Narzędzia do układania płytek

Rozpoczęcie układania płytek wymaga dużo planowania i przygotowań, w tym pomiaru powierzchni, doboru płytek oraz wyboru najlepszej fugi i klejów. W rzeczywistości montaż płytek można uznać za sztukę. Dbanie o rozmieszczenie i projekt, a także umiejętności i doświadczenie w cięciu i układaniu płytek mogą wymagać lat praktyki. Brak odpowiednich narzędzi do układania płytek może również mieć ogromny wpływ na wykonywaną pracę.

Wybierając odpowiednie narzędzia do układania płytek , możesz skrócić czas spędzony na pracy i uzyskać lepszą jakość wykończenia. Ale które narzędzia do płytek są niezbędne do wykonania pracy? Jeśli zastanawianie się, jakich narzędzi potrzebujesz, jest trudnym zadaniem, nie martw się, ponieważ przygotowaliśmy listę narzędzi do płytek, które powinien posiadać każdy glazurnik.

Podczas układania płytek potrzebujesz różnych narzędzi, aby zapewnić precyzyjne i efektywne wykonanie pracy. Oto kilka podstawowych narzędzi, które mogą być przydatne podczas układania płytek:

 1. Młotek glazurniczy: Służy do wbijania płytek w klej i ich wyrównywania.

 2. Kielnia: Jest używana do nakładania kleju na podłoże przed ułożeniem płytek.

 3. Kielnia zębata: Ma ząbki o różnej wielkości i jest używana do równomiernego rozprowadzania kleju na powierzchni podłoża.

 4. Poziomica: Służy do sprawdzania poziomu płytek i wyrównywania ich podczas układania.

 5. Piła glazurnicza: Specjalna piła do cięcia płytek, która umożliwia precyzyjne przycięcie płytek do wymaganego rozmiaru.

 6. Kielnia gumowa: Wykorzystywana do wyrównywania fug między płytkami, usuwania nadmiaru kleju i tworzenia równych, estetycznych spoin.

 7. Mieszadło do zaprawy: Służy do dokładnego wymieszania kleju lub zaprawy do fugi przed ich aplikacją.

 8. Linijka: Używana do utrzymania równych linii podczas układania płytek i sprawdzania ich poziomu.

 9. Pędzel lub wałek malarski: Często używane do aplikacji impregnatu lub uszczelniacza na powierzchniach płytek.

 10. Zębatka do cięcia płytek: Jest stosowana do precyzyjnego wycinania kształtów w płytkach, na przykład w przypadku układania mozaiki.

 11. Przyssawka: Używana do przenoszenia i ustawiania większych płytek na podłożu.

 12. Gąbki i ściereczki: Służą do usuwania nadmiaru kleju, czyszczenia powierzchni płytek i wykończenia pracy.

Pamiętaj, że powyższa lista to tylko podstawowe narzędzia, które mogą być przydatne podczas układania płytek. W zależności od skomplikowania projektu i specyfikacji, mogą być potrzebne dodatkowe narzędzia, takie jak narzędzia do cięcia łuków, separator fugi czy poziomica laserowa. Ważne jest, aby zawsze używać odpowiednich narzędzi i mieć na uwadze bezpieczeństwo podczas pracy.

Niezbędne narzędzia do płytek

Badanie i odkrywanie, w które narzędzia powinieneś zainwestować, może być ogromnym wyzwaniem. Jako punkt wyjścia polecamy te z tej listy, ponieważ naszym zdaniem układanie płytek jest niemożliwe bez narzędzi opisanych poniżej.

Wyposażenie ochronne

Sprzęt ochronny jest ważny przed rozpoczęciem jakiegokolwiek projektu. Odzież ochronna, w tym gogle i rękawiczki, powinna być częścią twojego zestawu, ponieważ nieuniknione jest, że zrobisz trochę bałaganu. Twoja odzież będzie musiała być wytrzymała. Okulary ochronne są niezbędne podczas cięcia płytek, oprócz rękawic lateksowych lub nitrylowych, które chronią przed poparzeniem.
Arkusze tekturowe są również świetne, aby mieć je pod ręką, aby chronić miejsce robót podczas układania płytek. Są nie tylko miejscem, w którym można postawić sprzęt, aby chronić podłogę przed zabrudzeniem, mogą być używane do ochrony ceramiki, takiej jak wanny i zlewy przed uszkodzeniem.

