Klasa PEI ścieralności / twardości płytek gresowych

Wybierając płytki, niektóre czynniki będą na szczycie listy priorytetów. Mogą to być kolor, tekstura, rozmiar i sposób, w jaki uzupełniają resztę Twojej przestrzeni.

Płytki gresowe są niezmiennie popularnym wyborem ze względu na ich wysoką jakość i zdolność płynnego wtapiania się w przestrzeń. Istnieje jednak kilka dodatkowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze płytek. W tym miejscu wkraczają oceny PEI. 

W blogu otoHurtownia wyjaśniamy, jakie są oceny PEI, co mówią o Twojej płytce i gdzie umieścić płytki z określonymi ocenami PEI w domu.  

Płytki klasy 1 nadają się tylko do zastosowań ściennych. 

Płytki klasy 2 można stosować na podłogach we wnętrzach mieszkalnych, ale nie należy ich używać w takich miejscach, jak kuchnie, wejścia i schody, które są narażone na ślady lub rozlane materiały ścierne. 

Płytki klasy 3 mogą być używane do wszelkich zastosowań mieszkalnych lub lekkich komercyjnych. Jedyne miejsce, w którym nie są polecane, to obszary komercyjne o dużym natężeniu ruchu, takie jak banki i restauracje. 

Płytki klasy 4 mogą być używane do wszelkich zastosowań mieszkalnych i większości komercyjnych. Płytki te są wystarczająco trwałe, aby można je było stosować w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak centra handlowe. 

Płytki klasy 5 są najtrwalsze i mogą być używane we wszystkich zastosowaniach mieszkalnych, komercyjnych, a nawet przemysłowych, gdzie ekstremalna trwałość jest koniecznością.

 

Czym są oceny PEI?  

Mówiąc najprościej, oceny PEI są przypisywane płytkom porcelanowym na podstawie ich poziomu ścieralności i twardości. Daje to wskazówkę, jak płytka będzie się zużywać i starzeć z upływem czasu z powodu ruchu pieszego i możliwych innych czynników. 

PEI to skrót od  Porcelain Enamel Institute , który przeprowadza testy płytek gresowe w celu określenia ich przydatności do określonych zastosowań i lokalizacji. 

Skala oceny PEI przebiega od 1 do 5, przy czym niższe liczby oznaczają niższy poziom ścierania i twardości, a wyższe liczby oznaczają wyższy poziom. 

Co oznaczają różne oceny? 

Ocena podłogi PEI wynosząca 1 oznacza, że ​​ta porcelanowa płytka nie nadaje się do podłóg i powinna być stosowana tylko na ścianach.  

Płytki PEI 2 nadają się tylko do lekkiego ruchu pieszego, co oznacza, że ​​można je stosować na przykład na podłogach w łazienkach, ale nie zaleca się ich stosowania w innych miejscach. 

Płytki PEI 3 nadają się do obszarów o normalnym ruchu pieszym, mogą być stosowane na ścianach i podłogach oraz doskonale nadają się do ogólnego użytku w mieszkaniach. 

Kierując się na wyższy poziom systemu oceny, płytki PEI 4 mogą być używane zarówno do użytku domowego, jak i średniego komercyjnego, podczas gdy płytki PEI 5 są w stanie poradzić sobie z dużym natężeniem ruchu w otoczeniu komercyjnym.  

Jaki rodzaj płytek gresowych powinienem zastosować w swoim domu? 

Dodając płytki gresowe do swojego domu, możesz użyć płytki z oceną PEI 3 lub wyższą w praktycznie dowolnej przestrzeni. 

Obszary o niskim poziomie uczęszczania zazwyczaj radzą sobie z płytkami podłogowymi PEI o wartości 2, z łazienkami i wilgotnymi pomieszczeniami zwykle do tego nadają się. 

Jednak każda płytka z oceną PEI 1 powinna być używana tylko na ścianach. Po prostu nie będą pasować do podłóg i do tej roli należy wybrać inną płytkę. 

Jakie płytki ma firma otoHurtownia?  

Nasza oferta płytek gresowych obejmuje gresowe płytki podłogowe i gresowe płytki ścienne, które pomagają połączyć pomieszczenie i stworzyć gładką i wyrafinowaną aurę. 

Płytki z oceną PEI 4, te płytki nadają się do użytku w dowolnym otoczeniu domowym i do średniego użytku komercyjnego. Estetycznie są gładkie i lśniące oraz mają lustrzany połysk. To łączy to, co najlepsze z obu światów na jednym kafelku. 

