Płytki z dostawą do 48h 

tel. 518 518 912

pon.-pt. 8:00 - 20:00

sob.-niedz. 10:00 - 18:00

 

Zapytanie o wycenę

SMS - 518 518 912 lub info@otohurtownia.pl

Zapytanie o zamówienie

sklep@otohurtownia.pl

Ponad 5000 płytek

w ofercie

Płytki łazienkowe, do kuchni, na schody i tarasowe

Marmur kararyjski - marmur z Carrary

Marmur z Carrary to rodzaj białego lub biało-szarego marmuru, popularnego do stosowania w rzeźbie i kamieniarstwie budowlanym. Jest on wydobywany w mieście Carrara w Prowincja Massa-Carrara w Lunigiana , na północ wysuniętej części współczesnej Toskanii, we Włoszech.

Marmur kararyjski był używany od czasów starożytnego Rzymu i był nazywany „ marmurem Luni ”. W XVII i XVIII wieku kamieniołomy marmuru były monitorowane przez rodziny Cybo i Malaspina, które rządziły Massą i Carrarą. Rodzina stworzyła „Urząd Marmuru” w 1564 r., aby regulować przemysł marmuru. Miasto Massa przeprojektowano (nowe drogi, place, skrzyżowania, chodniki), aby uczynić je godnym stolicy włoskiego kraju. Po wyginięciu rodu Cybo-Malaspina, państwem rządziła Izba Austriackai zarządzanie kopalniami spoczywało właśnie na nich. Bazylika Massa jest w całości zbudowana z marmuru kararyjskiego, a stary Pałac Książęcy Massa został wykorzystany do zaprezentowania drogocennego kamienia.
Pod koniec XIX wieku Carrara stała się kolebką anarchizmu we Włoszech, zwłaszcza wśród robotników z kamieniołomów. Zgodnie z artykułem New York Timesa z 1894 roku, robotnicy w kamieniołomach marmuru należeli do najbardziej zaniedbanych robotników we Włoszech. Wielu z nich było więźniami lub uciekinierami wymiaru sprawiedliwości. Praca w kamieniołomach była tak ciężka i żmudna, że zatrudniano prawie każdego początkującego robotnika z wystarczającą siłą i wytrzymałością, niezależnie od pochodzenia.
Robotnicy kamieniołomów i rzeźbiarze mieli radykalne wierzenia, które odróżniały ich od innych. Anarchizm i powszechny radykalizm stały się częścią dziedzictwa rzeźbiarzy w kamieniu. Wielu brutalnych rewolucjonistów, którzy zostali wygnani z Belgii i Szwajcarii, udało się do Carrary w 1885 roku i założyło pierwszą grupę anarchistyczną we Włoszech. W Carrarze anarchista Galileo Palla zauważył: „nawet kamienie są anarchistami”. Robotnicy kamieniołomów byli głównymi aktorami buntu Lunigiany w styczniu 1894 roku.


Marmur z Carrary został użyty w niektórych z najbardziej niezwykłych budynków starożytnego Rzymu :
-Świątynia Prozerpiny – później ponownie wykorzystana w wielu budynkach w Valletcie
-Pantheon
-Kolumna Trajana
-Kolumna Marka Aureliusza
Był również używany w wielu rzeźbach, w renesansie, w tym Michelangelo „David (1501-1504). Inne godne uwagi to:
-Marble Arch , Londyn
-Pomnik Wiktorii, Londyn
-Niektóre sekcje Pałacu Marques de Dos Aguas , Walencja , Hiszpania
-Prem Mandir , Vrindavan, Uttar Pradesh, Indie
-Duomo di Siena , Siena , Włochy
-Sarkofag św. Jadwigi Królowej Polski , Kraków , Polska
-Katedra w Manili (wnętrze), Manila , Filipiny
-First Canadian Place , Toronto, Ontario , Kanada
-Meczet Szejka Zayeda , Abu Zabi , Zjednoczone Emiraty Arabskie
-Budynki Harvard Medical School , Boston, Massachusetts, USA
-Opera w Oslo, Oslo, Norwegia
-Amerykański Cmentarz i Pomnik w Normandii (Krzyże i Gwiazdy Dawida), Normandia, Francja
-Pomnik Pokoju , Waszyngton, DC, USA
-Pomnik Króla Edwarda VII , Birmingham, Wielka Brytania
-Akshardham , Delhi, Indie
-Aon Center (Chicago) Chicago, Illinois, USA
-Muzeum Sztuki Milwaukee , Milwaukee, Wisconsin, USA
-Fontanna Robba , Lublana, Słowenia
-Hala Finlandia , Helsinki, Finlandia
-Devon Tower , Oklahoma City, Oklahoma, USA
-Rotunda (Uniwersytet Wirginii) , Charlottesville, Wirginia, USA
-Palacio Legislativo (Urugwaj) , siedziba parlamentu Urugwaju
-Marmurowe schody Carrara , Glasgow City Chambers
-Uniwersytet Dalekiego Wschodu , Manila, Filipiny — budynek administracyjny
-Rzym Włochy Temple of Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich
-Glasgow City Chambers , Szkocja
-General Grant National Memorial (Grób) , Nowy Jork, Nowy Jork, USA
-Winter Garden Atrium , World Financial Center, Nowy Jork, Nowy Jork, USA

