Ponad 5000 płytek

w ofercie

Różnica między marmurem CALACATTA i CARRARA

Jeśli zastanawiasz się nad przebudową lub wykańczaniem nowego domu, ilość wyborów kamienia dla każdego najmniejszego szczegółu może być ogromna. Przy tak wielu opcjach do wyboru i tak drobnych różnicach między nimi, podjęcie jakiejkolwiek decyzji staje się trudne.

W przypadku marmuru Carrara i Calacatta różnice między nimi są dość subtelne i mogą być niezwykle trudne do odróżnienia. Może też być zaskakujące, dlaczego Calacatta jest o wiele droższa niż Carrara.

RÓŻNICE MIĘDZY MARMUREM CALACATTA I CARRARA:

MARMUR CARRARA:

Nazwana na cześć regionu w północnych Włoszech, skąd pochodzi, Carrara jest tym, co często przychodzi na myśl ludziom, którzy myślą o włoskim marmurze. Marmur Carrara ma bardzo jasnoszare tło z ciemniejszymi kontrastującymi szarymi do niebiesko-szarych żyłek. Szare żyłki pojawiają się zwykle w jaśniejszych, prawie pierzastych smugach.

Jest to materiał naturalny, te różnice mogą się różnić w zależności od złoża z którego jest wydobywany. Niektóre mają szersze lub bardziej zdefiniowane żyłki, co daje kamieniarzom kilka interesujących opcji łączenia ziaren i żyłek, tworząc uderzające wzory.

MARMUR CALACATTA:

Calacatta jest wydobywany z tego samego regionu Włoch. Najbardziej wyraźną różnicą w Calacatta jest jaśniejsze białe tło i większe użylenie. Smugi charakteryzują się również większym zróżnicowaniem kolorystycznym niż Carrara, od ciemnoszarego do brązowego i złotego.

Użylona tekstura na białym tle z bardziej zdecydowanym kontrastem, często tworzy unikalny krajobraz na całej powierzchni. Pasmo na bardziej „czystym” białym tle jest często uważane za bardziej pożądane.

Dlaczego Calacatta jest o wiele droższa?

Calacatta jest mniej dostępna niż Carrara i wielu uważa, że ​​bielsze tło jest bardziej pożądane niż posiada Carrara. 

Czy jest jakaś różnica w utrzymaniu między tymi dwoma?

Oba marmury pochodzą z tego samego regionu Włoch, ich kompozycje są niewiarygodnie podobne, mają praktycznie taką samą gęstość i porowatość. Oznacza to, że konserwacja, możliwość przebarwienia i podatność na odpryski są identyczne w obu przypadkach. Różnica w tym, która jest odpowiednia dla Ciebie, sprowadza się do estetyki i budżetu.

Jak wygląda pielęgnacja marmuru?

Ponieważ jest to kamień naturalny, istnieje kilka środków ostrożności, które należy podjąć, aby powierzchnia wyglądała tak gładko i lśniąco, jak w dniu montażu. Po pierwsze, marmur jest podatny na trawienie chemiczne substancjami kwaśnymi, takimi jak ocet, cytrusy, a nawet sos pomidorowy.

Ponadto, ze względu na porowatość kamienia, plamy nie tylko pozostają na powierzchni, ale mogą wniknąć pod powierzchnię, utrudniając ich usunięcie. Nawet coś tak łagodnego jak woda może chwilowo pozostawić ciemne miejsce, jeśli zostanie pozostawiona bez wytarcia. Plamy po oleju jadalnym są również powszechne i wymagają specjalnej pielęgnacji, aby je usunąć.

Kamieniarze powinni nałożyć impregnat podczas instalacji. Aby zapobiec wytrawianiu, plamieniu i przenikaniu płynów przez powierzchnię błyszczącego nowego marmuru, należy okresowo ponownie impregnować kamień - szczególnie w obszarach o dużym natężeniu ruchu lub w miejscach, w których doszło do wycieku żrących lub kwaśnych substancji.

