Jak zaprojektować kuchnię?

Modernizacja kuchni prawdopodobnie będzie jedną z droższych ulepszeń w domu, ale może być również jedną z najbardziej satysfakcjonujących. Po pierwsze, gotowanie w nowej, eleganckiej kuchni jest samo w sobie ogromną wygraną. Ale po drugie, kuchnie wciąż są uważane za przynoszące jeden z najlepszych zwrotów z inwestycji w remont domu. Jeśli zrobisz to dobrze, to znaczy.

Dla właścicieli domów, którzy chcą zaoszczędzić trochę gotówki, istnieje możliwość samodzielnego wykonania prac, takich jak układanie płytek w kuchni. Jednak chcielibyśmy tutaj podkreślić, że powinno to być zrobione tylko wtedy, gdy masz oko do majsterkowania – w przeciwnym razie możesz skończyć z tandetnym wykończeniem lub innymi problemami, które w końcu będą cię kosztować więcej.

Oczywiście, pytanie, jak ułożyć kafelki w kuchni, może być trudne dla niewtajemniczonych, ale na szczęście dla Ciebie przygotowaliśmy bezsensowny przewodnik dla majsterkowiczów o tym, jak kafelkować kuchnię.

Omawiając sposób układania ścian i podłóg w kuchni, a także wszystkie praktyczne szczegóły, takie jak potrzebne narzędzia do układania płytek i przybliżone koszty, pod koniec tego zadania powinieneś mieć odpowiednią wiedzę, aby zacząć.

Ile będzie kosztować wykafelkowanie kuchni?

Jeśli chodzi o pomysły na poprawę domu, ważne jest, aby rozpocząć cały proces z myślą o budżecie. Bez oszacowania tego, co masz lub chcesz wydać, możesz łatwo znaleźć się w sytuacji, gdy przekroczysz wydatki lub zabraknie Ci kapitału i zostaniesz z niedokończonym projektem. 

Tak więc przy obliczaniu, ile będzie kosztować wykafelkowanie kuchni i czy zrobienie tego samemu jest cenną oszczędnością, warto mieć wstępne pojęcie o potencjalnych nakładach przed rozpoczęciem. Obejmują one:

 • Koszt płytek (w przeliczeniu na metr kwadratowy całej powierzchni, plus dodatkowe 10% za przecięcia i pęknięcia)
 • Koszt narzędzi do układania płytek, kleju i fugi
 • Koszt transportu (jeśli zamawiasz duże ilości)
 • Koszt pracy 

Przeciętna praca przy układaniu płytek w kuchni wynosi około 35 zł za metr kwadratowy , co odpowiada około 650 zł za układanie podłogi w kuchni. 

Jednak ceny będą się różnić w zależności od wielkości obszaru kafelkowego, Twojej lokalizacji i rodzaju instalowanego kafelka. Ponadto, jeśli zatrudniasz profesjonalnego glazurnika do zainstalowania płytek, może on pobierać od Ciebie więcej za układanie podłóg lub wolą podać cenę dzienną, a nie koszt całej pracy. 

Mając to na uwadze, zanim zdecydujesz się zrobić to sam, przeprowadź badania dotyczące kosztów płytek i materiałów. Uzyskaj kilka ofert od renomowanych glazurników, aby uzyskać lepsze oszacowanie. 

Nie zapomnij uwzględnić tutaj czasu, ponieważ jeśli dopiero zaczynasz układać płytki, może to zająć znacznie więcej czasu, niż się spodziewałeś. Profesjonalny glazurnik może prawdopodobnie wykonać małą pracę, taką jak płyty kuchenne, w pół dnia, a większą, taką jak podłogi w jeden dzień, podczas gdy jeśli wykonujesz pracę sam jako nowicjusz, może to zająć Ci dwa razy więcej – dłużej, jeśli napotkać jakiekolwiek problemy po drodze.

