Jak czyścić i konserwować blat z marmuru?

Marmur jest naturalnym kamieniem, który może dodać elegancji i charakteru każdej przestrzeni. Wielu poważnie rozważa to, kiedy stoją przed wyborem idealnych blatów kuchennych. Jednak jest to jeden z bardziej miękkich rodzajów kamieni naturalnych, jest podatny na wytrawianie i plamienie. Dlatego ważne jest, aby dobrze wiedzieć, jak czyścić marmurowe blaty.

Podzielimy się z wami kilkoma przydatnymi wskazówkami dotyczącymi usuwania plam z marmurowych blatów. Omówimy, co powoduje wytrawianie marmuru, a także niektóre sposoby na uporczywe plamy, które uniemożliwiają Ci piękny wygląd marmurowych blatów.

Wyjaśnienie trawienia marmuru

Marmur ma strukturę węglanu wapnia, jest podatny wytrawianie. Marmur reaguje z każdym kwasem. Kwas może uszkodzić marmurową powierzchnię i tworzy matowe plamy, które są powszechnie rozpoznawane jako wytrawienia. Tak więc, gdy wylewasz sok z cytryny na powierzchnię lub położysz wilgotną szklankę na marmurowym blacie, płyn pozostawi subtelny, ale nieestetyczny ślad.

Marmur jest podatny na trawienie, jest znany jako materiał trudny do czyszczenia. Jest to częściowo prawda, ponieważ nie byłbyś w stanie użyć niektórych popularnych środków czyszczących na bazie kwasu, takich jak sok z cytryny i ocet. Ogólnie marmur jest jak każdy inny naturalny materiał. Jest bardzo trwały i łatwy do czyszczenia.

Właściwy sposób czyszczenia marmurowych blatów

Marmurowe blaty są łatwe do czyszczenia. Oto elementy, których potrzebujesz:

 • Ciepła woda
 • Płyn do mycia naczyń (delikatny i nieścierny)
 • Butelka z rozpylaczem
 • Bardzo chłonny ręcznik

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest stworzenie roztworu czyszczącego. Połącz płyn do mycia naczyń z ciepłą wodą. Możesz to zrobić, napełniając butelkę z rozpylaczem ciepłą wodą i dodając łyżkę mydła w płynie. Pamiętaj, aby unikać środków czyszczących zawierających sok z cytryny lub kwas. Wstrząśnij butelką z rozpylaczem, aby wymieszać składniki.

Lekko spryskaj roztwór czyszczący na marmurowy blat. Zwilż ściereczkę do czyszczenia ciepłą wodą, a następnie użyj jej do wytarcia wody z mydłem z powierzchni. Następnie użyj bardzo chłonnego ręcznika, aby wysuszyć marmurowy blat.

Radzenie sobie z rozlanymi płynami

Najlepszym sposobem radzenia sobie z rozlanymi płynami jest ich natychmiastowe wytarcie lub wyczyszczenie, aby uniknąć plam. Pamiętaj, że im dłużej trzymasz je na marmurowym blacie, tym trudniej jest usunąć plamę. Z drugiej strony zdarzają się sytuacje, w których nie można od razu zająć się rozlanymi płynami. Na przykład zdarzenie późno w nocy, które uniemożliwia sprzątanie, a rozlane płyny zamieniają się w plamy.

Używanie okładów

Okład to gęsta pasta czyszcząca składająca się z białego materiału chłonnego zmieszanego z płynnym środkiem chemicznym lub detergentem. To, co robi płynny środek czyszczący lub środek chemiczny, to wciągnięcie plamy do materiału chłonnego. Być może będziesz musiał kilkakrotnie nakładać okład, aby całkowicie usunąć niektóre plamy. Jednak nadal istnieją pewne rodzaje plam, których nie można dokładnie usunąć. Wymagałyby one innych rodzajów materiałów czyszczących.

Okłady najlepiej sprawdzają się w usuwaniu plam z herbaty, kawy, farby, wina i innych organicznych plam z marmurowych blatów. Czyszczenie plam na marmurowym blacie za pomocą okładu można wykonać w następujący sposób:

Tworzenie okładu

Uformować gęstą pastę, mieszając rozcieńczony nadtlenek wodoru z sodą oczyszczoną. Konsystencja powinna być taka sama jak Nutella. Należy pamiętać, że okład może się lekko pienić. Jeśli zauważysz, że mieszanina zaczyna całkowicie wysychać, dodaj do niej trochę wody.

Nakładanie okładu

Zwilżyć poplamiony obszar wodą z kranu, a następnie rozprowadzić na powierzchni półtora cm grubości okładu. Pamiętaj, aby równomiernie rozprowadzić okład za pomocą szpatułki lub noża.

