Jak fugować płytki?

Jeśli samodzielnie wykonujesz projekt płytek, musisz również wiedzieć, jak fugować płytki. Fugowanie jest niezbędnym etapem w procesie układania płytek. Fuga służy do wypełniania przestrzeni między płytkami, aby zapobiec uszkodzeniu płytek przez wodę i brud. Dodaje również czystego wykończenia do projektu płytek, z jasnym białym wykończeniem, chociaż obecnie dostępnych jest wiele opcji kolorystycznych, które pasują do różnych estetyk.

Po przyklejeniu płytek do ścian i całkowitym wyschnięciu kleju, można przystąpić do procesu fugowania. Jest to satysfakcjonujące zadanie, ponieważ oznacza, że prawie ukończyłeś swój remont i daje naprawdę profesjonalne wykończenie.

Rodzaje fug

Rodzaj projektu i użyte płytki pomogą określić, którą fugę należy zastosować. Fuga może być specjalnie przygotowana, aby pasowała zarówno do ścian, jak i podłóg, a jednocześnie nadaje się do określonych materiałów płytek. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie zaprawa jest odpowiednia dla Twojej potrzeby.

Przykładowe fugi, które pasują do szerokiej gamy projektów:
Mapei Ultracolor Plus – ( https://www.mapei.com/pl/pl/produkty-i-rozwiazania/lista-produktow/informacje-o-produktach/ultracolor-plus ) Nadaje się do spoinowania wewnętrznych i zewnętrznych ścian i podłóg płytek ceramicznych, gresu, terakoty, kamienia, mozaiki szklanej i marmurowej, jednak nie nadaje się do miękkich płytek glazurowanych. Świetna do szerokich spoin 2-20mm.
Mapei Keracolor FF – ( https://www.mapei.com/pl/pl/produkty-i-rozwiazania/lista-produktow/informacje-o-produktach/keracolor-ff ) Idealny do stosowania wewnątrz i na zewnątrz na podłogach i ścianach. Może być stosowany do płytek ceramicznych, gresu, kamienia naturalnego i mozaiki. Nadaje się do połączeń - do 6mm.
Mapei Keracolor SF – ( https://www.mapei.com/pl/pl/produkty-i-rozwiazania/lista-produktow/informacje-o-produktach/keracolor-sf ) Bardzo drobna fuga, która może być stosowana do fug o grubości do 4 mm. Najlepiej nadaje się do spoinowania różnych rodzajów płytek, w tym ceramiki, gresu, kamienia naturalnego i mozaiki w kuchniach, łazienkach i prysznicach.

Czego będziesz potrzebować?

- Sprzęt ochronny – okulary, maska, rękawice
- Arkusz ochronny podłogi
- Mieszanka do fug Mapei Kerapoxy Design (https://www.mapei.com/pl/pl/produkty-i-rozwiazania/lista-produktow/informacje-o-produktach/kerapoxy-design )
- Mieszadło mechaniczne
- Kielnia
- Gumowa paca do fug
- 2 x gąbki
- 2 x wiadra wody
- Płótno
- Narzędzie o tępych krawędziach i odkurzacz
- Mapei Kerapoxy Cleaner w sprayu ( https://www.mapei.com/pl/pl/produkty-i-rozwiazania/lista-produktow/informacje-o-produktach/kerapoxy-cleaner )

 

Przygotowanie płytek do fugowania

Po pierwsze, upewnij się, że arkusze ochronne zakrywają obszary, które chcesz chronić przed fugą, kurzem i brudem. Sprawdź miejsca do fugowania płytek, aby upewnić się, że są czyste i wolne od twardego kleju lub brudu. Jeśli są jakieś zanieczyszczenia, usuń wilgotną gąbką.
Przygotuj wszystkie potrzebne materiały i sprawdź, czy pomiary wody są zgodne z instrukcjami producenta na wybranej zaprawie. Nie zaleca się fugowania w temperaturze poniżej 5°C lub w wilgotnych warunkach. Jeśli temperatura w pomieszczeniu przekracza 25°C i fugujesz porowate płytki, przed rozpoczęciem zalecamy zwilżenie spoin czystą wodą. Upewnij się, że masz rękawiczki.

Mieszanie zaprawy

Po sprawdzeniu instrukcji zaprawy, wlej wymaganą ilość wody do wiadra; zapewnia to dostateczne wymieszanie całego proszku. Przy powolnym wiązaniu należy użyć mieszadła mechanicznego do wymieszania składników fugi. Należy to mieszać przez 3-4 minuty, aby dobrze połączyć w gładką pastę. Musisz upewnić się, że wokół krawędzi wiadra nie ma grudek ani suchego proszku.

