Różnica między marmurem CALACATTA i CARRARA

Jeśli zastanawiasz się nad przebudową lub wykańczaniem nowego domu, ilość wyborów kamienia dla każdego najmniejszego szczegółu może być ogromna. Przy tak wielu opcjach do wyboru i tak drobnych różnicach między nimi, podjęcie jakiejkolwiek decyzji staje się trudne.

W przypadku marmuru Carrara i Calacatta różnice między nimi są dość subtelne i mogą być niezwykle trudne do odróżnienia. Może też być zaskakujące, dlaczego Calacatta jest o wiele droższa niż Carrara.

RÓŻNICE MIĘDZY MARMUREM CALACATTA I CARRARA:

MARMUR CARRARA:

Nazwana na cześć regionu w północnych Włoszech, skąd pochodzi, Carrara jest tym, co często przychodzi na myśl ludziom, którzy myślą o włoskim marmurze. Marmur Carrara ma bardzo jasnoszare tło z ciemniejszymi kontrastującymi szarymi do niebiesko-szarych żyłek. Szare żyłki pojawiają się zwykle w jaśniejszych, prawie pierzastych smugach.

Jest to materiał naturalny, te różnice mogą się różnić w zależności od złoża z którego jest wydobywany. Niektóre mają szersze lub bardziej zdefiniowane żyłki, co daje kamieniarzom kilka interesujących opcji łączenia ziaren i żyłek, tworząc uderzające wzory.

MARMUR CALACATTA:

Calacatta jest wydobywany z tego samego regionu Włoch. Najbardziej wyraźną różnicą w Calacatta jest jaśniejsze białe tło i większe użylenie. Smugi charakteryzują się również większym zróżnicowaniem kolorystycznym niż Carrara, od ciemnoszarego do brązowego i złotego.

Użylona tekstura na białym tle z bardziej zdecydowanym kontrastem, często tworzy unikalny krajobraz na całej powierzchni. Pasmo na bardziej „czystym” białym tle jest często uważane za bardziej pożądane.

Dlaczego Calacatta jest o wiele droższa?

Calacatta jest mniej dostępna niż Carrara i wielu uważa, że ​​bielsze tło jest bardziej pożądane niż posiada Carrara. 

Czy jest jakaś różnica w utrzymaniu między tymi dwoma?

Oba marmury pochodzą z tego samego regionu Włoch, ich kompozycje są niewiarygodnie podobne, mają praktycznie taką samą gęstość i porowatość. Oznacza to, że konserwacja, możliwość przebarwienia i podatność na odpryski są identyczne w obu przypadkach. Różnica w tym, która jest odpowiednia dla Ciebie, sprowadza się do estetyki i budżetu.

Jak wygląda pielęgnacja marmuru?

Ponieważ jest to kamień naturalny, istnieje kilka środków ostrożności, które należy podjąć, aby powierzchnia wyglądała tak gładko i lśniąco, jak w dniu montażu. Po pierwsze, marmur jest podatny na trawienie chemiczne substancjami kwaśnymi, takimi jak ocet, cytrusy, a nawet sos pomidorowy.

Ponadto, ze względu na porowatość kamienia, plamy nie tylko pozostają na powierzchni, ale mogą wniknąć pod powierzchnię, utrudniając ich usunięcie. Nawet coś tak łagodnego jak woda może chwilowo pozostawić ciemne miejsce, jeśli zostanie pozostawiona bez wytarcia. Plamy po oleju jadalnym są również powszechne i wymagają specjalnej pielęgnacji, aby je usunąć.

Kamieniarze powinni nałożyć impregnat podczas instalacji. Aby zapobiec wytrawianiu, plamieniu i przenikaniu płynów przez powierzchnię błyszczącego nowego marmuru, należy okresowo ponownie impregnować kamień - szczególnie w obszarach o dużym natężeniu ruchu lub w miejscach, w których doszło do wycieku żrących lub kwaśnych substancji.

Jeśli nie jesteś pewien, jak zachowuje się impregnat, dokonaj testu w dowolnym miejscu na marmurze. Możesz wykonać test wodny: Wlać wodę (około 10cm średnicy) na powierzchnię w kilku miejscach i pozostawić na 30 minut. Jeśli marmur ściemnieje w którymkolwiek z tych miejsc, woda przenika przez kamień, nadszedł czas, aby zastosować impregnat do kamienia naturalnego.

