Plusy i minusy trawertynu

Wiele osób uważa, że ​​marmur i trawertyn to to samo. Marmur pochodzi z kamienia metamorficznego w wyniku poddania wapienia ogromnemu ciśnieniu przez długi czas. Trawertyn wywodzi się ze źródeł mineralnych, zwłaszcza gorących. Trawertyn ma bardziej rustykalny wygląd w przeciwieństwie do wyrafinowanego wyglądu marmuru.

W zależności od osobistych preferencji, trawertyn może okazać się doskonałym materiałem do zastosowania w Twoim domu, czy to w postaci parapetów, płytek, okładzin kamiennych, podłóg i innych. Koloseum jest zbudowane z prawie całego trawertynu, co udowadnia, że ​​wytrzymuje próbę czasu.

Zabarwienie zależy od ilości zanieczyszczeń znajdujących się w kamieniu i mają one tendencję do płynięcia w żyłach. Jako ciekawostka, największym złożem trawertynu w USA jest Park Narodowy Yellowstone oraz, że Koloseum w Rzymie jest zrobione z tego materiału. Kamień ten jest głównie importowany z kamieniołomów w Peru, Iranie, Włoszech, Meksyku i Turcji. Można go kupić w płytach lub częściej, jest cięty na płytki. Kamień jest bardzo porowaty, naturalne otwory w kamieniu są wypełniane po pocięciu na płytki. Trawertyn Premium ma mniejsze otwory. Jest popularny wśród budowniczych i projektantów, ponieważ jest elegancki. Luksusowy i piękny trawertyn jest tańszy niż marmur i można go ciąć na skomplikowane wzory.

Żaden kamień naturalny nie jest pozbawiony wad, tak jak każdy inny naturalny element. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy trawertyn naprawdę jest właściwy, jest rozważenie obu stron i ustalenie, czy zalety przeważają nad wadami, jeśli chodzi o Twoje wyjątkowe potrzeby i wymagania.

Plusy

Tańszy niż marmur

Marmur ma klasyczny i elegancki wygląd. Jedynym problemem jest to, że zakupienie go do domu często może być trochę kosztowne. Jeśli jesteś wielkim fanem wyglądu marmuru, ale nie tak bardzo wysokiej ceny, trawertyn może być dokładnie tym rodzajem materiału, którego szukasz, będąc w większości przypadków tańszą alternatywą. W zależności od koloru, którego szukasz, marmur może czasami być tańszy niż trawertyn.

Łatwy do wymiany

Trawertyn jest nie tylko dość łatwy do przycięcia do kształtu, ale w przeciwieństwie do większości innych materiałów o naturalnym odcieniu, różne płyty trawertynu również wyglądają bardzo podobnie, więc można je dość łatwo dopasować. Wymiana wyszczerbionych, popękanych lub połamanych płytek to nic trudnego, nawet jeśli trzeba wypełnić małe lub nieregularne szczeliny na powierzchni.

Wysoce odporny

Trawertyn był używany jako materiał budowlany od tysięcy lat, w tym w niektórych starożytnych budynkach i konstrukcjach, które wciąż stoją, nawet dzisiaj. Niezaprzeczalnie udowodnił, że jest odporny na próby czasu, a także szereg ekstremalnych warunków pogodowych. Trawertyn jest również odporny na wodę i wilgoć. To w połączeniu z antypoślizgową powierzchnią sprawia, że ​​trawertyn jest doskonałym wyborem zwłaszcza do zastosowań łazienkowych.  

Duża róznorodność

Trawertyn dostępny jest w wielu różnych kolorach i stylach, od kości słoniowej, kremu i beżu po złoty, czerwony, a nawet srebrny. Dzięki wielu dostępnym opcjom będziesz w stanie znaleźć idealne rozwiązanie, które będzie pasowało do unikalnego projektu Twojego domu, a także do Twoich osobistych gustów i preferencji. Oprócz tego ciepłe i ziemiste odcienie trawertynu z pewnością sprawią, że Twój dom będzie jeszcze bardziej przytulny i pozostanie biski z naturą. 

Minusy

Wysoka porowatość

Jedną z wad trawertynu jest fakt, że jest to materiał o dużej porowatości, co oznacza, że ​​jest pełen małych pęknięć i szczelin. To właśnie sprawia, że ​​trawertyn jest tak łatwy w cięciu i antypoślizgowy. Z drugiej strony sprawia, że ​​jest bardziej podatny na przebarwienia i zużycie. Można łatwo zneutralizować te wady, dbając o prawidłową i regularną konserwację powierzchni trawertynu.   

Konserwacja 

Trawertyn wymaga regularnego impregnowania, jeśli chcesz uniknąć wad wysoce porowatego kamienia naturalnego. Jeśli szukasz materiału o niewielkich wymaganiach konserwacyjnych, może to nie być właściwy wybór dla Ciebie. Mimo to nauczenie się jak impregnować trawertyn jest proste. Używając odpowiednich impregnatów nie będziesz miał powodu do zmartwień.

Opcje podłóg w piwnicy

Jaki rodzaj podłogi należy umieścić w piwnicy? W tym artykule omawiamy, jakie są najlepsze opcje posadzki w piwnicy w porównaniu z betonem, z wymienionymi zaletami i wadami, pomagając Ci szybko zdecydować. Dzielimy się kilkoma niedrogimi pomysłami na posadzki do piwnic.