Wiele z oferowanych przez nas płytek gresowe to PEI 4, co zapewnia spokój ducha, jeśli chodzi o układanie płytek, o których wiesz, że będą w stanie poradzić sobie z tym, co na nie rzucisz i wytrzymać próbę czasu.  

Nasze płytki gresowe są dostępne w różnych odcieniach i stylach. W ofercie posiadamy  porcelanę polerowaną , a także płytki gresowe z różnymi efektami. Należą do nich  płytki gresowe imitujące drewno ,  beton ,  marmur  i  kamień  

Warto również zajrzeć do naszego  przewodnika po płytkach gresowe,  aby dowiedzieć się więcej o „ocenach R” dla płytek gresowe. Odzwierciedla to śliskość płytki i warto o tym wiedzieć, wybierając wybraną płytkę. W tym przewodniku znajduje się również wiele dodatkowych informacji, które mogą być dla Ciebie przydatne, więc nie przegap ich.  

Ważne jest, aby przy wyborze kafelka do konkretnego zastosowania zwrócić szczególną uwagę na klasę PEI. Lekka płytka klasy 0 lub 1 prawdopodobnie pęknie, jeśli zostanie użyta na podłodze, a bardzo gruba płytka klasy 5 może być tak ciężka, że ​​kleje będą miały problem z utrzymaniem jej w miejscu na ścianie. Klasa PEI nie jest jednak jedynym sposobem wyboru płytki, a niektóre płytki nie mają nawet oceny klasy PEI.

Oprócz (lub zamiast) oceny PEI, płytki można oznaczyć jako płytki podłogowe lub ścienne na podstawie innych kryteriów. Płytka przeznaczona do montażu na ścianie nie jest podatna na ruch pieszy, a właściwie praktycznie nie ulega zużyciu. W związku z tym ta płytka może być cieńsza i gładsza, ponieważ bezpieczeństwo nie jest problemem. Płytka ścienna może mieć również skomplikowane wzory, takie jak płaskorzeźby, które nie sprawdzają się dobrze na podłogach. Z drugiej strony płytki oznaczone jako płytki podłogowe często mają matowe lub teksturowane wykończenie, aby były mniej śliskie pod stopami, szczególnie w miejscach, w których może występować wilgoć.

Brak jest centralnej bazy danych ocen PEI dla płytek produkowanych przez największych producentów. Zamiast tego musisz przyjrzeć się szczegółom produkcyjnym każdego kafelka, które często znajdują się w drobnym drukiem na arkuszu sprzedaży lub arkuszu specyfikacji produktu. Wszystkie firmy dostarczają informacji o tym, gdzie można zainstalować płytkę, w postaci oceny PEI, specyfikacji lokalizacji (ściana, podłoga, ściana/podłoga) lub obu. Poza rozróżnieniem ścian/podłóg niektóre firmy posuwają się tak daleko, że wymieniają nawet pomieszczenia, w których płytka jest zalecana do montażu – kuchnie, łazienki, korytarze itp.

Przewodnik zakupu listew przypodłogowych

W dzisiejszej dekoracji płytki gresowe oraz ceramiczne są powszechnym materiałem, takim jak płytki podłogowe, płytki ścienne i listwa przypodłogowa. Listwa przypodłogowa jeśli nie jest dobrze dopasowana, wpłynie nie tylko na wygląd, ale także na normalne użytkowanie podłogi. Jak wybrać najlepszą listwę przypodłogową z płytek? Jakie są możliwości dopasowania kolorów listwy przyściennej z płytek? Poniższy artykuł przedstawia najlepszy poradnik doboru listew, obejmujący wskazówki oraz porady dotyczące zakupu.

Więcej…

Płytki rektyfikowane jako doskonały wybór do domu

Płytki rektyfikowane to wyjątkowy rodzaj kafli ceramicznych, które przeszły specjalny proces przycinania na rantach, celem uzyskania idealnie prostych i gładkich krawędzi. Ten precyzyjny proces produkcji pozwala na stworzenie płytek o równych wymiarach, co z kolei umożliwia zastosowanie minimalnych odstępów między nimi podczas układania. Efektem końcowym jest nie tylko estetyczne i eleganckie wykończenie, ale także wyższy poziom precyzji i symetrii w całej przestrzeni.

Więcej…

Trendy płytek łazienkowych 2023

Wybór płytki do łazienki nie jest taki prosty. Jest tak wiele różnych wzorów pod względem formy, koloru i faktury, że można się zgubić w wyborze.
Jeśli wcześniej płytki były niezbędnym elementem funkcjonalnym mokrego pomieszczenia, to dziś staramy się podążać za trendami płytek łazienkowych . Przy wyborze materiału najważniejszy jest design, moda i uroda.

