Jak wyciąć dziurę w płytce?

Układanie płytek ceramicznych wokół rur i armatury wygląda amatorsko. Wycinanie otworów w płytce sprawia, że ​​praca wygląda bardziej profesjonalnie. Oto jak to zrobić.

Jak wyciąć otwór w płytce gresowej?

Jeśli układasz łazienkę kafelkami, na pewno wpadniesz na rurę lub dwie, do których musisz wyciąć otwory. 

Płytki gresowe to niezwykle twarde, gęste płytki na bazie gliny. Składają się ze sprężonego suchego pyłu gliniastego wypalanego w ekstremalnie wysokiej temperaturze. Może to sprawić, że będą trwalsze niż płytki ceramiczne, ale także trudniejsze do cięcia. W przypadku wielu instalacji płytek gresowych potrzebny jest otwór na śruby, rury hydrauliczne i odpływy. Wykonywanie takich cięć w gresie jest możliwe przy użyciu narzędzi z diamentowymi końcówkami. Pomagają one szybko przewiercić gęstą płytkę, zanim się nagrzeje.

Wiercenie otworu w płytce gresowej pod wieszaki ścienne

Po ułożeniu płytek gresowych na ścianie często trzeba wyciąć otwór na wieszak na ręczniki. Wykonaj to za pomocą wiertła z diamentową końcówką i odrobiną oleju chłodzącego. Umieść kawałek taśmy maskującej w miejscu, w którym chcesz, aby otwór w płytce dał wiertłu do popracowania. Zanurz wiertło w oleju chłodzącym, aby nie przegrzewało się podczas wiercenia. Rozpocznij wiercenie powoli, aż wiertło wbiło się w gres, a następnie zwiększaj prędkość, aż ukończysz otwór.

Wycinanie otworu na rury

Wycięcie otworu w środku płytki gresowej na rurę, kran lub zawór prysznicowy musi nastąpić przed montażem płytki. Diamentowe wiertło rdzeniowe wraz z diamentowym wiertłem prowadzącym wykonają cięcie gresu. Przymocuj płytkę do powierzchni roboczej, aby nie przesuwała się podczas wiercenia. Zanurz wiertło prowadzące w oleju chłodzącym i umieść je na środku obszaru, który chcesz wyciąć. Przekręć wiertło kilka razy tam i z powrotem, aby pomóc mu zacząć wwiercać się w gres. Wiercić prosto w dół, aż wiertło prowadzące i wiertło rdzeniowe przejdą przez płytkę.

Wycinanie dużych otworów z boku płytki

Konieczne może być wycięcie części dużego otworu z boków dwóch płytek w celu uzyskania wycięcia zlewu, rury odpływowej z toalety lub innej dużej instalacji wodociągowej. Każda z dwóch płytek będzie miała połowę dużego otworu wyciętego z boku. Po złożeniu razem, będą miały jeden, duży otwór rozciągający się w poprzek nich. Za pomocą ołówka naszkicuj kształt koła, które chcesz wyciąć na płytkach. Powinno to stworzyć łuk z boku każdej płytki do środka. Wykonaj wiele równoległych cięć od boku każdej płytki do krzywej za pomocą mokrej piły do ​​płytek. Rezultat powinien wyglądać jak kilka zębów lub klawiszy fortepianu w kształcie krzywej po wewnętrznej stronie każdej płytki. Użyj szczypiec do płytek, aby odbić każdy z tych zębów, a następnie zeszlifuj wewnętrzną krawędź otworu za pomocą mokrej piły do ​​płytek.

 

Cięcie otworów kwadratowych lub prostokątnych

Płytki porcelanowe są często tak duże, że po zainstalowaniu ich na ścianie gniazdko elektryczne może wylądować pośrodku, a nie na krawędzi. Wymaga to wycięcia kwadratowego lub prostokątnego otworu w środku płytki. Narysuj kształt wylotu na płytce za pomocą ołówka ze smarem. Używając mokrej piły do ​​płytek z opcją cięcia wgłębnego, włóż ostrze o odpowiednim rozmiarze i podnieś ramię piły. Umieść płytkę na płycie pilarki, tak aby znak ołówka był wyrównany z brzeszczotem piły. Wciśnij ramię ostrza w dół w płytkę, aby wykonać proste cięcie. Podnieś ramię, obróć płytkę tak, aby następny znak ołówka zrównał się z ostrzem i powtórz. Wykonaj dwa ostatnie cięcia w ten sam sposób, aby ukończyć otwór.

  

Jak wycinać otwory w płytkach ceramicznych?

Wycinanie otworu w płytce ceramicznej otwornicą

Najłatwiejszym i najdelikatniejszym sposobem jest zakup otwornicy do płytek ceramicznych. Utrzymuj płytkę mokrą, a prędkość wiercenia niską.

Najłatwiejszym sposobem jest zakup otwornicy do płytek ceramicznych o danej średnicy. W obrzeżu osadzony jest grys węglikowy, który umożliwia cięcie płytki szklistej. Należy utrzymywać mokrą płytkę i niską prędkość wiercenia.

Aby uzyskać większą elastyczność, wybierz wiertła do muru i piły do ​​cięcia z ostrzem do płytek ceramicznych. Najpierw wywierć otwór startowy za pomocą wiertła do muru. Następnie odłącz jeden koniec brzeszczotu, przeprowadź go przez otwór rozrusznika, załóż ponownie i zabierz się do pracy. Zaletą metody low-tech jest to, że można wykonać otwór o dowolnym rozmiarze bez kupowania większej liczby narzędzi.

