Interesujące fakty na temat marmuru

Wszyscy wiedzą, że marmur świetnie wygląda, ale jest wiele innych aspektów tego kamienia naturalnego, o których warto się dowiedzieć. Marmur od tysięcy lat zajmuje szczególne miejsce w dziedzinie kamieniarstwa i budownictwa. Prawdopodobnie nauczyliśmy się wszystkiego, czego można się o nim dowiedzieć, ale niektóre fakty są bardziej interesujące niż inne. 

Oto ciekawostki na temat marmuru i jego różnych zastosowań.

1. Niektóre marmury to w rzeczywistości wapień

Proces geologiczny, w wyniku którego powstaje marmur, zaczyna się od wapienia. Aktywność tektoniczna i wulkaniczna polegająca na ekstremalnych temperaturach i ciśnieniu powoduje remineralizację wapienia i zmianę jego struktury molekularnej oraz wyglądu. Niektóre egzotyczne marmury wydobywane na Półwyspie Synaj mają kremowo-żółty kolor ze wzorem przypominającym złote drobinki. Proces geologiczny w tej części skorupy ziemskiej został przerwany przed osiągnięciem powierzchni, dokładniejsze byłoby nazwanie tego żółtego marmuru wapieniem.

2. Niektóre egipskie piramidy były pokryte marmurem

Tysiące lat temu wiele piramid w Egipcie lśniło bielą. Starożytni budowniczowie wycinali i polerowali masywne płyty z białego wapienia dla większych piramid i beżowego marmuru dla mniejszych. Marmurowe bloki i kolumny używane były do ozdabiania egipskich świątyń, ale później zostały usunięte i przeznaczone do budowy meczetów w okresach kalifatu. Z tego powodu na marmurowych panelach starożytnych meczetów poza Kairem można znaleźć hieroglify.

3. Marmur ma zastosowanie nie tylko w budownictwie

Ze sproszkowanego marmuru wyrabia się kleje, farby, cienki papier, a nawet luksusowe etui do iPhone'a. Proszek marmurowy jest czasami dodawany do „gliny chińskiej”, materiału wiążącego używanego do produkcji tabletek. Jest jeszcze jedno farmaceutyczne zastosowanie proszku marmurowego. Jego minerały mają właściwości zmniejszające kwasy trawienne, można go znaleźć w lekach, takich jak Alka Seltzer.

4. Marmur nigdy nie przestaje się zmieniać

Nawet po cięciu, wykończeniu i zainstalowaniu, marmur nigdy nie przestanie być skałą metamorficzną. Oznacza to, że ich podłogi i blaty mogą potencjalnie przejść reakcje chemiczne, które zmieniają ich wygląd. Substancje kwaśne, minerały znajdujące się w twardej wodzie, kwaśne deszcze i ekstremalne upały to tylko niektóre z sytuacji, które mogą powodować reakcję i zmianę marmuru. Najlepszym sposobem zapobiegania niepożądanym reakcjom, które mogą zmienić wygląd marmuru, jest regularne nakładanie impregnatu. Należy również regularnie czyścić marmur za pomocą bezpiecznego środka czyszczącego do tego rodzaju kamienia.

Jak czyścić płytki zewnętrzne ?

Czyszczenie płytek zewnętrznych może być czasami uważane za pracochłonną i czasochłonną pracę, która często jest zaniedbywana. Z biegiem czasu nasze płytki zewnętrzne nieco tracą na wyglądzie od żywiołów. Utrzymuj swoje płytki zewnętrzne w czystości przez cały rok, abyś mógł cieszyć się nimi siedząc w ogrodzie. Dzięki odpowiednim środkom czyszczącym, możesz znacznie ułatwić utrzymanie płytek w najlepszym stanie.

Więcej…

Jak czyścić i konserwować blat z marmuru?

Marmur jest naturalnym kamieniem, który może dodać elegancji i charakteru każdej przestrzeni. Wielu poważnie rozważa to, kiedy stoją przed wyborem idealnych blatów kuchennych. Jednak jest to jeden z bardziej miękkich rodzajów kamieni naturalnych, jest podatny na wytrawianie i plamienie. Dlatego ważne jest, aby dobrze wiedzieć, jak czyścić marmurowe blaty.

Podzielimy się z wami kilkoma przydatnymi wskazówkami dotyczącymi usuwania plam z marmurowych blatów. Omówimy, co powoduje wytrawianie marmuru, a także niektóre sposoby na uporczywe plamy, które uniemożliwiają Ci piękny wygląd marmurowych blatów.

Więcej…

Płytki w holu/przedpokoju

Trendy płytek ściennych i podłogowych zmieniają się i ewoluują każdego roku. Przeczytaj, aby się dowiedzieć, jakie trendy są obecnie popularne dla płytek do przedpokoju, długiego holu.

Więcej…