Fugi z brokatem. Jak dodać brokat do fugi?

Nadanie płytkom osobistego charakteru nie kończy się na ich wyborze. Użycie brokatowej fugi to doskonały sposób na dodanie wyjątkowego blasku Twoim płytkom. Dzięki naszemu przewodnikowi w zastosowaniu fug brokatowych, możesz dowiedzieć się dokładnie, jak osiągnąć efekt brokatu w fudze.

Wymagane produkty:
Mapei Kerapoxy Design https://www.mapei.com/pl/pl/produkty-i-rozwiazania/lista-produktow/informacje-o-produktach/kerapoxy-design
Mapei Glitter https://www.mapei.com/pl/pl/produkty-i-rozwiazania/lista-produktow/informacje-o-produktach/mapeglitter
Mapei Kerapoxy Cleaner w sprayu https://www.mapei.com/pl/pl/produkty-i-rozwiazania/lista-produktow/informacje-o-produktach/ultracare-kerapoxy-cleaner


Wymagane narzędzia i akcesoria:
-Arkusz ochronny podłogi
-Rękawice ochronne
-Szpachelka
-Mieszadło mechaniczne
-Paca z twardej gumy
-2x Wiadra wody
-2x gąbki
-Ściereczka z mikrofibry

Przygotowanie i nakładanie zaprawy brokatowej

Przed rozpoczęciem procesu dodawania nowej fugi do płytek należy usunąć wszelkie istniejące fugi lub luźne materiały ze spoin płytek. Używając folii ochronnej do podłogi, upewnij się, że cała podłoga wokół obszaru, który chcesz fugować, jest przykryta i zabezpieczona przed rozlaniem.

Przygotuj zaprawę brokatową

Podczas przygotowywania zaprawy należy nosić rękawice ochronne. Po otwarciu Mapei Kerapoxy Design Tub zobaczysz dwa elementy; wypełniacz i utwardzacz reakcyjny.

Wyjmij mniejszą tubkę utwardzacza reakcyjnego i dodaj szpatułkę do większej tuby wypełniacza.

Przy powolnym wiązaniu użyj mieszadła mechanicznego do wymieszania dwóch składników zaprawy. Należy to mieszać przez 3-4 minuty, aby dobrze połączyć się w gładką pastę.

Gdy fuga zostanie dobrze wymieszana, nadszedł czas na dodanie brokatu Mapei. Możesz dodać 1-3 saszetki brokatu, ale zalecamy 2 saszetki dla najlepszych efektów brokatu! Wsyp saszetki do pojemnika z zaprawą i dobrze wmieszaj w mieszankę, składając brokat szpatułką.

Używając mieszadła mechanicznego na tym samym powolnym ustawieniu, powoli wymieszaj brokat z mieszanką zaczynu, aby zapewnić równomierne rozprowadzenie brokatu w produkcie.

Zastosuj zaprawę brokatową do płytek

Gdy będziesz zadowolony z mieszanki, fuga będzie działała przez około 45 minut, więc następnym krokiem jest rozpoczęcie nakładania zaprawy brokatowej na płytki. W tym celu należy użyć pacy z twardej gumy, aby zebrać mieszankę fugową i nałożyć na spoiny płytek. Metoda aplikacji zależy wyłącznie od osobistych preferencji, chociaż zalecamy ustawienie gumowej pacy pod kątem, aby podczas aplikacji produktu usunięto powietrze ze spoin.

Nałóż produkt na wszystkie płytki, upewniając się, że wszystkie połączenia są zakryte. Nie martw się o pokrycie płytek fugą, ponieważ zostanie ona usunięta w kolejnych krokach.

Usuń nadmiar fugi brokatowej z powierzchni płytek
Po wypełnieniu fugą wszystkich spoin, nadmiar fugi należy usunąć z powierzchni płytek, przyciskając gumową pacą po przekątnej, pod kątem 45 stopni. W tym momencie musisz uważać, aby usunąć tylko zaprawę z powierzchni, a nie zaprawę połączeń płytek.