Urządzenia pomiarowe

Ołówek, kreda i metrówka to prawdopodobnie najprostsze narzędzia, ale tak ważne w doskonaleniu glazury. Do mierzenia odstępów i m2, miarka jest podstawowym elementem w zestawie narzędzi, a dokładne pomiary mogą mieć ogromny wpływ na proces. W końcu, jeśli Twoje wymiary nie są prawidłowe i źle przyciąłeś płytki, nie ma odwrotu i możesz mieć ogromną ilość odpadów i niezręczną rozmowę z klientem. Aby uzyskać najlepszą dokładność, użyj czystej miarki, aby uniknąć nieporozumień i zminimalizować błędy.
Niezawodny ołówek dobrze jest też mieć pod ręką podczas układania płytek do oznaczania pomiarów i punktów początkowych. Zalecamy również posiadanie kredy w zestawie, ponieważ ołówek nie jest najlepszym wyborem do zaznaczania górnej części płytki. Kreda jest również bardziej widoczna podczas tworzenia linii na podłodze i zapewnia ogólne wskazówki dotyczące układania na powierzchni, na której układasz płytki.

Skrobak

Kolejne narzędzie na etapie przygotowania Twojego projektu. Skrobak jest idealnym narzędziem do zapewnienia, że na danym obszarze jest wolna od starych farb i klejów z poprzedniej pracy. Czysty podkład stanowi podstawę świetnego projektu płytek, dlatego ważne jest, aby upewnić się, że jest to wykonane prawidłowo.

Sprzęt do czyszczenia

Gąbki i szmatki mogą zapewnić wykończenie projektu podczas usuwania nadmiaru fugi z powierzchni płytek. Dobrze jest wyrobić sobie nawyk czyszczenia powierzchni i narzędzi, aby zminimalizować wszelkie ślady lub uszkodzenia. Zapobiega również osadzaniu się fug lub klejów w miejscach, w których nie powinny osadzać się.
Wytrzymała gąbka o gęstych komórkach, jest najlepsza, w przeciwieństwie do zwykłych gąbek kuchennych, które najlepiej usuwają uporczywe fugi. Ściereczka z mikrofibry jest idealna do polerowania płytek po zakończeniu pracy, aby nadać im lśniący wygląd.

Przecinarka do płytek

Niestety nie wszystkie pomieszczenia są idealnie kwadratowe, więc przecinarka do płytek jest niezbędna do większości prac związanych z układaniem płytek. Oprócz docinania płytek, przycinanie wokół krawędzi i ościeżnic to miejsce, w którym często będziesz używać przecinaka do płytek. Istnieją 3 różne typy przecinarek do płytek, najbardziej odpowiedni będzie zależeć od przycinanych płytek i sposobu ich użycia.

Ręczne przecinarki do płytek

Ręczne przecinarki do płytek są dość uniwersalne i zapewniają proste cięcie płytek ceramicznych i gresowych. Inwestycja w potężny przecinak, może zmienić wymagającą pracę w prosty i łatwy proces. Ich wszechstronność i lekkość przyspieszają proces cięcia, zapewniając jednocześnie czyste cięcie i fantastyczną precyzję.
Narzędzie tnące o różnych wymiarach cięcia zapewnia również większą elastyczność podczas cięcia płytek wielkoformatowych. Podwójny nóż prowadzący może również zapewnić lepszą widoczność podczas nacinania i cięcia.

Elektryczna piła na mokro

Do cięcia prostego i pod kątem, które są niezwykle precyzyjne, elektryczne piły do cięcia na mokro mogą ciąć płytki ceramiczne, gresowe, szklane i z kamienia naturalnego.
Aby wyeliminować kurz i utrzymać ostrze w odpowiedniej temp. oraz zminimalizować odpryski, podczas przecinania płytek używana jest woda.

Szlifierka kątowa z ostrzem

Szlifierka kątowa, jest mniejszą i bardziej przystępną cenowo wyborem, co jest dobrym rozwiązaniem, jeśli konfigurujesz swój zestaw.
Jeśli zdecydujesz się używać tego typu przecinarki do płytek, będziesz musiał wybrać ostrze, które będzie używane ze szlifierką kątową. Pamiętaj, jak będzie używany; jaki rodzaj płytek tniesz, czy tniesz na sucho czy na mokro. Polecamy stosowanie diamentowego ostrza, które jest doskonałym wyborem nawet do najbardziej wymagających prac.

