Naturalne, przyjazne dla środowiska podłogi

Lato to czas, aby cieszyć się światem przyrody, ale kiedy robi się naprawdę gorąco, niektórzy z nas wolą luksus chłodnego wnętrza. Projektując dom w stylu al fresco, ważne jest, aby zacząć od podstaw - drewna i kamienia. Czy jest lepszy sposób na projekt pomieszczenia niż z podłogą wykonaną z tych elementów lub tak, aby wyglądały jak one?

Kiedy nadchodzi czas na remont w domu i jest chęć połączenia przyjaznych materiałów dla środowiska, istnieje wiele opcji podłóg. Dużo produktów jest organicznych, podczas gdy inne są wytwarzane przy użyciu bardziej zrównoważonych procesów.

Podłogi z twardego drewna
Nie ma nic bardziej organicznego niż drewniana podłoga. Większość podłóg z twardego drewna jest wykonana z dębu lub klonu, ale istnieje również wiele innych egzotycznych gatunków drewna, z których wykonuje się podłogi drewniane.

Podłogi z twardego drewna można wykonać z gotowych litych desek lub można je „zaprojektować”. Konstrukcyjne drewno liściaste jest fornirowane na bardziej stabilnej, wodoodpornej podstawie. Podłoga z litego drewna może wytrzymać ponad 100 lat, jeśli jest odpowiednio pielęgnowana, natomiast podłoga z litego drewna warstwowego wytrzymuje 10-30 lat.

Podłogi z litego drewna są frezowane z jednego drzewa, a następnie suszone na powietrzu lub w piecu w celu usunięcia wilgoci. Po wyschnięciu dopasowuje się go do żądanej szerokości deski. Rowki są wycinane z tyłu każdego elementu jako paski absorpcyjne, aby uniknąć stłuczenia, formy wypaczenia spowodowanej nadmierną wilgocią, taką jak wilgoć. Są również wycinane na pióro i wpust z boku, aby ułatwić instalację. Podłogi drewniane zużywają mniej wody i energii niż jakiekolwiek inne rodzaje podłóg.

Podłogi z drewna wielowarstwowego mają podstawę wykonaną z materiału kompozytowego z okleiną z twardego drewna przyklejoną na wierzchu. Materiał kompozytowy powstaje z odpadów tartacznych, takich jak wióry i trociny. Jest mieszany z klejami, aby był mocny i trwały. Wielowarstwowe drewniane podłogi wykorzystują mniej drzew i generują mniej odpadów.

Inne opcje naturalnych podłóg „drewnianych” to korek i bambus, chociaż oficjalnie bambus jest trawą. Oba są wykonane z zasobów odnawialnych. Korek zapewnia wygląd drewna z dodatkową korzyścią w postaci izolacji, gdy na zewnątrz jest zimno, podczas gdy większość innych podłóg drewnianych wymaga dywanika, aby utrzymać ciepło.

Kamień naturalny i płytki

Wejścia do budynków, toalety, kuchnie, łazienki, tarasy i pralnie to doskonałe miejsca do wykorzystania kamienia naturalnego i / lub płytek, aby wprowadzić do pomieszczenia poczucie natury. Wszystkie te pomieszczenia są narażone na nadmierną wilgoć, która może powodować wypaczanie lub wypaczanie drewnianych podłóg.

Kamień naturalny jest wyrzeźbiony z gór, a nie sztuczny jak dachówka, chociaż oba są organiczne. Popularne kamienne materiały podłogowe to łupek, marmur, granit, piaskowiec, wapień i trawertyn. Ponieważ jest naturalnie tworzony, kolor jest bardzo zróżnicowany. 

Płytki ceramiczne i gresowe są wykonane z gliny. Gres wykorzystuje gęstszą glinę, aby była trwalsza w jej zastosowaniu. Oba rodzaje płytek to mieszanki gliny, piasku i wody, które są formowane, szkliwione, a następnie wypalane. Gres wypalany jest w znacznie wyższej temperaturze, co utrudnia jej wypalanie.

