Marmur kararyjski - marmur z Carrary

Marmur z Carrary to rodzaj białego lub biało-szarego marmuru, popularnego do stosowania w rzeźbie i kamieniarstwie budowlanym. Jest on wydobywany w mieście Carrara w Prowincja Massa-Carrara w Lunigiana , na północ wysuniętej części współczesnej Toskanii, we Włoszech.

Marmur kararyjski był używany od czasów starożytnego Rzymu i był nazywany „ marmurem Luni ”. W XVII i XVIII wieku kamieniołomy marmuru były monitorowane przez rodziny Cybo i Malaspina, które rządziły Massą i Carrarą. Rodzina stworzyła „Urząd Marmuru” w 1564 r., aby regulować przemysł marmuru. Miasto Massa przeprojektowano (nowe drogi, place, skrzyżowania, chodniki), aby uczynić je godnym stolicy włoskiego kraju. Po wyginięciu rodu Cybo-Malaspina, państwem rządziła Izba Austriackai zarządzanie kopalniami spoczywało właśnie na nich. Bazylika Massa jest w całości zbudowana z marmuru kararyjskiego, a stary Pałac Książęcy Massa został wykorzystany do zaprezentowania drogocennego kamienia.
Pod koniec XIX wieku Carrara stała się kolebką anarchizmu we Włoszech, zwłaszcza wśród robotników z kamieniołomów. Zgodnie z artykułem New York Timesa z 1894 roku, robotnicy w kamieniołomach marmuru należeli do najbardziej zaniedbanych robotników we Włoszech. Wielu z nich było więźniami lub uciekinierami wymiaru sprawiedliwości. Praca w kamieniołomach była tak ciężka i żmudna, że zatrudniano prawie każdego początkującego robotnika z wystarczającą siłą i wytrzymałością, niezależnie od pochodzenia.
Robotnicy kamieniołomów i rzeźbiarze mieli radykalne wierzenia, które odróżniały ich od innych. Anarchizm i powszechny radykalizm stały się częścią dziedzictwa rzeźbiarzy w kamieniu. Wielu brutalnych rewolucjonistów, którzy zostali wygnani z Belgii i Szwajcarii, udało się do Carrary w 1885 roku i założyło pierwszą grupę anarchistyczną we Włoszech. W Carrarze anarchista Galileo Palla zauważył: „nawet kamienie są anarchistami”. Robotnicy kamieniołomów byli głównymi aktorami buntu Lunigiany w styczniu 1894 roku.


Marmur z Carrary został użyty w niektórych z najbardziej niezwykłych budynków starożytnego Rzymu :
-Świątynia Prozerpiny – później ponownie wykorzystana w wielu budynkach w Valletcie
-Pantheon
-Kolumna Trajana
-Kolumna Marka Aureliusza
Był również używany w wielu rzeźbach, w renesansie, w tym Michelangelo „David (1501-1504). Inne godne uwagi to:
-Marble Arch , Londyn
-Pomnik Wiktorii, Londyn
-Niektóre sekcje Pałacu Marques de Dos Aguas , Walencja , Hiszpania
-Prem Mandir , Vrindavan, Uttar Pradesh, Indie
-Duomo di Siena , Siena , Włochy
-Sarkofag św. Jadwigi Królowej Polski , Kraków , Polska
-Katedra w Manili (wnętrze), Manila , Filipiny
-First Canadian Place , Toronto, Ontario , Kanada
-Meczet Szejka Zayeda , Abu Zabi , Zjednoczone Emiraty Arabskie
-Budynki Harvard Medical School , Boston, Massachusetts, USA
-Opera w Oslo, Oslo, Norwegia
-Amerykański Cmentarz i Pomnik w Normandii (Krzyże i Gwiazdy Dawida), Normandia, Francja
-Pomnik Pokoju , Waszyngton, DC, USA
-Pomnik Króla Edwarda VII , Birmingham, Wielka Brytania
-Akshardham , Delhi, Indie
-Aon Center (Chicago) Chicago, Illinois, USA
-Muzeum Sztuki Milwaukee , Milwaukee, Wisconsin, USA
-Fontanna Robba , Lublana, Słowenia
-Hala Finlandia , Helsinki, Finlandia
-Devon Tower , Oklahoma City, Oklahoma, USA
-Rotunda (Uniwersytet Wirginii) , Charlottesville, Wirginia, USA
-Palacio Legislativo (Urugwaj) , siedziba parlamentu Urugwaju
-Marmurowe schody Carrara , Glasgow City Chambers
-Uniwersytet Dalekiego Wschodu , Manila, Filipiny — budynek administracyjny
-Rzym Włochy Temple of Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich
-Glasgow City Chambers , Szkocja
-General Grant National Memorial (Grób) , Nowy Jork, Nowy Jork, USA
-Winter Garden Atrium , World Financial Center, Nowy Jork, Nowy Jork, USA