Wiertła diamentowe

Wiertła diamentowe są równie ważnym narzędziem dla twojego zestawu. Możesz natknąć się na konieczność wywiercenia w płytkach otworu na rury, przyłącza odpływowe lub kranowe. Wiertła diamentowe to precyzyjne i wysokiej jakości narzędzia, które zapewniają wykonanie otworu bez pękania powierzchni płytek.
Szczególnie ważne, jeśli pracujesz z twardymi materiałami, takimi jak gres. Wiertła diamentowe mają różne średnice, co pozwala bezpiecznie wycinać otwory o różnych rozmiarach, uzyskując jednocześnie najlepsze wykończenie.

Wiadra

Wiadra są często pomijane, ale przydają się z różnych powodów. Podczas robienia zaprawy będziesz potrzebować wiadra do mieszania. Upewnij się, że jest czyste, aby nie odbarwiał fugi.
Dobrze jest też mieć pod ręką wiadro z czystą wodą, aby usunąć nadmiar kleju lub fugi z powierzchni płytek lub w razie przypadkowego rozlania. Do procesu mieszania potrzebna jest również woda, dlatego dobrze jest przygotować ją z czystym wiadrem wody.
Zaleca się mieszanie w wiadrze ze względu na ilość bałaganu, który można by zrobić w mniejszej misce, dzięki czemu oszczędza się ogromną ilość czasu na sprzątanie. Do codziennych projektów polecamy gumowe wiadro takie jak 12-litrowe wiadro mieszające, a do większych prac proponujemy również wiadro 40-litrowe.

Mieszalnik elektryczny

Mieszalnik elektryczny jest kluczowym elementem każdego projektu układania płytek, aby uzyskać idealną konsystencję zaprawy i klejów. Dzięki różnym prędkościom i silnikom, mieszalniki zapewniają idealną konsystencję dla długotrwałych instalacji.

Kielnia do kleju do płytek

Upewnienie się, że masz równomierne pokrycie klejem, jest niezbędne podczas nakładania płytek na powierzchnię. Powinieneś mieć gładką i płaską powierzchnię wyłożoną płytkami, a kielnia jest narzędziem, które pomoże to osiągnąć.
Paca zębata ze stali nierdzewnej, tworzy rowki w kleju, co wskazuje, że konsystencja kleju jest prawidłowa. Jeśli prążki nie pozostają na swoim miejscu, konsystencja jest zbyt rzadka.
Rowki tworzą również drogi powietrzne, aby pomóc płytce przykleić się, ponieważ tworzy większe ssanie między płytką a klejem. Kielnie są również dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu masz większy wybór w zależności od zadania, nad którym pracujesz.

Ważne jest, aby wybrać najlepszą kielnię do pracy; te kwadratowe nacięcia są zwykle bardziej odpowiednie do układania płytek podłogowych, ponieważ zapewniają grubsze warstwy kleju. Kielnie z zakrzywionymi wycięciami najlepiej nadają się do układania płytek ściennych, więc prawdopodobnie dobrym pomysłem jest posiadanie w zestawie obu rodzajów kielni.

Młotek gumowy

Podczas wyrównywania płytek gumowy młotek pomaga utrzymać wszystko w poziomie, gdy delikatnie uderza się o płytki. Jest to szczególnie przydatne przy układaniu płytek wielkoformatowych.

Dystanse

Przekładki to małe plastikowe kształty krzyża, używane do utrzymania jednolitej odległości między płytkami podczas procesu montażu. Bez użycia przekładek gotowy wygląd pracy nie byłby tak schludny ani profesjonalny. Możesz otrzymać przekładki w różnych rozmiarach, więc wybór, ile chcesz miejsca między płytkami, zależy wyłącznie od Ciebie. Orientacyjnie, normę odstępów między fugami to 2 mm dla ścian i 3 mm dla podłóg lub 1 mm dla płytek rektyfikowanych. Aby uzyskać spójność i ogólnie estetyczny wygląd, pomimo niewielkiej ilości plastiku, przekładki mają ogromny wpływ na projekt.

Paca do fug

Pace do fugowania służą do rozprowadzania fugi w przestrzeniach między płytkami. Pace do fugowania pomagają uzyskać jak najgładszą fugę i są wykonane z gumy, aby nie porysować powierzchni płytki.
Niezbędne jest utrzymanie pacy w czystości zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu fugowania, ponieważ zarówno ochroni ona nowe płytki przed zarysowaniami utwardzonej fugi, jak i przedłuży jej żywotność. Chociaż zużywają się i z czasem stają się mniej skuteczne, dlatego są niedrogie, zalecamy okresowe kupowanie zamienników.

