Rzemieślnicza produkcja płytek

Płytki cementowe to płytki produkowane w całości ręcznie z surowców na bazie cementu. Stworzony w połowie XIX wieku w Hiszpanii i szeroko stosowany w Europie i Ameryce, jest uniwersalną opcją, która może być stosowana nie tylko w miejscach publicznych, takich jak place i chodniki, ale także we wnętrzach, w tym podłogach, ścianach i meblach. Ich wszechstronność wynika z faktu, że są one wysoce konfigurowalne, od kolorów i wzorów po geometrię i wymiary. Poniżej techniczne wyjaśnienie płytek cementowych, ich produkcji i montażu.

Cechy i zalety

  • Twardość: ma dużą odporność na uderzenia.
  • Różnorodność: daje projektantom możliwość stosowania różnych wzorów graficznych, umożliwiając personalizację przestrzeni i tworzenie złożonych kompozycji z innych materiałów. KAŻDA SZTUKA WYKONANEJ PŁYTKI JEST unikatowYM egzemplarzeM. kolorystykA PŁYTEK może pozostać nienaruszona przez lata, jeśli zostaną odpowiednio zaimpregnowane.
  • Wyjątkowość: ten sam projekt, w zależności od jego położenia i dobranych kolorów. niepowtarzalny efekt geometryczny DZIĘKI RĘCZNEJ PRACY NAD KAŻDĄ PŁYTKĄ. płytki cementowe zawsze będą miały drobne niedoskonałości i różnice w odcieniu PRZEZ TO WŁAŚNIE, ŻE TWORZONE SĄ OD POCZĄTKU DO KOŃCA PRZEZ CZŁOWIEKA.
  • Łatwość pielęgnacji: do rutynowej pielęgnacji zaleca się nakładanie bezbarwnego płynnego wosku za pomocą ściągaczki co 15 dni lub gdy płytki zaczynają tracić połysk. Do czyszczenia zaleca się używać łagodnego mydła i wody. Wosk chroni żywicę, dlatego ważne jest, aby nakładać go regularnie.
  • Wszechstronność: płytki mogą służyć jako pokrycie podłóg, ścian, a nawet mebli, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, w miejscach publicznych lub prywatnych.

Proces wytwarzania

Płytki cementowe są w całości ręcznie robione i produkowane indywidualnie przez rzemieślników przy użyciu skrupulatnej techniki, która rozciąga się od przygotowania farby do ostatecznego wyschnięcia produktu. Na każdym etapie rzemieślnicy dokładają wszelkich starań, aby zapewnić jakość każdej płytki. Proces składa się z ośmiu kroków:

  1. Wykonywana jest forma z brązu z żądanym wzorem. Forma pasuje do zewnętrznej żelaznej ramy, która dopasowuje się do kształtu krawędzi płytki, najczęściej o wymiarach 8 "x 8".
  2. Każda część formy z brązu jest wypełniona płynną mieszaniną pigmentów (o kolorze określonym w każdym projekcie). Ta mieszanka jest wykonana z tlenku żelaza, pyłu marmurowego i białego cementu.
  3. Następnie usuwa się brązową pleśń, a zabarwioną powierzchnię przykrywa suchą mieszanką, a zaraz potem mokrą mieszanką.
  4. Płytka jest ściskana w prasie cementowej (nadając jej nazwę).
  5. Teraz mozaikę można wyjąć z formy, ale z dużą ostrożnością, ponieważ nie jest jeszcze w pełni utwardzona.
  6. Kawałek musi odpoczywać przez 24 godziny i pozostawać zanurzony w wodzie przez około 8 godzin.
  7. Następnie płytki przechowuje się przez 4 tygodnie w cieniu. Ten krok jest ważny dla krystalizacji cementu.
  8. Płytki są gotowe do układania na budowie.

 

Zalecenia dotyczące układania

  • Podczas przenoszenia płytek przed montażem należy je zawsze układać naprzeciwko siebie, aby uniknąć zarysowań.
  • Płytki cementowe można układać na zaprawę (do użytku wewnętrznego lub zewnętrznego) oraz za pomocą pacy zębatej.
  • Ponieważ są to elementy prasowane ręcznie, między płytkami zwykle pojawiają się minimalne różnice grubości do 1 mm, dlatego zaleca się, aby instalator umieścił je zaprawą na podłożu, a także na spodzie elementu. , aby wyeliminować możliwe różnice.
  • Podczas układania zaprawy należy upewnić się, że zaprawa została nałożona również na końce płytki, aby zapobiec pękaniu po zamontowaniu elementu.
  • Płytka cementowa jest zawsze układana z „suchą fugą”. Innymi słowy, między elementami praktycznie nie ma odstępu, w przeciwieństwie do normy dla innych elementów ceramicznych.
  • W przypadku rozlania się zaprawy na płytki w trakcie nakładania należy szybko nanieść czystą gąbkę zwilżoną wodą, zapobiegającą wysychaniu masy i wnikaniu w posadzkę. W przeciwnym razie zaleca się użycie 100-gramowego papieru ściernego.
  • W przeciwieństwie do innych materiałów ceramicznych, w takie elementy nigdy nie należy uderzać gumowym młotkiem, ponieważ oprócz trwałego znakowania płytek (zwłaszcza w jasnych kolorach) młotek może je złamać lub wytworzyć mikropęknięcia, które będą widoczne później. Jeśli pojawią się plamy, kawałek można lekko przeszlifować.
  • Nigdy nie należy kłaść kartonu ani gazet bezpośrednio na podłogę, ponieważ mogą one poplamić płytkę. Wskazane jest, aby płytki były pokryte plastikiem.