Więcej…

Jak kolor wpływa na Twój nastrój?

Psychologia kolorów pokazuje, jak różne kolory wpływają na sposób, w jaki myślimy, czujemy i zachowujemy się. Rozłóżmy to i przyjrzyjmy się efektom każdego koloru…

Więcej…

Najlepsze płytki na ścianę w salonie

Jakie płytki ścienne najlepiej pasują do salonu? Jak ułożyć płytkę ścienną w salonie? W procesie aranżacji domu salon jest miejscem, o które trzeba szczególnie zadbać. Wiele osób lubi używać płytek ceramicznych jako dekoracji na ścianie w salonie. Na rynku dostępnych jest wiele różnych płytek ściennych do wnętrz, a każda z nich ma swoją własną charakterystykę, wiele osób zmagało się z wyborem płytek ściennych do salonu. Poniżej przedstawiamy kilka najlepszych płytek na ścianę w salonie oraz sposób układania płytek na ścianie w salonie.

Więcej…

Piękno marmuru

Rzeźby Michała Anioła, starożytne greckie świątynie, wnętrza zamkowe i pałace, kultowy barceloński pawilon Miesa van der Rohe. Kiedy zbliżamy się do historii architektury i rzeźby, nieuniknione jest, że mówimy o marmurze. Pochodzący z reakcji chemicznej w wapieniu wystawionym na działanie wysokich ciśnień i temperatur przez tysiące lat, ten niezwykły materiał jest skałą metamorficzną, którą można znaleźć powszechnie w regionach, w których miała miejsce aktywność wulkaniczna. Już samo jego wydobycie jest spektaklem.

Więcej…

Nowocześni programiści

Położona między kanałem Lachine, a rzeką św. Wawrzyńca miejska dzielnica Pointe-Sainte-Charles w Montrealu odzwierciedla przemysłową przeszłość miasta, a jednocześnie mieści nowoczesne firmy, takie jak GSoft. Lokalnie założona firma programistyczna, która obecnie mieści się w zabytkowym budynku Nordelec. Aby stworzyć spójne środowisko, które będzie odzwierciedlało wartości młodych pracowników GSoft, jednocześnie szanując oryginalną strukturę budynku z 1913 roku, firma współpracowała ze współczesną firmą architektoniczną Linebox przez ponad dwa lata, aby urzeczywistnić ich wizję.

Więcej…

Jakie płytki do garażu?

Podłoga garażowa to element, który musi sprostać wielu wyzwaniom. Nie tylko musi wytrzymać ciężar pojazdów, ale również codzienne eksploatacje, takie jak zanieczyszczenia czy działanie substancji chemicznych. Wśród dostępnych rozwiązań, płytki gresowe zdobywają coraz większą popularność. Ich wybór nie jest przypadkowy – łączą one w sobie trwałość, estetykę oraz łatwość w utrzymaniu czystości. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej, dlaczego płytki gresowe są doskonałym wyborem do garażu, jak je prawidłowo układać oraz jak dbać o taką podłogę, by służyła przez lata.

Więcej…

Dlaczego płytki zwiększają wartość Twojego domu?

Dodawanie wartości do Twojego domu nigdy nie nadeszło w tak kluczowym momencie. Wartość nieruchomości na dzisiejszym rynku jest w stanie najwyższych wzrostów, a ceny stale rosną. Stworzenie domu, który będzie się wyróżniał, zapewni, że Twoja nieruchomość będzie atrakcyjna dla sprzedaży.

Więcej…

Płytki ścienne do kuchni - kolor, rozmiar, typ

Kuchnia to przestrzeń do przygotowywania posiłków dla rodzin i znajomych. Dekoracja tej przestrzeni, wymaga starannego przemyślenia i projektu. Ściana kuchni jest częścią, która zajmuje większy obszar i jest jednym z wyróżniających się elementów. Płytki na ścianie kuchni należy dobrać bardzo starannie. Należy unikać nieharmonijnego dopasowywania. Jakie są najlepsze płytki na ściany kuchenne? Jakie są podstawowe zasady doboru płytek ściennych do kuchni? Który kolor płytki najlepiej pasuje do ściany w kuchni? W tym artykule przedstawimy kilka podstawowych kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze płytek ściennych do kuchni.

Więcej…

Jak i kiedy czyścić prysznic?

Prawdopodobnie korzystasz z prysznica codziennie, ale czy myjesz go tak często? Nasi eksperci zalecają codzienne mycie prysznica, aby zapobiec powstawaniu plam i osadów, a także cotygodniowe gruntowne czyszczenie. Jest to korzystne z wielu powodów. Jeśli chcesz przedłużyć żywotność swojej płytki, skrócić czas sprzątania i poprawić ogólny wygląd swojej łazienki, czytaj dalej. 

Więcej…

Jak konserwować płytki gresowe?

Rzeczy, które są niezawodne przez długi czas, mają szczególną wartość. Wśród różnorodnych materiałów wykończeniowych, gres dzięki swoim podstawowym właściwościom jest odporny na agresywne środowisko, uszkodzenia mechaniczne i zanieczyszczenia. Wszystko wymaga regularnej pielęgnacji, gres nie jest wyjątkiem.

Więcej…