Drabina schodkowa

W przypadku prac związanych z układaniem płytek ściennych drabina schodkowa może być niezwykle pomocna w dotarciu do trudno dostępnych miejsc. Zastanów się, jak wysoko będziesz układał płytki i czy to ułatwiłoby i przyśpieszyło twoją pracę. Zawsze pamiętaj, aby zachować bezpieczeństwo, sprawdzając otoczenie pod kątem przedmiotów, które mogą blokować drabinę.

Drewniane listwy

Podczas układania płytek na ścianach drewniane listwy można tymczasowo przykręcić do ściany, aby zapewnić dodatkowe wsparcie płytkom do czasu związania kleju. Przekładki nadal dobrze sprawdzają się w utrzymaniu stabilności płytek, ale drewniane listwy zapewniają dodatkowe wsparcie dla dodatkowego spokoju.

Nakolanniki

Do ochrony kolan przed urazami podczas układania podłóg, ponieważ nacisk spowodowany równoważeniem ciężaru ciała na kolanach podczas układania płytek może być obciążeniem dla stawów kolanowych.

Nóż do tapet

Poręczne narzędzie, ponieważ nigdy nie wiesz, kiedy możesz go potrzebować. Do cięcia taśmy, otwierania opakowań, cięcia silikonowych dysz i nie tylko.

Poziomica - łata

To narzędzie nie jest niezbędne do wykonania pracy, ale z pewnością jest niezbędne, jeśli chcesz uzyskać dobrej jakości wykończenie z prostymi liniami. Czasami ściany i podłogi mogą nie być proste, ale wielu glazurników popełniło błąd, zaczynając układać płytki w jednym rogu, a następnie stwierdzając, że płytki w rzeczywistości odchodzą w krzywą linię. Użyj łaty, aby mieć pewność i zaoszczędzić czas.

Finiszer do fug

Wykańczarka do fug jest naprawdę potrzebna tylko w przypadku spoin o grubości 2 mm lub mniej. Pomaga wypełnić trudno dostępne miejsca lub uzupełnić szczeliny po spoinowaniu, a następnie uzyskać gładkie wykończenie. Zazwyczaj jeden koniec to „ostrze” do nakładania mieszanki fugowej, a drugi to „kulka” do wygładzania fugi do wysoce profesjonalnego wykończenia.

Szczypce do płytek

Do wykonywania bardziej precyzyjnych lub nieregularnych cięć w płytkach; szczypce do płytek to ręczne narzędzia do kontrolowanego pobierania małych kawałków płytek. Obcęgi do płytek pozwalają ostrożnie odcinać i tworzyć dokładnie taki kształt, jakiego potrzebujesz do mocowania wokół rur, łączników oświetleniowych i innych trudnych miejsc.
Upewnij się, że przecinarki do płytek są odpowiednie do ciętego materiału. Szczypce powinny być przeznaczone do twardych materiałów, ale niektóre są specjalnie zaprojektowane do niektórych materiałów do płytek.

Narzędzia różnią się w zależności od zadań, używanych płytek i osobistych preferencji, ale są to nasze zalecane narzędzia, które naszym zdaniem powinien mieć każdy glazurnik. Pamiętaj jednak, że jakość pracy zależy w dużej mierze od użytych narzędzi, a także doświadczenia.

Klasa PEI ścieralności / twardości płytek gresowych

Wybierając płytki, niektóre czynniki będą na szczycie listy priorytetów. Mogą to być kolor, tekstura, rozmiar i sposób, w jaki uzupełniają resztę Twojej przestrzeni.

Więcej…

Przecinarki do płytek ceramicznych i gresowych

Jednym z głównych narzędzi potrzebnych do płytek w pomieszczeniach i na zewnątrz jest przecinarka. Na rynku dostępne są różne typy przecinarek do płytek. Jaki jest najlepszy przecinak do różnych płytek, ceramiki i gresu?  A na co zwrócić uwagę podczas cięcia płytek? Tutaj pokrótce omówimy różne typy przecinarek do płytek i pomożemy wybrać najlepsze przecinarki do płytek.

Więcej…

Modne kolory w kuchni

Masz ochotę podążać za nowym trendem kuchennym, z którym spotkałeś się w Internecie? Powinieneś najpierw zastanowić się, jak projekt będzie wyglądał w przyszłości. Planowanie wyglądu kuchni nie należy lekceważyć. W sumie, projektowanie wnętrz obejmuje sztukę i naukę stworzenia estetycznego, ale zdrowego środowiska. 