 

Niestandardowe płytki cementowe mają taką samą jakość i specyfikacje techniczne, jak zwykłe płytki cementowe. Jednak stają się użyteczną opcją dla architektów, którzy chcą nadać przestrzeni wyjątkowy charakter lub usprawnić niektóre operacje projektowe. Tę wyjątkowość ułatwia projektantom określenie koloru, wzoru, geometrii i rozmiaru. 

 

Jak kolor wpływa na Twój nastrój?

Psychologia kolorów pokazuje, jak różne kolory wpływają na sposób, w jaki myślimy, czujemy i zachowujemy się. Rozłóżmy to i przyjrzyjmy się efektom każdego koloru…

Więcej…

Czyszczenie i konserwacja blatów granitowych

Granit od wielu lat jest jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych na blaty kuchenne i do łazienki. Jedna z największych zalet tego jest to, że kamień naturalny nie jest nasiąkliwy jak inne materiały, dzięki czemu jest mniej podatny na wchłanianie wycieków, plam i olejów. Mimo to nadal ważne jest, aby dbać o blaty granitowe.

Granit jest odporny również na bakterie. Dlatego jest idealnym materiałem do zastosowania w blatach kuchennych.

Więcej…

Jak wybrać blat kuchenny?

Jedną z najbardziej praktycznych i funkcjonalnych przestrzeni w każdym projekcie mieszkaniowym jest kuchnia. Konieczne jest budowanie kuchni z najbardziej wytrzymałych i higienicznych materiałów. Oprócz tych wymagań ważne jest również zwrócenie uwagi na estetykę i opłacalność, dostosowując przestrzeń do życia każdej rodziny.

Więcej…

Jak położyć płytki na podłodze?

Położenie płytek na podłodze to proces, który wymaga precyzji, cierpliwości i odpowiedniego przygotowania. Układanie płytek na podłodze to nie tylko techniczny proces, ale także forma sztuki, która wymaga precyzyjnego planowania i wykonania.

Więcej…

Płytka gresowa Tubądzin Balance Stone

Płytki gresowe Tubądzin Balance Stone, stworzone we współpracy z Maciejem Zieniem, to kwintesencja nowoczesnego designu, w którym minimalizm łączy się z naturalnym pięknem. Marka Tubądzin, uznana na rynku za synonim jakości i innowacyjności, w połączeniu z kreacją Macieja Zienia, znanego projektanta mody i wnętrz, odzwierciedla współczesne trendy w aranżacji przestrzeni.

Więcej…

8 najlepszych kolorów farb zapewniających spokojny sen

Jakie odcienie farb najbardziej sprzyjają odpoczynkowi i relaksowi? Niektóre z najbardziej uspokajających kolorów do sypialni mogą Cię zaskoczyć

Więcej…

Dlaczego blaty granitowe są ponadczasowe?

Czy zmieniasz swoją przestrzeń życiową? Jeśli odpowiedź brzmi TAK, możesz również przebudować swoją kuchnię. Kuchnia to jedno z najbardziej aktywnych miejsc, w którym zbierasz się, gotujesz razem i dzielisz dobre chwile z rodziną. To właściwie jedyne pomieszczenie, które tworzy maksimum wspomnień. 

Więcej…

Schody z kamienia naturalnego

Niepowtarzalny i luksusowy wygląd schodów z kamienia naturalnego jest prawie niemożliwy do odtworzenia. Wyobraź sobie, że każdego dnia wracasz do domu i wchodzisz po wspaniałych marmurowych schodach. Zalety stosowania kamienia naturalnego na schody nie ograniczają się tylko do estetyki. Inwestycja w schody z kamienia naturalnego może w rzeczywistości przynieść szereg dodatkowych korzyści:

Więcej…

Różnica między ceramiką, a gresem

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z różnic między ceramiką a gresem. Różnica polega na składzie płytki. Ceramika jest często wytwarzana z czerwonej lub brązowej gliny, podczas gdy gres wytwarzany jest z białej gliny z dodatkiem drobno zmielonego skalenia, kwarcu oraz barwników mineralnych, a następnie wypalana w wyższej temperaturze niż ceramika, co powoduje ją twardszą i gęstszą - jest mniej porowatą płytką.

Więcej…

Przecinarki do płytek ceramicznych i gresowych

Jednym z głównych narzędzi potrzebnych do płytek w pomieszczeniach i na zewnątrz jest przecinarka. Na rynku dostępne są różne typy przecinarek do płytek. Jaki jest najlepszy przecinak do różnych płytek, ceramiki i gresu?  A na co zwrócić uwagę podczas cięcia płytek? Tutaj pokrótce omówimy różne typy przecinarek do płytek i pomożemy wybrać najlepsze przecinarki do płytek.

Więcej…