Marmur z Carrary został uznany przez Międzynarodową Unię Nauk Geologicznych za zasób kamienia światowego dziedzictwa.
Alpy Apuańskie nad Carrarą dowodzą istnienia co najmniej 650 kamieniołomów, z których około połowa jest obecnie opuszczona lub przebudowana. Kamieniołomy Carrary wyprodukowały więcej marmuru, niż jakiekolwiek inne miejsce na ziemi.
We wrześniu 1911 r. zapadająca się ściana klifu w kamieniołomie Bettogli zmiażdżyła 10 robotników, którzy mieli przerwę na lunch pod przepaścią. Film nakręcony w 2014 roku w kamieniołomie Carrara pokazuje pracowników z brakującymi palcami oraz pracowników wykonujących niebezpieczną, boleśnie głośną pracę, którzy nie mają na sobie żadnego sprzętu ochronnego.

Cenionym marmurem w kamieniołomach Carrara jest Statuario, czysty biały marmur (zabarwienie innych marmurów powstaje w wyniku zmieszania z innymi minerałami obecnymi w wapieniu, gdy jest on przekształcany w marmur pod wpływem ciepła lub ciśnienia). Jednak pod koniec XX wieku odtwarzane są znane złoża Statuario koło Carrary. Kamieniołomy nadal wydobywają i wysyłają do miliona ton rocznie cenionego marmuru, głównie na eksport.
Bianco Carrara sklasyfikowane w odmianach C i CD, a także Bianco Venatino i Statuarietto są zdecydowanie najczęstszymi typami z droższych odmian, takimi jak Calacatta Gold, Calacatta Borghini, Calacatta Macchia Vecchia, Arabescato Cervaiole i Arabescato Vagli wydobywanymi na całym obszarze Carrary.

Marmur z Carrary, znany również jako marmur kararyjski, to jedno z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych surowców wykorzystywanych w architekturze i wystroju wnętrz. Pochodzi z regionu Carrara we Włoszech, gdzie od wieków jest wydobywany i ceniony ze względu na swoją wyjątkową piękno i wyjątkową jakość.

Marmur z Carrary jest ceniony za swoją jasną bazę o kolorze białym lub kremowym, wzbogaconą charakterystycznymi żyłkami w odcieniach szarości lub niebieskawych. Te naturalne wzory tworzą unikalne i niepowtarzalne kompozycje na powierzchniach marmurowych, które dodają elegancji i luksusu do każdego wnętrza.

Jako materiał wykończeniowy, marmur z Carrary jest wykorzystywany w różnych aplikacjach, w tym jako blaty kuchenne, podłogi, ściany, kominki, schody czy dekoracyjne elementy architektoniczne. Jego elegancki wygląd sprawia, że jest popularnym wyborem w projektach rezydencjalnych, hotelach, restauracjach i innych przestrzeniach o wysokim standardzie.

Wnętrza zdobione marmurem z Carrary emanują ponadczasowym pięknem i klasą. Kolorowa paleta marmuru pozwala na dopasowanie do różnych stylów aranżacji, od klasycznego po nowoczesny. Może być wykorzystany jako dominujący element wystroju lub w połączeniu z innymi materiałami, takimi jak drewno czy metal, tworząc harmonijną kompozycję.

Sklep internetowy otoHurtownia Alantoni oferuje szeroki wybór płytek ceramicznych i gresowych, które imitują wygląd marmuru z Carrary. Dzięki temu, można osiągnąć efekt marmurowej elegancji i luksusu w bardziej przystępnej cenie. Te płytki są łatwe w utrzymaniu i odporne na uszkodzenia, co czyni je praktycznym rozwiązaniem do kuchni, łazienek i innych pomieszczeń.

Podsumowując, marmur z Carrary jest wyjątkowym surowcem o niezwykłej urodzie, który nadaje wnętrzom prestiżu i wyrafinowania. Dostępność płytek ceramicznych i gresowych imitujących marmur z Carrary w sklepie otoHurtownia Alantoni umożliwia stworzenie eleganckiego wnętrza, które będzie zachwycać swoim pięknem i trwałością.

 

Co to jest neuroarchitektura?

W czasach, gdy stajemy się coraz bardziej wrażliwi na nasze środowisko i podejmujemy kroki, aby uczynić je lepszym dla naszych przyszłych pokoleń, architektura jest jednym z najważniejszych aspektów, które pomogą osiągnąć ten cel. Architektura to nie tylko wizualne, pełne przepychu aranżacje, ale także nasz umysł. Poczucie niepokoju w konkretnym otoczeniu i poczucie szczęścia w innym to wszystko czego doświadczamy na co dzień.

