Marmurowe krzesło Lapella Zaha

Zaha Hadid Architects zaprojektowali krzesło Lapella, kontynuując „badania nad strukturą i tektoniką uwzględniającą wytwarzanie, reinterpretując kultowy fotel z 1963 roku autorstwa Hansa J. Wegnera”. Stworzone z włoskiego marmuru Lapella zachowuje proporcje i skalę oryginalnego krzesła, wprowadzając „współczesne narzędzia kamienne i kompozyty z włókna węglowego”. 

Podczas gdy oryginalne krzesło Wegner było wykonane ze sklejki giętej parą, ZHA zrewidowało projekt, aby stworzyć hybrydę, która łączy właściwości ściskające kamienia z właściwościami węgla na rozciąganie. Lapella jest kuta z precyzyjnego sterowania numerycznego (CNC), przy użyciu mieszanki marmuru Palissandro Classico , polerowanego, lekko perłowego włoskiego marmuru o kremowym kolorze i delikatnych orzechowych paskach oraz 8-12 milimetrowych rolek z włókna węglowego, dzięki czemu uzyskuje się maksymalną grubość , lekkość i siłę.
Podejście „tektoniczne” oznacza, że ​​krzesło ucieleśnia geometrię, która wyraża połączenie lekkiego materiału i właściwości konstrukcyjne, starając się odlewać projekt mebli z perspektywy architektonicznej.


"Projekt wykorzystuje współczesne, najnowocześniejsze algorytmiczne rozszerzenia do historycznych technik projektowania, zwykle spotykanych w kamiennych murach z przeszłości. Te techniki projektowania stereotomicznego wywodzą się z historii, wykorzystując krzywiznę do eleganckiego przenoszenia ciężaru i sił na ziemię, a także organizując układ materiału w odniesieniu do takich przepływów sił." -Zaha Hadid Architects
Przy projektowaniu Lapella ZHA współpracowała z londyńskimi inżynierami AKT-II, University of Westminster i New York Institute of Technology. Wśród sponsorów znaleźli się Generelli SA i New Fundamentals Research Group.