Nakładanie fugi

Gdy będziesz zadowolony z mieszanki zaprawy, weź czystą kielnię i nałóż zaprawę na gumową pacę do fugowania. Trzymaj pacę pod kątem 45 stopni i nakładaj fugę na powierzchnię płytki ruchami ukośnymi. Wepchnij mieszankę fugową w szczeliny i pracuj tak szybko, jak to możliwe, ponieważ ma tendencję do szybkiego twardnienia.
Spoinować w odcinkach, aby dobrze zarządzać czasem schnięcia. Możesz podnieść fugę z powierzchni płytki za pomocą pacy i ponownie użyć do nałożenia na pozostałe szczeliny. Zmniejszy to również ilość zaprawy, którą trzeba wyczyścić na końcu każdej sekcji.
Przed przejściem do kolejnego etapu fugowania należy wyczyścić płytki czystą, wilgotną gąbką, zanim fuga wyschnie na powierzchni płytki. Uważaj, aby podczas czyszczenia nie usunąć fugi z szczelin. Jeśli to zrobisz, możesz wziąć niewielką ilość zaprawy i ponownie nałożyć, aby wypełnić lukę.

 

Wykańczanie płytek

Podczas wysychania fugi możesz zauważyć pylisty film na płytkach. Gdy fuga całkowicie wyschnie, musisz ją wytrzeć, aby nadać idealne wykończenie. Używając czystej, wilgotnej gąbki pod kątem 45 stopni, przesuwaj ruchami, aby usunąć wszelkie pozostałości fugi z powierzchni płytki. Upewnij się, że utrzymujesz gąbkę w czystości podczas przechodzenia na nowe sekcje.
Jeśli chcesz dodać dodatkowego połysku do wykończenia płytek, użyj czystej ściereczki z mikrofibry, aby je wypolerować i uzyskać lśniący efekt.

Ochrona fugi

Po wszystkich twoich wysiłkach i ciężkiej pracy ważne jest utrzymanie fugi w czystości. Odpowiednia pielęgnacja fugi może sprawić, że płytki będą dłużej wyglądać profesjonalnie czysto. Zalecamy użycie gotowego chemicznego środka czyszczącego, aby utrzymać fugę w czystości i bez pleśni.

Fugowanie płytek jest procesem wykończeniowym, który polega na wypełnieniu szczelin pomiędzy płytkami specjalną masą klejową, zwanej fugą. Oto kilka kroków, które warto wziąć pod uwagę przy fugowaniu płytek:

 1. Przygotowanie powierzchni: Upewnij się, że powierzchnia, na której będą umieszczone płytki, jest odpowiednio przygotowana. Powinna być czysta, sucha i gładka. Usuń wszelkie zabrudzenia, resztki kleju lub innych substancji z powierzchni.

 2. Wybór fugi: Wybierz odpowiednią fugę do swoich płytek, biorąc pod uwagę rodzaj płytek, ich kolor, styl i preferencje estetyczne. Fugi są dostępne w różnych kolorach, więc wybierz taki, który będzie harmonizował z płytkami i pasował do projektu.

 3. Przygotowanie fugi: Zgodnie z instrukcjami producenta, przygotuj fugę przez zmieszanie jej z wodą lub specjalnym roztworem. Postępuj zgodnie z zaleceniami co do proporcji i dokładnie wymieszaj składniki, aby uzyskać jednolitą i kremową konsystencję.

 4. Nakładanie fugi: Za pomocą gumowej pacy lub specjalnego narzędzia do fugowania, nałóż fugę na powierzchnię pomiędzy płytkami. Należy prowadzić pacą pod kątem 45 stopni, aby wypełnić szczeliny równomiernie. Unikaj nakładania fugi na powierzchnię płytek.

 5. Usuwanie nadmiaru fugi: Po nałożeniu fugi, odczekaj kilka minut (zgodnie z zaleceniami producenta), aż zacznie trochę schnąć. Następnie za pomocą wilgotnej gąbki lub miękkiej szmatki usuń nadmiar fugi z powierzchni płytek, wykonując delikatne ruchy na skos do szczelin. Staraj się nie usunąć fugi z samych szczelin.

 6. Czyszczenie powierzchni: Po usunięciu nadmiaru fugi, użyj czystej wody i gąbki, aby dokładnie oczyścić powierzchnię płytek. Upewnij się, że wszystkie ślady fugi zostały usunięte. Może być konieczne przeprowadzenie kilku rund czyszczenia, aby uzyskać idealnie czystą powierzchnię.