Pozwalanie okładowi usiąść

Po nałożeniu okładu należy go uszczelnić, przykrywając go plastikiem i oklejając brzegi taśmą. Pozostaw okład na marmurowym blacie przez 24 do 48 godzin, upewniając się, że dokładnie wyschnie. Gdy okład wysycha, wciąga plamę z marmuru do siebie.

Zdejmowanie okładu

Po 24 do 48 godzinach okład mógł całkowicie wyschnąć i można go teraz usunąć. Wystarczy zdjąć plastik, a następnie zdjąć okład z powierzchni. Do czyszczenia powierzchni można użyć mokrej szmatki.

Dbanie o uporczywe plamy

Jeśli zauważysz, że plama nie została całkowicie usunięta, możesz powtórzyć proces. Czasami możesz potrzebować dwóch lub trzech aplikacji okładu, aby całkowicie usunąć uporczywe plamy.

Używanie skrobi kukurydzianej

Plamy z oleju i tłuszczu mogą być trudne do usunięcia, jeśli nie używasz odpowiednich produktów. Będziesz się bardzo wysilać, próbując je usunąć wodą z mydłem. Idealnym środkiem do czyszczenia plam z tłuszczu i oleju jest skrobia kukurydziana. Oto proste kroki, aby usunąć tego typu plamy:

 • Ostrożnie posyp skrobię kukurydzianą na obszarze poplamionym tłuszczem.
 • Pozostaw skrobię kukurydzianą na tłustym obszarze przez około dwadzieścia minut, pozwalając jej wchłonąć olej.
 • Użyj wilgotnej szmatki, aby wytrzeć skrobię kukurydzianą.
 • Zaopatrz się w miękką ściereczkę, aby wysuszyć marmurowy blat.

Polerowanie marmurowych blatów

Polerowanie jest istotnym elementem utrzymania marmurowych blatów w dobrym stanie. Jest to również stosunkowo łatwe zadanie, o ile jesteś ostrożny, unikając niszczenia materiałów w trakcie procesu. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby odpowiednio wypolerować marmurowe blaty.

Wybór idealnego produktu do polerowania

Należy używać wyłącznie materiałów do polerowania przeznaczonych specjalnie do powierzchni marmurowych. Unikaj produktów z wykończeniami akrylowymi i poliuretanowymi. Wiele materiałów do polerowania marmuru jest zaprojektowanych dla określonych kolorów. Dlatego ważne jest, aby uważnie przeczytać etykietę przed zakupem pasty. Ponadto musisz postępować zgodnie z procesem dokładnie tak, jak mówi instrukcja obsługi.

Polerowanie marmurowego blatu

Niezależnie od tego, czy używasz dostępnej na rynku pasty czy proszku kredowego, musisz wypolerować marmurowy blat, zaczynając od środka. Jeśli zdecydowałeś się na proszek kredowy, zanurz w nim mokrą ściereczkę z mikrofibry. Jeśli używasz chemicznego środka do polerowania, umieść niewielką ilość materiału na środku marmurowego blatu.

Użyj diamentowej tarczy polerskiej lub miękkiej szmatki i wypoleruj marmurowy blat wykonując okrężne ruchy po powierzchni. Podczas polerowania powierzchni zawsze kończyć na środku. Poruszaj się od prawej do lewej, w górę i w dół, upewniając się, że w końcu wrócisz na środek powierzchni.

Pozostawienie marmurowego blatu do wyschnięcia

Jeśli użyjesz politury chemicznej, powierzchnia będzie wyglądać na czystą i nieskazitelną po wyschnięciu na powietrzu. Z drugiej strony, jeśli używasz proszku kredowego, wyschnięcie może zająć kilka godzin. Sprawdź, czy powierzchnia całkowicie wyschła, a następnie wytrzyj ją ponownie czystą, wilgotną szmatką. Następnie wytrzyj powierzchnię suchą szmatką. Upewnij się, że na marmurowym blacie nie pozostały żadne ślady ani pozostałości.

Marmur to piękny i elegancki materiał, który wymaga odpowiedniej konserwacji, aby zachować swój wygląd i trwałość na długie lata. Oto kilka wskazówek dotyczących czyszczenia i konserwacji blatu z marmuru:

 1. Regularne czyszczenie: Regularne czyszczenie marmurowego blatu jest kluczowe, aby utrzymać go w czystości. Należy unikać ostrej chemii i środków czyszczących zawierających kwas, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię marmuru. Zamiast tego, użyj łagodnego mydła lub specjalnego preparatu do czyszczenia marmuru, rozpuszczonego w ciepłej wodzie. Delikatnie przetrzyj blat miękką ściereczką lub gąbką, a następnie spłucz czystą wodą. Nie zostawiaj wilgotnych plam na powierzchni, ponieważ mogą powodować przebarwienia.