POZBYWANIE SIĘ PLAM:

Jeśli impregnat zostanie usunięty i pojawi się plama, której nie da się usunąć za pomocą środka do czyszczenia kamienia naturalnego i bezpiecznej dla kamienia gąbki do szorowania, możesz zrobić kilka rzeczy. W przypadku plam z oleju lub tłuszczu spróbuj zrobić pastę z mieszanki acetonu i sody oczyszczonej do konsystencji ciasta naleśnikowego i umieść ją na poplamionym miejscu. Pozostaw pastę na 24 godziny, a następnie usuń i spłucz wodą. Powtórzyć w razie potrzeby; niektóre plamy mogą wymagać dwóch lub trzech prób. Po wykonaniu tej czynności ponownie zabezpiecz kamienną powierzchnię.

W przypadku plam organicznych, takich jak sok owocowy, wino, kawa lub herbata, umieść zwykły biały ręcznik papierowy na plamie i wlej dowolny roztwór (jednoskładnikowy wybielacz do prania z jedną częścią wody lub 3 procent lub 4 procent nadtlenku wodoru) na papierowy ręcznik aby dokładnie nasączyć ręcznik papierowy. Pozwól temu siedzieć przez 24 godziny; usuń ręcznik papierowy i spłucz obszar wodą i powtórz w razie potrzeby.
Nie mieszaj razem wybielacza, nadtlenku wodoru ani żadnych chemii gospodarczej. Po zakończeniu ponownie zaimpregnuj powierzchnię.

OCHRONA PROAKTYWNA:

Zawsze należy wytrzeć rozlane płyny natychmiast po ich wylaniu, aby zachować integralność impregnatu i zapobiec powstawaniu plam. Dobrym pomysłem jest również używanie deski do krojenia podczas przygotowywania posiłków, podkładek pod talerze i podstawek pod napoje. W przypadku blatów łazienkowych dobrą praktyką jest umieszczanie tacek toaletowych pod mydłem i kosmetykami, aby zapobiec gromadzeniu się osadu mydlanego i innych chemikaliów.

Chociaż marmur jest materiałem sprężystym, lepiej jest zabezpieczyć niż żałować. Używaj trójnóg i podkładek grzewczych pod gorącymi patelniami, unikaj stania na blatach i uważaj, aby nie przeciągać niczego po powierzchni, aby zachować gładką powierzchnię.

Kamień naturalny czy konglomerat?

Dla niewprawnego oka nie ma prawie żadnej zauważalnej różnicy między kamień naturalny i konglomeratem. Wielu nie zdaje sobie sprawy, że kupują materiały wyprodukowane w fabryce, gdy kupują blaty. Blaty granitowe są zbudowane z płyt granitowych pochodzących z naturalnych kamieniołomów.

Kamień naturalny i kamień modyfikowany są zarówno estetyczne, jak i trwałe, jednak należy zwrócić uwagę na istotne różnice między tymi dwiema opcjami. Omówimy te różnice i pomożemy Ci zdecydować, który materiał jest najbardziej odpowiedni dla Twoich potrzeb, preferencji i budżetu.

Więcej…

Opcje podłóg w piwnicy

Jaki rodzaj podłogi należy umieścić w piwnicy? W tym artykule omawiamy, jakie są najlepsze opcje posadzki w piwnicy w porównaniu z betonem, z wymienionymi zaletami i wadami, pomagając Ci szybko zdecydować. Dzielimy się kilkoma niedrogimi pomysłami na posadzki do piwnic.

Więcej…

Płytki mozaikowe w łazience

Płytki mozaikowe od dawna są używane w łazienkach jako elementy akcentujące, w wannach lub umieszczane w niszach prysznicowych, ale nadchodzącym trendem jest bardziej kreatywne wykorzystanie mozaiki jako elementu projektowego. Podobnie jak hiszpańskie i bliskowschodnie malowane płytki stają się coraz bardziej popularne, tak samo jest stosowanie bardziej skomplikowanych wzorów mozaiki.

Więcej…

Jak wyciąć dziurę w płytce?

Układanie płytek ceramicznych wokół rur i armatury wygląda amatorsko. Wycinanie otworów w płytce sprawia, że ​​praca wygląda bardziej profesjonalnie. Oto jak to zrobić.

