Czy można przykleić płytkę do płyty kartonowo-gipsowej?

Może się wydawać, że płytka na płycie kartonowo-gipsowej nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ płyta kg po prostu nie wydaje się być wystarczająco wytrzymała, aby poradzić sobie z płytkami.

Jednak płyty kg są w rzeczywistości tym, czego większość ludzi używa pod płytkami ściennymi.
Możesz układać płytki w miejscach, które nie są narażone na nadmierną wilgoć i jest to bezpieczne. W miejscach narażonych na wilgoć, takich jak prysznic, nie jest bezpieczne układanie płytek na płytach kartonowo-gipsowych. Woda w tych obszarach może w końcu przedostać się za płytkę i spowodować uszkodzenia, pleśń lub inwazję szkodników. Jedynym przypadkiem, w którym nie możesz przyklejać płytki, są mokre miejsca mokre lub narażone na częste działanie stałej wilgoci .

Oto miejsca, w których NIE należy przyklejać płytek na płycie kartonowo-gipsowej:
• Wokół prysznica lub wanny
• W saunie
• Każde miejsce na zewnątrz
Miejsca, w których może wystąpić niewielka ilość wilgoci, są zwykle w porządku, ale musisz być świadomy ryzyka. Wiele osób układa płytki na suchej ścianie za zlewem kuchennym lub w pralni. Jeśli w tych obszarach wystąpi problem z hydrauliką lub wyciek, możesz napotkać niektóre z problemów, ale ogólnie jest to uważane za bezpieczne.
Pleśń rozkwita w wilgotnych i ciemnych warunkach, a Ty nie zauważysz, dopóki Twoja ściana nie stanie się miękka po jej naciśnięciu. Do tego czasu masz poważny problem. Wilgoć może spowodować uszkodzenie płyty kartonowo-gipsowej. Jeśli pleśń jest również obecna, może również spowodować uszkodzenie strukturalne.
Najlepszym produktem do stosowania pod płytki w pomieszczeniach mokrych jest płyta cementowa. Jest podobna do płyt kartonowo-gipsowych, ponieważ występuje w arkuszach. Płyta cementowa nie rozwinie pleśni ani nie pogorszy się pod wpływem wody.
Bezpiecznie jest układać płytki na suchej ścianie w pomieszczeniach, w których nie występuje nadmierne zawilgocenie, pod warunkiem, że przygotujesz ścianę przed montażem i zastosujesz odpowiednią zaprawę. Należy pamiętać, że w przypadku nowych konstrukcji płyt kartonowo-gipsowych zaleca się odczekanie około 4 tygodni przed ułożeniem płytek, aby upewnić się, że tynk do płyt kartonowo-gipsowych jest całkowicie suchy i związany.

Wskazówki dotyczące świeżego wnętrza 2022

Dla wielu pierwsze oznaki wiosny niosą ze sobą na nowo odkrytą pozytywność dla świata zewnętrznego. Ale dla wielu właścicieli domów nadejście wiosny oznacza dwa słowa, których się nie znosi – wiosenne porządki. Ale wiosennych porządków nie trzeba się bać. Wręcz przeciwnie, dzięki odpowiednim pomysłom na wiosenne porządki ta męcząca praca może stać się świetnym sposobem na spędzenie dnia, obejmując całą świeżość i optymizm, które wiosna rzuca w twoją stronę. 

Więcej…

Płytki na ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe może wnieść odrobinę luksusu do każdego domu, ale podjęcie decyzji o wyborze płytki podłogowej może być trudnym zadaniem. Najlepszym sposobem na podjęcie decyzji jest zastanowienie się nad przeznaczeniem pomieszczenia do którego potrzebujesz podłogi.

Więcej…

Płytki polerowane vs. matowe

Czy płytki podłogowe z połyskiem to dobry pomysł? Może lepiej zdecydować się na matowe płytki podłogowe?

Więcej…