Ponad 5000 płytek

w ofercie

Interesujące fakty na temat marmuru

Wszyscy wiedzą, że marmur świetnie wygląda, ale jest wiele innych aspektów tego kamienia naturalnego, o których warto się dowiedzieć. Marmur od tysięcy lat zajmuje szczególne miejsce w dziedzinie kamieniarstwa i budownictwa. Prawdopodobnie nauczyliśmy się wszystkiego, czego można się o nim dowiedzieć, ale niektóre fakty są bardziej interesujące niż inne. 

Oto ciekawostki na temat marmuru i jego różnych zastosowań.

1. Niektóre marmury to w rzeczywistości wapień

Proces geologiczny, w wyniku którego powstaje marmur, zaczyna się od wapienia. Aktywność tektoniczna i wulkaniczna polegająca na ekstremalnych temperaturach i ciśnieniu powoduje remineralizację wapienia i zmianę jego struktury molekularnej oraz wyglądu. Niektóre egzotyczne marmury wydobywane na Półwyspie Synaj mają kremowo-żółty kolor ze wzorem przypominającym złote drobinki. Proces geologiczny w tej części skorupy ziemskiej został przerwany przed osiągnięciem powierzchni, dokładniejsze byłoby nazwanie tego żółtego marmuru wapieniem.

2. Niektóre egipskie piramidy były pokryte marmurem

Tysiące lat temu wiele piramid w Egipcie lśniło bielą. Starożytni budowniczowie wycinali i polerowali masywne płyty z białego wapienia dla większych piramid i beżowego marmuru dla mniejszych. Marmurowe bloki i kolumny używane były do ozdabiania egipskich świątyń, ale później zostały usunięte i przeznaczone do budowy meczetów w okresach kalifatu. Z tego powodu na marmurowych panelach starożytnych meczetów poza Kairem można znaleźć hieroglify.

3. Marmur ma zastosowanie nie tylko w budownictwie

Ze sproszkowanego marmuru wyrabia się kleje, farby, cienki papier, a nawet luksusowe etui do iPhone'a. Proszek marmurowy jest czasami dodawany do „gliny chińskiej”, materiału wiążącego używanego do produkcji tabletek. Jest jeszcze jedno farmaceutyczne zastosowanie proszku marmurowego. Jego minerały mają właściwości zmniejszające kwasy trawienne, można go znaleźć w lekach, takich jak Alka Seltzer.

4. Marmur nigdy nie przestaje się zmieniać

Nawet po cięciu, wykończeniu i zainstalowaniu, marmur nigdy nie przestanie być skałą metamorficzną. Oznacza to, że ich podłogi i blaty mogą potencjalnie przejść reakcje chemiczne, które zmieniają ich wygląd. Substancje kwaśne, minerały znajdujące się w twardej wodzie, kwaśne deszcze i ekstremalne upały to tylko niektóre z sytuacji, które mogą powodować reakcję i zmianę marmuru. Najlepszym sposobem zapobiegania niepożądanym reakcjom, które mogą zmienić wygląd marmuru, jest regularne nakładanie impregnatu. Należy również regularnie czyścić marmur za pomocą bezpiecznego środka czyszczącego do tego rodzaju kamienia.

Płytki imitujące beton

Minimalizm to obecnie jeden z najgorętszych stylów architektury i wystroju wnętrz, a cement / beton jest jednym z materiałów wybieranych do tworzenia nowoczesnych aranżacji. Betonowe podłogi, ściany i blaty można znaleźć w prawie każdym aktualnym magazynie poświęconym projektowaniu. Chociaż jest najczęściej używany w minimalistycznych współczesnych koncepcjach, materiał ten trafia do stylów wiejskich, przemysłowych, miejskich, nowoczesnych i artystycznych z połowy wieku.

Więcej…

Co najpierw, podłoga czy drzwi?

Wiele osób decyduje się na samodzielne remontowanie domu, aby zaoszczędzić. Kupując odpowiedni materiał i samodzielnie wykonując różne projekty można znacząco zoptymalizować koszty remontu, nawet o 50%. Większość osób napotka problem w pewnym momencie. Co zainstalować jako pierwsze, podłogę czy drzwi? W poniższym artykule przedstawiono analizę montażu drzwi i podłogi oraz środki ostrożności podczas układania podłogi i drzwi.

Więcej…

Klasa PEI ścieralności / twardości płytek gresowych

Wybierając wybrany kafelek, niektóre czynniki będą na szczycie listy priorytetów. Mogą to być kolor, tekstura, rozmiar i sposób, w jaki uzupełniają resztę Twojej przestrzeni.

Więcej…