Jak ponownie fugować płytki?

Zanim będziesz kleił nowe płytki ceramiczne lub gresowe, warto rozważyć ponowne fugowanie, jeśli tylko sama płyta jest w dobrym stanie i nie przylega już do fachowej jakości. Ta prosta metoda może przywrócić Twoim płytkom ceramicznym nowy, świeży wygląd. Ponowne fugowanie to proces dwuetapowy. Najpierw usuwa się starą zaprawę z fug i spoin między płytkami za pomocą narzędzi oscylacyjnych lub ręcznego skrobaka. Następnie nanosi się nową zaprawę i czyści gąbką, aby uzyskać idealne wykończenie.

Jeśli decydujesz się na samodzielne wykonanie tej pracy, pamiętaj, że usuwanie starej zaprawy może być brudne i wymaga użycia maski przeciwpyłowej oraz odkurzacza, aby uniknąć wdychania pyłu. Chociaż proces ten może być czasochłonny, to w końcu oszczędzisz dużo pieniędzy, wykonując pracę samodzielnie. Możesz także skorzystać z porad zawartych w tekście, aby zminimalizować koszty i ułatwić sobie pracę.

Oto krok po kroku instrukcje do usuwania fug:

 1. Przygotuj narzędzia i materiały. Będziesz potrzebował: specjalnego noża do usuwania fug, środka do usuwania fug, gąbki lub szczotki, ręcznika papierowego oraz wody.

 2. Wybierz fugę, którą chcesz usunąć. Możesz usunąć całą fugę w pokoju lub tylko te, które są uszkodzone.

 3. Użyj noża do fug, aby delikatnie usunąć stary materiał z fugi. Bądź ostrożny, aby nie uszkodzić płytek ceramicznych.

 4. Po usunięciu starej fugi, przetrzyj powierzchnię wilgotną gąbką lub szczotką, aby usunąć resztki.

 5. Nałóż środek do usuwania fug na powierzchnię. Upewnij się, że stosujesz produkt zgodnie z instrukcjami producenta.

 6. Pozwól środkowi działać przez około 10-15 minut.

 7. Użyj szczotki lub gąbki, aby usunąć resztki fugi.

 8. Spłucz powierzchnię czystą wodą i przetrzyj ją ręcznikiem papierowym.

 9. Pozwól powierzchni całkowicie wyschnąć przed nałożeniem nowej fugi.

 10. W razie potrzeby, nałóż nową fugę zgodnie z instrukcjami producenta i pozwalaj jej wyschnąć przez co najmniej 24 godziny.

Gotowe! Twoja powierzchnia jest teraz gotowa do użytku.

 

Oto kilka cennych wskazówek dotyczących ponownego fugowania płytek:

 1. Przygotowanie powierzchni - przed rozpoczęciem fugowania, upewnij się, że powierzchnia jest dobrze przygotowana. Oczyść starą fugę, usuń wszelkie resztki kleju i dokładnie umyj płytki. Jeśli powierzchnia wymaga uzupełnienia lub naprawy, wykonaj to przed fugowaniem.

 2. Wybierz odpowiednią fugę - wybierz odpowiednią fugę w zależności od rodzaju płytek, ich rozmiaru oraz przeznaczenia pomieszczenia. Dostępne są różne rodzaje fug, w tym cementowe, epoksydowe i lateksowe.

 3. Przygotuj materiały - przed rozpoczęciem pracy, przygotuj wszystkie niezbędne narzędzia i materiały, takie jak fugę, mieszadło, szpachelkę, gąbkę i wiadro z wodą.

 4. Nałóż fugę - za pomocą szpachelki nanieś fugę na powierzchnię w kierunku przekątnej, aby wypełnić szczeliny między płytkami. Następnie wygładź powierzchnię fugi, usuwając nadmiar.

 5. Czekaj na utwardzenie - po nałożeniu fugi, zaczekaj zgodnie z instrukcjami producenta na czas utwardzenia. Zwykle trwa to od kilku do kilkunastu minut.

 6. Usuń pozostałości - po utwardzeniu fugi, usuń pozostałości z płytek za pomocą gąbki i wody. Unikaj przesuszania fugi podczas czyszczenia.

 7. Oczyszczenie powierzchni - po całkowitym utwardzeniu fugi, przetrzyj płytki wilgotną gąbką, aby usunąć pozostałości. Możesz także użyć specjalnego środka czyszczącego do fug.

Pamiętaj, że dobry efekt fugowania zależy w dużej mierze od precyzji i staranności wykonania pracy. Dlatego też, postaraj się pracować powoli i precyzyjnie, a efekt końcowy na pewno będzie zadowalający.