Bezpieczne i funkcjonalne płytki podłogowe: Klasy antypoślizgowości od R9 do R13

Przy wyborze idealnych płytek podłogowych do naszego domu czy innego obiektu użytkowego, istotnym czynnikiem, który nie może zostać pominięty, jest klasa antypoślizgowa tychże płytek. W końcu bezpieczeństwo użytkowników to sprawa niezwykle istotna, a właściwie dobrane płytki antypoślizgowe mogą znacząco wpłynąć na zapewnienie bezpiecznego użytkowania przestrzeni. Płytki antypoślizgowe to nic innego jak płytki wyposażone w specjalne zabezpieczenia, których głównym celem jest zapobieganie ewentualnemu ślizganiu się na powierzchniach. Zastosowanie takich płytek jest zalecane przede wszystkim tam, gdzie istnieje ryzyko kontaktu z wilgocią, olejami, czy innymi substancjami, które mogą uczynić podłoże śliskim i niebezpiecznym.

Niezwykle istotnym miejscem, gdzie konieczne jest zastosowanie płytek antypoślizgowych, są oczywiście łazienki. Codzienne korzystanie z tego pomieszczenia, szczególnie w sytuacji, gdy podłoga jest mokra, niesie ze sobą potencjalne ryzyko poślizgnięcia się i wypadków. Dlatego właśnie tutaj konieczne jest wybranie płytek o odpowiedniej klasie antypoślizgowej, by zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom.

Nie tylko w łazienkach, lecz także na tarasach, schodach, chodnikach czy nawet w basenach warto zadbać o stosowne płytki antypoślizgowe. W końcu wszędzie tam, gdzie ludzie stawiają swoje kroki, istnieje ryzyko poślizgnięcia się, które może prowadzić do nieprzyjemnych kontuzji czy wypadków. Właściwie dobrana klasa antypoślizgowa płytek może zminimalizować to ryzyko i zapewnić użytkownikom spokój i komfort.

Należy również pamiętać o tym, że istnieje wiele klas płytek antypoślizgowych, od R9 do R13, zależnie od stopnia krytycznego kąta poślizgu. Im wyższa klasa, tym większa odporność na ślizganie się. Dlatego przed dokonaniem wyboru należy dokładnie zastanowić się nad warunkami eksploatacji danego pomieszczenia czy obszaru zewnętrznego, by wybrać płytki, które najlepiej będą spełniać swoją funkcję i zapewnią bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom.

Wybór płytek antypoślizgowych to kwestia niezwykle istotna dla zapewnienia bezpieczeństwa w różnego rodzaju przestrzeniach. Odpowiednio dobrana klasa antypoślizgowa płytek może znacząco zmniejszyć ryzyko wypadków i kontuzji, zapewniając użytkownikom spokój i komfort podczas codziennego korzystania z pomieszczeń. Dlatego warto poświęcić czas na dokładne zapoznanie się z różnymi możliwościami i wybrać te płytki, które najlepiej spełnią nasze oczekiwania i potrzeby.

Płytki oznaczone symbolem poniżej R9 to płytki, które nie spełniają wymagań dotyczących właściwości antypoślizgowych. Ich powierzchnia może być bowiem śliska i niebezpieczna, szczególnie w sytuacjach, gdzie występuje wilgoć lub inne substancje, które mogą zwiększyć ryzyko poślizgnięcia się. Dlatego też nie zaleca się stosowania tych płytek na podłogach, tarasach, schodach, chodnikach czy w basenach, gdzie bezpieczeństwo użytkowników jest priorytetem.

Jednakże płytki oznaczone symbolem poniżej R9 mogą znaleźć zastosowanie w innych obszarach. Na przykład, świetnie sprawdzają się one na ścianach. Ich gładka powierzchnia może być wykorzystana do stworzenia estetycznych i łatwych w czyszczeniu powierzchni w kuchni, łazience czy na zewnątrz budynku.