Więcej…

Jak układać mozaiki ?

Mozaiki ze szkła to szczególnie popularny sposób na wprowadzenie szkła do łazienek i kuchni. Mogą być stosowane na dużych powierzchniach, alternatywnie mogą być wykorzystane do podkreślenia konkretnej ściany lub obiektu lub jako obramowanie.

Więcej…

Zalety płytek w skandynawskich aranżacjach kuchni: prostota, funkcjonalność i elegancja

Styl skandynawski, którego źródła można upatrywać w twórczości szwedzkiego malarza Carla Larssona, zrewolucjonizował podejście do aranżacji przestrzeni kuchennej. Twierdzi się, że Larsson jako pierwszy zdecydował się na nietypowe urządzenie swojej kuchni, a jego praca stała się inspiracją nie tylko dla rodaków, ale także dla mieszkańców innych krajów europejskich. Jego obrazy, oddające wyjątkowy charakter skandynawskiego stylu życia, z czasem zyskały uznanie i zainspirowały liczne zmiany w kuchniach na całym kontynencie. Wraz z publikacją prac Larssona, zauważono masowe przekształcenia w aranżacji kuchni. Wprowadzono nowe elementy, dominujące jasne barwy i skupiające się na właściwym oświetleniu. Kuchnia skandynawska to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim funkcjonalność i prostota. Elementem kluczowym, który wyróżnia ten styl, jest wykorzystanie naturalnych materiałów, zwłaszcza drewna. To drewno staje się fundamentalnym składnikiem każdego wnętrza utrzymanego w skandynawskim klimacie, dodając mu ciepła i przytulności.

Więcej…

11 powodów, aby wybrać płytki gresowe

Płytki gresowe to jeden z najbardziej uniwersalnych, ekologicznych i trwałych materiałów budowlanych na rynku. Poza tym, że są łatwe w utrzymaniu, płytki gresowe oferują również oszałamiającą estetykę. Czy wiesz, że te płytki oferują niesamowite zalety, które wykraczają poza wygląd zewnętrzny? Jako sklep z płytkami gresowymi, pomożemy Ci odkryć niezwykłe zalety korzystania z płytek na ścianach i podłogach.

Więcej…

Jak usunąć pleśń z fugi?

Pomimo prawidłowego czyszczenia i konserwacji płytek, czasami porowatość fugi sprawia, że jest to idealne miejsce do pojawienia się pleśni. Pleśń jest spowodowana nadmierną wilgocią i rozwija się w ciepłych, wilgotnych warunkach ze słabą wentylacją, czyniąc łazienki idealnymi miejscami do rozwoju pleśni.

Więcej…

Rozróżnianie białych kamieni

Jak sprawdzić, czy Twój biały kamień to granit, kwarcyt czy marmur?

Przy odrobinie wskazówek i praktyki każdy może nauczyć się rozpoznawać właściwości i estetykę różnych rodzajów kamienia. Bez względu na etykietę na płycie, kraj pochodzenia czy cenę, podstawowa wiedza geologiczna może pomóc lepiej to zrozumieć. Proces identyfikacji kamieni staje się najbardziej zagadkowy, gdy wyglądają podobnie do siebie. Nawet podobnie wyglądające kamienie można rozróżnić, korzystając z kilku podstawowych wskazówek.

Więcej…

Wnętrza, które pomogą Ci się zrelaksować

Wszystkim nam brakuje możliwości ucieczki do tego idyllicznego schronienia i relaksu w spa, rozpieszczanego od stóp do głów – ale rok 2020 uderzył w nas wszystkich mocno i nadal żyjemy w zamknięciu w całym kraju. Ponieważ w zeszłym roku nasze domy stały się biurem, restauracją, a dla niektórych nawet szkołą, coraz trudniej jest się wyłączyć i mieć trochę ważnego dla siebie czasu. Na szczęście tu właśnie wchodzimy. Przedstawiamy 4 wewnętrzne sztuczki i pomysły na pokój spa, które pomogą Ci stworzyć luksusowe domowe spa, które zamieni Twoje wnętrze w przestrzeń zen.

Więcej…

Płytki gresowe imitujące marmur

Płytki gresowe z efektem marmuru odwzorowują najbardziej poszukiwane i cenione na świecie marmury w bogatej gamie kolorów i odcieni. Więcej…