Jakiego sprzętu do układania płytek będziesz potrzebować

Niezależnie od tego, czy układasz ściany, czy podłogi w kuchni (lub obie), musisz upewnić się, że masz odpowiednie narzędzia do układania płytek, więc oto przydatna lista kontrolna:

 • Kafelki (oczywisty na początek)
 • Klej do płytek
 • Zaprawa do płytek
 • Przekładki do płytek (małe plastikowe krzyżyki umieszczane między każdą płytką, aby zapewnić ich równomierne rozmieszczenie)
 • Kielnia z rowkami (do nakładania kleju)
 • Wiadro do mieszania
 • Wiertarka elektryczna i dysza mieszająca (do mieszania kleju do płytek i fugi w przypadku opcji sproszkowanych)
 • Paca do fugowania (do nakładania fugi między fugami)
 • Gąbki (do usuwania nadmiaru kleju i fugi)
 • Przecinarka ręczna lub elektryczna
 • Szlifierka elektryczna z okrągłymi wiertłami diamentowymi do otworów na przewody rurowe
 • Pałki drewniane
 • Miarka
 • Ołówek
 • Poziom duchowy

Jak wykafelkować ścianę lub podłogę w kuchni

Pomijając koszty układania płytek kuchennych i sprzęt, przejdźmy do najdrobniejszych szczegółów, jak układać podłogę lub ścianę w kuchni. Wiele kroków jest takich samych dla obu obszarów, z wyjątkiem niektórych przygotowań. Podobnie jak większość projektów DIY, jego sukces zależy od dokładnego przygotowania, więc pomiń ten proces na własne ryzyko.