Kąt poślizgu podłogowych płytek, które nie są antypoślizgowe, mieści się w przedziale od 0 do 6 stopni. To oznacza, że powierzchnia tych płytek jest stosunkowo gładka i może stanowić zagrożenie, zwłaszcza gdy jest mokra lub poślizg może być spowodowany przez inne substancje. Z tego powodu, stosowanie ich na podłogach czy innych obszarach narażonych na ryzyko poślizgnięcia się nie jest zalecane.

Warto zwrócić uwagę na to, że wszystkie płytki, których kąt poślizgu przekracza 6 stopni, automatycznie zyskują właściwości antypoślizgowe. Jest to istotne w kontekście wyboru odpowiednich materiałów wykończeniowych dla pomieszczeń, gdzie bezpieczeństwo użytkowników jest kluczowe. Dlatego też przy wyborze płytek należy zawsze kierować się nie tylko ich wyglądem czy trwałością, ale także klasą antypoślizgową, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo dla wszystkich korzystających z danej przestrzeni.

Płytki oznaczone symbolem poniżej R9 nie są odpowiednie do stosowania na powierzchniach, gdzie istnieje ryzyko poślizgnięcia się. Mogą one jednak znaleźć zastosowanie na ścianach, gdzie nie ma potrzeby zapewnienia antypoślizgowości. Natomiast płytki o kącie poślizgu powyżej 6 stopni automatycznie zyskują właściwości antypoślizgowe, co czyni je bardziej odpowiednimi do użytku na podłogach i innych obszarach narażonych na ryzyko poślizgnięcia się.

Grupa R9, obejmująca płytki o kącie poślizgu wynoszącym od 6 do 10 stopni, to kategoria, która znacząco zwiększa zakres zastosowań w różnych przestrzeniach użytkowych. Charakteryzują się one umiarkowaną antypoślizgowością, co sprawia, że są odpowiednie do wielu miejsc, gdzie istnieje potrzeba zapewnienia pewności kroków, ale jednocześnie nie występuje intensywne narażenie na wilgoć lub inne substancje mogące zwiększyć ryzyko poślizgnięcia się.

Korytarze i hole to przestrzenie, które często są intensywnie użytkowane i narażone na dużą liczbę osób przechodzących, zwłaszcza w miejscach publicznych, takich jak budynki biurowe, instytucje czy obiekty handlowe. Stosowanie płytek z grupy R9 w tych obszarach pozwala zapewnić użytkownikom stabilność i bezpieczeństwo podczas poruszania się, nawet w przypadku dynamicznego ruchu lub obuwia o różnym stopniu przyczepności.

Wejścia to kolejne miejsce, gdzie płytki z grupy R9 znajdują idealne zastosowanie. Odpowiednio dobrana antypoślizgowość pozwala uniknąć niebezpiecznych sytuacji, szczególnie podczas deszczowej lub śliskiej pogody, kiedy wilgoć może sprawić, że standardowe powierzchnie stają się niebezpieczne. Dzięki właściwościom antypoślizgowym płytki R9 pozwalają utrzymać stabilność nawet przy zmieniających się warunkach atmosferycznych.

Schody to obszar szczególnie narażony na ryzyko upadków, dlatego stosowanie płytek z grupy R9 jest tutaj niezwykle istotne. Dzięki odpowiedniemu stopniowi antypoślizgowości, płytki te umożliwiają pewne i bezpieczne poruszanie się po schodach, nawet w sytuacjach, gdy użytkownikom może zależeć na szybkim i energicznym wejściu lub zejściu. To niezwykle ważne, zwłaszcza w obiektach publicznych czy mieszkaniowych, gdzie bezpieczeństwo mieszkańców czy gości jest priorytetem.

