Powrót lastryko

Lastryko to okładzina pochodzenia włoskiego. Jest to płytka wykonana w tradycyjny sposób z barwionego cementu z dodatkiem kruszyw takich jak granit, szkło z recyklingu czy marmur. Powierzchnia jest następnie polerowana.

Lastryko stało się popularne w latach dwudziestych XX wieku w okresie Art Deco i powróciło w latach 80. wraz z ruchem Memphis (Grupa Memphis, utworzona we Włoszech w latach 80., jest wpływowym ruchem projektowym i architektonicznym). W Quebecu w latach pięćdziesiątych lastryko było szeroko stosowane w instytucjach rządowych, szkołach, szpitalach, a nawet kościołach. W 2020 roku lastryko jest częścią trendu vintage, który powraca z dość nowoczesnym akcentem. Występuje we wszystkich formach: tapety, ceramika, tkaniny i artykuły papiernicze.
Ze względu na wysoką cenę, specjalny proces produkcyjny i brak rzemieślników dostęp do tradycyjnego lastryko stał się prawie niemożliwy. Zamiast tego dziś można znaleźć płytki gresowe o wyglądzie lastryko, w kilku rozmiarach, różnych kolorach, specjalnych fakturach oraz matowych lub polerowanych wykończeniach.
Imponujący wygląd lastryko uwydatnia piękno każdego projektu mieszkalnego lub komercyjnego. Może być nakładany na ściany i podłogi. Płytki lastryko oferują szeroki wybór kolorów i rozmiarów, aby uzyskać modny wygląd.

Trzy sposoby układania gresu grubości 20mm

Płytki z gresu 20 mm (formaty 60×60 cm lub 45×90 cm), wytrzymują ciężar ponad 1000 kg. Taka płytka nadaje się nie tylko do klasycznego, ale także do okładzin basenów i stref parkingowych. Gres o grubości 20 mm można montować również metodą suchą: na posadzkę tarasów, na powierzchni eksploatowanych dachów płaskich oraz jako pokrycie ścieżek ogrodowych.

Więcej…

Piękno gresu i ceramiki

Piękno gresu polega na tym, że jest on naturalnie gęsta, a zatem bardzo twardy i wytrzymały. Jest wykonany z rafinowanej gliny i innych naturalnych składników, dzięki czemu ma większą trwałość niż ceramika​.

Więcej…

Popularne kolory płytek 2021

Popularny kolor płytek gresowych i ceramicznych stale się zmienia. Osoby, które są gotowe do dekoracji swoich przestrzeni w domu, muszą cały czas zwracać uwagę na trend mody w kolorze płytek. Jaki jest więc najpopularniejszy kolor płytek w 2021 roku? Jaki kolor płytek będzie popularny w 2022 roku i jak nadążyć za trendami mody? Wymienimy 5 najgorętszych trendów kolorystycznych płytek.

Więcej…