 2. Unikanie substancji korozyjnych: Marmur jest wrażliwy na działanie kwasów, takich jak cytrynowy sok, ocet czy produkty do czyszczenia zawierające kwasy. Unikaj kontaktu marmuru z takimi substancjami, ponieważ mogą one powodować plamy i uszkodzenia powierzchni. Jeśli na marmurowym blacie pojawi się plama, usuń ją jak najszybciej, aby uniknąć trwałego uszkodzenia.

 3. Ochrona przed zarysowaniami: Marmur jest miękki w porównaniu do innych materiałów, dlatego wymaga ochrony przed zarysowaniami. Unikaj przeciągania ciężkich przedmiotów po powierzchni marmuru i używaj podkładek lub podkładów pod naczynia, aby zapobiec bezpośredniemu kontaktowi z twardymi i ostryymi przedmiotami. Jeśli na blacie pojawią się drobne zarysowania, można je zminimalizować poprzez delikatne polerowanie marmuru za pomocą specjalnych past polerskich.

 4. Usuwanie plam: Jeśli na marmurowym blacie pojawi się plama, należy jak najszybciej ją usunąć. W przypadku plam z kawy, herbaty, czerwonego wina lub innych substancji organicznych, można użyć pasty z sody oczyszczonej i wody. Nałóż pastę na plamę, przykryj ją folią i pozostaw na kilka godzin. Następnie delikatnie zetrzyj pastę i spłucz czystą wodą. W przypadku plam tłuszczowych, można użyć suchego proszku do prania lub specjalnych preparatów do usuwania plam tłuszczowych. Ważne jest, aby działać szybko, aby plama nie wniknęła głęboko w marmur.

 5. Uszczelnienie powierzchni: Marmur jest porowaty, dlatego zaleca się regularne uszczelnianie powierzchni, aby zapobiec wnikaniu płynów i plam. Istnieją różne produkty do uszczelniania dostępne na rynku, które można zastosować samodzielnie lub zlecić to profesjonalistom. Należy pamiętać, że częstotliwość uszczelniania zależy od rodzaju marmuru i stopnia jego ekspozycji na wilgoć i substancje chemiczne.

 6. Ostrzeżenie przed gorącymi przedmiotami: Unikaj umieszczania gorących garnków, patelni czy innych gorących przedmiotów bezpośrednio na marmurowym blacie. Marmur jest wrażliwy na wysoką temperaturę i nagłe zmiany temperatury mogą spowodować pęknięcia lub przebarwienia. Zawsze używaj podkładek pod gorące naczynia, aby ochronić powierzchnię marmuru.

Pamiętaj, że każdy blat z marmuru jest unikalny, więc zawsze warto zapoznać się z zaleceniami producenta lub skonsultować się z profesjonalistą w celu uzyskania indywidualnych wskazówek dotyczących konserwacji i czyszczenia danego rodzaju marmuru. Dbałość o marmurowy blat i regularne czyszczenie pomogą zachować jego piękno i trwałość na długie lata.

Sposoby układania płytek na 7 różnych wzorów

Wiedza o tym, jak układać płytki, jest często kluczowa. Układanie ich w niewłaściwy wzór może sprawić, że pomieszczenie stanie się nieuporządkowane, zaburzając piękny wystrój i otoczenie.
Przedstawiamy różne rodzaje wzorów płytek zarówno dla płytek ściennych, jak i podłogowych, które zyskują popularność w 2021 roku.

Więcej…

Interesujące fakty na temat marmuru

Wszyscy wiedzą, że marmur świetnie wygląda, ale jest wiele innych aspektów tego kamienia naturalnego, o których warto się dowiedzieć. Marmur od tysięcy lat zajmuje szczególne miejsce w dziedzinie kamieniarstwa i budownictwa. Prawdopodobnie nauczyliśmy się wszystkiego, czego można się o nim dowiedzieć, ale niektóre fakty są bardziej interesujące niż inne. 

