Płytki z dostawą do 48h 

tel. 518 518 912

pon.-pt. 8:00 - 20:00

sob.-niedz. 10:00 - 18:00

 

Zapytanie o wycenę

SMS - 518 518 912 lub info@otohurtownia.pl

Zapytanie o zamówienie

sklep@otohurtownia.pl

Ponad 5000 płytek

w ofercie

Płytki łazienkowe, do kuchni, na schody i tarasowe

Jak ciąć gres i jakiego urządzenia użyć?

Ze względu na swoje właściwości, gres przypomina naturalny kamień i charakteryzuje się wysoką trwałością i odpornością na ścieranie. Dzięki tym unikalnym właściwościom gres zyskał ogromną popularność i szerokie zastosowanie jako materiał wykończeniowy wysokiej jakości. Jednak te zalety sprawiły, że proces cięcia płytki w domu jest dość skomplikowany. Poza tym, mając odpowiednie narzędzie, każdy może wykonać tę pracę.

NARZĘDZIA DO CIĘCIA GRESU

W zależności od grubości i rodzaju gresu, a także nakładu pracy, lepiej użyć przecinarki do płytek lub szlifierki kątowej.


JAK CIĄĆ GRES RĘCZNĄ PRZECINARKĄ DO PŁYTEK?

Aby prawidłowo wyciąć gres ręczną przecinarką do płytek należy:
• zaznaczyć ołówkiem lub markerem na płytce niezbędną linię cięcia
• mocno przymocuj płytkę do ramy przecinarki
• jednym ruchem dociskając kółko tnące do przedniej powierzchni płytki, przesuń ją po gresie

Podczas korzystania z narzędzia ręcznego najważniejszymi wymaganiami są wydajność i dokładność linii cięcia, którą należy wykonać jednym ruchem. Powtarzające się i rozmyte ruchy w większości przypadków prowadzą do powstawania różnych odprysków i pęknięć na powierzchni płytki.


JAK ZŁAMAĆ PRZYCIĘTĄ PŁYTKĘ?

Po wykonaniu cięcia płytkę należy złamać. Aby to zrobić, możesz użyć mechanizmu dźwigni uchwytu przecinarki do płytek; dokładnie połóż go na płytce i dociśnij uchami nad już wykonaną linią cięcia. Co więcej, można zrobić przerwę ręcznie, umieszczając pod płytką listwę wzdłuż linii cięcia i nadepnąć na nią. Ponadto łamanie płytki należy wykonać jednym ostrym ruchem.


TRUDNOŚCI W POSŁUGIWANIU SIĘ RĘCZNĄ PRZECINARKĄ DO PŁYTEK

Niestety nie zawsze mamy pod ręką ręczną przecinarkę do płytek o wymaganym rozmiarze (np. do cięcia ukośnego płytki 60×60 cm potrzebne jest urządzenie o długości cięcia 90 cm). Jednak użycie mechanicznych przecinarek do płytek nie jest możliwe we wszystkich przypadkach. Na przykład za pomocą takiego narzędzia nie będzie możliwe wycięcie listwy o szerokości mniejszej niż 0,6 cm lub wykonanie wysokiej jakości cięcia pogrubionych lub reliefowych płytek ceramicznych, gdzie koło tnące nie może sięgnąć spód wszystkich wcięć na powierzchni gresu.


JAK CIĄĆ GRES ZA POMOCĄ SZLIFIERKI KĄTOWEJ?

Aby dociąć płytkę gresową szlifierką kątową należy:
• zaznaczyć ołówkiem lub markerem na płytce niezbędną linię cięcia (aby zminimalizować ilość odprysków i pęknięć, linię można przykleić taśmą malarską);
• położyć płytkę ceramiczną i przymocować ją na płaskiej powierzchni (jako podkładkę wygodnie jest użyć grubego kawałka pianki lub innego podobnego materiału);
• dokładnie wykonać cięcie od siebie, poruszając się wzdłuż zamierzonej linii i zminimalizować prędkość cięcia na wlocie i wylocie.