Płytki z grupy R9, charakteryzujące się umiarkowaną antypoślizgowością i kątem poślizgu od 6 do 10 stopni, są idealnym rozwiązaniem do zastosowania w korytarzach, holach, przy wejściach oraz na schodach. Zapewniają one stabilność i bezpieczeństwo użytkownikom w różnych warunkach, co sprawia, że są doskonałym wyborem dla osób poszukujących rozwiązań zapewniających nie tylko estetykę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo w przestrzeniach użytkowych.

Grupa płytek o oznaczeniu R10, charakteryzująca się kątem poślizgu wynoszącym od 10 do 19 stopni, stanowi kolejny krok w zapewnieniu bezpieczeństwa użytkownikom w różnych przestrzeniach. Płytki z tej grupy cechują się już wyraźnie zwiększoną antypoślizgowością, co czyni je idealnym wyborem do zastosowania w wielu obszarach, gdzie wymagane jest pewne i stabilne poruszanie się.

W pomieszczeniach socjalnych, takich jak stołówki, sale konferencyjne czy pomieszczenia rekreacyjne, stosowanie płytek z grupy R10 zapewnia uczestnikom komfort i bezpieczeństwo podczas korzystania z tych przestrzeni. W miejscach, gdzie często odbywają się spotkania czy aktywności społeczne, ważne jest, aby podłoga była bezpieczna, szczególnie gdy ludzie poruszają się z naczyniami, jedzeniem czy napojami.

Magazyny to kolejna sfera zastosowań dla płytek z grupy R10. W tych miejscach często występuje duża ilość ruchu pieszych, a także manipulacja różnego rodzaju towarami i materiałami. Dlatego właśnie tutaj istotne jest zastosowanie płytek o odpowiedniej antypoślizgowości, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji związanych z poślizgnięciem się czy upadkiem.

W pomieszczeniach sanitarnych, w tym łazienkach czy toaletach, stosowanie płytek z grupy R10 jest kluczowe. Wilgoć i substancje używane w tych miejscach mogą sprawić, że podłoga staje się śliska i niebezpieczna. Dlatego właśnie płytki antypoślizgowe są niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom podczas korzystania z tych pomieszczeń.

Garaże i kuchnie to kolejne miejsca, gdzie płytki z grupy R10 znajdują idealne zastosowanie. W garażach, gdzie często występuje kontakt z wodą, olejami czy innymi substancjami, które mogą sprawić, że podłoga stanie się śliska, konieczne jest zastosowanie materiałów o zwiększonej antypoślizgowości. Natomiast w kuchniach, gdzie często przygotowuje się posiłki i występuje ryzyko zalania podłogi, płytki antypoślizgowe zapewniają bezpieczeństwo podczas gotowania i codziennych czynności.

Płytki z grupy R10, charakteryzujące się kątem poślizgu od 10 do 19 stopni, są idealnym rozwiązaniem do zastosowania w różnych obszarach, takich jak pomieszczenia socjalne, magazyny, pomieszczenia sanitarnych, garaże i kuchnie. Ich zwiększona antypoślizgowość sprawia, że są one niezastąpione tam, gdzie priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom w różnych warunkach eksploatacji.

Klasa antypoślizgowa R11, obejmująca płytki o kącie poślizgu wynoszącym od 19 do 27 stopni, stanowi kolejny poziom zwiększonej antypoślizgowości, co sprawia, że są one idealne do zastosowania w miejscach wymagających szczególnie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Płytki z tej grupy są polecane do użytku w różnych środowiskach, gdzie istnieje ryzyko poślizgnięcia się, ale także konieczność zachowania wysokich standardów higieny i bezpieczeństwa.

Warsztaty samochodowe to jedno z miejsc, gdzie płytki z grupy R11 znajdują idealne zastosowanie. Codzienna praca przy pojazdach często wiąże się z obecnością olejów, smarów i innych substancji, które mogą sprawić, że podłoga stanie się śliska i niebezpieczna. Stosowanie płytek antypoślizgowych zapewnia mechaniczom stabilność i bezpieczeństwo podczas pracy, nawet w warunkach, gdzie występuje ryzyko ekspozycji na substancje chemiczne.

