Płytki Kumiko OLED
Japońska projektantka Michiru Tanaka zaprezentowała nowy projekt we współpracy z producentem oświetlenia Kaneka. Stworzyła płytkę ze stali nierdzewnej, która może służyć zarówno jako OLED, jak i lustro. Absolwentka Tokijskiego Uniwersytetu Artystycznego Musashino, Tanaka zajmowała się oświetleniem architektonicznym, a jej projekty obejmują zarówno instalacje komercyjne, oświetlenie w muzeach, jak i projektowanie produktów. Płytki Kumiko są połączeniem inspiracji, począwszy od tradycyjnej japońskiej architektury oraz techniki obróbki drewna.
Kaneka opracowała serię ultracienkich paneli wykorzystujących technologię OLED, z których każdy ma grubość 1 mm. Każdy panel zapewnia 55K światła, nie emitując promieni UV. Generuje szerokie spektrum białego światła. Innowacyjna technologia paneli oznacza, że mogą zapewnić do 50 000 godzin światła - około 10 000 godzin dłużej niż standardowe diody LED.
Rozproszone światło, które tworzą panele, eliminuje nastrojową i miękką poświatę wnętrza. Emitowane światło zapewnia również „doskonałe oddawanie barw” - co oznacza, że może wiernie ujawniać szersze spektrum kolorów w porównaniu z naturalnym źródłem światła.
Płytki Kumiko składają się z modułów z podkładem magnetycznym i wykonane zostały z elementów stalowych, które tworzą różne wzory. Nazwa „Kumiko” wywodzi się ze starożytnej japońskiej techniki obróbki drewna polegającej na łączeniu ze sobą różnych elementów bez użycia gwoździ, tworząc niepowtarzalne wzory. Technika ta ma setki lat (600-700 ne) i była przekazywana z pokolenia na pokolenie japońskich rzemieślników.
Płytki ścienne, jako panele, tworzą kafelki o grubości 8,5 mm. Oświetlają pomieszczenie rozproszonym światłem. Płytki można układać jako elementy większych paneli w grupach.
Tanaka niedawno wykorzystała swoje płytki Kumiko do zaprojektowania instalacji „lustrzanego labiryntu” we współpracy z architektem Thomasem Kosbau z Ore Design + Technology, w Great Jones Studio na Manhattanie.