Wymagane narzędzia

  • Otwornica do płytek ceramicznych z ziarnem węglika spiekanego
  • Ceramiczne ostrze do piły
  • Wiertarka przewodowa
  • Maska przeciwpyłowa
  • Przedłużacz
  • Ochrona słuchu
  • Wiertła do kamienia
  • Okulary ochronne
  • Taśma

Opcje podłóg w piwnicy

Jaki rodzaj podłogi należy umieścić w piwnicy? W tym artykule omawiamy, jakie są najlepsze opcje posadzki w piwnicy w porównaniu z betonem, z wymienionymi zaletami i wadami, pomagając Ci szybko zdecydować. Dzielimy się kilkoma niedrogimi pomysłami na posadzki do piwnic.

Więcej…

Podłoga z kamienia naturalnego zimą

Kamień naturalny to właściwy wybór na podłogę jesienią lub zimą. Piękny, mocny i wyjątkowo trwały kamień naturalny jest jednym z niewielu materiałów podłogowych, które z łatwością można stosować zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Ale dlaczego powinniśmy wybierać podłogę z naturalnego kamienia jesienią lub zimą? Oto niektóre korzyści posadzek kamiennych:

Więcej…

Zasady montażu płytek

Przed zamówieniem i montażem upewnij się, że płytki są odpowiednie do montażu. Upewnij się, że glazurnik jest zaznajomiony z mocowaniem kamienia naturalnego, gresu, kamienia kwarcowego lub mozaiki i że w pełni omówisz swoje wymagania i oczekiwania.

Przed złożeniem zamówienia należy wziąć pod uwagę zapas płytek. Zwykle jest to minimum 10%, co powinno pozwolić na nacięcie i wszelkie drobne uzupełnienie niedoskonałości płytek.

Więcej…

Zalety płytek gresowych

Płytki gresowe są jednym z nielicznych materiałów, które w równym stopniu nadają się do montażu na ściany i podłogi, umożliwiając tym samym kompleksowe koncepcje projektowe. Są zarówno twardsze, jak i gęstsze niż wiele innych produktów do płytek ceramicznych. Są bardzo odporne na plamy, zarysowania i wilgoć. Oferowane w szerokiej gamie kolorów i faktur, dostępne opcje projektowania są praktycznie nieograniczone. Wykwalifikowani profesjonaliści mogą dokładnie odtworzyć wiele naturalnych powierzchni, w tym słoje drewna i wzory marmuru.

Więcej…

Płytki polerowane vs. matowe

Czy płytki podłogowe z połyskiem to dobry pomysł? Może lepiej zdecydować się na matowe płytki podłogowe?

Więcej…

Jak wybrać blat kuchenny?

Jedną z najbardziej praktycznych i funkcjonalnych przestrzeni w każdym projekcie mieszkaniowym jest kuchnia. Konieczne jest budowanie kuchni z najbardziej wytrzymałych i higienicznych materiałów. Oprócz tych wymagań ważne jest również zwrócenie uwagi na estetykę i opłacalność, dostosowując przestrzeń do życia każdej rodziny.

Więcej…

Rozróżnianie białych kamieni

Jak sprawdzić, czy Twój biały kamień to granit, kwarcyt czy marmur?

Przy odrobinie wskazówek i praktyki każdy może nauczyć się rozpoznawać właściwości i estetykę różnych rodzajów kamienia. Bez względu na etykietę na płycie, kraj pochodzenia czy cenę, podstawowa wiedza geologiczna może pomóc lepiej to zrozumieć. Proces identyfikacji kamieni staje się najbardziej zagadkowy, gdy wyglądają podobnie do siebie. Nawet podobnie wyglądające kamienie można rozróżnić, korzystając z kilku podstawowych wskazówek.

Więcej…

Płytki mozaikowe w łazience

Płytki mozaikowe od dawna są używane w łazienkach jako elementy akcentujące, w wannach lub umieszczane w niszach prysznicowych, ale nadchodzącym trendem jest bardziej kreatywne wykorzystanie mozaiki jako elementu projektowego. Podobnie jak hiszpańskie i bliskowschodnie malowane płytki stają się coraz bardziej popularne, tak samo jest stosowanie bardziej skomplikowanych wzorów mozaiki.

Więcej…

Dekoracja łazienki dla gości

Kiedy łazienka dla gości jest poza zasięgiem wzroku, po drugiej stronie domu, wielu z nas po prostu zapomina o udekorowaniu. Dlatego wskazujemy kilka pomysłów na dekorację łazienki i sprawimy, że będzie to luksusowa przestrzeń do wypoczynku dla gości. Wystarczy kilka drobnych poprawek, aby po prostu stwierdzić, że masz nowy ulubiony pokój w domu. Jeśli więc masz w domu drugą lub trzecią łazienkę i chcesz, aby była ona przyjaznym miejscem dla gości, poniżej 6 pomysłów może przynieść Ci inspirację.

Więcej…

Zielone płytki w wystroju domu

Zielony jest popularnym kolorem w wystroju domu, ponieważ nadaje pomieszczeniu świeżości i harmonii. W zieleni jest szeroka gama odcieni, w tym mięta, oliwka, limonka i kilka innych

Więcej…