Jak konserwować płytki gresowe?
Rzeczy, które są niezawodne przez długi czas, mają szczególną wartość. Wśród różnorodnych materiałów wykończeniowych, gres dzięki swoim podstawowym właściwościom jest odporny na agresywne środowisko, uszkodzenia mechaniczne i zanieczyszczenia. Wszystko wymaga regularnej pielęgnacji, gres nie jest wyjątkiem.
Właściwa i terminowa konserwacja wydłuży żywotność, a także zapewni odpowiedni wygląd, dlatego należy ją rozpocząć natychmiast po ułożeniu płytek. W pierwszej kolejności resztki betonu, kleju, zaprawy epoksydowej należy ostrożnie usunąć słabym roztworem kwasu solnego lub detergentu na bazie kwasu. Wcześniej zaleca się zwilżenie powierzchni wodą, a dopiero później rozpocząć usuwanie odpadów budowlanych. Zwróć szczególną uwagę na fugi. Między płytkami wnikanie substancji korozyjnych może doprowadzić do naruszenia integralności warstwy fugi i zmiany jej koloru. Zacznij od dokładnego usunięcia zabrudzeń z fug, ponieważ gromadzi się w nich brud i szkodliwe bakterie, a dopiero potem przejdź do płytek.
OPRÓCZ REGULARNEGO CZYSZCZENIA, ZALECA SIĘ RAZ W ROKU POKRYĆ POWIERZCHNIĘ GRESU IMPREGNATEM, KTÓRY ZAPOBIEGA GŁĘBOKIEMU ZABRUDZENIU.
Impregnat skutecznie chroni płytkę, pomaga jak najdłużej pozostać w jej oryginalnej formie i przedłuża żywotność. Przed nałożeniem roztworu na całą powierzchnię należy sprawdzić na małej, niewidocznej części płytki gresowej.
Dbając o gres, staraj się unikać ciągłego używania produktów ściernych (past i proszków z drobinami ściernymi oraz szczotek z powierzchnią ścierną). Pomimo dużej twardości gresu, z czasem będą widoczne mikrouszkodzenia.
DROBNE KAMIENIE, PIASEK I SUCHY BRUD Z ULICY RÓWNIEŻ SĄ NATURALNYMI MATERIAŁAMI ŚCIERNYMI, DLATEGO NALEŻY JE NATYCHMIAST USUNĄĆ.
Przy wejściu do lokalu połóż chodniczki zapobiegające rozprzestrzenianiu się brudu.
W zależności od rodzaju i charakteru zanieczyszczenia należy użyć jednego lub drugiego detergentu lub środka czyszczącego:
• uniwersalne detergenty zalecane do pielęgnacji powierzchni ceramicznych
• środki czyszczące na bazie zasadowej
• detergenty na bazie kwasu lub alkoholu (stosować tylko przy silnych zanieczyszczeniach)
• rozpuszczalniki
Oto przykłady niektórych rodzajów zanieczyszczeń i sposobów ich usunięcia:
• Kurz i śmieci domowe - Uniwersalne detergenty
• Barwnik spożywczy, napoje (kawa, herbata, sok, piwo, wino), plamy krwi - Jeśli plamy są świeże, możesz je zmyć rozpuszczając w wodzie niewielką ilość sody oczyszczonej. Do starych, zaschniętych plam użyj detergentu lub środka do czyszczenia gresu na bazie zasadowej
• Olej roślinny i tłuszcz zwierzęcy - Środki myjące na bazie alkalicznej
• Flamaster, marker - Detergenty na bazie kwasu lub alkoholu
• Materiały budowlane, wapno, tynk, cement, ślady rdzy - Chemia gospodarcza z kwasami lub roztworami kwasów
• Farby budowlane, silikon lub super klej, guma, tusz do stempli, tusz - Używaj rozpuszczalników – benzyna, aceton
• Lakiery, farby, wosk do świec - Używaj rozpuszczalników – benzyna, aceton
• Guma, żywica, bitum, olej mechaniczny, plamy z opon - Używaj rozpuszczalników – benzyna, aceton
PAMIĘTAJ
• Pomimo odporności materiałów epoksydowych na chemiczne działanie substancji, niewskazane jest częste stosowanie produktów na bazie kwasów, nie uszkadzają one gresu, ale mogą stopniowo niszczyć spoiny między płytkami lub zmieniać kolor płytki. Do czyszczenia można używać zwykłych miękkich płynnych chemii gospodarczej
• Unikaj ciągłego używania ściernych środków czyszczących – szczotek z włosiem ściernym, past, proszków
• Mimo, że gres jest materiałem bardzo trwałym, należy chronić powierzchnię płytek przed punktowymi uderzeniami i upadkiem ciężkich przedmiotów
Wszelkie zanieczyszczenia należy usunąć natychmiast po ich pojawieniu się - wyeliminuje to dodatkowe trudności w dalszym użytkowaniu. Aby długo cieszyć się pięknem i praktycznością gresu, należy przestrzegać prostych zasad systematycznej pielęgnacji.