Kuchnie i pralnie to kolejne miejsca, gdzie płytki z grupy R11 są niezbędne. W kuchniach, gdzie przygotowuje się posiłki i występuje ryzyko zalania podłogi, a także w pralniach, gdzie pracuje się z wodą i detergentami, istotne jest zastosowanie materiałów o zwiększonej antypoślizgowości. Dzięki temu pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki bez obaw o niebezpieczeństwo poślizgnięcia się czy upadku.

Szpitale, sanatoria i inne placówki medyczne to kolejne obszary, gdzie płytki z grupy R11 znajdują swoje zastosowanie. W tych miejscach priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom, personelowi medycznemu i odwiedzającym. Stosowanie płytek antypoślizgowych na korytarzach, w łazienkach czy pomieszczeniach operacyjnych pozwala minimalizować ryzyko wypadków i upadków, co jest niezwykle istotne w kontekście środowisk medycznych.

Klasa antypoślizgowa R12, obejmująca płytki o kącie poślizgu wynoszącym od 27 do 35 stopni, to kolejny poziom zwiększonej antypoślizgowości, przeznaczony głównie do zastosowania w miejscach, gdzie wymagane jest bardzo wysokie bezpieczeństwo. Płytki z tej grupy są polecane do użytku w dużych kuchniach przemysłowych, chłodniach czy mleczarniach, gdzie ryzyko poślizgnięcia się jest szczególnie wysokie.

W dużych kuchniach przemysłowych, gdzie pracuje się z dużymi ilościami żywności i płynów, istotne jest zastosowanie płytek o bardzo wysokiej antypoślizgowości, aby zapobiec niebezpiecznym sytuacjom. Natomiast w chłodniach i mleczarniach, gdzie temperatura i wilgotność mogą sprawić, że podłoga stanie się śliska, stosowanie płytek antypoślizgowych jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom i zachowania wysokich standardów higieny.

Płytki z grupy R11 i R12, charakteryzujące się bardzo wysoką antypoślizgowością, są idealnym rozwiązaniem do zastosowania w miejscach wymagających szczególnie wysokiego poziomu bezpieczeństwa, takich jak warsztaty samochodowe, kuchnie, pralnie, szpitale, sanatoria, chłodnie czy mleczarnie. Ich stosowanie pozwala minimalizować ryzyko wypadków i upadków, co jest niezwykle istotne dla zachowania bezpieczeństwa użytkowników w różnych środowiskach.

Ostatnia klasa antypoślizgowa, czyli grupa R13, to kategoria płytek o najwyższym stopniu antypoślizgowości, charakteryzująca się kątem poślizgu powyżej 35 stopni. Płytki z tej grupy są przeznaczone do zastosowania w miejscach, gdzie istnieje bardzo wysokie ryzyko poślizgnięcia się oraz konieczność zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa użytkownikom.

Kręgielnie to jedno z miejsc, gdzie płytki z grupy R13 znajdują swoje idealne zastosowanie. Podczas gry w kręgle, szczególnie podczas ruchu graczy wokół strefy rzutu, istnieje ryzyko poślizgnięcia się, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji i kontuzji. Stosowanie płytek o najwyższym stopniu antypoślizgowości pozwala zapewnić bezpieczeństwo i komfort dla graczy, minimalizując ryzyko wypadków.

Rzeźnie to kolejne miejsce, gdzie płytki z grupy R13 są niezbędne ze względu na specyfikę pracy. W tych miejscach często występuje wilgoć, krew i inne płyny, które mogą sprawić, że podłoga stanie się bardzo śliska. Stosowanie płytek antypoślizgowych jest niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i uniknąć potencjalnych wypadków związanych z poślizgnięciem się na podłodze.