 7. Wysychanie i zabezpieczanie: Pozwól fugie wyschnąć przez określony czas zgodnie z zaleceniami producenta. Następnie zabezpiecz fugowane powierzchnie za pomocą odpowiednich środków ochronnych, takich jak specjalne preparaty do impregnacji fugi.

Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z instrukcjami producenta zarówno płytek, jak i fugi, aby zapewnić prawidłowe i trwałe fugowanie. Pamiętaj również o zachowaniu ostrożności podczas pracy z fugą i ochronie oczu i rąk za pomocą odpowiednich środków ochrony osobistej.

Oto kilka dodatkowych wskazówek i informacji dotyczących fugowania płytek:

 1. Wybór szerokości fugi: Przy wyborze fugi zwróć uwagę na szerokość szczelin pomiędzy płytkami. Istnieją fugi o różnych szerokościach, zwykle od 1 mm do 10 mm lub nawet więcej. Dobierz szerokość fugi zgodnie z rozmiarem i układem płytek oraz preferencjami estetycznymi. Pamiętaj, że niektóre płytki mogą wymagać określonej szerokości fugi ze względu na ich układ lub rozszerzalność termiczną.

 2. Fugowanie płytek ceramicznych i kamienia naturalnego: Płytki ceramiczne i kamień naturalny mogą wymagać różnych technik fugowania. Kamień naturalny, na przykład, często jest bardziej chłonny i wrażliwy na substancje chemiczne, dlatego ważne jest użycie odpowiednich produktów do fugowania, które nie uszkodzą powierzchni kamienia. Upewnij się, że dobrze zrozumiesz specyfikę materiału i stosuj się do zaleceń producenta.

 3. Przygotowanie szczelin: Przed fugowaniem upewnij się, że szczeliny pomiędzy płytkami są czyste i wolne od pozostałości kleju lub innych zanieczyszczeń. Możesz użyć specjalnego narzędzia, takiego jak szczotka do fugi lub pędzelek, aby dokładnie oczyścić szczeliny przed nałożeniem fugi. Upewnij się również, że szczeliny są odpowiednio głębokie, aby umożliwić dostateczne wypełnienie fugą.

 4. Uważaj na czas schnięcia fugi: Po nałożeniu fugi, zachowaj ostrożność i niech płytki i fuga wyschną przez zalecany czas, zanim dopuścisz do ich użytkowania lub kontaktu z wodą. Fuga potrzebuje czasu na utwardzenie się i osiągnięcie pełnej wytrzymałości. Niech fugowane powierzchnie pozostaną nienaruszone przez określony czas, aby uniknąć uszkodzeń.

 5. Konserwacja fugowanej powierzchni: Po fugowaniu płytek ważne jest utrzymanie czystości i regularna konserwacja fugowanej powierzchni. Używaj łagodnych środków czyszczących, które nie uszkadzają fugi ani powierzchni płytek. Unikaj używania agresywnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić fugę lub zmienić jej kolor.

 6. Naprawa uszkodzonej fugi: Jeśli zauważysz uszkodzenia lub ubytki w fugowanej powierzchni, istnieją specjalne produkty do naprawy fugi. Możesz zakupić specjalną masę do naprawy fugi, która pozwoli ci naprawić uszkodzenia bez konieczności usuwania całej fugi i płytek.

Pamiętaj, że każdy producent fugi może mieć swoje własne zalecenia i instrukcje dotyczące fugowania, dlatego zawsze warto zapoznać się z instrukcjami producenta konkretnego produktu. Przestrzeganie tych wskazówek pomoże ci uzyskać trwałe, estetyczne i solidne fugowanie płytek.

 

Dlaczego blaty granitowe są ponadczasowe?

Czy zmieniasz swoją przestrzeń życiową? Jeśli odpowiedź brzmi TAK, możesz również przebudować swoją kuchnię. Kuchnia to jedno z najbardziej aktywnych miejsc, w którym zbierasz się, gotujesz razem i dzielisz dobre chwile z rodziną. To właściwie jedyne pomieszczenie, które tworzy maksimum wspomnień. 

Więcej…

Korzyści z czystego domu

Posiadanie czystego domu, to często o wiele więcej, niż zwykłe trzymanie brudu z daleka. Niektóre z wielu zalet czystego domu mogą nie być tym, o czym myślisz lub kiedykolwiek myślałeś. Poniżej przedstawiamy 8 sposobów, w jakie czysty dom może przynieść korzyści Tobie i Twojej rodzinie

Więcej…

Przewodnik po podłogach: płytki marmurowe

Znany jako klasyczny i luksusowy materiał, będziemy zagłębiać się w ich najlepsze cechy, praktyczne właściwości i wyjątkową wszechstronność, a także zaczerpniemy mnóstwo inspiracji, jak zachwycać się marmurowymi płytkami podłogowymi w Twoim domu.

