Marmurowe krzesło Lapella Zaha

Zaha Hadid Architects zaprojektowali krzesło Lapella, kontynuując „badania nad strukturą i tektoniką uwzględniającą wytwarzanie, reinterpretując kultowy fotel z 1963 roku autorstwa Hansa J. Wegnera”. Stworzone z włoskiego marmuru Lapella zachowuje proporcje i skalę oryginalnego krzesła, wprowadzając „współczesne narzędzia kamienne i kompozyty z włókna węglowego”. 

Podczas gdy oryginalne krzesło Wegner było wykonane ze sklejki giętej parą, ZHA zrewidowało projekt, aby stworzyć hybrydę, która łączy właściwości ściskające kamienia z właściwościami węgla na rozciąganie. Lapella jest kuta z precyzyjnego sterowania numerycznego (CNC), przy użyciu mieszanki marmuru Palissandro Classico , polerowanego, lekko perłowego włoskiego marmuru o kremowym kolorze i delikatnych orzechowych paskach oraz 8-12 milimetrowych rolek z włókna węglowego, dzięki czemu uzyskuje się maksymalną grubość , lekkość i siłę.
Podejście „tektoniczne” oznacza, że ​​krzesło ucieleśnia geometrię, która wyraża połączenie lekkiego materiału i właściwości konstrukcyjne, starając się odlewać projekt mebli z perspektywy architektonicznej.


"Projekt wykorzystuje współczesne, najnowocześniejsze algorytmiczne rozszerzenia do historycznych technik projektowania, zwykle spotykanych w kamiennych murach z przeszłości. Te techniki projektowania stereotomicznego wywodzą się z historii, wykorzystując krzywiznę do eleganckiego przenoszenia ciężaru i sił na ziemię, a także organizując układ materiału w odniesieniu do takich przepływów sił." -Zaha Hadid Architects
Przy projektowaniu Lapella ZHA współpracowała z londyńskimi inżynierami AKT-II, University of Westminster i New York Institute of Technology. Wśród sponsorów znaleźli się Generelli SA i New Fundamentals Research Group.

Płytki w holu/przedpokoju

Trendy płytek ściennych i podłogowych zmieniają się i ewoluują każdego roku. Przeczytaj, aby się dowiedzieć, jakie trendy są obecnie popularne dla płytek do przedpokoju, długiego holu.

Więcej…

Powrót lastryko

Lastryko to okładzina pochodzenia włoskiego. Jest to płytka wykonana w tradycyjny sposób z barwionego cementu z dodatkiem kruszyw takich jak granit, szkło z recyklingu czy marmur. Powierzchnia jest następnie polerowana.

Więcej…

Usuwanie kleju z betonowej posadzki

Kiedy usuwasz płytki gresowe lub ceramiczne z betonowej podłogi, zawsze pozostaje trochę kleju. Usuwanie kleju z betonowej podłogi może być ciężką pracą, zwłaszcza jeśli utrzymuje się tam od wielu lat. Jak we właściwy sposób usunąć klej z posadzki betonowej? Przedstawiamy trzy sposobów na usunięcie kleju.

Więcej…

Q&A płytek ceramicznych

Kwadratowy, prostokątny, sześciokątny, matowy, błyszczący. Trudno wymyślić bardziej wszechstronny materiał podłogowy niż płytki. Znane są ze swojej wysokiej trwałości, łatwości konserwacji oraz montażu i należą do najczęstszych wyborów do pokrywania podłóg i ścian. Poniżej znajduje się 9 pytań i odpowiedzi dotyczących płytek ceramicznych:

Więcej…

Płytki rektyfikowane jako doskonały wybór do domu

Płytki rektyfikowane to wyjątkowy rodzaj kafli ceramicznych, które przeszły specjalny proces przycinania na rantach, celem uzyskania idealnie prostych i gładkich krawędzi. Ten precyzyjny proces produkcji pozwala na stworzenie płytek o równych wymiarach, co z kolei umożliwia zastosowanie minimalnych odstępów między nimi podczas układania. Efektem końcowym jest nie tylko estetyczne i eleganckie wykończenie, ale także wyższy poziom precyzji i symetrii w całej przestrzeni.

Więcej…

Ogrzewanie podłogowe – inwestycja w komfort i oszczędności energetyczne

Decydując się na wybór odpowiedniego źródła ciepła dla naszego domu, z pewnością zwracamy uwagę nie tylko na jego efektywność grzewczą, ale również na aspekty związane z kosztami eksploatacji. Jednym z coraz popularniejszych rozwiązań, które zdobywa uznanie inwestorów, jest ogrzewanie podłogowe. Jednak czy to naprawdę ekonomiczna opcja? Bez wątpienia można stwierdzić, że tak. Ogrzewanie podłogowe, chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się inwestycją kosztowną, w perspektywie czasu przekłada się na realne oszczędności. To rozwiązanie, będące symbolem nowoczesności i komfortu, nie tylko efektywnie podnosi temperaturę w pomieszczeniu, ale także minimalizuje koszty eksploatacji w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych.

Więcej…

Rozróżnianie białych kamieni

Jak sprawdzić, czy Twój biały kamień to granit, kwarcyt czy marmur?

Przy odrobinie wskazówek i praktyki każdy może nauczyć się rozpoznawać właściwości i estetykę różnych rodzajów kamienia. Bez względu na etykietę na płycie, kraj pochodzenia czy cenę, podstawowa wiedza geologiczna może pomóc lepiej to zrozumieć. Proces identyfikacji kamieni staje się najbardziej zagadkowy, gdy wyglądają podobnie do siebie. Nawet podobnie wyglądające kamienie można rozróżnić, korzystając z kilku podstawowych wskazówek.

Więcej…

Jakie płytki do garażu?

Podłoga garażowa to element, który musi sprostać wielu wyzwaniom. Nie tylko musi wytrzymać ciężar pojazdów, ale również codzienne eksploatacje, takie jak zanieczyszczenia czy działanie substancji chemicznych. Wśród dostępnych rozwiązań, płytki gresowe zdobywają coraz większą popularność. Ich wybór nie jest przypadkowy – łączą one w sobie trwałość, estetykę oraz łatwość w utrzymaniu czystości. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej, dlaczego płytki gresowe są doskonałym wyborem do garażu, jak je prawidłowo układać oraz jak dbać o taką podłogę, by służyła przez lata.

Więcej…

Płytki Terrazzo

Płytki lastryko, popularne w domach o dowolnym stylu, to klasyczny wybór zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz, dzięki swojemu niepowtarzalnemu wyglądowi i ponadczasowemu, eleganckiemu wyglądowi.

Więcej…

Antypoślizgowe płytki podłogowe

Jeśli chodzi o Twój dom, istnieją obszary, takie jak korytarze, kuchnia i łazienki, w których występuje duży ruch pieszy i zanieczyszczenie powierzchni przez osoby i zwierzęta.

Więcej…