Pływalnie to kolejne miejsca, gdzie płytki z grupy R13 są niezastąpione. Podczas korzystania z basenów, szczególnie na terenach wokół basenów i pryszniców, istnieje duże ryzyko poślizgnięcia się na mokrych powierzchniach. Stosowanie płytek o najwyższym stopniu antypoślizgowości pozwala zapewnić bezpieczeństwo dla osób korzystających z pływalni, minimalizując ryzyko upadków i kontuzji.

Dworcowe perony to kolejne miejsce, gdzie płytki z grupy R13 znajdują swoje zastosowanie. Na peronach często panuje duży ruch pasażerów, zwłaszcza w godzinach szczytu, co zwiększa ryzyko poślizgnięcia się. Stosowanie płytek antypoślizgowych jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa pasażerom, zwłaszcza podczas deszczowej czy śliskiej pogody, kiedy ryzyko poślizgnięcia się jest szczególnie wysokie.

Płytki z grupy R13, charakteryzujące się najwyższym stopniem antypoślizgowości i kątem poślizgu powyżej 35 stopni, są idealnym rozwiązaniem do zastosowania w miejscach, gdzie istnieje bardzo wysokie ryzyko poślizgnięcia się, takich jak kręgielnie, rzeźnie, pływalnie czy dworcowe perony. Ich stosowanie pozwala zapewnić maksymalne bezpieczeństwo użytkownikom w różnych warunkach i środowiskach, minimalizując ryzyko wypadków i kontuzji.

Antypoślizgowość stanowi jedną z kluczowych cech, które należy brać pod uwagę podczas wyboru odpowiednich płytek do podłogi. Określa ją seria klas, poczynając od najniższej, czyli R9, aż do najwyższej, czyli R13. Każda klasa odpowiada określonemu stopniowi antypoślizgowości, oporowi oraz kątowi poślizgu, co ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowników.

W przestrzeniach mieszkalnych, takich jak pokoje, korytarze czy salony, zazwyczaj wystarczające będą płytki o klasie antypoślizgowej R9 lub R10. Są one bardziej gładkie i łatwiejsze w utrzymaniu czystości, co sprawia, że są idealne do zastosowania w miejscach o niskim ryzyku poślizgnięcia się. Jednak w przypadku, gdy w pomieszczeniach tych korzystać będą osoby starsze czy niepełnosprawne, zalecane jest sięgnięcie po płytki z oznaczeniem minimum R11, które zapewnią dodatkową pewność kroków.

Natomiast w łazienkach i innych pomieszczeniach, gdzie chodzimy boso po mokrej powierzchni, istotnym parametrem antypoślizgowości są litery A (najniższa), B lub C (najwyższa) – tzw. antypoślizgowość bosej stopy. Płytki o wysokiej klasie antypoślizgowości, szczególnie te z oznaczeniem B lub C, są szczególnie polecane w obszernych kabinach prysznicowych typu walk-in, gdzie ryzyko poślizgnięcia się jest większe.

Wybór płytek o odpowiedniej antypoślizgowości jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa w różnych przestrzeniach, zarówno w domu, jak i w miejscach użyteczności publicznej. Dobrze dobrane płytki nie tylko minimalizują ryzyko wypadków i kontuzji, ale także podnoszą komfort korzystania z pomieszczeń, zwłaszcza tych narażonych na kontakt z wodą. Dlatego też, przy wyborze płytek podłogowych, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich estetykę i trwałość, ale przede wszystkim na ich klasę antypoślizgowości, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo dla wszystkich użytkowników.

Antypoślizgowość płytek to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale również komfortu użytkowania i dbałości o higienę w różnych przestrzeniach. Właściwie dobrana klasa antypoślizgowa pozwala uniknąć niebezpiecznych upadków i kontuzji, szczególnie w miejscach narażonych na wilgoć lub inne substancje mogące zwiększyć ryzyko poślizgnięcia się.