Więcej…

Jakie płytki do garażu?

Podłoga garażowa to element, który musi sprostać wielu wyzwaniom. Nie tylko musi wytrzymać ciężar pojazdów, ale również codzienne eksploatacje, takie jak zanieczyszczenia czy działanie substancji chemicznych. Wśród dostępnych rozwiązań, płytki gresowe zdobywają coraz większą popularność. Ich wybór nie jest przypadkowy – łączą one w sobie trwałość, estetykę oraz łatwość w utrzymaniu czystości. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej, dlaczego płytki gresowe są doskonałym wyborem do garażu, jak je prawidłowo układać oraz jak dbać o taką podłogę, by służyła przez lata.

Więcej…

Jak rozwijać firmę budowlaną ?

Uważasz, że nadszedł czas, aby rozwinąć działalność budowlaną? Czy chcesz wejść na nowe rynki? Rozwijanie firmy budowlanej, niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz, czy działasz w branży od lat, wymaga starannego planowania. Aby strategicznie zwiększyć skalę swoich operacji, musisz upewnić się, że będziesz mieć zasoby (pracownicy, sprzęt itp.) do wykonania dodatkowej pracy.

Więcej…

Interesujące fakty na temat marmuru

Wszyscy wiedzą, że marmur świetnie wygląda, ale jest wiele innych aspektów tego kamienia naturalnego, o których warto się dowiedzieć. Marmur od tysięcy lat zajmuje szczególne miejsce w dziedzinie kamieniarstwa i budownictwa. Prawdopodobnie nauczyliśmy się wszystkiego, czego można się o nim dowiedzieć, ale niektóre fakty są bardziej interesujące niż inne. 

Więcej…

Pomysły na wykończenie wnęk ściennych. Kontrast czy spójność?

W dzisiejszych czasach, gdy dbałość o detale i wyjątkowość aranżacji przekształca się w kluczowy element wzornictwa wnętrz, coraz częściej kierujemy nasze kroki w stronę nietypowych rozwiązań, które nadają naszym pomieszczeniom charakter i indywidualny styl. Jednym z takich rozwiązań są nieregularne wykończenia ścian, które tworzą fascynujące wnęki. To właśnie w tych niszach otwiera się przed nami przestrzeń do wyrażenia naszej kreatywności i unikalności, nadając naszemu domowi niepowtarzalny wygląd.

Więcej…

Taras zimą: montaż i konserwacja płytek gresowych i klinkierowych

Zabezpieczenie tarasu przed zimą jest kluczowe z kilku powodów, które sprawiają, że ta czynność nie powinna być przez nas pomijana. Przede wszystkim, odpowiednie przygotowanie tarasu na zimę pozwala ochronić jego powierzchnię przed destrukcyjnym wpływem mrozu i wilgoci, co jest niezbędne niezależnie od użytych materiałów. Nawet najwyższej jakości materiały, takie jak płytki gresowe czy klinkierowe, znane ze swojej trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć, mogą ulec zniszczeniu bez odpowiedniej ochrony.

Więcej…

Nietypowy układ płytek: Kreatywne sposoby na urozmaicenie wnętrza

Jeśli pragniesz wnętrza, które wykracza poza standardowe schematy aranżacyjne, i równocześnie pragniesz zachować nowoczesny, minimalistyczny styl w swoim domu czy mieszkaniu, to warto rozważyć możliwość podkreślenia charakteru pomieszczenia poprzez zastosowanie nietypowego układu płytek. Różnorodność oferty dostępnych na rynku płyt ceramicznych czy kamionkowych jest tak ogromna, że pozwala na niekończące się eksperymentowanie z różnorodnymi kolorami, wzorami i teksturami. Dzięki temu możemy stworzyć oryginalne kompozycje, które nada naszym wnętrzom unikalny charakter i osobowość.

Więcej…

Płytki ścienne do kuchni - kolor, rozmiar, typ

Kuchnia to przestrzeń do przygotowywania posiłków dla rodzin i znajomych. Dekoracja tej przestrzeni, wymaga starannego przemyślenia i projektu. Ściana kuchni jest częścią, która zajmuje większy obszar i jest jednym z wyróżniających się elementów. Płytki na ścianie kuchni należy dobrać bardzo starannie. Należy unikać nieharmonijnego dopasowywania. Jakie są najlepsze płytki na ściany kuchenne? Jakie są podstawowe zasady doboru płytek ściennych do kuchni? Który kolor płytki najlepiej pasuje do ściany w kuchni? W tym artykule przedstawimy kilka podstawowych kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze płytek ściennych do kuchni.

Więcej…