Jak wyciąć dziurę w płytce?

Układanie płytek ceramicznych wokół rur i armatury wygląda amatorsko. Wycinanie otworów w płytce sprawia, że ​​praca wygląda bardziej profesjonalnie. Oto jak to zrobić.

Jak wyciąć otwór w płytce gresowej?

Jeśli układasz łazienkę kafelkami, na pewno wpadniesz na rurę lub dwie, do których musisz wyciąć otwory. 

Płytki gresowe to niezwykle twarde, gęste płytki na bazie gliny. Składają się ze sprężonego suchego pyłu gliniastego wypalanego w ekstremalnie wysokiej temperaturze. Może to sprawić, że będą trwalsze niż płytki ceramiczne, ale także trudniejsze do cięcia. W przypadku wielu instalacji płytek gresowych potrzebny jest otwór na śruby, rury hydrauliczne i odpływy. Wykonywanie takich cięć w gresie jest możliwe przy użyciu narzędzi z diamentowymi końcówkami. Pomagają one szybko przewiercić gęstą płytkę, zanim się nagrzeje.

Wiercenie otworu w płytce gresowej pod wieszaki ścienne

Po ułożeniu płytek gresowych na ścianie często trzeba wyciąć otwór na wieszak na ręczniki. Wykonaj to za pomocą wiertła z diamentową końcówką i odrobiną oleju chłodzącego. Umieść kawałek taśmy maskującej w miejscu, w którym chcesz, aby otwór w płytce dał wiertłu do popracowania. Zanurz wiertło w oleju chłodzącym, aby nie przegrzewało się podczas wiercenia. Rozpocznij wiercenie powoli, aż wiertło wbiło się w gres, a następnie zwiększaj prędkość, aż ukończysz otwór.

Wycinanie otworu na rury

Wycięcie otworu w środku płytki gresowej na rurę, kran lub zawór prysznicowy musi nastąpić przed montażem płytki. Diamentowe wiertło rdzeniowe wraz z diamentowym wiertłem prowadzącym wykonają cięcie gresu. Przymocuj płytkę do powierzchni roboczej, aby nie przesuwała się podczas wiercenia. Zanurz wiertło prowadzące w oleju chłodzącym i umieść je na środku obszaru, który chcesz wyciąć. Przekręć wiertło kilka razy tam i z powrotem, aby pomóc mu zacząć wwiercać się w gres. Wiercić prosto w dół, aż wiertło prowadzące i wiertło rdzeniowe przejdą przez płytkę.

Wycinanie dużych otworów z boku płytki

Konieczne może być wycięcie części dużego otworu z boków dwóch płytek w celu uzyskania wycięcia zlewu, rury odpływowej z toalety lub innej dużej instalacji wodociągowej. Każda z dwóch płytek będzie miała połowę dużego otworu wyciętego z boku. Po złożeniu razem, będą miały jeden, duży otwór rozciągający się w poprzek nich. Za pomocą ołówka naszkicuj kształt koła, które chcesz wyciąć na płytkach. Powinno to stworzyć łuk z boku każdej płytki do środka. Wykonaj wiele równoległych cięć od boku każdej płytki do krzywej za pomocą mokrej piły do ​​płytek. Rezultat powinien wyglądać jak kilka zębów lub klawiszy fortepianu w kształcie krzywej po wewnętrznej stronie każdej płytki. Użyj szczypiec do płytek, aby odbić każdy z tych zębów, a następnie zeszlifuj wewnętrzną krawędź otworu za pomocą mokrej piły do ​​płytek.

 

Cięcie otworów kwadratowych lub prostokątnych

Płytki porcelanowe są często tak duże, że po zainstalowaniu ich na ścianie gniazdko elektryczne może wylądować pośrodku, a nie na krawędzi. Wymaga to wycięcia kwadratowego lub prostokątnego otworu w środku płytki. Narysuj kształt wylotu na płytce za pomocą ołówka ze smarem. Używając mokrej piły do ​​płytek z opcją cięcia wgłębnego, włóż ostrze o odpowiednim rozmiarze i podnieś ramię piły. Umieść płytkę na płycie pilarki, tak aby znak ołówka był wyrównany z brzeszczotem piły. Wciśnij ramię ostrza w dół w płytkę, aby wykonać proste cięcie. Podnieś ramię, obróć płytkę tak, aby następny znak ołówka zrównał się z ostrzem i powtórz. Wykonaj dwa ostatnie cięcia w ten sam sposób, aby ukończyć otwór.

  

Jak wycinać otwory w płytkach ceramicznych?

Wycinanie otworu w płytce ceramicznej otwornicą

Najłatwiejszym i najdelikatniejszym sposobem jest zakup otwornicy do płytek ceramicznych. Utrzymuj płytkę mokrą, a prędkość wiercenia niską.

Najłatwiejszym sposobem jest zakup otwornicy do płytek ceramicznych o danej średnicy. W obrzeżu osadzony jest grys węglikowy, który umożliwia cięcie płytki szklistej. Należy utrzymywać mokrą płytkę i niską prędkość wiercenia.

Aby uzyskać większą elastyczność, wybierz wiertła do muru i piły do ​​cięcia z ostrzem do płytek ceramicznych. Najpierw wywierć otwór startowy za pomocą wiertła do muru. Następnie odłącz jeden koniec brzeszczotu, przeprowadź go przez otwór rozrusznika, załóż ponownie i zabierz się do pracy. Zaletą metody low-tech jest to, że można wykonać otwór o dowolnym rozmiarze bez kupowania większej liczby narzędzi.