Wytrzyj płytki

Zaczniesz widzieć, jak fuga zaczyna wysychać na powierzchni płytki; oznacza to, że płytki są gotowe do umycia, aby odsłonić suchą fugę brokatową.

Napełnij swoje dwa wiadra czystą wodą i włóż gąbkę do każdego wiadra.
Za pomocą pierwszej gąbki namocz trochę wody z pierwszego wiadra i zacznij wycierać fugę z powierzchni płytki okrężnymi ruchami. Pamiętaj, aby regularnie płukać gąbkę w pierwszym wiadrze, aby zaprawa nie była rozprowadzana po powierzchni; celem jest usunięcie większości nadmiaru produktu z płytek. Za pomocą drugiej gąbki ponownie przetrzyj płytki czystą wodą z drugiego wiadra. Wykonując ruch ukośny i regularnie obracając gąbkę, upewnij się, że większość pozostałości produktu została usunięta.
Wskazówki dla uzyskania najlepszych efektów zaprawy brokatowej:
Aby uzyskać najlepsze rezultaty, całą tubę Mapei Kerapoxy Design Grout należy wymieszać przed użyciem. Mieszanie części jest możliwe, jednak konieczne byłoby odważenie materiałów i wymaganego dozowania za pomocą skalibrowanej wagi cyfrowej, aby upewnić się, że proporcje użytego produktu są prawidłowe.
Podczas nakładania fugi na płytki, staraj się jak najmocniej zagęścić fugę brokatową w spoinach, aby uzyskać pełną fugę produktu.
Jeśli po umyciu wodą nadal widoczny jest drobny film pozostawiony na powierzchni płytki, zalecamy użycie preparatu Mapei Kerapoxy cleaner do usunięcia pozostałości fugi następnego dnia po fugowaniu.
Użycie sprayu czyszczącego Kerapoxy jest naprawdę łatwe w użyciu, wystarczy nałożyć na ścianę za pomocą butelki z rozpylaczem i pozostawić na powierzchni płytki na wystarczającą ilość czasu, aby zmiękczyć materiał powierzchni.
Następnie użyj czystej ściereczki z mikrofibry okrężnymi ruchami, aby wypolerować powierzchnię płytki na czyste i lśniące wykończenie.
Po całkowitym utwardzeniu zaprawy brokatowej Mapei zapewnia doskonałą odporność na plamy i staje się łatwą do czyszczenia powierzchnią, jednocześnie dodając płytkom osobistego charakteru.

Płytki ceramiczne między szafkami w kuchni

W sercu nowoczesnej, przestronnej kuchni, gdzie światło delikatnie wpada przez duże, panoramiczne okno, znajduje się fascynująca, intrygująca przestrzeń między górnymi a dolnymi szafkami. Jest to miejsce, które przykuwa uwagę, zarówno praktyczne, jak i dekoracyjne, wyłożone z dużą starannością wyselekcjonowanymi płytkami ceramicznymi.

Więcej…

Ceramika: recykling jako kluczowa droga do zrównoważonej przyszłości

Ceramika, jako materiał o wszechstronnych zastosowaniach, cieszy się rosnącym zainteresowaniem ze względu na swoje korzyści zrównoważone. Jednym z kluczowych elementów tego procesu jest wykorzystanie odnawialnych surowców, a głównymi graczami w produkcji ceramiki są glina i piasek. Glina, znana również jako kaolin, to minerał ilastych skał, szeroko dostępny na całym świecie. Jej pozyskiwanie nie wymaga nadmiernej eksploatacji, a jej zasoby są dostępne w obfitości, co czyni ją idealnym surowcem ceramicznym. Dodatkowo, wydobycie gliny nie powoduje nadmiernej degradacji środowiska, co jest zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Piasek, drugi ważny składnik, jest równie powszechny i dostępny. Jego wykorzystanie w produkcji ceramiki jest efektywne, a jednocześnie nie stanowi zagrożenia dla ekosystemów. Wybór piasku jako surowca wpisuje się w koncepcję gospodarki obiegu zamkniętego, gdzie zasoby są efektywnie wykorzystywane i minimalizowany jest wpływ na środowisko.