Więcej…

Sypialnia z łazienką: jak stworzyć przytulne i eleganckie wnętrze z płytkami

Sypialnia, będąca jednym z najbardziej intymnych zakątków naszego domu, stanowi prawdziwe sanktuarium, gdzie odnajdujemy spokój i regenerację. To przestrzeń, gdzie każdy detal ma znaczenie, tworząc atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi i odprężeniu. Dlatego też niezwykle istotne jest, aby aranżacja sypialni była nie tylko estetycznie dopracowana, ale również odzwierciedlała indywidualne preferencje oraz potrzeby jej użytkowników. Współczesne trendy w aranżacji wnętrz coraz częściej skłaniają się ku wykorzystaniu materiałów i rozwiązań, które łączą w sobie piękno, funkcjonalność oraz trwałość. Jednym z takich materiałów, coraz odważniej wkraczających do przestrzeni sypialnianych, są płytki, które oferują szerokie możliwości aplikacyjne oraz estetyczne.

Więcej…

Korzyści płytek ceramicznych dla alergików

Każdy, kto cierpi na alergię, zna niebezpieczeństwa sezonu alergicznego, a wiadomo, że wiele alergenów można znaleźć również w domu. Podłoga w Twoim domu, w szczególności może przyczyniać się do alergii, przy czym niektóre rodzaje podłóg zawierają roztocza i inne alergeny, tworząc środowisko sprzyjające rozwojowi pleśni, odgazowując szkodliwe chemikalia, które nasilają alergie i nie tylko.

Więcej…

Opcje podłóg w piwnicy

Jaki rodzaj podłogi należy umieścić w piwnicy? W tym artykule omawiamy, jakie są najlepsze opcje posadzki w piwnicy w porównaniu z betonem, z wymienionymi zaletami i wadami, pomagając Ci szybko zdecydować. Dzielimy się kilkoma niedrogimi pomysłami na posadzki do piwnic.

Więcej…

Konserwacja kominka z marmuru

Jednym z najlepszych sposobów na dodanie przykuwającej wzrok, oszałamiającej funkcji do Twojego domu jest zbudowanie marmurowego kominka. Jeżeli nie będziesz go odpowiednio pielęgnował, z czasem może zacząć źle wyglądać i matowieć. Powszechnie uważa się, że jedynym prawdziwym wrogiem marmurowych powierzchni jest kurz. Przyglądając się uważnie swojemu kominkowi, zauważysz na jego powierzchni czarne plamy sadzy. 

Więcej…

Płytki ozdobne do łazienki w 2024 roku

W 2024 roku trendy w projektowaniu łazienek ewoluują, zachowując jednak pewne elementy, które zyskały popularność już w poprzednich sezonach. Jednym z takich trendów jest wykorzystanie płytek imitujących terazzo, znanych również jako lastryko, które utrzymują swoją pozycję na szczycie listy najbardziej pożądanych materiałów wykończeniowych. Ich unikalna estetyka, łącząca w sobie przypadkowe wzory i barwne inkluzje, przyciąga wzrok i dodaje wnętrzom charakteru. Równolegle, styl industrialny utrzymuje swoją silną pozycję w projektowaniu łazienek, promując surowość i autentyczność materiałów takich jak beton czy jego imitacje. Płytki betonowe, z ich minimalistycznym charakterem i neutralną paletą barw, idealnie wpisują się w ten trend, oferując trwałość i ponadczasowość.

Więcej…

Najnowsze trendy w projektowaniu płytek gresowych w 2024 roku

W 2024 roku trendy w projektowaniu płytek gresowych odzwierciedlają rosnące zainteresowanie ekologicznym stylem życia i potrzebą tworzenia przestrzeni, które są zarówno estetycznie przyjemne, jak i funkcjonalne. Nowoczesne łazienki stają się oazami spokoju, miejscami, gdzie można uciec od zgiełku codzienności, skupiając się na samopoczuciu i relaksie. W tym kontekście, projektanci wnętrz stawiają na naturalne materiały i kolory, które sprzyjają odprężeniu i regeneracji.

Więcej…

Płytka gresowa Tubądzin Balance Stone

Płytki gresowe Tubądzin Balance Stone, stworzone we współpracy z Maciejem Zieniem, to kwintesencja nowoczesnego designu, w którym minimalizm łączy się z naturalnym pięknem. Marka Tubądzin, uznana na rynku za synonim jakości i innowacyjności, w połączeniu z kreacją Macieja Zienia, znanego projektanta mody i wnętrz, odzwierciedla współczesne trendy w aranżacji przestrzeni.

Więcej…

6 rzeczy, których nie używać na podłogach

Podłoga to inwestycja. Dbanie o nią oznacza świadomość tego, co szkodzi, a co nie. Każdy rodzaj podłogi ma swoje własne cechy charakterystyczne, poniższe 6 elementów, które szkodzą dla prawie każdego rodzaju podłogi.

Więcej…