomie osiągnięć. Zwróć się do generalnych wykonawców o referencje architekta i odwrotnie. Odwiedź strony www z realizacjami swoich kandydatów, aby dowiedzieć się, czy podoba Ci się to, co widzisz pod względem estetyki.

8. Zbyt długie oczekiwanie na konsultację z generalnym wykonawcą

Poproś wykonawcę, aby przyjrzał się planom na etapie schematu, a nie szczegółowym gotowym planom. W ten sposób możesz sprawdzić, czy Twój projekt jest w odpowiednim budżecie, zanim zakochasz się w planie - i zapłacisz za komplet rysunków z możliwością określenia stawki. To także dobry sposób na poznanie potencjalnych wykonawców, uzyskanie ich wkładu i unikanie nadużywania ich czasu.

9. Udawanie zrozumienia schematu projektowego

Większość ludzi nie potrafi czytać planów. Zamiast patrzeć na niego, rozplanuj pokój, budynek lub ogród. Taśma malarska może być najlepszym przyjacielem. Planowanie taśmą przestrzeni działa lepiej niż jakakolwiek aplikacja do szkicowania lub projektowania, aby zrozumieć, jak wszystko będzie pasować.

10. Za mało pytań

Zadawaj wiele pytań. Nie ma czegoś takiego jak głupie pytanie. Poza tym to Ty wydajesz pieniądze. Powinieneś wiedzieć, dlaczego i na czym cały plan ma polegać.

11. Wprowadzanie zbyt wielu zmian po drodze

Zmiany, które wydają się proste, mogą wymagać dużo pracy na zapleczu, więc upewnij się, że skonsultujesz się z projektantem w sprawie nawet niewielkich zmian. Nawet przestawienie włącznika światła o kilka metrów może kosztować kilkaset złotych.

12. Brak harmonogramu

Wspólnie z kontrahentem ułóż listę elementów, które należy zakupić, oraz terminy podejmowania decyzji. Ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz, jest czucie się pod bronią, aby dokonać ważnego wyboru urządzeń, których później będziesz żałować.

13. Nie myślenie nieszablonowe

Rynny, skarpy i dachy mogą wydawać się nudne, gdy istnieją żyrandole, na których można mieć obsesję. Jeśli masz wybór pracy na zewnątrz lub wewnątrz, zacznij od zewnątrz. Nie ma sensu zakładać nowej podłogi, jeśli dach zaczyna przeciekać.

14. Zamiatanie wnętrza pod dywan

Zbyt często wnętrza są refleksją. Nowicjusze często myślą, że mogą sami dokończyć pracę lub wrzucić swoją starą kanapę do nowego pokoju. Ale jeśli chcesz pokochać swoją przestrzeń i zwiększyć jej wartość - upewnij się, że w budżecie zostawisz miejsce na pracę nad projektowaniem wnętrz i dekoracją.

15. Niedocenianie swojej kreatywności

Każdy projekt budowlany we własnym domu jest obarczony dynamiką mocy. Możesz być zaskoczony, jak różne są Twoje style, pomysły i podejścia. Podejmij się małej pracy remontowej, a następnie próbuj czegoś większego.

16. Oszczędność na jakości

Wydaj dobre pieniądze na rzeczy, których dotykasz każdego dnia. Okucia do drzwi, drzwi, baterie, urządzenia, szafki kuchenne. Dotyk wysyła codziennie przypomnienie Tobie i Twoim gościom o solidności i jakości Twojego domu.

17. Przepłacanie

Nie myśl, że największe przedmioty powinny kosztować najwięcej. Ładne poduszki do rzucania mogą ubrać sofę średniej klasy lub zmieszaj niski stół jadalniany z wyrazistą oprawą oświetleniową. Płytka regenerowana będzie znacznie bardziej opłacalna niż całkowity remont.

18. Wymiana okien

Pomyśl długo i intensywnie, zanim wymienisz okna. Jeśli są oryginalne w domu i są w przyzwoitym stanie, można i należy je poddać reanimacji. Każdy, kto twierdzi, że dzięki wymianie okien otrzyma zwrot pieniędzy na oszczędności energii, jest źle poinformowany.

19. Brak znajomości pomiarów

Gdy już wiesz, jakiego rozmiaru sofy, stoły i kinkiety potrzebujesz, zapisz je i zawsze noś przy sobie tę listę. Nigdy nie wiadomo, kiedy idealny przedmiot pojawi się na Twojej drodze. 

20. Kupowanie gigantycznych mebli

Kiedy już to robisz, zanotuj również szerokość drzwi. Upewnij się, że nowe zakupy zmieszczą się przez frontowe drzwi. Nie uwierzysz, jak często jest to przeoczane.

21. Kupowanie miniaturowych dywaników 

Zbyt małe dywany są najczęstszym błędem. Dywan powinien szlifować meble tak, aby przynajmniej przednie nogi tapicerki znajdowały się na dywanie. Nie martw się, jeśli standardowy rozmiar nie działa. Udaj się do lokalnego sklepu z dywanami w odpowiednim rozmiarze i kształcie.

22. Brak dokumentacji

Jeśli kupujesz urządzenia, oświetlenie i inne elementy do renowacji, wydrukuj wszystkie specyfikacje i / lub instrukcje instalacji. Umieszczaj je w segregatorze dla wykonawcy i trzymaj na miejscu, aby każdy miał dostęp do tych dokumentów. Jeśli miałbyś kiedykolwiek sprzedać lub wynająć swoją nieruchomość, jest to cenne narzędzie.

23. Starasz się być swoim własnym generalnym wykonawcą

Oprócz doświadczenia w budownictwie, materiałach i źródłach, generalni wykonawcy mają do zaoferowania jeszcze coś: odpowiedzialność. Nie masz wiele władzy nad elektryką. Jednak podwykonawcy mają relacje, które ucierpią, jeśli nie wykonają dobrze pracy. Czasami to się uda, zwłaszcza jeśli Twoje prace są stosunkowo niewielkie. Ale wiedz, że może to być ryzyko.

24. Wydajesz zbyt dużo na technologię

Technologia może być droga i szybko się dezaktualizuje. Okablowanie każdego pomieszczenia w domu może wydawać się fajne, ale niekoniecznie jest to świetna inwestycja. Jest mało prawdopodobne, aby następny nabywca Twojego domu był pod wrażeniem starzejącego się systemu np. dla TV.

25. Praca w zbyt wielu pomieszczeniach naraz

Dla każdego z ograniczonym budżetem (tj. dla nas wszystkich) sugeruje się skupienie najpierw na obszarach mieszkalnych. Trochę tu i tam w wielu pokojach sprawi, że poczujesz się niepewnie i sfrustrowany. Miejsce, w którym spędzasz najwięcej czasu, powinno naprawdę służyć jako centrum Twojej energii i inwestycji. Kiedy pozwala na to budżet, przejdź do następnej przestrzeni.