Więcej…

Nóżki do mebli – Wszechstronne rozwiązanie dla aranżacji wnętrz

Nóżki do mebli odgrywają kluczową rolę w wyposażeniu wnętrz, przyczyniając się do stabilności, funkcjonalności i estetyki mebli. Wielofunkcyjne i wszechstronne, te pozornie niewielkie elementy mają duże znaczenie dla komfortu użytkowania oraz ostatecznego wyglądu pomieszczeń. Bez względu na to, czy chodzi o meble w kuchni, salonie czy sypialni, wybór odpowiednich nóżek może wpłynąć na całokształt aranżacji. Zrozumienie różnych aspektów związanych z nóżkami do mebli pozwoli dokonać świadomego wyboru, który przyczyni się do stworzenia harmonijnych i funkcjonalnych przestrzeni mieszkalnych.

Więcej…

Podłoga z kamienia naturalnego zimą

Kamień naturalny to właściwy wybór na podłogę jesienią lub zimą. Piękny, mocny i wyjątkowo trwały kamień naturalny jest jednym z niewielu materiałów podłogowych, które z łatwością można stosować zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Ale dlaczego powinniśmy wybierać podłogę z naturalnego kamienia jesienią lub zimą? Oto niektóre korzyści posadzek kamiennych:

Więcej…

Interesujące fakty na temat marmuru

Wszyscy wiedzą, że marmur świetnie wygląda, ale jest wiele innych aspektów tego kamienia naturalnego, o których warto się dowiedzieć. Marmur od tysięcy lat zajmuje szczególne miejsce w dziedzinie kamieniarstwa i budownictwa. Prawdopodobnie nauczyliśmy się wszystkiego, czego można się o nim dowiedzieć, ale niektóre fakty są bardziej interesujące niż inne. 

Więcej…

Jakie płytki do ścian prysznicowych?

Jednym ze sposobów na dodanie wartości do domu jest remont łazienki. Duży prysznic wyłożony kafelkami to absolutny niezbędnik podczas przebudowy lub modernizacji domu. Rano wszyscy pędzimy do pracy, zabieramy dzieci na mecz lub robimy jedną z miliona innych rzeczy. Mamy mało czasu na kąpiel w wannie, dlatego luksusowe prysznice wyłożone kafelkami są obecnie na topie.

Więcej…

Różnica między indyjskim, a włoskim marmurem

Jeśli chodzi o odkrywanie najlepszych odmian marmuru na świecie, pierwsze miejsca zajmuje marmur indyjski i włoski. Oba mają unikalne cechy, które sprawiają, że są znane na całym świecie. Od czasów starożytnych oba marmurowe kamienie dowiodły swojego pięknego istnienia, nawet tysiące km od miejsca ich wydobycia.

Ludzie na całym świecie lubią indyjski i włoski marmur do dekoracji wnętrz i na zewnątrz. Jednak każdy z nich najlepiej prezentuje swoje możliwości, gdy jest zainstalowany we właściwym miejscu. 

Więcej…

Ceramika: recykling jako kluczowa droga do zrównoważonej przyszłości

Ceramika, jako materiał o wszechstronnych zastosowaniach, cieszy się rosnącym zainteresowaniem ze względu na swoje korzyści zrównoważone. Jednym z kluczowych elementów tego procesu jest wykorzystanie odnawialnych surowców, a głównymi graczami w produkcji ceramiki są glina i piasek. Glina, znana również jako kaolin, to minerał ilastych skał, szeroko dostępny na całym świecie. Jej pozyskiwanie nie wymaga nadmiernej eksploatacji, a jej zasoby są dostępne w obfitości, co czyni ją idealnym surowcem ceramicznym. Dodatkowo, wydobycie gliny nie powoduje nadmiernej degradacji środowiska, co jest zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Piasek, drugi ważny składnik, jest równie powszechny i dostępny. Jego wykorzystanie w produkcji ceramiki jest efektywne, a jednocześnie nie stanowi zagrożenia dla ekosystemów. Wybór piasku jako surowca wpisuje się w koncepcję gospodarki obiegu zamkniętego, gdzie zasoby są efektywnie wykorzystywane i minimalizowany jest wpływ na środowisko.

Więcej…

Jak układać płytki gresowe?

Zasady układania gresu są podobne do układania zwykłych płytek ceramicznych. Mimo to istnieją specjalne wymagania dotyczące wyboru kleju do płytek i jakości pracy. Wynika to z prawie zerowej absorpcji wilgoci i bardzo wysokiej trwałości sztucznego kamienia.

Więcej…