Więcej…

Powrót lastryko

Lastryko to okładzina pochodzenia włoskiego. Jest to płytka wykonana w tradycyjny sposób z barwionego cementu z dodatkiem kruszyw takich jak granit, szkło z recyklingu czy marmur. Powierzchnia jest następnie polerowana.

Więcej…

Jakie płytki do ścian prysznicowych?

Jednym ze sposobów na dodanie wartości do domu jest remont łazienki. Duży prysznic wyłożony kafelkami to absolutny niezbędnik podczas przebudowy lub modernizacji domu. Rano wszyscy pędzimy do pracy, zabieramy dzieci na mecz lub robimy jedną z miliona innych rzeczy. Mamy mało czasu na kąpiel w wannie, dlatego luksusowe prysznice wyłożone kafelkami są obecnie na topie.

Więcej…

Płytki ceramiczne między szafkami w kuchni

W sercu nowoczesnej, przestronnej kuchni, gdzie światło delikatnie wpada przez duże, panoramiczne okno, znajduje się fascynująca, intrygująca przestrzeń między górnymi a dolnymi szafkami. Jest to miejsce, które przykuwa uwagę, zarówno praktyczne, jak i dekoracyjne, wyłożone z dużą starannością wyselekcjonowanymi płytkami ceramicznymi.

Więcej…

Płytki garażowe - gresowe

Płytki garażowe gresowe to doskonały wybór dla osób poszukujących trwałego i estetycznego rozwiązania do wykończenia podłóg w garażach i innych przestrzeniach użytkowych. Wykonane z wysokiej jakości gresu porcelanowego, płytki te charakteryzują się wyjątkową odpornością na ścieranie, nacisk oraz działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, zmiany temperatury czy działanie chemikaliów, co czyni je idealnym wyborem do miejsc narażonych na intensywne użytkowanie.

Więcej…

Jak czyścić i konserwować blat z marmuru?

Marmur jest naturalnym kamieniem, który może dodać elegancji i charakteru każdej przestrzeni. Wielu poważnie rozważa to, kiedy stoją przed wyborem idealnych blatów kuchennych. Jednak jest to jeden z bardziej miękkich rodzajów kamieni naturalnych, jest podatny na wytrawianie i plamienie. Dlatego ważne jest, aby dobrze wiedzieć, jak czyścić marmurowe blaty.

Podzielimy się z wami kilkoma przydatnymi wskazówkami dotyczącymi usuwania plam z marmurowych blatów. Omówimy, co powoduje wytrawianie marmuru, a także niektóre sposoby na uporczywe plamy, które uniemożliwiają Ci piękny wygląd marmurowych blatów.

Więcej…

Płytki, tapeta czy malowanie ?

Po wielu latach pojawiają się pęcherze na ścianie, odpadanie tynku, żółknięcie i inne zjawiska, które nie tylko wpływają na ogólne piękno domu, ale także powodują problemy w całej ścianie. Sprawny i przemyślany remont ścian jest bardzo potrzebny. Jakie są etapy renowacji ściany? W tym artykule przedstawiamy wszystkie etapy przebudowy ściany oraz kwestie wymagające uwagi przy renowacji ściany.

Więcej…

Podobne do drewna płytki tarasowe - gresowe

Płytki tarasowe, które naśladują wygląd drewna, są często wykonane z gresu porcelanowego. Gres porcelanowy imitujący drewno jest popularnym wyborem na zewnątrz, ponieważ łączy w sobie estetyczny urok naturalnego drewna z trwałością i łatwością utrzymania materiału ceramicznego. Płytki te są odporniejsze na wilgoć, mróz i zmiany temperatur niż naturalne drewno, co czyni je idealnym rozwiązaniem do stosowania na zewnątrz, na przykład na tarasach.

Więcej…

6 rzeczy, których nie używać na podłogach

Podłoga to inwestycja. Dbanie o nią oznacza świadomość tego, co szkodzi, a co nie. Każdy rodzaj podłogi ma swoje własne cechy charakterystyczne, poniższe 6 elementów, które szkodzą dla prawie każdego rodzaju podłogi.

Więcej…

Płytki szewron – chevron

Płytki szewron, znane również jako chevron, to unikalny i wyrafinowany element dekoracyjny, którego historia sięga średniowiecznej Europy. Są to płytki ceramiczne, porcelanowe lub wykonane z kamienia naturalnego, charakteryzujące się charakterystycznym wzorem w kształcie litery "V" lub odwróconego "V", który może być układany w sposób ciągły, tworząc efektowne, dynamiczne wzory na podłogach, ścianach lub w innych elementach architektonicznych.

Więcej…