Przestrzeń dzięki oświetleniu

Oświetlenie ma największy wpływ na aranżację wnętrz i rozproszenie światła po powierzchni posadzki. Jest to również element, który może przesądzić o sukcesie lub porażce wnętrza dowolnej wielkości. Dobre oświetlenie jest szczególnie ważne w przypadku mniejszych lub bardziej zatłoczonych przestrzeni, dzięki czemu są one większe lub bardziej otwarte bez zmiany ich rzeczywistego rozmiaru. Natomiast większe przestrzenie bez dobrego oświetlenia będą wydawać się mniejsze i mniej atrakcyjne, niż mogłyby być. Aby wnętrze wydawało się wystarczająco większe i dobrze doświetlone, projektanci mogą polegać na metodach maksymalizacji potencjału przestrzeni. Od zastosowania odpowiedniego rodzaju cieniowania i oświetlenia, poprzez umieszczenie ich w najbardziej odpowiednim miejscu, aż po łączenie innych elementów tak, aby jak najlepiej uzupełniały istniejące oświetlenie. W tym artykule przedstawiamy kilka podstawowych wskazówek dotyczących oświetlenia, aby powiększyć przestrzeń, uczynić ją bardziej stylową i współczesną.

Jak używać oświetlenia, aby przestrzeń wyglądała na większą - sztuczki oświetleniowe, aby powiększyć przestrzeń

Oto 9 najważniejszych wskazówek i wskazówek dotyczących używania świateł, aby Twoja przestrzeń wydawała się duża i przestronna.

1. Korzystanie z wielu źródeł światła

Wiele wnętrz wpada w pułapkę oświetlenia pomieszczenia jedną scentralizowaną lampą sufitową i reflektorowym żyrandolem. Tego typu oświetlenie wytwarza miejscowe cienie, nierównomiernie naświetla pomieszczenie, sprawia, że ​​wydaje się ono mniejsze, a nawet może obciążać oczy. Zamiast używać jednej lampy sufitowej lub żyrandola, projektanci powinni używać różnych źródeł światła w całym pomieszczeniu, takich jak kinkiety , oprawy typu downlight, ukryte pasy świetlne itp. Funkcja, wielkość i projekt pomieszczenia zapewni różne pozycje oświetlenia i intensywności. Konfigurując różne źródła światła, projektanci mogą przestrzegać wielu ogólnych zasad.

2. Umieść lampę w rogu

Ogólnie rzecz biorąc, ciemność zmniejsza przestrzeń, a światło ją powiększa. Kiedy rogi są zasłonięte cieniami, pokój wygląda tak, jakby skracał światła umieszczone w rogach. Niezależnie od tego, czy jest to lampa sufitowa, czy strategicznie umieszczona lampa, zapewni oświetlenie podłogi w całym pomieszczeniu, dzięki czemu będzie wyglądać przynajmniej na tak duże, jak jest w rzeczywistości.

3. Stosuj oświetlenie hierarchiczne

Projektanci powinni przyjąć trzy różne metody oświetlenia: oświetlenie ogólne, oświetlenie robocze i oświetlenie dekoracyjne. Oświetlenie ogólne sprawia, że ​​pomieszczenie jest ogólnie dobrze oświetlone. Oświetlenie robocze pozwala użytkownikom lepiej widzieć określone obszary, takie jak pulpit roboczy. Z kolei oświetlenie dekoracyjne odgrywa bardziej dekoracyjną rolę. Ten rodzaj oświetlenia warstwowego zapewnia spełnienie tych trzech potrzeb. Dlatego też, gdy oświetlenie w pomieszczeniu jest nieznane, projektant musi pomyśleć o wszystkich trzech poziomach. Przykładami oświetlenia roboczego są oświetlenie podszafkowe w kuchni lub lampki do czytania w łazience. Oświetlenie dekoracyjne mogą stanowić świece, wbudowane światła lub przedmioty personalizowane.