Płytki wymagają mniej konserwacji i są dostępne w szerokiej gamie wzorów, od desek imitujących drewno, przez sztuczny kamień, po jaskrawo szkliwione płytki dostępne w wielu kształtach i rozmiarach. Oba materiały mogą przetrwać tysiące lat. Pierwsze użycie dekoracyjnych płytek miało miejsce w XIII wieku ne. Do stworzenia projektu bramy Isztar w starożytnym Babilonie użyto płytek z cegły szkliwionej.


Dywaniki z sizalu, juty i bawełny

Dywaniki i podłogi drewniane dobrze ze sobą współpracują. Dywaniki wykonane z sizalu, juty lub bawełny dodają tekstury pomieszczeniu, nadają głębi i polerowania oraz zawierają kolejny naturalny element.

Sizal i juta to włókna pochodzenia roślinnego. Sizal pochodzi z agawy, która jest również rośliną używaną do produkcji tequili. Jest pozbawiana liści, w stanie naturalnym przędzona w kremowo-białą przędzę, którą można barwić na dowolny kolor. Dywany wykonane z tego materiału są niezwykle trwałe.

Juta jest jednym z najdelikatniejszych dostępnych włókien naturalnych, dzięki czemu jest znacznie mniej wytrzymała niż sizal. Tam, gdzie dywany sizalowe mogą wytrzymać duży ruch, dywaniki jutowe są lepsze do obszarów o małym natężeniu ruchu.

Dywany bawełniane o splocie płóciennym stają się dość popularne. Włókna bawełniane dobrze farbują i można je wplatać w różne wzory lub drukować.

Rodzaje podłóg można mieszać

Aby stworzyć jedyny w swoim rodzaju wygląd domu, który wnosi do wnętrza odrobinę natury, połącz i dopasuj te opcje. Bogate w szczegóły drewniane podłogi są doskonałą podstawą dla ruchliwych przestrzeni , a płytki wspaniale sprawdzają się w kuchniach, ponieważ pozwalają uzyskać kolory ziemi, tworząc atmosferę spa. Zrównoważyć można to wszystko za pomocą dywanika z naturalnych włókien. Wystarczy dodać kilka roślin i skoordynować dzieła sztuki, aby stworzyć relaksujący wypoczynek.

Co to jest neuroarchitektura?

W czasach, gdy stajemy się coraz bardziej wrażliwi na nasze środowisko i podejmujemy kroki, aby uczynić je lepszym dla naszych przyszłych pokoleń, architektura jest jednym z najważniejszych aspektów, które pomogą osiągnąć ten cel. Architektura to nie tylko wizualne, pełne przepychu aranżacje, ale także nasz umysł. Poczucie niepokoju w konkretnym otoczeniu i poczucie szczęścia w innym to wszystko czego doświadczamy na co dzień.

Więcej…

Przewodnik zakupu listew przypodłogowych

W dzisiejszej dekoracji płytki gresowe oraz ceramiczne są powszechnym materiałem, takim jak płytki podłogowe, płytki ścienne i listwa przypodłogowa. Listwa przypodłogowa jeśli nie jest dobrze dopasowana, wpłynie nie tylko na wygląd, ale także na normalne użytkowanie podłogi. Jak wybrać najlepszą listwę przypodłogową z płytek? Jakie są możliwości dopasowania kolorów listwy przyściennej z płytek? Poniższy artykuł przedstawia najlepszy poradnik doboru listew, obejmujący wskazówki oraz porady dotyczące zakupu.

Więcej…

Naturalne, przyjazne dla środowiska podłogi

Lato to czas, aby cieszyć się światem przyrody, ale kiedy robi się naprawdę gorąco, niektórzy z nas wolą luksus chłodnego wnętrza. Projektując dom w stylu al fresco, ważne jest, aby zacząć od podstaw - drewna i kamienia. Czy jest lepszy sposób na projekt pomieszczenia niż z podłogą wykonaną z tych elementów lub tak, aby wyglądały jak one?

Kiedy nadchodzi czas na remont w domu i jest chęć połączenia przyjaznych materiałów dla środowiska, istnieje wiele opcji podłóg. Dużo produktów jest organicznych, podczas gdy inne są wytwarzane przy użyciu bardziej zrównoważonych procesów.

Więcej…