Wymagane narzędzia

  • Otwornica do płytek ceramicznych z ziarnem węglika spiekanego
  • Ceramiczne ostrze do piły
  • Wiertarka przewodowa
  • Maska przeciwpyłowa
  • Przedłużacz
  • Ochrona słuchu
  • Wiertła do kamienia
  • Okulary ochronne
  • Taśma

Zalety korzystania z systemów poziomowania płytek

Wiele osób zdecyduje się na wybór płytek jako dekorację podłóg, nie tylko dlatego, że są piękne, ale także praktyczne. Jednak montaż płytek podłogowych może być szczególnie kłopotliwy. Podczas układania płytki należy wielokrotnie sprawdzać czy jest wypoziomowana i płaska, co kosztuje dużo czasu i energii. Jak więc układać płytki podłogowe płynnie i szybko? Wymaga to pomocy narzędzia pomocniczego - systemu poziomowania płytek podłogowych. Wykorzystanie systemu poziomowania płytek podłogowych podczas układania podłogi to niezawodny sposób na zapewnienie prawidłowego zainstalowania produktu końcowego.

Więcej…

Budowa oraz jakość płytek ceramicznych i gresowych

Wiele osób zastanawia się, jaka jest różnica między dwoma najpopularniejszymi formami płytek - ceramicznymi i gresowymi - i nic dziwnego, biorąc pod uwagę ich podobny wygląd. Nie daj się jednak zwieść, ponieważ istnieje wiele różnic między tymi dwoma typami płytek.

Więcej…

Okładzina ścienna z łupka

Panele elewacyjne z łupka są idealnym rozwiązaniem zarówno dla ścian zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Naturalne właściwości tego wyjątkowego materiału sprawiają, że jest to jeden z najlepszych systemów okładzinowych na rynku. Architekci uważają okładzinę z naturalnego łupka za optymalny materiał do budowy. Dzięki swojej wysokiej wydajności, niewielkiej konserwacji i trwałości, płytki łupkowe stały się wyróżniającym elementem nowoczesnego wzornictwa.

Więcej…

Płytki polerowane vs. matowe

Czy płytki podłogowe z połyskiem to dobry pomysł? Może lepiej zdecydować się na matowe płytki podłogowe?

Więcej…

Chłodne podłogi na gorące lato

Najlepszy wybór podłóg do utrzymania chłodu w domu w miesiącach letnich to drewno (w tym laminat) i płytki (kamień naturalny, marmur, ceramika i gres). Korek zapewni pewną izolację przed utratą chłodnego powietrza przez podłogę.

Więcej…

Piękno marmuru

Rzeźby Michała Anioła. Starożytne greckie świątynie. Wnętrza zamkowe i pałace. Kultowy barceloński pawilon Miesa van der Rohe . Kiedy zbliżamy się do historii architektury i rzeźby, nieuniknione jest, że mówimy o marmurze. Pochodzący z reakcji chemicznej w wapieniu wystawionym na działanie wysokich ciśnień i temperatur przez tysiące lat, ten niezwykły materiał jest skałą metamorficzną, którą można znaleźć powszechnie w regionach, w których miała miejsce aktywność wulkaniczna. Już samo jego wydobycie jest spektaklem.

Więcej…

Różnica między indyjskim, a włoskim marmurem

Jeśli chodzi o odkrywanie najlepszych odmian marmuru na świecie, pierwsze miejsca zajmuje marmur indyjski i włoski. Oba mają unikalne cechy, które sprawiają, że są znane na całym świecie. Od czasów starożytnych oba marmurowe kamienie dowiodły swojego pięknego istnienia, nawet tysiące km od miejsca ich wydobycia.

Ludzie na całym świecie lubią indyjski i włoski marmur do dekoracji wnętrz i na zewnątrz. Jednak każdy z nich najlepiej prezentuje swoje możliwości, gdy jest zainstalowany we właściwym miejscu. 

Więcej…

Kominek z kamienia naturalnego

Kominki mają wiele praktycznych zalet oraz są pięknymi elementami dekoracyjnymi. Cegły są najczęstszym wyborem, jednak jeśli chodzi o projektowanie, używanie kamienia naturalnego to najbardziej trwała, elegancka propozycja. Jest to materiał bardzo trwały i wytrzymały. Wspaniałe w kamieniu naturalnym jest to, że może wytrzymać duże obciążenia. Projektując kominek, ważne jest, aby pomyśleć o kamieniu zdobiącym ścianę wokół paleniska. Jeśli chodzi o funkcjonalność, do projektu kominka ma sens tylko używanie najwyższej jakości kamienia. Kominek jest kluczową częścią ogólnego projektu pomieszczenia, co oznacza, że ​​style i kolory, których użyjesz na zewnątrz konstrukcji, muszą dobrze komponować się z innymi akcentami w pomieszczeniu.

Więcej…

Powrót lastryko

Lastryko to okładzina pochodzenia włoskiego. Jest to płytka wykonana w tradycyjny sposób z barwionego cementu z dodatkiem kruszyw takich jak granit, szkło z recyklingu czy marmur. Powierzchnia jest następnie polerowana.

Więcej…

Co najpierw, podłoga czy drzwi?

Wiele osób decyduje się na samodzielne remontowanie domu, aby zaoszczędzić. Kupując odpowiedni materiał i samodzielnie wykonując różne projekty można znacząco zoptymalizować koszty remontu, nawet o 50%. Większość osób napotka problem w pewnym momencie. Co zainstalować jako pierwsze, podłogę czy drzwi? W poniższym artykule przedstawiono analizę montażu drzwi i podłogi oraz środki ostrożności podczas układania podłogi i drzwi.

Więcej…