Więcej…

Marmurowe krzesło Lapella Zaha

Zaha Hadid Architects zaprojektowali krzesło Lapella, kontynuując „badania nad strukturą i tektoniką uwzględniającą wytwarzanie, reinterpretując kultowy fotel z 1963 roku autorstwa Hansa J. Wegnera”. Stworzone z włoskiego marmuru Lapella zachowuje proporcje i skalę oryginalnego krzesła, wprowadzając „współczesne narzędzia kamienne i kompozyty z włókna węglowego”. 

Więcej…

Pomysły na płytki ścienne do kuchni

Jedną z najważniejszych rekomendacji dotyczących dodawania wartości do domu jest aranżacja kuchni na nowo, ale nie musisz poświęcać na to dużo czasu ani pieniędzy. Jeśli chcesz odświeżyć kuchnię, ale nie możesz sobie pozwolić na jej przebudowę na pełną skalę, mądrą metodą do rozpoczęcia są nowe płytki. Jakie rodzaje płytek są modne w projektowaniu ścian kuchennych 2021? Jakie są najpopularniejsze płytki na okładzinę ścienną nad blatem roboczym w kuchni?
Niezależnie od tego, czy marzysz o eleganckiej nowej kuchni, czy szukasz inspiracji projektowej, zebraliśmy 10 najlepszych pomysłów na płytki ścienne do kuchni na 2021 rok, które z pewnością nadadzą Twojej kuchni olśniewający styl.

Więcej…

Zalety korzystania z systemów poziomowania płytek

Wiele osób zdecyduje się na wybór płytek jako dekorację podłóg, nie tylko dlatego, że są piękne, ale także praktyczne. Jednak montaż płytek podłogowych może być szczególnie kłopotliwy. Podczas układania płytki należy wielokrotnie sprawdzać czy jest wypoziomowana i płaska, co kosztuje dużo czasu i energii. Jak więc układać płytki podłogowe płynnie i szybko? Wymaga to pomocy narzędzia pomocniczego - systemu poziomowania płytek podłogowych. Wykorzystanie systemu poziomowania płytek podłogowych podczas układania podłogi to niezawodny sposób na zapewnienie prawidłowego zainstalowania produktu końcowego.

Więcej…

Plusy i minusy blatów granitowych

​​Granitowy blat jest prawdopodobnie najtwardszym i najbardziej odpornym na zarysowania materiałem, w który można bez zawahania zainwestować. Często rozmawiamy z klientami, którzy otrzymali mylące informacje o zarysowaniach i zabrudzeniach granitowych blatów. Granit to jeden z najbardziej wszechstronnych materiałów, z którego można wykonać m.in. blaty kuchenne. Kamień naturalny jest w większości odporny na zarysowania lub przynajmniej dobrze ukrywa drobne rysy ze względu na głębię koloru i wzorów. Granit może zostać zarysowany tylko przez inny kawałek granitu lub za pomocą specjalnie zaostrzonych narzędzi przeznaczonych do przecinania materiału. Granitowe deski do krojenia mogą wydawać się dobrym pomysłem, ale umieszczenie ich na granitowej powierzchni może ją porysować.

Więcej…

Kolorowe płytki łazienkowe

Łazienka. Bardzo często z niej korzystamy, a najważniejszym wykończeniem w łazience są właśnie płytki. Elegancka podłoga w łazience wyłożona płytkami gresowymi. Kluczem jest kolor płytek. Omówimy 3 sposoby wyboru i kupowania kolorowych płytek łazienkowych.

Więcej…

Tace z marmuru

Marmurowe tace są uniwersalnymi elementami do wykorzystania w aranżacji z różnych powodów. Wyglądają elegancko i są łatwe do przechowywania, dzięki czemu przestrzeń jest mniej zagracona. Tace są świetnym sposobem dodania funkcjonalności, są również łatwe do zmiany wystroju, gdy chcesz czegoś innego. Jak więc ozdobić dom tacami, aby nadać styl każdemu pomieszczeniu? Jakie są najlepsze sposoby wykorzystania tacy w Twoim domu? Przedstawiamy 7 popularnych pomysłów na dekorowanie tac w Twoim domu.

Więcej…