Jeśli nie jesteś pewien, jak zachowuje się impregnat, dokonaj testu w dowolnym miejscu na marmurze. Możesz wykonać test wodny: Wlać wodę (około 10cm średnicy) na powierzchnię w kilku miejscach i pozostawić na 30 minut. Jeśli marmur ściemnieje w którymkolwiek z tych miejsc, woda przenika przez kamień, nadszedł czas, aby zastosować impregnat do kamienia naturalnego.

POZBYWANIE SIĘ PLAM:

Jeśli impregnat zostanie usunięty i pojawi się plama, której nie da się usunąć za pomocą środka do czyszczenia kamienia naturalnego i bezpiecznej dla kamienia gąbki do szorowania, możesz zrobić kilka rzeczy. W przypadku plam z oleju lub tłuszczu spróbuj zrobić pastę z mieszanki acetonu i sody oczyszczonej do konsystencji ciasta naleśnikowego i umieść ją na poplamionym miejscu. Pozostaw pastę na 24 godziny, a następnie usuń i spłucz wodą. Powtórzyć w razie potrzeby; niektóre plamy mogą wymagać dwóch lub trzech prób. Po wykonaniu tej czynności ponownie zabezpiecz kamienną powierzchnię.

W przypadku plam organicznych, takich jak sok owocowy, wino, kawa lub herbata, umieść zwykły biały ręcznik papierowy na plamie i wlej dowolny roztwór (jednoskładnikowy wybielacz do prania z jedną częścią wody lub 3 procent lub 4 procent nadtlenku wodoru) na papierowy ręcznik aby dokładnie nasączyć ręcznik papierowy. Pozwól temu siedzieć przez 24 godziny; usuń ręcznik papierowy i spłucz obszar wodą i powtórz w razie potrzeby.
Nie mieszaj razem wybielacza, nadtlenku wodoru ani żadnych chemii gospodarczej. Po zakończeniu ponownie zaimpregnuj powierzchnię.

OCHRONA PROAKTYWNA:

Zawsze należy wytrzeć rozlane płyny natychmiast po ich wylaniu, aby zachować integralność impregnatu i zapobiec powstawaniu plam. Dobrym pomysłem jest również używanie deski do krojenia podczas przygotowywania posiłków, podkładek pod talerze i podstawek pod napoje. W przypadku blatów łazienkowych dobrą praktyką jest umieszczanie tacek toaletowych pod mydłem i kosmetykami, aby zapobiec gromadzeniu się osadu mydlanego i innych chemikaliów.

Chociaż marmur jest materiałem sprężystym, lepiej jest zabezpieczyć niż żałować. Używaj trójnóg i podkładek grzewczych pod gorącymi patelniami, unikaj stania na blatach i uważaj, aby nie przeciągać niczego po powierzchni, aby zachować gładką powierzchnię.

Używanie, mieszanie i nakładanie zaprawy brokatowej

Fugowanie płytek po ich zamocowaniu jest niezbędnym etapem montażu płytek, ale ten najważniejszy materiał uszczelniający nie musi dotyczyć wyłącznie praktycznej strony rzeczy. O nie, rzeczywiście. Fugi współczesne są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Ale jeśli szukasz wykończenia, które doda natychmiastowego blasku obszarom wyłożonym kafelkami, dodatki do fug brokatowych są dobrym rozwiązaniem.

Więcej…

10 najlepszych płytek gresowych

Jeśli w tym sezonie układasz płytki ścienne lub podłogowe, nie możesz się pomylić z płytkami gresowymi . Są niezwykle wytrzymałe i trwałe, a dostępne są w setkach różnych kształtów, rozmiarów i stylów. Oto 10 naszych najlepszych projektów…

Więcej…

Chłodne podłogi na gorące lato

Najlepszy wybór podłóg do utrzymania chłodu w domu w miesiącach letnich to drewno (w tym laminat) i płytki (kamień naturalny, marmur, ceramika i gres). Korek zapewni pewną izolację przed utratą chłodnego powietrza przez podłogę.

Więcej…