4. Dodaj wbudowane światła

To bardzo popularny sposób w ostatnich latach. Wbudowane światła są szczególnie ważne, ponieważ zwiększają przestrzeń. Lampa do zabudowy jest definiowana jako lampa zamontowana bezpośrednio w suficie, ścianie lub innej powierzchni. Używaj ukrytego światła z oświetleniem pośrednim. Mogą zapewnić więcej światła bez zajmowania miejsca. Urządzenia te są szczególnie odpowiednie do pomieszczeń z niskim sufitem, ponieważ żyrandole lub niewbudowane lampy sufitowe mogą sprawić, że intensywna przestrzeń pionowa będzie wydawać się mniejsza. Poprzez osadzenie lamp projektanci powiększają otwartą przestrzeń, co może mieć duże znaczenie w przypadku małego pomieszczenia.

5. Oświetlenie ścian

Oświetlenie pod ścianą pomieszczenia może wizualnie powiększyć przestrzeń, oświetlając jej granice, a także może służyć do kierowania linią wzroku na niektóre elementy wystroju. To jest to, co zwykle nazywamy oświetleniem do czyszczenia ścian i oświetleniem do malowania ścian. Oświetlenie z myjką ścienną odnosi się do oświetlenia ściany za pomocą świateł, tak aby ściana celu oświetleniowego była tak czysta i jednolita jak mycie. Metodę oświetlenia ściennego należy stosować na gładszą powierzchnię ściany lub ścianę z przedmiotami dekoracyjnymi, która wymaga równomiernego oświetlenia, ale nie chce mieć silnego efektu cienia. Może również poszerzyć pierwotnie wąską przestrzeń. Mycie ścian na ogół wykorzystuje oświetlenie LED z szerokim kątem wiązki, reflektory punktowe i oświetlenie szynowe, aby rozjaśnić ściany.

Oświetlenie do czyszczenia ścian polega na umieszczeniu źródła światła jak najbliżej powierzchni odbierającej światło i za pomocą wąskiej wiązki kierować światło o ścianę. Oświetlenie do czyszczenia ścian w rzeczywistości wyewoluowało z mycia ścian. Największą różnicą między nim a myciem ścian jest to, że metoda czyszczenia ścian jest bardziej skłonna do podkreślenia tekstury samego materiału powierzchni odbierającej światło, wykorzystując wklęsło-wypukłą teksturę i trójwymiarowy efekt samej ściany, aby stworzyć efekt światła i cienia. Oświetlenie wpuszczane to sposób na oświetlenie ściany, co sprawia, że ​​jest to podwójnie skuteczna strategia. Innym sposobem jest zamontowanie oświetlenia szynowego, które można ręcznie dopasować do ściany.

6. Zaprojektuj oświetlenie w górę i oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie skierowane w górę można zastosować w celu podkreślenia wysokości sufitu lub nadania niskiego sufitu wyższego. Aby skorzystać z tej strategii, wystarczy skierować światło w górę, podobnie jak w przypadku kierowania światła poziomego w przypadku oświetlenia ściennego. Można to osiągnąć za pomocą klosza skierowanego do góry lub specjalnych żarówek. Jednocześnie oświetlenie dekoracyjne polega na umieszczeniu lamp za określonymi meblami lub przedmiotami, takimi jak szafki, gabloty, ekrany i inne pojedyncze przedmioty. Stwarza to iluzję głębi, która może uczynić przestrzeń nie tylko większą, ale także bardziej złożoną w projektowaniu. .

7. Zainstaluj oświetlenie szynowe

Ta metoda oświetlenia łączy w sobie wiele z wymienionych wcześniej strategii. Są małe, co oszczędza miejsce. Wszechstronność, co oznacza, że ​​mogą sprostać wymaganiom oświetlenia specjalnego lub ogólnego. Ruchome, dzięki czemu mogą uwydatnić określone cechy, a przy odpowiednim rozładowaniu całe pomieszczenie skąpane będzie w świetle.