Za pomocą szlifierki kątowej można również wypolerować przyciętą krawędź płytki. Aby to zrobić, przy niskiej prędkości użyj elastycznych diamentowych tarcz szlifierskich. Dodatkowo do polerowania użyj papieru ściernego lub gąbki z powłoką diamentową.


PROFESJONALNE CIĘCIE GRESU

W przypadku konieczności wycięcia dużej ilości zagęszczonego gresu oraz surowych wymagań co do jakości cięcia, warto skorzystać z profesjonalnego sprzętu. Na przykład, jeśli to możliwe, możesz kupić lub wypożyczyć przecinarkę elektryczną z chłodzeniem wodnym. Do cięcia płytek ceramicznych stosuje się również tarczę diamentową napędzaną silnikiem elektrycznym.
W zależności od modelu przecinarek do glazury są to:
• urządzenia z ruchomym elementem tnącym, które tną umocowaną płytkę gresową na stole,
• urządzenia, w których część tnąca jest zamocowana na stałe i konieczne jest przesunięcie samej płytki.

Cięcie, które zostało wykonane przy pomocy przecinarki do płytek z systemem chłodzenia wodą jest niemal idealne, a praca tym narzędziem nie jest trudna. Wystarczy narysować na płytce prawidłową linię cięcia, położyć materiał na stole przecinarki, połączyć linię cięcia z kierunkiem ruchu tarczy tnącej, stopniowo przesuwać narzędzie lub płytkę wzdłuż linii cięcia. Jednocześnie nie możemy zapominać o bezpieczeństwie i regularnie wymieniać wodę, która służy do wychwytywania kurzu i chłodzenia tarczy przecinarki elektrycznej.
Oprócz przecinarek elektrycznych do płytek możliwe jest również profesjonalne cięcie dużej ilości wyrobów ceramicznych za pomocą przecinarki strumieniem wody. Niezawodność i dokładność są zapewnione, ponieważ woda z zanieczyszczeniami ściernymi jest podawana pod wysokim ciśnieniem. Cięcie za pomocą maszyn waterjet można realizować nie tylko wykonując tylko linię prostą, ale także w formie ozdobnych cięć figurowych.

 

Plusy i minusy trawertynu

Wiele osób uważa, że ​​marmur i trawertyn to to samo. Marmur pochodzi z kamienia metamorficznego w wyniku poddania wapienia ogromnemu ciśnieniu przez długi czas. Trawertyn wywodzi się ze źródeł mineralnych, zwłaszcza gorących. Trawertyn ma bardziej rustykalny wygląd w przeciwieństwie do wyrafinowanego wyglądu marmuru.

W zależności od osobistych preferencji, trawertyn może okazać się doskonałym materiałem do zastosowania w Twoim domu, czy to w postaci parapetów, płytek, okładzin kamiennych, podłóg i innych. Koloseum jest zbudowane z prawie całego trawertynu, co udowadnia, że ​​wytrzymuje próbę czasu.

Więcej…

Marmur kararyjski - marmur z Carrary

Marmur z Carrary to rodzaj białego lub biało-szarego marmuru, popularnego do stosowania w rzeźbie i kamieniarstwie budowlanym. Jest on wydobywany w mieście Carrara w Prowincja Massa-Carrara w Lunigiana , na północ wysuniętej części współczesnej Toskanii, we Włoszech.

Więcej…

Fugi z brokatem. Jak dodać brokat do fugi?

Nadanie płytkom osobistego charakteru nie kończy się na ich wyborze. Użycie brokatowej fugi to doskonały sposób na dodanie wyjątkowego blasku Twoim płytkom. Dzięki naszemu przewodnikowi w zastosowaniu fug brokatowych, możesz dowiedzieć się dokładnie, jak osiągnąć efekt brokatu w fudze.

Więcej…