Więcej…

Jak malować płytki?

Czy Twoje płytki wyglądają na trochę przestarzałe, ale masz ograniczony budżet? Nie martw się, po prostu postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem krok po kroku, jak malować płytki, aby uzyskać tanie, ale skuteczne rozwiązanie.

Więcej…

Konserwacja kominka z marmuru

Jednym z najlepszych sposobów na dodanie przykuwającej wzrok, oszałamiającej funkcji do Twojego domu jest zbudowanie marmurowego kominka. Jeżeli nie będziesz go odpowiednio pielęgnował, z czasem może zacząć źle wyglądać i matowieć. Powszechnie uważa się, że jedynym prawdziwym wrogiem marmurowych powierzchni jest kurz. Przyglądając się uważnie swojemu kominkowi, zauważysz na jego powierzchni czarne plamy sadzy. 

Więcej…

Płytki z efektem łupka

Łupek od lat jest wybieranym przez architektów materiałem na pokrycia dachowe. Był często postrzegany jako doskonały wybór dla starszych domów, teraz jest on integrowany z nowoczesną architekturą i coraz częściej stosowany we wnętrzach jako podłogi, ściany i blaty.

Więcej…

Czy można przykleić płytkę do płyty kartonowo-gipsowej?

Może się wydawać, że płytka na płycie kartonowo-gipsowej nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ płyta kg po prostu nie wydaje się być wystarczająco wytrzymała, aby poradzić sobie z płytkami.

Więcej…

Różnica między blatem granitowym i marmurowym

Wybór materiału na powierzchnię blatu, który pasuje do Twojego stylu życia, to pierwszy krok w tworzeniu funkcjonalnej kuchni. Granit i marmur to dwa z najlepszych i najpopularniejszych kamieni naturalnych jako blaty kuchenne i łazienkowe. Cięte i polerowane, aby dodać piękno dla wnętrz domu. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nowych blatów lub wymianą starych i nie wiesz który kamień wybrać, marmur czy granit, to mamy w artykule na ten temat podpowiedź. Omawiamy, w jaki sposób te dwa materiały porównują się ze sobą. Przedstawiamy zalety i wady marmuru i granitu, pomagając w szybkim podjęciu decyzji, który z nich zostanie użyty jako blat w kuchni lub łazience.

Więcej…

Jak zabudować balkon i w pełni go wykorzystać?

Zwykłe budynki mieszkalne nie mają podwórka, więc prywatna przestrzeń zewnętrzna to marzenie większości ludzi mieszkających w mieszkaniach miejskich - nawet jeśli jest to tylko mały balkon. Wiele osób lubi spędzać czas na balkonie. Jeśli masz szczęście, że masz duży balkon, czy zdecydowałbyś się go zabudować? Czytaj dalej, aby znaleźć pomysły na ogrodzone balkony i inspiracje dotyczące dekoracji, a także kilka wskazówek, jak zabudować balkon i jak w pełni wykorzystać przestrzeń.

Więcej…

Płytki gresowe Downtown 20mm i 30mm

W kolekcji firmy Stargres znajdziemy płytki z serii Downtown, które doskonale odwzorowują surowy i nowoczesny charakter betonu, łącząc go z elegancją i funkcjonalnością. Kolekcja ta została zaprojektowana z myślą o przestrzeniach, które mają podkreślać miejski styl, będąc jednocześnie praktycznym i trwałym rozwiązaniem dla różnych typów wnętrz, w tym również dla miejsc użyteczności publicznej.

Więcej…

Jak położyć płytki na podłodze?

Położenie płytek na podłodze to proces, który wymaga precyzji, cierpliwości i odpowiedniego przygotowania. Układanie płytek na podłodze to nie tylko techniczny proces, ale także forma sztuki, która wymaga precyzyjnego planowania i wykonania.

Więcej…