 1. Zmierz powierzchnię: aby mieć pewność, że zamówisz wystarczającą ilość płytek, musisz dokładnie zmierzyć powierzchnię za pomocą taśmy mierniczej. Jeśli nie pracujesz z jednolitą przestrzenią, wykonaj najdłuższe pomiary i użyj ich do obliczenia całkowitej objętości metra kwadratowego (długość x szerokość).
 2. Sprawdź, czy nie ma uszkodzonych płytek: zanim zaczniesz, sprawdź wszystkie pola płytek pod kątem uszkodzonych lub wyszczerbionych płytek. Nawet jeśli zamówiłeś dodatkowe 10-15%, aby umożliwić przecięcia i pęknięcia, kilka uszkodzonych płytek może wkrótce sprawić, że będziesz miał mało czasu na ukończenie pracy.
 3. Przygotuj ściany: aby wykafelkować ściany kuchni, muszą być czyste, suche i równe. Najlepszym miejscem do rozpoczęcia jest wypełnienie wszelkich dużych pęknięć i dziur oraz zeszlifowanie ich, aby uzyskać bardziej równą powierzchnię. Aby sprawdzić, jak nierówna jest powierzchnia, użyj poziomicy. Jeśli twoje ściany są bardzo nierówne, możesz przymocować płytki podkładowe. Gdy powierzchnia będzie płaska, zamieść i wyczyść.
 4. Przygotuj swoje podłogi: podłogi muszą być również możliwie płaskie, aby można było układać płytki. Można to osiągnąć za pomocą płytek podkładowych lub wylewki samopoziomującej. Jednak należy również wziąć pod uwagę inne aspekty, takie jak ruch w podłożu (podłodze). Możesz układać płytki bezpośrednio na betonowe podłogi, które zwykle mają ograniczony ruch, ale jeśli układasz płytki na drewnianych deskach podłogowych, użyj elastycznych płyt podkładowych, które zrekompensują potencjalny ruch.
 5. Nakładanie podkładu (opcjonalnie): aby klej jak najlepiej przylegał do powierzchni, sugerujemy użycie roztworu gruntującego, który można szybko i zgrubnie nałożyć dużym pędzlem. Pozwól mu wyschnąć przed przymocowaniem płytek.
 6. Znajdź swoje centrum (ściany): krzywe płytki ścienne to aktualizacja kuchni, nie, nie, więc musisz znaleźć prawdziwy środek i poziom, w którym przecinają się na poziomej i pionowej osi ściany. Następnie możesz przybić drewnianą pałkę wzdłuż prostej linii i użyć jej jako prowadnicy do układania płytek w prostych rzędach.
 7. Znajdź swoje centrum (podłogi): w przypadku kuchennych płytek podłogowych musisz znaleźć swój punkt centralny, w którym ułożysz swoją pierwszą płytkę. Podobnie jak w przypadku ścian, użyj taśmy mierniczej i poziomicy, aby znaleźć prawdziwy środek podłogi i zaznaczyć, gdzie przecinają się linie poziome i pionowe. Następnie położysz kafelek na środku tego skrzyżowania, kierując się w stronę ścian, a następnie każdego rogu (pamiętaj, aby kafelkować w kierunku drzwi, pozostawiając punkt wyjścia jako ostatnie miejsce, w którym kafelkujesz).
 8. Zrób projekt na sucho: przed trwałym przymocowaniem płytek do ściany lub podłogi, pomocne jest rozplanowanie projektu, szczególnie jeśli używasz płytek wzorzystych lub masz bardziej skomplikowany układ niż standardowa siatka.
 9. Wymieszaj klej: w przypadku małych powierzchni ścian możesz użyć gotowego kleju, który jest odpowiedni do płytek o małym formacie, ale jeśli układasz płytki większe niż 30 cm x 30 cm i do dowolnej płytki podłogowej, należy użyć kleju w proszku, który zapewnia silniejsza więź. Można to mieszać ręcznie lub za pomocą eklektycznej wiertarki i dyszy w wiadrze, zgodnie z instrukcjami producenta.
 10. Przyklej swoje płytki: klej może szybko zejść, więc teraz nadszedł czas na przyklejanie płytek do ścian lub podłogi. Aby uniknąć wysychania kleju, nałóż niewielką ilość na powierzchnię za pomocą pacy do glazury i nakładaj kilka płytek na raz. Przed mocnym dociśnięciem płytki na czesanej krawędzi należy wykonać w kleju rowki, które zapewnią odsysanie krawędzi płytki. Powtórz ten proces dla każdego rzędu, używając przekładek między każdym złączem płytek, aby utrzymać je w równych odstępach i stale sprawdzając, czy płytki są ułożone równomiernie za pomocą poziomicy.
 11. Usuń nadmiar kleju: po drodze użyj wilgotnej (nie nasiąkniętej) gąbki, aby wytrzeć nierówny klej z płytek i ten, który wycieka z połączeń płytek, ponieważ usunięcie go po wyschnięciu może być trudne.
 12. Pozostawić do wyschnięcia: przy zamocowanej płytce pozostaw klej do całkowitego wyschnięcia. W zależności od użytego kleju i temperatury może to potrwać od 3-4 godzin do 24 godzin.
 13. Wykończ fugą: ostatnim etapem układania płytek w kuchni jest uszczelnienie ich fugą. Zacznij od wyciągnięcia przekładek dystansowych do płytek (możesz do tego potrzebować szczypiec), a następnie zacznij nakładać fugę między spoiny za pomocą gumowej pacy do fugowania. Sztuczka polega na tym, aby wcisnąć fugę do samego końca w fugę, może w tym pomóc przesuwanie pływaka przez fugę po przekątnej.
 14. Wytrzeć nadmiar fugi: przed całkowitym związaniem fugi przetrzeć powierzchnię płytki wilgotną gąbką z czystą wodą i usunąć nadmiar fugi z fug. Należy uważać, aby nie wycierać zbyt szybko i mocno na złączach, ponieważ może to spowodować poluzowanie zaprawy.
 15. Pozostaw do wyschnięcia, a następnie wyczyść: po wypełnieniu fug po prostu pozostaw obszar do wyschnięcia, a następnie za pomocą czystej wilgotnej gąbki zetrzyj mętne pozostałości fugi – może to wymagać kilkukrotnego usunięcia, aby całkowicie usunąć.

Układanie płytek w kuchni może być niezwykle satysfakcjonującym procesem. Ale jeśli jesteś nowy w tego rodzaju pracach związanych z majsterkowaniem, najlepiej zacząć od małych rzeczy, przyjmując coś w rodzaju płyty podłogowej zlewu, a nie ekspansywnej podłogi. 

