Różnica między ceramiką, a gresem
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z różnic między ceramiką a gresem. Różnica polega na składzie płytki. Ceramika jest często wytwarzana z czerwonej lub brązowej gliny, podczas gdy gres wytwarzany jest z białej gliny z dodatkiem drobno zmielonego skalenia, kwarcu oraz barwników mineralnych, a następnie wypalana w wyższej temperaturze niż ceramika, co powoduje ją twardszą i gęstszą - jest mniej porowatą płytką.
Płytki gresowe prasowane są na sucho, a następnie wypalane w temperaturze powyżej 1200 stopni. Płytki te charakteryzują się małą nasiąkliwością, dużą spoistością i mrozoodpornością. Gres jest również bardzo twardy (w 10-stopniowej skali osiąga nawet 9 stopień), a także znacznie bardziej odporny na złamania i duże obciążenia niż tradycyjna terakota. Dzięki tym parametrom ma uniwersalne zastosowanie. Nadaje się do wykończenia zarówno ścian, jak i podłóg i coraz częściej jest wybierany do łazienek, kuchni i korytarzy. Może doskonale imitować kamień lub drewno, a jednocześnie jest od niego dużo tańszy.
Jakość płytki ceramicznej nie jest porównywalna z gresem. Jeśli wyszczerbisz szkliwioną płytkę ceramiczną wykonaną z czerwonej gliny, będzie widoczny wyraźny odprysk w podłodze. Ceramika jest również znacznie bardziej porowata i podatna na pękanie w niskich temperaturach oraz podatna na zaplamienie.
Płytki gresowe to trochę droższa inwestycja, ale naprawdę świadczy o tym jakość produktu. Płytki ceramiczne nie powinny być stosowane w miejscach o dużym natężeniu ruchu i najlepiej nadają się jako okładzina ścienna.
Wierzymy, że nasze płytki gresowe imitujące drewno czy marmur, są najlepszymi płytkami z tymi efektami dostępnymi na rynku, zarówno pod względem autentyczności wyglądu, jak i jakości.