Płytki oznaczone symbolem R9 lub R10 są powszechnie stosowane w pomieszczeniach mieszkalnych oraz biurach, gdzie istnieje umiarkowane ryzyko poślizgnięcia się. Ich gładka powierzchnia sprawia, że są one łatwe w utrzymaniu czystości i nadają się do większości standardowych zastosowań. Jednakże warto zauważyć, że nawet w tych przestrzeniach, szczególnie gdy korzystają z nich osoby starsze czy niepełnosprawne, warto rozważyć zastosowanie płytek z wyższą klasą antypoślizgowości, taką jak R11.

Płytki o klasie R11, R12 i R13 są polecane w miejscach, gdzie ryzyko poślizgnięcia się jest wyższe, na przykład w przemyśle spożywczym, w szpitalach, na peronach dworcowych czy w obiektach użyteczności publicznej, takich jak baseny czy kręgielnie. Ich specjalna faktura zapewnia doskonałą przyczepność nawet na mokrej powierzchni, co jest niezwykle istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom.

Warto także zwrócić uwagę na parametr antypoślizgowości określany literami A, B lub C, który dotyczy właśnie antypoślizgowości bosej stopy. Płytki oznaczone literą C charakteryzują się najwyższym stopniem antypoślizgowości i są zalecane w miejscach, gdzie użytkownicy mogą chodzić boso, na przykład w obszernych kabinach prysznicowych czy na terenach basenów.

Dobór odpowiednich płytek podłogowych nie tylko wpływa na bezpieczeństwo, ale także na funkcjonalność i estetykę pomieszczeń. Dlatego też warto dokładnie zastanowić się nad wymaganiami dotyczącymi antypoślizgowości, by dobrać płytki, które najlepiej spełnią potrzeby użytkowników i zagwarantują im komfort oraz bezpieczeństwo przez wiele lat użytkowania.

Okładzina ścienna z płytek w ogrodzie

Okładzina zewnętrzna to miejsce, w którym elementy, takie jak płytki, są przymocowane do głównej konstrukcji budynku, tworząc niestrukturalną powierzchnię zewnętrzną. Odbywa się to zwykle w celach dekoracyjnych, a także w celu wzmocnienia konstrukcji i zabezpieczenia jej przed wilgocią lub pleśnią.

Więcej…

Salon w nowoczesnym stylu z płytkami gresowymi: trwałość, elegancja i funkcjonalność w jednym

Decydując się na aranżację wnętrza, nie sposób pominąć kwestii wyboru odpowiednich płytek podłogowych. Kolor, wzór, i faktura – to elementy, które stanowią kluczowe czynniki wpływające na ostateczny charakter pomieszczenia. Jednakże, równie ważny, jeśli nie bardziej, jest aspekt związany z doborem właściwego rozmiaru płytek. Decyzja o zastosowaniu małych czy dużych kafli nie tylko determinuje estetykę, ale także oddziałuje na ogólny efekt wizualny. Kwestia koloru płytek podłogowych jest niezwykle subiektywna, a jednocześnie istotna dla stworzenia pożądanego nastroju w danym pomieszczeniu. Odcień płytek może wpływać na percepcję przestrzeni, nadając jej charakter minimalistyczny, nowoczesny, czy też klasyczny. Warto zatem zastanowić się nad dominującą kolorystyką w danym pomieszczeniu oraz dostosować płytki podłogowe do istniejącej palety barwnej.

Więcej…

Rozróżnianie białych kamieni

Jak sprawdzić, czy Twój biały kamień to granit, kwarcyt czy marmur?

Przy odrobinie wskazówek i praktyki każdy może nauczyć się rozpoznawać właściwości i estetykę różnych rodzajów kamienia. Bez względu na etykietę na płycie, kraj pochodzenia czy cenę, podstawowa wiedza geologiczna może pomóc lepiej to zrozumieć. Proces identyfikacji kamieni staje się najbardziej zagadkowy, gdy wyglądają podobnie do siebie. Nawet podobnie wyglądające kamienie można rozróżnić, korzystając z kilku podstawowych wskazówek.

