Jak usunąć fugę do płytek?

Usuwanie fug do płytek jest niezwykle łatwe i szybkie. To zadanie, którego mogłeś się obawiać, może zająć nawet jedno popołudnie, w zależności od wielkości płytek. Chociaż możesz wykonać tę pracę ręcznie, znacznie ułatwisz sobie pracę, kupując oscylujące narzędzie wielofunkcyjne i wyposażając je w ostrze do usuwania fug. Za pomocą tego poręcznego narzędzia możesz usunąć ok. 1,5mkw. fugi z płytek o wymiarach 10x10cm w ciągu około jednej godziny i oferuje wszechstronność usuwania fugi i zaprawy poprzez zmianę przystawek.

Istnieje kilka dobrych powodów, dla których możesz chcieć lub musisz usunąć starą zaprawę do płytek:

  • Stara zaprawa może być spleśniała i nie nadaje się do czyszczenia. W wielu przypadkach szybciej i łatwiej jest usunąć zaprawę niż ją wyczyścić.
  • Dotychczasowy kolor fugi już Ci nie odpowiada i chcesz go zmienić. Jednym ze sposobów zmiany koloru fugi jest pokolorowanie istniejącej fugi. Ale bardziej skutecznym sposobem jest użycie całkowicie nowej barwionej fugi.
  • Fuga jest rozdrobniona i wypada. Łatanie nową zaprawą nie działa dobrze; lepiej wszystko usunąć i zaszpachlować ponownie.

Szlifuj fugę prosto

Załóż okulary ochronne, aby chronić oczy. Wyposaż narzędzie oscylacyjne w ostrze przeznaczone do usuwania fug z płytek. Zacznij od trzymania narzędzia poziomo (lub pionowo w przypadku spoin pionowych), włączenia zasilania i lekkiego dociśnięcia ostrza do fugi.

Pozwól elektronarzędziu wykonać pracę; nie zmuszaj go. Ostrze powinno z łatwością przegryźć fugę. Podczas pracy wkładaj do worka na śmieci tylko duże kawałki zaprawy. Później będziesz mógł odkurzyć mniejsze kawałki.

Narzędzie oscylacyjne usuwa fugę bez uszkadzania płytki, ponieważ fuga jest znacznie bardziej miękka niż płytka. Jednak możliwe jest uszkodzenie płytki, jeśli naciskasz zbyt mocno lub zbyt długo. Pracuj ostrożnie i miej oko na ostrze.

Szlifuj zaprawę pod kątem

Po usunięciu jak największej ilości fugi, trzymając narzędzie poziomo, nadszedł czas, aby delikatnie ustawić ostrze pod kątem, aby usunąć więcej fugi. Pracuj powoli i cierpliwie, aby upewnić się, że nie uszkodzisz krawędzi płytki.

Jedną sztuczką jest podparcie ręki na skrzynce z narzędziami , aby nie męczyła się podczas procesu. Lub możesz trzymać narzędzie przede wszystkim silną ręką, a następnie drugą ręką podeprzeć narzędzie pod spodem.

Zeskrobać za pomocą narzędzia do usuwania fug z węglików spiekanych

Po usunięciu jak największej ilości fug za pomocą elektronarzędzia, następną linią ataku jest małe narzędzie do usuwania fug z węglików spiekanych. Głowica wpasuje się w spoiny i pozwoli zeskrobać uporczywe kawałki fugi. Nie próbuj usuwać każdego ostatniego bitu; to jest do następnego kroku. Twoim zamiarem jest wybicie porcji, które narzędzie oscylacyjne mogło poluzować, ale nie całkowicie usunąć.

Uważaj, aby nie podważyć narzędzia do usuwania fug o krawędzie płytek, ponieważ może to łatwo je wyszczerbić.

 

Oczyść za pomocą noża uniwersalnego

Jeśli nadal znajdujesz kawałki fugi, które nie wychodzą, przełącz się na nóż uniwersalny z tępym ostrzem. Potrzebujesz tępego ostrza z kilku powodów: Po pierwsze, nie ma sensu używać ładnego, ostrego ostrza do fugowania płytek. Najpierw użyj tego ostrego ostrza do czegoś innego. Po drugie, nie chcesz ryzykować odłamania ostrego czubka noża uniwersalnego i odniesienia obrażeń.

Odkurz na bieżąco

Używaj odkurzacza sklepowego, aby często czyścić fugi podczas pracy. Pomaga to zobaczyć, co robisz i pomaga wyciągnąć luźny materiał ze stawów. Minimalizuje również bałagan w miejscu pracy. Po zakończeniu usuwania fugi przeprowadź ostatnie odkurzanie wszystkich połączeń, aby usunąć wszystkie luźne zanieczyszczenia.

Wskazówki dotyczące usuwania fug i rozwiązywania problemów

  • Upewnij się, że używasz ostrza do kamienia na narzędziu oscylacyjnym. Ostrza metalowe lub drewniane są nieodpowiednie i wymagają więcej wysiłku.
  • W przypadku delikatnych obszarów płytek poprowadź pasek taśmy malarskiej lub taśmy elektrycznej wzdłuż szwu płytki, aby chronić płytkę.
  • Aby zabezpieczyć powierzchnię płytki, przyklej karton.
  • Jeśli jesteś w stanie usunąć fugę do samego końca, to dobrze. Ale jeśli możesz usunąć tylko do 3MM, to też zadziała. Podczas ponownego fugowania niekoniecznie trzeba usuwać fugę aż do podłoża.
  • Jeśli używasz narzędzia oscylacyjnego zasilanego bateryjnie, możesz dodać wodę, aby zatrzymać kurz. Lekko spryskaj powierzchnię płytki butelką z rozpylaczem. Ze względów bezpieczeństwa nie używaj wody z przewodowym narzędziem oscylacyjnym.
  • Jeśli masz trudności z zobaczeniem pracy z powodu pyłu z fugi, włącz odkurzacz sklepowy i trzymaj dyszę obok szwu płytek podczas pracy. Pamiętaj, aby wyposażyć odkurzacz w filtr HEPA, aby uniknąć roznoszenia kurzu po całym domu.