8. Dodaj lustra lub inne odblaskowe powierzchnie

Lustra to dobrze znany sposób na powiększenie pomieszczenia, ponieważ podwajają widoczną przestrzeń, potrafią odbijać światło, a tym samym dodatkowo powiększają przestrzeń, naturalnie zwiększając jasność i dodatkowo redukując cienie. Im większe lustro, tym lepiej. Jednak użycie względnie odblaskowych materiałów do projektowania nie jest prawdziwym lustrem i może mieć duże znaczenie. Na przykład użycie błyszczącej powierzchni, polerowanej podłogi z płytek gresowych lub ceramicznych, bądź szkła może pomóc odbijać światło, wzmacniać je i rozprowadzać w pomieszczeniach.

9. Używaj jasnych mebli i ścian

Jasne meble i ściany są niezbędne do utrzymania światła i współczynnika odbicia. Mogą znacznie zwiększyć efekt dobrego oświetlenia. Natomiast ciemne ściany i meble pochłaniają tym więcej światła, jakie daje dobrze zorganizowane oświetlenie i elementy odblaskowe.

To wszystkie sztuczki związane z oświetleniem, które zwiększają przestrzeń. Jeśli chcesz powiększyć swoje pomieszczenia, ale nie chcesz odnawiać swojego domu, spróbuj skorzystać z tych wskazówek dotyczących projektowania oświetlenia, aby sprawić, że wnętrza będą wyglądać na większe.

 

Wielu konsumentów oczekuje, że ich polerowana podłoga będzie miała lustrzane wykończenie. Płytka z gresu polerowanego nie jest lustrem. Podczas badania powierzchni polerowanej płytki gresowej pod mikroskopem można znaleźć małe mikro fasetki. Światło, które pada na te mikro ścianki, odbija się w sposób rozproszony, dając efekt „halo” lub „zamglenia”.

Ilość widocznego zamglenia zależy od kilku czynników:
- Liczba źródeł światła tj. pojedyncze źródło światła ograniczyłoby liczbę dostępnych pozycji do zaobserwowania zamglenia. Ta sama powierzchnia oświetlona wieloma źródłami światła zwiększy ilość widocznej mgły, ponieważ istnieje więcej możliwości zobaczenia odbitego światła.
- Masowe światło słoneczne wpadające przez duże okna i drzwi zwiększa ilość widocznej mgły.
- Wielkość cząstek gliny i innych składników płytki również może mieć wpływ na ilość widocznego zamglenia.

Polerowane płytki gresowe to nie lustra i takie oczekiwanie nie powinno powstać w trakcie sprzedaży. Niezwykle ważne jest, aby wszyscy byli tego świadomi.

Kolorowe płytki łazienkowe

Łazienka. Bardzo często z niej korzystamy, a najważniejszym wykończeniem w łazience są właśnie płytki. Elegancka podłoga w łazience wyłożona płytkami gresowymi. Kluczem jest kolor płytek. Omówimy 3 sposoby wyboru i kupowania kolorowych płytek łazienkowych.

Więcej…

6 rzeczy, których nie używać na podłogach

Podłoga to inwestycja. Dbanie o nią oznacza świadomość tego, co szkodzi, a co nie. Każdy rodzaj podłogi ma swoje własne cechy charakterystyczne, poniższe 6 elementów, które szkodzą dla prawie każdego rodzaju podłogi.

Więcej…

Pomysły na płytki ścienne do kuchni

Jedną z najważniejszych rekomendacji dotyczących dodawania wartości do domu jest aranżacja kuchni na nowo, ale nie musisz poświęcać na to dużo czasu ani pieniędzy. Jeśli chcesz odświeżyć kuchnię, ale nie możesz sobie pozwolić na jej przebudowę na pełną skalę, mądrą metodą do rozpoczęcia są nowe płytki. Jakie rodzaje płytek są modne w projektowaniu ścian kuchennych 2021? Jakie są najpopularniejsze płytki na okładzinę ścienną nad blatem roboczym w kuchni?
Niezależnie od tego, czy marzysz o eleganckiej nowej kuchni, czy szukasz inspiracji projektowej, zebraliśmy 10 najlepszych pomysłów na płytki ścienne do kuchni na 2021 rok, które z pewnością nadadzą Twojej kuchni olśniewający styl.

