Piękno marmuru

Rzeźby Michała Anioła, starożytne greckie świątynie, wnętrza zamkowe i pałace, kultowy barceloński pawilon Miesa van der Rohe. Kiedy zbliżamy się do historii architektury i rzeźby, nieuniknione jest, że mówimy o marmurze. Pochodzący z reakcji chemicznej w wapieniu wystawionym na działanie wysokich ciśnień i temperatur przez tysiące lat, ten niezwykły materiał jest skałą metamorficzną, którą można znaleźć powszechnie w regionach, w których miała miejsce aktywność wulkaniczna. Już samo jego wydobycie jest spektaklem.

 

Proces wydobycia odbywa się w górach skalistych i jest prowadzony przez profesjonalne zespoły i sprzęt specyficzny dla danej działalności. Pierwszy wydobywany kawałek skały nazywa się ławką lub deską i ma około 12 metrów długości, 6 m wysokości i 1,80 szerokości. Wycina się z niego mniejsze bloki, około 3 m x 1,8 m x 1,8 m, które później zostaną pocięte na mniejsze grubości do produkcji blatów, podłóg, okładzin, płytek marmurowych i innych produktów. Chociaż wydobycie marmuru pozostawia znaczący wpływ na środowisko, prawie wszystko wydobyte jest ostatecznie wykorzystywane. Duże części są wykorzystywane do większych, bardziej wyrazistych projektów, a nadwyżki można wykorzystać do formułowania kostki brukowej lub do produkcji granilitów i marmorytów. Można do tego użyć nawet proszku marmurowego i zwiększyć właściwości fizyczne bloków konstrukcyjnych.


Dzięki charakterystycznym żyłkom i wielu potencjalnym odcieniom, w tym bieli, szarości, różu, zieleni i czerni, marmur nadal zachwyca dzisiaj i jest używany w budownictwie do wykładzin wewnętrznych, podłóg, ław i niektórych elewacji. Jego estetyczne znaczenie zyskało na takiej popularności, że niektóre wzory płytek gresowych starają się naśladować wzór marmuru.


Istnieją 4 główne rodzaje wykończeń marmuru:
Surowy: marmur jest odpiłowywany i pozostawiony po usunięciu z jego złoża.
Polerowany: najpopularniejsze wykończenie. Dzięki polerowaniu powierzchni, tekstura elementu zostaje zastąpiona gładkim wyglądem i połyskiem.
Satynowany: Jest to wykończenie pośrednie, które daje matowy i gładki wygląd, zachowując naturalny kolor skały.
Szczotkowany: Polega na szczotkowaniu diamentowymi szczotkami ściernymi na powierzchni skały, pozostawiając powierzchnię lekko nierówną z lekkim satynowym połyskiem.

Marmur często mylony jest z granitem, który jest z magmowych skał i wynika z konsolidacji chłodzenia stopionej magmy. Podczas gdy marmur ma żyłki, granit ma bardziej ziarnisty wygląd.

Inną ważną różnicą jest to, że marmur jest materiałem bardziej porowatym, pochłaniającym więcej wilgoci.
Marmur jest materiałem naturalnym, to właśnie jego projekty, kolory i wzory sprawiają, że jest tak pożądany. Jego cena zależy od rzadkości i ekskluzywności kolorów.