Warto również zauważyć, że projekty DIY często nie idą zgodnie z planem, nawet przy najlepszym przygotowaniu. Jeśli napotkasz coś nieprzewidzianego, może to być zniechęcająca i kosztowna perspektywa, co jest dobrą wskazówką, że najlepiej jest zatrudnić profesjonalistę.

Pod koniec dnia, jeśli masz wątpliwości co do swoich umiejętności lub skali projektu, zawsze proś o pomoc – dzięki temu unikniesz koszmaru związanego z majsterkowaniem w kuchni.
Czy jesteś gotowy, aby rozpocząć prace nad projektem płytek kuchennych? Przejdź do naszej szerokiej gamy płytek kuchennych , aby znaleźć odpowiednie płytki do pracy, a jeśli potrzebujesz kreatywnej inspiracji, mamy blogi z pomysłami na aranżację kuchni, najlepszymi kolorami kuchni i nie tylko.

 

Ceramika: recykling jako kluczowa droga do zrównoważonej przyszłości

Ceramika, jako materiał o wszechstronnych zastosowaniach, cieszy się rosnącym zainteresowaniem ze względu na swoje korzyści zrównoważone. Jednym z kluczowych elementów tego procesu jest wykorzystanie odnawialnych surowców, a głównymi graczami w produkcji ceramiki są glina i piasek. Glina, znana również jako kaolin, to minerał ilastych skał, szeroko dostępny na całym świecie. Jej pozyskiwanie nie wymaga nadmiernej eksploatacji, a jej zasoby są dostępne w obfitości, co czyni ją idealnym surowcem ceramicznym. Dodatkowo, wydobycie gliny nie powoduje nadmiernej degradacji środowiska, co jest zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Piasek, drugi ważny składnik, jest równie powszechny i dostępny. Jego wykorzystanie w produkcji ceramiki jest efektywne, a jednocześnie nie stanowi zagrożenia dla ekosystemów. Wybór piasku jako surowca wpisuje się w koncepcję gospodarki obiegu zamkniętego, gdzie zasoby są efektywnie wykorzystywane i minimalizowany jest wpływ na środowisko.

Więcej…

Czy można przykleić płytkę do płyty kartonowo-gipsowej?

Może się wydawać, że płytka na płycie kartonowo-gipsowej nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ płyta kg po prostu nie wydaje się być wystarczająco wytrzymała, aby poradzić sobie z płytkami.

Więcej…

Projektowanie z elementami natury

Spędzanie czasu na łonie natury zostało naukowo udowodnione, aby zmniejszyć poziom stresu, pomaga odnaleźć klarowność, odmładza ciało i umysł. Jednym z powodów, dla których natura jest tak cenna, jest to, że zmusza twój umysł do odłączenia się i wejścia w coś, co zostało nazwane stanem zen. Wejście w stan Zen pozwala ciału i umysłowi się zregenerować.

Wprowadzenie naturalnych elementów do domu może pomóc stworzyć poczucie relaksu i pomóc w stworzeniu mniej stresującego środowiska. Obejmuje to ograniczanie elektroniki do minimum, ukrywanie jej, a nawet projektowanie strefy bez technologii.

Więcej…

Zalety płytek w skandynawskich aranżacjach kuchni: prostota, funkcjonalność i elegancja

Styl skandynawski, którego źródła można upatrywać w twórczości szwedzkiego malarza Carla Larssona, zrewolucjonizował podejście do aranżacji przestrzeni kuchennej. Twierdzi się, że Larsson jako pierwszy zdecydował się na nietypowe urządzenie swojej kuchni, a jego praca stała się inspiracją nie tylko dla rodaków, ale także dla mieszkańców innych krajów europejskich. Jego obrazy, oddające wyjątkowy charakter skandynawskiego stylu życia, z czasem zyskały uznanie i zainspirowały liczne zmiany w kuchniach na całym kontynencie. Wraz z publikacją prac Larssona, zauważono masowe przekształcenia w aranżacji kuchni. Wprowadzono nowe elementy, dominujące jasne barwy i skupiające się na właściwym oświetleniu. Kuchnia skandynawska to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim funkcjonalność i prostota. Elementem kluczowym, który wyróżnia ten styl, jest wykorzystanie naturalnych materiałów, zwłaszcza drewna. To drewno staje się fundamentalnym składnikiem każdego wnętrza utrzymanego w skandynawskim klimacie, dodając mu ciepła i przytulności.