Więcej…

Magia marmuru: inspiracje i praktyczne porady dla użytkowników marmurowych płytek we wnętrzach

Marmur to jedno z najbardziej fascynujących i eleganckich naturalnych tworów, którego piękno zdobi zarówno wnętrza, jak i zewnętrza budynków od wieków. Ale czym dokładnie jest marmur? W najprostszych słowach, marmur to twardy, naturalny kamień, który powstaje w wyniku procesu rekrystalizacji kalcytu i innych minerałów znajdujących się w skałach wapiennych. Ten proces, trwający przez długi okres, zachodzi pod wpływem intensywnego ciśnienia i ciepła, co nadaje marmurowi niezwykłą twardość i wyjątkową strukturę. Co sprawia, że marmur jest tak wyjątkowy? To przede wszystkim różnorodność minerałów, które go tworzą. Kalcyt, dolomit, serpentyna, diopsyd – to tylko niektóre z elementów, które nadają marmurowi jego charakterystyczną kolorystykę i unikalne wzory żył. Od czystej bieli po intensywne odcienie szarości, czerni, brązu i zieleni, marmur może przybierać najróżniejsze barwy, co czyni go materiałem niezwykle atrakcyjnym w projektowaniu wnętrz.

Więcej…

Płytki trawertynowe z kamienia naturalnego

Trawertyn jest jedną z najpopularniejszych kamieni naturalnych i to z wielu powodów. Dzięki szerokiej gamie ciepłych, ziemistych kolorów do wyboru, w tym; kremowy i biały, mamy szeroką gamę dopasowaną do wybranej przez Ciebie kolorystyki.

Więcej…

Jak położyć płytki na podłodze?

Położenie płytek na podłodze to proces, który wymaga precyzji, cierpliwości i odpowiedniego przygotowania. Układanie płytek na podłodze to nie tylko techniczny proces, ale także forma sztuki, która wymaga precyzyjnego planowania i wykonania.

Więcej…

Płytki polerowane vs. matowe

Czy płytki podłogowe z połyskiem to dobry pomysł? Może lepiej zdecydować się na matowe płytki podłogowe?

Więcej…

Piękno marmuru

Rzeźby Michała Anioła, starożytne greckie świątynie, wnętrza zamkowe i pałace, kultowy barceloński pawilon Miesa van der Rohe. Kiedy zbliżamy się do historii architektury i rzeźby, nieuniknione jest, że mówimy o marmurze. Pochodzący z reakcji chemicznej w wapieniu wystawionym na działanie wysokich ciśnień i temperatur przez tysiące lat, ten niezwykły materiał jest skałą metamorficzną, którą można znaleźć powszechnie w regionach, w których miała miejsce aktywność wulkaniczna. Już samo jego wydobycie jest spektaklem.

Więcej…

Płytki do kuchni- odporność, styl, montaż

Wybór płytek do kuchni to decyzja, która ma długoterminowe konsekwencje, wpływając nie tylko na estetykę, ale również na funkcjonalność i łatwość utrzymania czystości w tym kluczowym pomieszczeniu. Kuchnia, będąca sercem domu, wymaga szczególnej uwagi podczas wybierania wykończeń, szczególnie jeśli chodzi o ściany i podłogi. W tym poradniku zgłębimy kluczowe aspekty, które pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru płytek ściennej i podłogowej do Twojej kuchni.

Więcej…

Płytki imitujące beton

Minimalizm to obecnie jeden z najgorętszych stylów architektury i wystroju wnętrz, a cement / beton jest jednym z materiałów wybieranych do tworzenia nowoczesnych aranżacji. Betonowe podłogi, ściany i blaty można znaleźć w prawie każdym aktualnym magazynie poświęconym projektowaniu. Chociaż jest najczęściej używany w minimalistycznych współczesnych koncepcjach, materiał ten trafia do stylów wiejskich, przemysłowych, miejskich, nowoczesnych i artystycznych z połowy wieku.

Więcej…