Płytki z dostawą do 48h 

tel. 518 518 912

pon.-pt. 8:00 - 20:00

sob.-niedz. 10:00 - 18:00

 

Zapytanie o wycenę

SMS - 518 518 912 lub info@otohurtownia.pl

Zapytanie o zamówienie

sklep@otohurtownia.pl

Ponad 5000 płytek

w ofercie

Płytki łazienkowe, do kuchni, na schody i tarasowe

Interesujące fakty na temat marmuru

Wszyscy wiedzą, że marmur świetnie wygląda, ale jest wiele innych aspektów tego kamienia naturalnego, o których warto się dowiedzieć. Marmur od tysięcy lat zajmuje szczególne miejsce w dziedzinie kamieniarstwa i budownictwa. Prawdopodobnie nauczyliśmy się wszystkiego, czego można się o nim dowiedzieć, ale niektóre fakty są bardziej interesujące niż inne. 

Oto ciekawostki na temat marmuru i jego różnych zastosowań.

1. Niektóre marmury to w rzeczywistości wapień

Proces geologiczny, w wyniku którego powstaje marmur, zaczyna się od wapienia. Aktywność tektoniczna i wulkaniczna polegająca na ekstremalnych temperaturach i ciśnieniu powoduje remineralizację wapienia i zmianę jego struktury molekularnej oraz wyglądu. Niektóre egzotyczne marmury wydobywane na Półwyspie Synaj mają kremowo-żółty kolor ze wzorem przypominającym złote drobinki. Proces geologiczny w tej części skorupy ziemskiej został przerwany przed osiągnięciem powierzchni, dokładniejsze byłoby nazwanie tego żółtego marmuru wapieniem.

2. Niektóre egipskie piramidy były pokryte marmurem

Tysiące lat temu wiele piramid w Egipcie lśniło bielą. Starożytni budowniczowie wycinali i polerowali masywne płyty z białego wapienia dla większych piramid i beżowego marmuru dla mniejszych. Marmurowe bloki i kolumny używane były do ozdabiania egipskich świątyń, ale później zostały usunięte i przeznaczone do budowy meczetów w okresach kalifatu. Z tego powodu na marmurowych panelach starożytnych meczetów poza Kairem można znaleźć hieroglify.

3. Marmur ma zastosowanie nie tylko w budownictwie

Ze sproszkowanego marmuru wyrabia się kleje, farby, cienki papier, a nawet luksusowe etui do iPhone'a. Proszek marmurowy jest czasami dodawany do „gliny chińskiej”, materiału wiążącego używanego do produkcji tabletek. Jest jeszcze jedno farmaceutyczne zastosowanie proszku marmurowego. Jego minerały mają właściwości zmniejszające kwasy trawienne, można go znaleźć w lekach, takich jak Alka Seltzer.

4. Marmur nigdy nie przestaje się zmieniać

Nawet po cięciu, wykończeniu i zainstalowaniu, marmur nigdy nie przestanie być skałą metamorficzną. Oznacza to, że ich podłogi i blaty mogą potencjalnie przejść reakcje chemiczne, które zmieniają ich wygląd. Substancje kwaśne, minerały znajdujące się w twardej wodzie, kwaśne deszcze i ekstremalne upały to tylko niektóre z sytuacji, które mogą powodować reakcję i zmianę marmuru. Najlepszym sposobem zapobiegania niepożądanym reakcjom, które mogą zmienić wygląd marmuru, jest regularne nakładanie impregnatu. Należy również regularnie czyścić marmur za pomocą bezpiecznego środka czyszczącego do tego rodzaju kamienia.

Chłodne podłogi na gorące lato

Najlepszy wybór podłóg do utrzymania chłodu w domu w miesiącach letnich to drewno (w tym laminat) i płytki (kamień naturalny, marmur, ceramika i gres). Korek zapewni pewną izolację przed utratą chłodnego powietrza przez podłogę.

Więcej…

Jak konserwować płytki gresowe?

Rzeczy, które są niezawodne przez długi czas, mają szczególną wartość. Wśród różnorodnych materiałów wykończeniowych, gres dzięki swoim podstawowym właściwościom jest odporny na agresywne środowisko, uszkodzenia mechaniczne i zanieczyszczenia. Wszystko wymaga regularnej pielęgnacji, gres nie jest wyjątkiem.

Więcej…

Jak obliczyć liczbę potrzebnych płytek?

Płytki gresowe i ceramiczne sprzedawane są najczęściej w opakowaniach, gdzie wskazuje się wielkość płytek oraz m2, dla którego opakowanie jest przeznaczone. Jednak ostateczne zamówienie lepiej liczyć za sztukę.

Więcej…