Więcej…

Kamień naturalny czy konglomerat?

Dla niewprawnego oka nie ma prawie żadnej zauważalnej różnicy między kamień naturalny i konglomeratem. Wielu nie zdaje sobie sprawy, że kupują materiały wyprodukowane w fabryce, gdy kupują blaty. Blaty granitowe są zbudowane z płyt granitowych pochodzących z naturalnych kamieniołomów.

Kamień naturalny i kamień modyfikowany są zarówno estetyczne, jak i trwałe, jednak należy zwrócić uwagę na istotne różnice między tymi dwiema opcjami. Omówimy te różnice i pomożemy Ci zdecydować, który materiał jest najbardziej odpowiedni dla Twoich potrzeb, preferencji i budżetu.

Więcej…

Trendy płytek łazienkowych 2021

Wybór płytki do łazienki nie jest taki prosty. Jest tak wiele różnych wzorów pod względem formy, koloru i faktury, że można się zgubić w wyborze.
Jeśli wcześniej płytki były niezbędnym elementem funkcjonalnym mokrego pomieszczenia, to dziś staramy się podążać za trendami płytek łazienkowych . Przy wyborze materiału najważniejszy jest design, moda i uroda.

Więcej…

Co najpierw, podłoga czy drzwi?

Wiele osób decyduje się na samodzielne remontowanie domu, aby zaoszczędzić. Kupując odpowiedni materiał i samodzielnie wykonując różne projekty można znacząco zoptymalizować koszty remontu, nawet o 50%. Większość osób napotka problem w pewnym momencie. Co zainstalować jako pierwsze, podłogę czy drzwi? W poniższym artykule przedstawiono analizę montażu drzwi i podłogi oraz środki ostrożności podczas układania podłogi i drzwi.

Więcej…

Marmur w łazience, a pasta do zębów

Jeśli chodzi o wybór materiałów na blaty do kuchni czy łazienek, z marmurem nie sposób się pomylić, przynajmniej jeśli chodzi o estetykę. Z marmurem wiąże się pewna ironia, w tym sensie, że jego wyjątkowy wygląd jest wynikiem intensywnych procesów tektonicznych trwających miliony lat, a mimo to może zostać uszkodzony przez coś tak pozornie nieszkodliwego jak pasta do zębów. Uszkodzenia mogą nie być niszczące, ale mogą zmienić wspaniały wygląd marmuru, co jest prawdziwym problemem dla tych, którzy wybierają marmur do swoich blatów łazienkowych. Zrozumienie, dlaczego pasta do zębów może być szkodliwa dla marmuru, może pomóc w zrozumieniu, jak dbać o ten naturalny kamień.

Więcej…

Budowa oraz jakość płytek ceramicznych i gresowych

Wiele osób zastanawia się, jaka jest różnica między dwoma najpopularniejszymi formami płytek - ceramicznymi i gresowymi - i nic dziwnego, biorąc pod uwagę ich podobny wygląd. Nie daj się jednak zwieść, ponieważ istnieje wiele różnic między tymi dwoma typami płytek.

Więcej…

Płytki, tapeta czy malowanie ?

Po wielu latach pojawiają się pęcherze na ścianie, odpadanie tynku, żółknięcie i inne zjawiska, które nie tylko wpływają na ogólne piękno domu, ale także powodują problemy w całej ścianie. Sprawny i przemyślany remont ścian jest bardzo potrzebny. Jakie są etapy renowacji ściany? W tym artykule przedstawiamy wszystkie etapy przebudowy ściany oraz kwestie wymagające uwagi przy renowacji ściany.

Więcej…

Podłoga z kamienia naturalnego zimą

Kamień naturalny to właściwy wybór na podłogę jesienią lub zimą. Piękny, mocny i wyjątkowo trwały kamień naturalny jest jednym z niewielu materiałów podłogowych, które z łatwością można stosować zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Ale dlaczego powinniśmy wybierać podłogę z naturalnego kamienia jesienią lub zimą? Oto niektóre korzyści posadzek kamiennych:

Więcej…