Więcej…

Jak czyścić i konserwować blat z marmuru?

Marmur jest naturalnym kamieniem, który może dodać elegancji i charakteru każdej przestrzeni. Wielu poważnie rozważa to, kiedy stoją przed wyborem idealnych blatów kuchennych. Jednak jest to jeden z bardziej miękkich rodzajów kamieni naturalnych, jest podatny na wytrawianie i plamienie. Dlatego ważne jest, aby dobrze wiedzieć, jak czyścić marmurowe blaty.

Podzielimy się z wami kilkoma przydatnymi wskazówkami dotyczącymi usuwania plam z marmurowych blatów. Omówimy, co powoduje wytrawianie marmuru, a także niektóre sposoby na uporczywe plamy, które uniemożliwiają Ci piękny wygląd marmurowych blatów.

Więcej…

Projekt wnętrza z białym marmurem

Marmur to ponadczasowy, wszechstronny i piękny materiał, który od lat jest używany w domach, aby stworzyć oszałamiający efekt, ale niestety ten luksusowy kamień może mieć często wysoką cenę. Istnieje jednak alternatywny sposób na osiągnięcie tego klasycznego wyglądu, jakim jest zastosowanie płytek z efektem marmuru.

Więcej…

Płytka gresowa Tubądzin Balance Stone

Płytki gresowe Tubądzin Balance Stone, stworzone we współpracy z Maciejem Zieniem, to kwintesencja nowoczesnego designu, w którym minimalizm łączy się z naturalnym pięknem. Marka Tubądzin, uznana na rynku za synonim jakości i innowacyjności, w połączeniu z kreacją Macieja Zienia, znanego projektanta mody i wnętrz, odzwierciedla współczesne trendy w aranżacji przestrzeni.

Więcej…

Aranżacja przedpokoju

Kiedy jesteśmy zmęczeni, najważniejszą rzeczą, na którą mamy ochotę, jest powrót do domu. Przedpokój, jako pierwszą przestrzenią wchodząc do domu. Pełni on nie tylko funkcję zmiany obuwia, ale również funkcję przechowywania różnych rzeczy. W funkcjonalnym przedpokoju ​​czujemy się szczęśliwi i zrelaksowani od pierwszego kroku w domu. Aranżacja przedpokoju to spory problem. Należy bardzo dokładnie wykorzystać małą przestrzeń, aby sprawić ją praktyczną i piękną. Przedstawiamy wskazówki dotyczące przedpokoju, by stworzyć idealny hol wejściowy/przedsionek w domu. 

Więcej…

Imitacje marmuru, które są nie tylko piękne

Jeśli szukasz piękna i elegancji dla swojego domu, to nasze płytki marmurowe z pewnością Cię zachwycą. W naszym sklepie OtoHurtownia.pl oferujemy imitacje marmuru, które są nie tylko piękne, ale także wyjątkowo trwałe i łatwe w montażu. Nasze płytki marmuropodobne, to doskonała wartość dla Twojego domu - dzięki nim stworzysz przestrzeń o wyjątkowej estetyce, która zawsze pozostanie modna i trendy.

Więcej…

Jak stworzyć iluzję większego pomieszczenia?

Tworzenie kontrastu za pomocą różnych tekstur jest coraz bardziej popularnym trendem w domowych wnętrzach, jak kuchnia, łazienka, salon lub sypialnia. Płytki z fakturą stają się coraz bardziej popularne i są idealną odpowiedzią na uzyskanie wyglądu poprzez subtelne dodanie nowych tekstur.

Więcej…