Marmur z Carrary został uznany przez Międzynarodową Unię Nauk Geologicznych za zasób kamienia światowego dziedzictwa.
Alpy Apuańskie nad Carrarą dowodzą istnienia co najmniej 650 kamieniołomów, z których około połowa jest obecnie opuszczona lub przebudowana. Kamieniołomy Carrary wyprodukowały więcej marmuru, niż jakiekolwiek inne miejsce na ziemi.
We wrześniu 1911 r. zapadająca się ściana klifu w kamieniołomie Bettogli zmiażdżyła 10 robotników, którzy mieli przerwę na lunch pod przepaścią. Film nakręcony w 2014 roku w kamieniołomie Carrara pokazuje pracowników z brakującymi palcami oraz pracowników wykonujących niebezpieczną, boleśnie głośną pracę, którzy nie mają na sobie żadnego sprzętu ochronnego.

Cenionym marmurem w kamieniołomach Carrara jest Statuario, czysty biały marmur (zabarwienie innych marmurów powstaje w wyniku zmieszania z innymi minerałami obecnymi w wapieniu, gdy jest on przekształcany w marmur pod wpływem ciepła lub ciśnienia). Jednak pod koniec XX wieku odtwarzane są znane złoża Statuario koło Carrary. Kamieniołomy nadal wydobywają i wysyłają do miliona ton rocznie cenionego marmuru, głównie na eksport.
Bianco Carrara sklasyfikowane w odmianach C i CD, a także Bianco Venatino i Statuarietto są zdecydowanie najczęstszymi typami z droższych odmian, takimi jak Calacatta Gold, Calacatta Borghini, Calacatta Macchia Vecchia, Arabescato Cervaiole i Arabescato Vagli wydobywanymi na całym obszarze Carrary.

 

Dlaczego blaty granitowe są ponadczasowe?

Czy zmieniasz swoją przestrzeń życiową? Jeśli odpowiedź brzmi TAK, możesz również przebudować swoją kuchnię. Kuchnia to jedno z najbardziej aktywnych miejsc, w którym zbierasz się, gotujesz razem i dzielisz dobre chwile z rodziną. To właściwie jedyne pomieszczenie, które tworzy maksimum wspomnień. 

Więcej…

Sposoby na poprawę BHP w firmie budowlanej

Budowanie kultury bezpieczeństwa na najwyższym poziomie nie dzieje się z dnia na dzień. Uzyskanie poparcia pracowników wymaga podejścia odgórnego, zaczynając od dyrektorów wykonawczych. „Bezpieczeństwo przede wszystkim” nie może być tylko gołosłownym deklaracją dla pracowników wyższego kierownictwa, musi być stosowane w praktyce poprzez budowanie silnej kultury bezpieczeństwa w Twojej organizacji. Twoje zaangażowanie w bezpieczeństwo powinno być jedną z podstawowych zasad kultury Twojej firmy.

Więcej…

Płytki gresowe imitujące marmur

Jednym z ważnych trendów w aranżacji wnętrz są płytki gresowe o wyglądzie marmuru, które naśladują materiał, który od wieków jest bohaterem sztuki i architektury. Marmur, interpretowany nowoczesnymi liniami i oryginalnymi połączeniami, staje się coraz bardziej popularny w projektowaniu wnętrz, wyposażenia i akcesoriów meblowych.

Więcej…